• <

Wynik wyszukiwania - "nowy kontrakt" - Wiadomości

W stoczni Remontowa Shipbuilding S.A. rozpoczyna się budowa promu dla norweskiego armatora

Na terenie gdańskiej stoczni 8 maja odbyło się cięcie blach pod budowę promu pasażersko-samochodowego o napędzie hybrydowym dla norweskiej firmy żeglugowej Torghatten Nord AS. To kolejny statek powstający na terenie zakładu, w powstającego w ramach rozwijanej oferty w postaci budowy niskoemisyjnych jednostek, z których większość wchodzi właśnie na morski rynek w Norwegii.
08.05.2024

Żołnierze otrzymają parki pontonowe do pokonywania akwenów

Agencja Uzbrojenia podpisała z CNIM Systèmes Industriels 2 lutego br., umowę wykonawczą na dostawę parków pontonowych przeznaczonych dla wojsk inżynieryjnych. Przedmiotem umowy jest dostawa 7 kompletów parków pontonowych PFM wraz z pakietem szkoleniowym. Wartość zamówienia wynosi ok. 1,2 mld zł brutto.
06.02.2024

Orlen: ustalenia NIK ws. połączenia z Lotosem bezwartościowe

Ustalenia zawarte w raporcie NIK ws. połączenia PKN Orlen z Lotosem są bezwartościowe, sporządzone przy użyciu błędnej metodologii z wykorzystaniem danych niemających nic wspólnego ze stanem faktycznym - ocenił członek zarządu Orlenu Janusz Szewczak.
05.02.2024

Daniel Obajtek został odwołany z Zarządu ORLEN S.A.

Rada nadzorcza spółki postanowiła odwołać Daniela Obajtka z zarządu Orlenu z upływem dnia 5 lutego 2024 roku - poinformował w czwartek Orlen.
01.02.2024

Śledztwo ws. połączenia Lotosu i Orlenu oraz sprzedaży Lotosu

Posłanka KO Agnieszka Pomaska poinformowała we wtorek, że płocka prokuratura wszczęła śledztwo ws. nadużycia udzielonych uprawnień oraz niedopełnienia obowiązków przez zarząd PKN Orlen oraz inne osoby, które zostały powołane do zajmowania się sprawami majątkowymi lub działalnością gospodarczą.
30.01.2024

Fuzja Orlenu z Lotosem jako kluczowe przedsięwzięcie dla bezpieczeństwa energetycznego Polski

Połączenie Orlenu z Grupą Lotos było kluczowe dla wzmocnienia bezpieczeństwa surowcowo-paliwowego Polski; zarzuty Najwyższej Izby Kontroli wobec fuzji nie mają uzasadnienia - podało biuro prasowe Orlenu. Dodało, że w wyniku połączenia Skarb Państwa nie stracił wpływu na działalność krajowych rafinerii.
22.01.2024

Stocznia Remontowa Shipbuilding S.A. zbuduje prom o napędzie hybrydowym dla norweskich linii żeglugowych

Należąca do grupy kapitałowej Remontowa Holding S.A. stocznia z Gdańska podpisała kontrakt z jedną z największych firm żeglugowych w Norwegii, Torghatten Nord AS, na budowę nowoczesnego promu pasażersko-samochodowego o napędzie hybrydowym.
13.12.2023

Do Serbii popłynął gaz z Azerbejdżanu; Belgrad chce się uniezależnić od rosyjskiego surowca

Do Serbii popłynął gaz z Azerbejdżanu, w ceremonii uruchomienia przesyłu surowca uczestniczyli w niedzielę prezydenci Serbii, Azerbejdżanu, Bułgarii i przedstawiciel UE. Belgrad, dotąd uzależniony od gazu rosyjskiego, stawia na zdywersyfikowanie źródeł dostaw.
10.12.2023

Serbia będzie kupować gaz z Azerbejdżanu

Serbia i Azerbejdżan podpisały w środę w Baku porozumienie, na mocy którego począwszy od 2024 roku do Serbii ma być dostarczane rocznie około 400 mln metrów sześciennych gazu z Azerbejdżanu. Obecnie niemal 100 proc. importowanego przez Belgrad surowca trafia do kraju w ramach umowy z rosyjskim Gazpromem.
16.11.2023

Antonini Navi ogłasza sprzedaż jachtu Explorer 32 M

Antonini Navi - producent superjachtów działający na rynku od 2020 roku ogłosił sprzedaż 32-metrowego jachtu Explorer, który został zaprojektowany przez Hydro Tec i Hot Lab. Ten nowy kontrakt jest kolejnym ważnym kamieniem milowym w niezwykłej historii rozwoju Antonini Navi.
18.10.2023

Ulstein Verft podpisuje nowy kontrakt na budowę statku do układania kabli dla firmy Nexans

Spółki Nexans Marine Operations AS i Ulstein Verft zawarły 19 września 2023 roku umowę na budowę dużego statku do układania kabli DP3.
22.09.2023

Orlen: Fuzja nie przyniosła straty akcjonariuszom Lotosu, w tym Skarbowi Państwa

Fuzja nie przyniosła straty akcjonariuszom Lotosu, w tym Skarbowi Państwa - zapewnił w czwartek Orlen w oświadczeniu wydanym w odpowiedzi na materiał redakcji TVN pt. "Miliardy złotych straty. Znamy ostateczne rozliczenie fuzji Orlenu z Lotosem".
28.08.2023

Fincantieri – biznes w dokach po włosku. Nauki dla Polski

Przychody na poziomie 3 669 mln euro i ich wzrost o 4,5% w porównaniu z I półroczem 2022 r. EBITDA 185 mln euro, przy marży EBITDA na poziomie 5% oraz portfelem zamówień na 88 statki i okręty o wartości 22 mld euro. Dołączając do tego zamówienia na projekty, systemy i wyposażenie, portfel kontraktów osiągnął na koniec czerwca br. wartość 34,2 mld euro – to najkrótsza recenzja możliwości jednej grupy stoczni w realiach europejskich. Zarząd Grupy Fincantieri ogłosił wyniki za pierwsze półrocze 2023 r.
29.07.2023

Naval Group testuje nowy projekt bezzałogowego okrętu podwodnego

Francuski koncern zbrojeniowy otrzymał od agencji zamówień obronnych nowy kontrakt na zbadanie projektu przyszłego bezzałogowego bojowego pojazdu podwodnego (UCUV).
14.06.2023

Ulstein zaprojektuje dwa kolejne hybrydowe CSOV dla Acta Marine

Ulstein Design & Solutions podpisał kontrakt z turecką stocznią Tersan na zaprojektowanie dwóch napędzanych metanolem jednostek ULSTEIN SX216.
12.06.2023

Chińska stocznia otrzymuje największe pojedyncze zamówienie na tankowce od Dynacom

Ożywienie na rynku ropy naftowej i energii przyczynia się do nagłego wzrostu liczby zamówień na budowę nowych tankowców. Segment ten odkładał wymianę tonażu w czasie długotrwałej dekoniunktury, a teraz, podobnie jak wcześniej linie kontenerowe, walczy o pozyskanie miejsc na budowę. Chińskie stocznie korzystają z gwałtownego wzrostu liczby zamówień na nowe tankowce i wypełniają luki budowlane do 2025 r. i później.
05.05.2023

Mercedes-Benz zakupi energię z farmy wiatrowej Windanker

Spółka Iberdrola Deutschland podpisała z niemieckim producentem samochodów marki Mercedes-Benz długoterminowy kontrakt na sprzedaż energii (PPA). Bezemisyjna energia wyprodukowana na Morzu Bałtyckim będzie zasilała fabryki w Niemczech już od 2027 r.
12.04.2023

Moskwa: Polska rozbudowała terminal LNG i do końca roku będzie on "miał dyspozycyjność do 8 mld m sześc."

Nasze magazyny gazu ciągle są napełnione w ok. 90 proc. - poinformowała w piątek minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Gazu dzisiaj mamy w nadmiarze - dodała.
27.01.2023

Ziobro: Jestem zwolennikiem jawności umowy o zbyciu udziałów w Rafinerii Gdańskiej

Minister Sprawiedliwości był pytany podczas konferencji prasowej o ewentualne śledztwo w sprawie fuzji Orlenu z Lotosem, o sprzedaż udziałów w Rafinerii Gdańskiej i o ewentualną odpowiedzialność polityczną za podpisanie umowy z Saudi Aramco.
18.12.2022

Rewolucyjne zmiany w cenach statków właśnie nadeszły. Analiza rynku tonażowego (tydzień 44-47/2022)

Wielki chaos panujący na rynkach czarterowych i frachtowych wpływa na poziomy cen statków. Ze względu na ogromne zapotrzebowanie na przewozy takich surowców jak ropa naftowa czy gaz ziemny z odległych zakątków globu do różnych światowych destynacji popyt na gazowce oraz tankowce wzrasta. Dodatkowo Rosja potajemnie gromadzi tankowce i przerejestrowuje je, aby omijać zachodnie sankcje na przewóz ropy. Stąd też między innymi wynika wzrost cen zbiornikowców klasy MR, które osiągnęły właśnie rekordowe wartości najwyższe od 2008 roku.
08.12.2022

Stocznia Wojenna w Gdyni zbuduje brytyjskie okręty? Prezes zdradza szczegóły

Radio Gdańsk ustaliło, że Stocznia Wojenna w Gdyni ma zamiar podpisać nowy kontrakt na wybudowanie brytyjskich okrętów wojennych. Informację tę potwierdził prezes stoczni Paweł Lulewicz.
30.11.2022

QatarEnergy będzie dostarczać Niemcom LNG

Katarski koncern energetyczny podpisał długoterminowy kontrakt na dostawy skroplonego gazu (LNG). Surowiec będzie przypływał do nowego terminalu LNG przez co najmniej 15 lat.
29.11.2022

Equinor wybrał wykonawcę prac przy projekcie gazowym na Morzu Norweskim

Norweski państwowy gigant energetyczny przyznał nowy kontrakt rodzimej firmie Aibel na modyfikacje i przygotowanie platformy Aasta Hansteen do podłączenia kolejnego pola gazowego.
28.11.2022

Sasin: Rafineria Gdańska będzie wpisana do specjalnego rozporządzenia

Po fuzji Orlenu z Lotosem, w rozporządzeniu wskażemy wyraźnie, że Rafineria Gdańska należy do przedsiębiorstw, których niekontrolowana sprzedaż nie jest możliwa - poinformował w niedzielę wicepremier Jacek Sasin.
20.11.2022

Wicepremier Sasin: bez zgody rządu nie ma możliwości sprzedaży Rafinerii Gdańskiej

Zdaniem wicepremiera i ministra aktywów państwowych nie ma możliwości sprzedaży Rafinerii Gdańskiej bez zgody rządu. Ponadto obowiązuje ustawa o ochronie strategicznych dla państwa inwestycji, która skutecznie chroni przed takim działaniem.
18.11.2022

PKN Orlen: aktywa Grupy Lotos zabezpieczone - nie ma możliwości niekontrolowanego ich zbycia

Nie ma możliwości niekontrolowanego zbycia aktywów Grupy Lotos, nie może być mowy o realizacji takiego scenariusza - wynika z piątkowych zapewnień PKN Orlen. Aktywa Grupy Lotos są zabezpieczone - podkreślił koncern.
18.11.2022

GeoFusion współpracuje z RWE Offshore Wind Poland

Grupa GeoFusion poinformowała o nowym kontrakcie z niemieckim deweloperem offshore, RWE. W ramach istniejących obecnie dwóch kontraktów polska firma ma wykonać badania dna morskiego na potrzeby projektów morskiej farmy wiatrowej F.E.W. Baltic II.
09.11.2022

W zarządzie PKN Orlen Iwona Waksmundzka-Olejniczak i Robert Perkowski

Rada nadzorcza PKN Orlen powołała w czwartek do zarządu tej spółki Iwonę Waksmundzką-Olejniczak - od kwietnia tego roku prezes PGNiG, oraz Roberta Perkowskiego, od marca 2019 r. wiceprezesa ds. operacyjnych PGNiG. Oboje obejmą oficjalnie stanowiska w zarządzie PKN Orlen z dniem 3 listopada.
27.10.2022

Obajtek: wspólnie z Saudyjczykami analizujemy kompleks petrochemiczny, który, sądzę, powstanie w Gdańsku

Wspólnie z Saudyjczykami analizujemy kompleks petrochemiczny, który, sądzę, powstanie w Gdańsku - powiedział w czwartek prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. W kwestiach gazowych rozmawiają z nami partnerzy z narodowych firm europejskich, o wspólnych biznesach - dodał.
20.10.2022

Equinor i PGNiG z długoterminowym kontraktem gazowym

Equinor i PGNiG z długoterminowym kontraktem gazowym 23 września 2022 r. Equinor zawarł z Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem długoterminowy kontrakt na sprzedaż gazu. Umowa podpisana została na 10 lat, a wolumen dostarczanego gazu wyniesie ok. 2,4 miliardów metrów sześciennych rocznie. Gaz eksportowany będzie nowym gazociągiem Baltic Pipe.
24.09.2022

Nowy kontrakt na statek wiertniczy Stena w Arfyce

Wykonawca odwiertów morskich Stena Drilling pozyskał nowy kontrakt wiertniczy od CNOOC na operacje offshore w Gabonie.
16.09.2022

Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie PKN Orlen poparło połączenie z Grupą Lotos

Akcjonariusze PKN Orlen podczas czwartkowego Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia poparli połączenie spółki z Grupą Lotos, podwyższenie kapitału zakładowego i zgodzili się na zmiany w statucie spółki. Za odpowiednią uchwałą padło 98,27 proc. oddanych głosów.
21.07.2022

PKN Orlen analizuje możliwość inwestycji w petrochemię z Saudi Aramco i SABIC

PKN Orlen prowadzi rozmowy z Saudi Aramco i SABIC na temat możliwości współpracy w ramach inwestycji w różne obszary działalności petrochemicznej - poinformował w piątek PKN Orlen. Dodano, że Orlen i Saudi Aramco analizują możliwe obszary współpracy w zakresie badań i rozwoju.
15.07.2022

Berlin chce, by Holandia wznowiła wydobycie gazu w Groningen, ta odpowiada, aby Niemcy utrzymały atom

Niemcy naciskają na Niderlandy, aby wznowiły wydobycie gazu w rejonie Groningen - podał w czwartek dziennik "Financieele Dagblad", powołując się na swoje źródła w Hadze i Brukseli. Holenderski minister energii i klimatu miał odpowiedzieć, aby Niemcy nie wyłączały swoich elektrowni atomowych.
14.07.2022

Akcjonariusze Orlenu i Lotosu zdecydują o połączeniu spółek w dniach 20-21 lipca

20 i 21 lipca akcjonariusze Orlenu i Lotosu podczas NWZA zdecydują o połączeniu spółek. Podejmą też uchwałę w sprawie zgody na zbycie przez Orlen baz paliw w Gdańsku, Gutkowie, Szczecinie i Bolesławcu przez ich wniesienie do Lotos Terminale - poinformowały spółki w poniedziałek.
04.07.2022

PGNiG na Gazterm 2022: kolejny długoterminowy kontrakt na dostawy LNG z USA

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo zawarło z amerykańską firmą Sempra Infrastructure porozumienie określające postanowienia 20-letniego kontraktu kupna-sprzedaży 3 mln ton skroplonego gazu ziemnego rocznie.
27.05.2022

Babcock nagrodzony 10-letnim kontraktem na obsługę dokowania lotniskowców typu HMS Queen Elizabeth

Babcock International, międzynarodowa firma z branży obronnej i bezpieczeństwa, została nagrodzona 10-letnim kontraktem na obsługę suchego doku dla lotniskowców typu Queen Elizabeth (QEC) Królewskiej Marynarki Wojennej.
18.05.2022

Duński gigant energetyczny Ørsted "nie ma zamiaru" płacić w rublach za rosyjski gaz

Duński Ørsted nie prowadzi dialogu z Gazpromem, odkąd Rosja zażądała, by zagraniczni nabywcy płacili za gaz w rublach, poinformował firma we wtorek po tym, jak Rosja zapowiedziała, że przerwie dostawy gazu do Polski i Bułgarii.
27.04.2022

Mostostal Pomorze z kolejnym kontraktem dla sektora offshore wind

Nowym kontraktem dla morskiej energetyki wiatrowej pochwaliła się firma Mostostal Pomorze SA z Gdańska.
05.04.2022

Protea z Gdańska wybrana przez Aker Solutions. Firma dostarczy dwa żurawie dla offshore w USA

Gdańska firma Protea pochwaliła się nawiązaniem współpracy z prestiżowym graczem na rynku offshore - Aker Solutions, globalnym dostawcą rozwiązań technologicznych i inżynieryjnych dla morskiej energetyki wiatrowej. Polska firma dostarczy dwa żurawie, które będą pracowały dla projektu morskiej energetyki wiatrowej u wybrzeży USA.
28.03.2022

Prezes PKN Orlen: portfel kontraktów zabezpiecza dostawy ropy z różnych kierunków

Dostawy ropy dla PKN Orlen są zabezpieczone dzięki umowom z różnymi dostawcami - oświadczył w poniedziałek prezes spółki Daniel Obajtek. Jak dodał, Orlen analizuje z Saudi Aramco nowy projekt petrochemiczny i niewykluczone, że powstanie on w Gdańsku.
14.03.2022

Prezes PKN Orlen: koncern będzie realizować wytyczne wynikające z sankcji na Rosję

PKN Orlen będzie realizować wytyczne wynikające z sankcji międzynarodowych nałożonych na Rosję - poinformował we wtorek PAP prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Jak zapewnił, koncern jest przygotowany na każdy scenariusz, również całkowite wstrzymanie dostaw ze Wschodu.
08.03.2022

Obajtek: udział rosyjskiej ropy w przerobie rafinerii PKN Orlen to mniej niż połowa

Jeszcze w 2013 r. rafineria w Płocku przerabiała 98 proc. rosyjskiej ropy; dzisiaj jej udział w przerobie to mniej niż połowa - poinformował w czwartek prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Jesteśmy bezpieczni, bo z dywersyfikacją nie czekaliśmy na obecny kryzys - dodał.
24.02.2022

Rozbudowuje się amerykański terminal LNG, z którego trafi gaz do Polski

Rozbudowuje się terminal eksportowy Calcasieu Pass LNG w Luizjanie, z którego PGNiG będzie sprowadzało z USA gaz do Polski. Firma VentureGlobal LNG otrzymała pozwolenie na uruchomienie 4. bloku do skraplania gazu ziemnego - informuje Reuters.
09.02.2022

Analiza rynku frachtowego, czarterowego i kontraktowego (tydzień 45-48/2021)

Światowa czwarta fala pandemii oraz nowe warianty wirusa zagrażają odbudowie światowej gospodarki. W związku z obecną sytuacją jak i sezonowością rynków żeglugowych wiele z sektorów żeglugi wykazywało ostatnio korekty parametrów rynków frachtowych. Dla wielu z nich może to być dłuższa tendencja, dla innych jedynie krótkookresowa zmiana. W naszej cyklicznej analizie, przedstawiamy najnowsze dane z ostatnich tygodni.
07.12.2021

Mołdawia. Umowa z Gazpromem przewiduje dostawy 3 mld m3 gazu rocznie, cena w listopadzie to 450 dol.

Wicepremier oświadczył, że podpisując nowy kontrakt z Gazpromem nie zrezygnuje z realizacji Trzeciego Pakietu Energetycznego UE, zwróciła uwagę rosyjska agencja TASS. Wcześniej pojawiły się komentarze, że może to być jeden z warunków stawianych przez stronę rosyjską.
01.11.2021

Pozycja Rosji jako lidera rynku LNG może zagrozić polskiej polityce dywersyfikacji dostaw gazu?

– Kiedy zostaną zrealizowane ambitne plany, kreślone na najbliższych 10–15 lat, Rosja ma szansę stać się jednym z trzech czołowych producentów LNG na świecie i objąć w tym rynku udział sięgający nawet 20 proc. – mówi dr Szymon Kardaś z Ośrodka Studiów Wschodnich.
18.06.2021

Sea Ceptor ochroni nowe fregaty Type31 Royal Navy

Produkowany przez MBDA system Sea Ceptor zapewni ochronę nowym fregatom Type 31, które otrzyma Królewska Marynarka Wojenna (Royal Navy). Brytyjskie Ministerstwo Obrony złożyło właśnie zamówienie na tę broń.
26.05.2021

Nowy kontrakt PKN Orlen z Rosneftem

PKN Orlen zawarł nowy kontrakt z rosyjskim Rosneftem na dostawy ropy naftowej. Zakłada on, że zaopatrzenie wyniesie 3,6 mln ton rocznie. Poprzednia umowa zakładała dostawy na poziomie 5,4 do 6,6 mln ton rocznie. Ograniczenie nie wpływa na bezpieczeństwo dostaw surowca do Grupy Orlen - podała spółka.
17.03.2021

Pierwszy terminowy kontrakt PKN Orlen na dostawy ropy z USA!

PKN Orlen poinformował we wtorek o zawarciu z Exxon Mobil swego pierwszego kontraktu terminowego na dostawy ropy z USA. Umowa przewiduje dostawy łącznie ok. 1 mln ton surowca w ciągu roku na potrzeby rafinerii w Polsce, Czechach i na Litwie.
09.03.2021

Chimeryczna Fortuna. Raport z rynku żeglugowego (tydzień 3-5/2021)

Na rynkach żeglugowych, pomimo dobrych warunków, panujących na początku stycznia doszło do przesilenia, szczególnie, jeśli chodzi o przewozy ładunków masowych. Nieco więcej optymizmu było ostatnio w branży wydobycia ropy naftowej, gdzie wzrastające ceny surowca zwiększały również poziom opłacalności produkcji. Czy te nieco lepsze wyniki przełożą się na polepszenie ciężkiej sytuacji na rynku zbiornikowców? Jakie są najnowsze trendy na rynkach związanych z transportem gazu naturalnego, czy też projektami morskich farm wiatrowych?
08.02.2021

Raport z rynku żeglugowego – sztormowanie armatorów (tydzień 40-42)

Cały bieżący rok jest dla rynku żeglugowego olbrzymim wyzwaniem. Ostatnie tygodnie nie były inne. Wręcz przeciwnie atmosfera zagrożenia i niepewności, co do przyszłości ogólnogospodarczej narastała.
19.10.2020

Największa na świecie bunkierka LNG przybyła do Rotterdamu

Gas Agility, bunkierka LNG o pojemności 18,6 tys. m3, w końcu dotarła do Rotterdamu, gdzie niedługo rozpocznie działalność.
25.08.2020

Anthony Veder odebrał nowy gazowiec LNG

Holenderski przewoźnik gazu Anthony Veder odebrał w zeszłym tygodniu gazowiec LNG o pojemności 30 000 m3 od chińskiej firmy Zhejiang Xinle Shipbuilding w Ningbo.
20.07.2020

Kwieciński: setna dostawa LNG do gazoportu w Świnoujściu to symboliczny dzień dla Polski

Setna dostawa skroplonego gazu do terminalu LNG w Świnoujściu to symboliczny dzień dla PGNiG i Polski - ocenił w piątek prezes PGNiG Jerzy Kwieciński. Jak dodał, dzięki LNG Polska dywersyfikuje dostawy gazu. W jego ocenie za parę lat LNG z USA będzie dominował w imporcie do naszego kraju.
03.07.2020

Setna dostawa LNG do gazoportu w Świnoujściu

W piątek do terminalu LNG w Świnoujściu dotrze jubileuszowa, setna dostawa skroplonego gazu. Komercyjne dostawy gazu tą drogą ruszyły niemal dokładnie cztery lata temu. W trakcie 99 transportów metanowce dostarczy niemal 11 mld m sześc. gazu po regazyfikacji.
03.07.2020

CEVA Logistics i Miele przedłużają współpracę na kolejne dwa lata

CEVA Logistics, wiodący globalny operator logistyczny, wzmacnia we Włoszech współpracę z Miele, producentem najwyższej klasy urządzeń gospodarstwa domowego i AGD. Firmy przedłużyły właśnie o kolejne dwa lata kontrakt, rozpoczęty już w 1989 roku. Nowa umowa rozszerza dotychczasowe partnerstwo i obejmuje szeroki zakres usług logistycznych, w tym m.in. transport magazynowy, kompletację zamówień dla e-commerce oraz logistykę zwrotów.
02.07.2020

Nowy kontrakt Mostostal Pomorze

Dwie stalowe kładki dla nowego klienta z Danii zbuduje Mostostal Pomorze. Kontrakt obejmujący 180 ton konstrukcji podpisano w środę, 27 maja br.
28.05.2020

Austal Australia z kontraktem na sześć okrętów dla Royal Australian Navy

Austal Limited poinformował na swojej stronie, że jego spółka zależna - Austal Australia, pozyskała kontrakt o wartości 324 milionów dolarów australijskich na zaprojektowanie i budowę sześciu nowoczesnych okrętów patrolowych klasy Cape (CCPB) dla Royal Australian Navy
11.05.2020

Zobacz, jak gdańska stocznia ALKOR zbudowała od podstaw statek rybacki (foto, wideo)

W czerwcu 2018 r., gdańska stocznia ALKOR rozpoczęła budowę statku rybackiego dla islandzkiego armatora. Longliner otrzymał imię Páll Jónsson a proces jego powstawania został zarejestrowany przez naszych reporterów.
07.02.2020

Gazprom i Ukraina podpisały kontrakt na tranzyt gazu

Rosyjski Gazprom i władze Ukrainy podpisały w poniedziałek pięcioletni kontrakt na tranzyt gazu z Rosji przez Ukrainę od 2020 roku - poinformowali prezes Gazpromu Aleksiej Miller i prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Kijów za realizację umowy otrzyma przez pięć lat co najmniej 7 mld dol.
31.12.2019

Gazprom i Naftohaz kontynuują rozmowy ws. kontraktu na tranzyt gazu

Przedstawiciele rosyjskiego Gazpromu i ukraińskiej firmy Naftohaz w niedzielę kontynuowali w Wiedniu rozmowy ws. zawarcia kontraktu na tranzyt gazu z Rosji przez Ukrainę od 2020 roku - napisał na Facebooku dyrektor wykonawczy firmy Ukrtransgaz Serhij Makogon.
29.12.2019

Royal Caribbean podpisała umowę na budowę wartego 100 mln dolarów terminala kontenerowego

Amerykański koncern wycieczkowy, Royal Caribbean Cruises (RCL), podpisał długoterminowy kontrakt z teksańskim Portem Galveston na budowę nowego terminala wycieczkowego wartego 100 mln dolarów.
16.12.2019

Páll Jónsson ochrzczony! Został zbudowany od podstaw w stoczni ALKOR (foto, wideo)

Dzisiejszego popołudnia odbyła się ceremonia chrztu longlinera budowanego od podstaw w gdańskiej stoczni ALKOR. Jednostka zamówiona przez islandzkiego armatora VISIR Ehf otrzymała imię Páll Jónsson.
26.11.2019

Stena Estrid kończy próbny rejs po Morzu Żółtym - analiza rynku promów Ro-Pax (film)

Szwedzki armator Stena Line zakończył próby jednego z pięciu promów typu Ro-Pax zamówionych w chińskiej stoczni.
30.10.2019

Szef Naftohazu nie wyklucza powrotu dostaw rosyjskiego gazu w 2020 r.

Szef państwowej spółki paliwowej Naftohaz Ukrainy Andrij Kobolew nie wykluczył, że 1 stycznia 2020 roku rosyjski Gazprom wznowi dostawy gazu do jego kraju. Ukraina przestała kupować gaz z Rosji prawie cztery lata temu i od tego czasu zaopatruje się w ten surowiec na Zachodzie.
09.10.2019

KE: 19 września trójstronne rozmowy gazowe z Rosją i Ukrainą

Komisja Europejska ogłosiła w poniedziałek, że 19 września odbędą się trójstronne rozmowy z Rosją i Ukrainą na temat dostaw gazu. Bruksela chciałaby zabezpieczyć nowy, długoterminowy kontrakt, po tym jak z końcem bieżącego roku wygaśnie obecny.
09.09.2019

Naimski: nie będziemy potrzebowali rosyjskiego gazu; wyzwolimy się z monopolu

Nie będziemy potrzebowali rosyjskiego gazu, nie przewidujemy przedłużenia obecnego długoterminowego kontraktu z Gazpromem - mówił w czwartek pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski. To jest monopolista i z tego monopolu się wyzwolimy - dodał.
05.09.2019

Armaty BAE Systems 57mm uzbrojeniem nowych niemieckich okrętów patrolowych

Firma BAE Systems została wybrana na dostawcę trzech armat morskich kalibru 57mm dla nowych 86-metrowych okrętów patrolowych Offshore Patrol Vessels (OPV) niemieckiej policji federalnej Bundespolizei, zbudowanych przez stocznię Fassmer. Zestawy artyleryjskie Bofors 57 Mk3 staną się orężem jednostek policyjnych odpowiedzialnych za monitorowanie niemieckich wybrzeży Morza Północnego i Morza Bałtyckiego.
04.09.2019

USA, Polska i Ukraina podpiszą porozumienie o współpracy ws. bezpieczeństwa dostaw gazu

Podczas wizyty w Warszawie sekretarza energii USA Ricka Perry’ego, przedstawiciele USA, Polski i Ukrainy podpiszą porozumienie o współpracy ws. bezpieczeństwa dostaw gazu - poinformowało biuro pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotra Naimskiego.
30.08.2019

Współpraca energetyczna z USA: Import gazu i ropy

Rozszerzenie polsko-amerykańskiej współpracy energetycznej ma być jednym z tematów rozmów prezydenta Andrzeja Dudy w Stanach Zjednoczonych. Polska sprowadza z USA skroplony gaz ziemny, okazjonalnie kupuje też amerykańską ropę.
12.06.2019

Naimski: Decyzja o budowie pływającego terminalu gazowego w Gdańsku jest podjęta

Decyzja o budowie w przyszłości pływającego terminala gazowego w Gdańsku jest już podjęta- powiedział w środę w Senacie pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.
20.03.2019

Stocznia Safe zbuduje kolejny statek pod własną marką

Gdańska stocznia z nowym zamówieniem. 16 grudnia została podpisana umowa na budowę w pełni wyposażonego statku, który będzie jednocześnie kolejnym na własne konto Stoczni Safe. Zamówienie zostało złożone przez norweską firmę Granli Fiskeri AS.
12.03.2019

Samsung wybuduje trzy statki specjalistyczne dla jednego z azjatyckich armatorów

Południowokoreańska stocznia Samsung Heavy Industries znalazła nowego kupca na anulowane wcześniej trzy jednostki specjalistyczne. Nowy kontrakt, podpisany z jednym z azjatyckich armatorów, ma wartość 363 mln dolarów. Nabywca ma otrzymać statki do lutego 2021 roku.
09.03.2019

Orlen podpisał z Rosnieft nowy kontrakt, zmniejszy zakupy ropy do 5,4-6,6 mln ton rocznie

PKN Orlen podpisał nowy kontrakt z rosyjską firmą Rosnieft Oil Company na dostawy ropy naftowej w latach 2019-2021. Zgodnie z umową płocki koncern zmniejszy wolumen dostaw realizowanych przez Rosnieft Oil Company o około 30 proc. - poinformował PKN Orlen w komunikacie prasowym.
01.02.2019

EDP Renováveis zabiezpieczyło długoterminowy kontrakt typu CfD na farmę wiatrową o mocy 15 MW na greckiej aukcji energetycznej

EDP Renováveis zabezpieczyło 20-letni kontrakt różnicy kursowej (CfD) na greckiej aukcji w celu sprzedaży energii elektrycznej, którą produkować będzie od 2021 roku farma wiatrowa Aerorrachi o mocy 15 MW zlokalizowana w północnej Grecji.
18.12.2018

TT-Line podpisał kontrakt na budowę ekologicznego promu przyszłości. Będzie pływał po Bałtyku

Nowy kontrakt TT-Line. Niemiecki operator promowy w poniedziałek podpisał umowę na budowę „TT-Line Green Ship” – ekologicznego promu, który będzie pływał po Morzu Bałtyckim. Nowoczesna jednostka ma być gotowa w 2022 r.
10.12.2018

Fjord1 z nowymi kontraktami na obsługę połączeń w Norwegii

Realizująca połączenia promowe w Norwegii firma Fjord1 pochwaliła się właśnie zdobyciem kolejnych nowych kontraktów na obsługę kilku ważnych tras. Wartość każdej z umów opiewa na sumę dwóch miliardów koron norweskich (NOK).
22.11.2018

Naimski: Baltic Pipe zgodnie z harmonogramem

Projekt Baltic Pipe realizujemy zgodnie z harmonogramem - zapewnił w środę pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski. Dodał, że prawdopodobnie pod koniec listopada, na początku grudnia mają być podpisane istotne umowy pomiędzy polskim i duńskim inwestorem.
14.11.2018

Woźniak, PGNiG: Firma Cheniere jest naszym stałym partnerem na najbliższe 24 lata

Od dzisiaj Cheniere Marketing International LLP jest naszym stałym partnerem na najbliższe 24 lata; w latach 2023-2042 łączny wolumen importu osiągnie ok. 39 mld metrów sześciennych po regazyfikacji - powiedział w czwartek prezes PGNiG SA. Piotr Woźniak. Podpisanie umowy z amerykańskim dostawcą to historyczny moment dla spółki - podkreślił Woźniak.
08.11.2018

Prezes PGNiG: amerykańskie LNG o dwadzieścia kilka procent tańszy niż gaz rosyjski

Gaz, z podpisanych we wtorek kontraktów na dostawy amerykańskiego LNG, jest o" dwadzieścia kilka" procent tańszy niż gaz rosyjski - ocenił prezes PGNiG Piotr Woźniak.
17.10.2018

Morawiecki: Stocznia Gdańska, kolebka Solidarności, niechciane dziecko III RP i komunistów ma szansę na kolejny etap rozwoju

Podpisanie Porozumień Sierpniowych było zwycięstwem jedności i woli walki - mówił premier Mateusz Morawiecki w piątek w Gdańsku w 38. rocznicę tego wydarzenia. Dodał, że Stocznia Gdańska, kolebka "Solidarności", była niechcianym dzieckiem III RP, a dziś ma szansę na rozwój.
31.08.2018

Morawiecki: podpisanie Porozumień Sierpniowych było zwycięstwem jedności

Podpisanie Porozumień Sierpniowych było zwycięstwem jedności i woli walki - mówił premier Mateusz Morawiecki w piątek w Gdańsku w 38. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych. Podziękował stoczniowcom, którzy wówczas - jak mówił - "stanęli na tamtych barykadach wolności".
31.08.2018

Gaz-System: większość badań koniecznych do projektowania Baltic Pipe wykonana

Wstępna analiza środowiskowa dla gazociągu Baltic Pipe jest już przygotowywana, jesteśmy praktycznie na ukończeniu badań środowiska morskiego, znakomita część z nich, potrzebnych do projektowania, jest wykonana - powiedział PAP prezes Gaz-Systemu Tomasz Stępień.
04.08.2018

Remontowa Shipbuilding: Kontrakt na budowę kolejnych promów

1 sierpnia 2018 roku Remontowa Shipbuilding, należąca do grupy Remontowa Holding, podpisała kontrakt na budowę dwóch dwustronnych promów z napędem Diesel Electric Hybrid dla armatora Norled (numer budowy B619/3-4).
03.08.2018

Rosyjska prasa: rozmowy z Ukrainą o tranzycie gazu bez rezultatu

Pierwsza runda rozmów między Rosją i Ukrainą na temat tranzytu gazu po 2019 roku, która odbyła się we wtorek w Berlinie przy pośrednictwie Komisji Europejskiej i Niemiec, nie przyniosła rezultatów - ocenia w środę rosyjski dziennik "Wiedomosti".
18.07.2018

Korzystne dla PGNiG orzeczenie Trybunału Arbitrażowego w sporze z Gazpromem

Trybunał Arbitrażowy w Sztokholmie orzekł w wyroku częściowym, że spełniona została przesłanka kontraktowa uprawniająca PGNiG do żądania zmiany ceny za gaz dostarczany do Polski w ramach Kontraktu Jamalskiego - poinformowała w sobotę spółka.
30.06.2018

Ambasada USA: Amerykańskie LNG daje sojusznikom dostęp do bezpiecznych źródeł energii

Eksport amerykańskiego gazu ziemnego tworzy miejsca pracy w USA i poszerza dostęp do bezpiecznych, zdywersyfikowanych źródeł energii dla naszych sojuszników - napisała w czwartek w przesłanym PAP oświadczeniu ambasada amerykańska w Warszawie.
28.06.2018

Woźniak: umowy o dostawach LNG z USA to dodatkowe gwarancje bezpieczeństwa Polski

Umowy o dostawach LNG z USA podpisane przez PGNiG, to dodatkowe gwarancje bezpieczeństwa dla Polski i początek nowej fazy rozwoju spółki - powiedział we wtorek w Waszyngtonie w prezes PGNiG Piotr Woźniak.
27.06.2018

Morawiecki: Polska staje się eksporterem wysoko zaawansowanych technologii

Przechodzimy od Polski, która importowała wysoko zaawansowane technologie, do Polski, która jest ich eksporterem - mówił w poniedziałek podczas Forum Wizja Rozwoju premier Mateusz Morawiecki. Podczas Forum podpisano list intencyjny ws. budowy e-Vana - bezemisyjnego auta dostawczego.
26.06.2018

Rosneft rozwija żeglugę arktyczną

Rosnefteflot, spółka-córka rosyjskiego Rosnieftu, podpisała kontrakt ze stocznią Zvezda Shipbuilding Complex na budowę dziesięciu arktycznych tankowców. Jednocześnie Rosnefteflot wyczarterował na 20 lat tankowce o nośności 42 tys. dwt od firmy Taimyrneftegaz.
28.05.2018

Większy prom na Bornholm szybciej niż planowano?

Duński operator promowy Faergen, obecnie obsługujący połączenia na Bornholm, na nieco ponad dwa miesiące przed zmianą operatora połączeń promowych na duńską wyspę, planuje czarter promu.
06.04.2018

Gazprom: nowe gazociągi znacznie zmniejszą tranzyt przez Ukrainę

Szef rosyjskiego koncernu Gazprom Aleksiej Miller oświadczył w środę, że po zbudowaniu dwóch planowanych gazociągów: Nord Stream 2 i Tureckiego Potoku tranzyt gazu przez Ukrainę zostanie utrzymany, ale jego skala spadnie nawet do 10-15 mld metrów sześciennych.
04.04.2018

P.Woźniak: nie przewidujemy przyśpieszenia wychodzenia z kontraktu z Gazpromem

Nie przewidujemy przyśpieszenia procesu wychodzenia z kontraktu z Gazpromem, ale budujemy alternatywy na moment wygaszenia tego kontraktu - powiedział w środę prezes PGNiG Piotr Woźniak.
14.03.2018

Fincantieri i Viking Ocean Cruises zawarli umowę na budowę sześciu statków

Jak poinformował portal worldmaritimenews, włoska stocznia Fincantieri podpisała umowę z Viking Ocean Cruises na budowę sześciu wycieczkowców. Nowe statki zostaną przekazane właścicielowi w latach 2024, 2025, 2026 i 2027.
07.03.2018

Hermes Energy Group: Ceny gazu mogą rosnąć z powodu inwestycji

W ostatnich latach wzrasta zużycie gazu na świecie i w Polsce - to wynik większego wydobycia, walki z zanieczyszczeniem środowiska i atrakcyjnych cen. Jednak w Polsce ceny te mogą rosnąć, w związku z inwestycjami infrastrukturalnymi - przewiduje Hermes Energy Group.
07.02.2018

Baltic Pipe: podpisano umowę na przesył gazu

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo podpisało umowę na przesył gazu w ramach projektu Baltic Pipe z duńskim operatorem systemu przesyłowego Energinet. Jak informuje spółka, umowa została zawarta na okres od 1 października 2022 r. do 30 września 2037 roku. Identyczną tydzień temu podpisał PGNiG z Gaz-Systemem.
30.01.2018

Prezydent: Polska ma ambicję rozwoju gospodarczego i ekspansji

Spotkanie z wielkim światowym biznesem w szerokim gremium jest niezwykle ważne, jeżeli ktoś ma ambicję rozwoju gospodarczego i ekspansji gospodarczej; Polska ma taką ambicję - powiedział w poniedziałek prezydent Andrzej Duda pytany o efekty wizyty na forum ekonomicznym w Davos.
30.01.2018

Prezydent: Rozmowa z sekretarzem stanu USA przede wszystkim o bezpieczeństwie

Z sekretarzem stanu USA Rexem Tillersonem będziemy rozmawiali przede wszystkim o bezpieczeństwie, o zwiększaniu obecności armii Stanów Zjednoczonych w Polsce - powiedział w czwartek w Davos prezydent Andrzej Duda.
25.01.2018

Premier Morawiecki: USA także uważają Nord Stream 2 za zagrożenie

Zgadzamy się, że gazociąg Nord Stream 2 jest zagrożeniem dla bezpieczeństwa w regionie - powiedział w środę PAP premier Mateusz Morawiecki, po spotkaniu w Davos z sekretarzem energii USA Rickiem Perry.
25.01.2018

Rosneft mocniej inwestuje w arktyczną żeglugę

Rosnefteflot, spółka-córka rosyjskiego Rosnieftu, podpisała kontrakt ze stocznią Zvezda Shipbuilding Complex na budowę dziesięciu arktycznych tankowców. Jednocześnie Rosnefteflot wyczarterował na 20 lat tankowce o nośności 42 tys. dwt od firmy Taimyrneftegaz.
09.01.2018

Naimski: amerykański gaz skroplony staje się konkurencyjny na europejskim rynku

Kontrakt PGNiG na dostawę amerykańskiego gazu skroplonego jest ważny, bowiem pokazuje, że amerykański gaz staje się konkurencyjny na rynku europejskim - uważa minister, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.
24.11.2017

Łoskot-Strachota: Kontrakt na amerykańskie LNG uwiarygadnia PGNiG

Kontrakt PGNiG na dostawę LNG z USA uwiarygadnia strategię i działania spółki, daje również pewne pole manewru wokół kontraktu jamalskiego - ocenia analityk Ośrodka Studiów Wschodnich Agata Łoskot-Strachota.
22.11.2017

Zajdler: kontrakt na LNG z USA dopełnia portfel PGNiG

Średnioterminowy kontrakt na dostawę LNG z USA uzupełnia portfel dostaw, jakim dysponuje PGNiG - ocenił ekspert ds. energetycznych Instytutu Sobieskiego Robert Zajdler. Dodał, że to budowa pewnej przeciwwagi, w momencie gdy otwiera się okno do renegocjacji kontraktu jamalskiego.
22.11.2017

PGNiG podpisało 5-letni kontrakt na dostawy amerykańskiego LNG

PGNiG podpisało średnioterminowy, pięcioletni kontrakt z firmą Centrica LNG na dostawy gazu LNG ze Stanów Zjednoczonych - poinformował we wtorek prezes PGNiG Piotr Woźniak. Kontrakt wejdzie w życie w 2018 roku.
22.11.2017

Tchórzewski: Kontrakt na gaz LNG z USA na europejskich warunkach cenowych

Średnioterminowy kontrakt na dostawy gazu LNG z USA, jaki podpisało PGNiG, to pierwszy kontrakt tego typu, w których zastosowano europejskie warunki cenowe - oświadczył minister energii Krzysztof Tchórzewski.
22.11.2017

PGNiG spodziewa się podwojenia sprzedaży gazu Ukraińcom

Wiceprezes ds. handlowych PGNiG Maciej Woźniak spodziewa się na koniec roku podwojenia zeszłorocznego wolumenu sprzedaży gazu na Ukrainę.
13.11.2017

Morawiecki: Polska chce być dla całej Europy hubem energetycznym

Polska chce być dla całej Europy hubem energetycznym, hubem gazowym - powiedział w środę wicepremier, minister finansów i rozwoju Mateusz Morawiecki podczas Warsaw Security Forum. W tym kontekście dodał, że Polska chce być wielkim partnerem Stanów Zjednoczonych.
08.11.2017

Jest zainteresowanie przepustowościami gazociągu Baltic Pipe

Jest zainteresowanie rynku przepustowościami planowanego gazociągu Baltic Pipe - poinformował we wtorek operator polskiego systemu przesyłu gazu Gaz- System. Przepustowość w planowanym gazociągu zarezerwowało polskie PGNiG. Wartość zobowiązania to 8,1 mld zł.
31.10.2017

PGNiG z dostępem do ukraińskich magazynów gazu

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo zawarło umowę z ukraińskim operatorem sieci przesyłowych i magazynów Ukrtransgaz. Nowy kontrakt umożliwi polskiej spółce korzystanie z podziemnych magazynów gazu znajdujących się na terytorium Ukrainy - poinformowało w poniedziałek PGNiG.
31.10.2017

Rekordowe wyniki Grupy LOTOS S.A. za 3 kwartał 2017 r.

Trzeci kwartał br. upłynął pod znakiem dalszej znaczącej poprawy wyników operacyjnych i finansowych LOTOSU. Spółka zwiększyła przychody i zyski, istotnie obniżyła zadłużenie. Konsekwentnie wdraża strategię stabilnego i bezpiecznego rozwoju na lata 2017 – 2022, podejmując kolejne działania, m. in. na rzecz dywersyfikacji źródeł surowców, realizacji innowacyjnych projektów, w tym w obszarze badań nad biopaliwami 2. i 3. generacji, technologiami wodorowymi oraz elektromobilności. We wrześniu br. LOTOS zadeklarował, że wybuduje dwan
26.10.2017

PGNiG dostarczy gaz dla Grupy LOTOS. Wartość nowego kontraktu może wynieść ok. 3,1 mld zł

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA nadal będzie strategicznym dostawcą gazu ziemnego dla Grupy LOTOS. Obie firmy podpisały 25 października br. nowy kontrakt na sprzedaż paliwa gazowego. Umowa będzie obowiązywała do 30 września 2020 roku z opcją przedłużenia o kolejne dwa lata.Całkowita wartość zawartego kontraktu w przypadku jego obowiązywania przez 5 lat może wynieść około 3,1 mld zł.
26.10.2017

Rosneft zamówił 10 arktycznych tankowców

Rosnefteflot, spółka-córka rosyjskiego Rosnieftu, podpisała kontrakt ze stocznią Zvezda Shipbuilding Complex na budowę dziesięciu arktycznych tankowców. Jednocześnie Rosnefteflot wyczarterował na 20 lat tankowce o nośności 42 tys. dwt od firmy Taimyrneftegaz.
22.10.2017

Irak: Nowy kontrakt naftowy rosyjskiego Rosnieftu z Regionem Kurdystanu

Mimo napięć między władzami Kurdystanu a rządem irackim, rosyjski koncern naftowy Rosnieft ogłosił w środę, że zawarł nowy kontrakt z kurdyjskim rządem regionalnym. Wcześniej rząd w Bagdadzie podał, że wszelkie umowy naftowe z władzami Kurdystanu będą nielegalne.
19.10.2017

Rusza druga faza Open Season dla gazociągu Baltic Pipe

Operatorzy polskiego i duńskiego systemu przesyłowego gazu – Gaz-System i Energinet.dk ogłosili we wtorek otwarcie drugiej fazy procedury Open Season dla planowanego gazociągu Baltic Pipe. Efektem mają być wiążące umowy na przesył gazu.
05.09.2017

Polska bez rosyjskiego gazu po 2022 roku?

Ruszyła wiążąca procedura Open Season na moce przesyłowe planowanego gazociągu Baltic Pipe. Prezes PGNiG Piotr Woźniak potwierdził zainteresowanie spółki gazem z tego połączenia.
05.09.2017

Gaz-System: Pozytywny wynik pierwszej fazy Open Season dla Baltic Pipe

Pierwsza faza procedury Open Season dla planowanego gazociągu Baltic Pipe dała wynik pozytywny, potwierdziło się zainteresowanie rynku transportem gazu tą trasą - poinformował we wtorek polski operator systemu przesyłowego gazu Gaz-System.
25.07.2017

Naimski: Polska może sprowadzać z USA realne ilości LNG

Polska może sprowadzać ze Stanów Zjednoczonych "realne" ilości gazu LNG. Pozwoli na to rozbudowywany terminal regazyfikacyjny w Świnoujściu – ocenił pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.
15.07.2017

Zajdler: zakupy LNG z USA po dobrej cenie bardzo dobre dla Polski

Zakupy LNG w USA po korzystnej cenie to bardzo dobra rzecz dla Polski - powiedział PAP ekspert ds. energetycznych Instytutu Sobieskiego Robert Zajdler. Zauważył jednocześnie, że długoterminowy kontrakt nie jest niezbędny, bo zakupy na rynku spot są tańsze.
06.07.2017

Ekspert: polsko - amerykańska wspólpraca gazowa niepokoi Rosję

Jest zielone światło ze strony amerykańskiej administracji na szeroki eksport amerykańskiego gazu do Polski i krajów regionu - powiedział PAP ekspert rynku Piotr Maciążek. Jego zdaniem, to już nie tylko projekt biznesowy, ale i polityczny, który budzi zaniepokojenie Rosji.
06.07.2017

Trump: jesteśmy gotowi pomóc w dywersyfikacji dostawców energii

Prezydent USA Donald Trump zadeklarował w Warszawie, że Ameryka jest gotowa pomóc Polsce i innym krajom Europy w zdywersyfikowaniu dostawców energii. Staliśmy się wielkim eksporterem, mamy nadzieję, że z tego skorzystacie - mówił Trump na szczycie krajów Trójmorza.
06.07.2017

Jakóbik: dłuższy kontrakt na LNG z USA możliwy do końca roku

Rozmowy z amerykańskimi firmami o kontrakcie na dostawy LNG w dłuższym okresie mają szanse na powiedzenie, a umowa może zostać zawarta do końca roku - powiedział PAP ekspert ds. energetycznych Wojciech Jakóbik. Zaznaczył, że cena jest absolutnie zasadnicza.
06.07.2017

Kuczyński: mamy szansę na większe ilości gazu z USA i na negocjowanie jego ceny

Polska ma szansę na większe ilości gazu amerykańskiego i na wynegocjowanie korzystniejszej dla nas ceny za ten surowiec - mówił PAP główny analityk firmy Xelion Piotr Kuczyński. W jego ocenie, dostawy gazu z USA mogą być podstawą w negocjowaniu nowego kontraktu z Gazpromem.
06.07.2017

Duda: jest zielone światło dla dostaw gazu skroplonego z USA

Jest zielone światło ze strony rządu USA, wręcz zachęta, aby Polska kupowała gaz skroplony od Stanów Zjednoczonych, z polskiej strony również jest zielone światło i zainteresowanie w tej kwestii - mówił w czwartek prezydent Andrzej Duda na konferencji z prezydentem USA Donaldem Trumpem.
06.07.2017

Szef MSZ: jest szansa, aby nasz region był zaopatrywany w gaz amerykański

Obok bezpieczeństwa, drugim możliwym elementem współpracy polsko-amerykańskiej i amerykańsko-regionalnej jest gospodarka; jest szansa, aby nasz region był zaopatrywany w gaz amerykański - powiedział w czwartek szef MSZ Witold Waszczykowski.
06.07.2017

Prezydent: Mam konkretne tematy rozmów z Trumpem - to bezpieczeństwo energetyczne i tarcza antyrakietowa

Mam bardzo konkretne tematy do rozmowy z prezydentem Donaldem Trumpem; jest wśród nich m.in. kwestia bezpieczeństwa energetycznego, tarczy antyrakietowej i obecności wojsk Stanów Zjednoczonych - zapowiedział w wywiadzie dla PAP prezydent Andrzej Duda.
05.07.2017

Szefowie rządów Polski i Danii podpisali memorandum ws. realizacji Baltic Pipe

Szefowie rządów Polski i Danii podpisali w piątek w Kopenhadze memorandum w sprawie - jak zapewniają polskie władze - kluczowego dla bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju projektu inwestycyjnego Baltic Pipe.
10.06.2017

Rozpoczęła się wizyta premier Beaty Szydło w Danii

Premier Beata Szydło rozpoczęła wizytę w Danii, gdzie podczas spotkania w Kopenhadze z premierem Danii Larsem Rasmussenem, zostanie podpisane memorandum ws realizacji gazociągu Baltic Pipe. Premier spotka się również w ambasadzie RP z Polonią.
09.06.2017

Premier: w Danii podpiszemy memorandum ws. realizacji projektu Baltic Pipe

Podczas wizyty w Kopenhadze podpiszemy z premierem Larsem Rasmussenem bardzo ważne memorandum dotyczące projektu Baltic Pipe - poinformowała w piątek premier Beata Szydło przed wylotem do Danii.
09.06.2017

Gaz-System i Energinet rozpoczęli procedurę open season dla projektu Baltic Pipe

Operatorzy polskiego i duńskiego systemu przesyłowego gazu ziemnego – Gaz-System i Energinet - rozpoczęli procedurę open season dla projektu Baltic Pipe - poinformował Energinet na swoich stronach internetowych.
06.06.2017

Rzecznik rządu: W piątek wizyta premier Beaty Szydło w Danii

W piątek premier Beata Szydło uda się z wizytą do Kopenhagi, gdzie spotka się z premierem Danii Larsem Rasmussenem - poinformował na konferencji w poniedziałek rzecznik rządu Rafał Bochenek. Rozmowy będą dotyczyły m.in. współpracy energetycznej i problemów UE.
05.06.2017

Gaz System: we wtorek ogłoszenie procedury open season na Baltic Pipe

We wtorek zostanie ogłoszona tzw. procedura open season dla planowanego gazociągu Baltic Pipe - poinformował w piątek Gaz System. Podczas jej trwania zainteresowani złożą wiążące oferty na zarezerwowanie mocy przesyłowych tej magistrali.
02.06.2017

Rosja będzie konkurentem Polski na rynku LNG. Przewaga wciąż jest jednak po polskiej stronie

Wraz ze wzrostem zapotrzebowania na paliwo LNG, wzrasta potrzeba na nowe instalacje do regazyfikacji i przeładunku tego surowca. Ta gałąź branży w szczególności szybko rozwija się w regionie Morza Bałtyckiego.
13.05.2017

Jackowski: Brama Północna będzie opłacalna przy dostawie 10 mld metrów sześciennych gazu rocznie

Studium opłacalności wykazało, że projekt Bramy Północnej będzie opłacalny przy dostawach do Polski 10 mld metrów sześciennych gazu rocznie – poinformował we wtorek w Gdańsku dyrektor biura pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Krzysztof Jackowski.
25.04.2017

Acergy Viking przechodzi remont w Naucie

W Stoczni Remontowej Nauta w Gdyni trwa remont statku Acergy Viking. Należąca do norweskiego armatora Eidesvik Offshore ASA jednostka jest przygotowywana do prac na farmach wiatrowych na Morzu Północnym. To nowy kontrakt podpisany z Siemens Wind Power.
25.04.2017

Naimski: projekt Baltic Pipe w końcowej fazie rozmów dot. warunków inwestycji

Projekt połączenia gazowego przez Danię jest w końcowej fazie rozmów prowadzących do ustalenia warunków realizacji tej inwestycji – zapowiedział w czwartek podczas konferencji Gaz dla Polski 2017 pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.
30.03.2017

Do końca marca ogłoszenie ważnej decyzji dot. gazociągu Baltic Pipe

Do końca marca ogłoszona będzie pierwsza faza tzw. procedury open season dla gazociągu Baltic Pipe - poinformował w piątek pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.
17.03.2017

Naimski: gazowy Korytarz Północny korzystny dla wszystkich uczestników

Studium wykonalności połączenia polskiego systemu gazowego ze złożami gazu na szelfie norweskim wskazuje, że jest to projekt ze wszech miar korzystny dla wszystkich uczestników - wskazał pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.
17.03.2017

Nissan wybiera Port Gdańsk – kolejny kontrakt motoryzacyjny w porcie

Trzyletni kontrakt na transport przez Port Gdańsk samochodów marki Nissan należących do Renault Nissan Alliance rusza od 1 kwietnia 2017 r. Samochody transportowane będą do Portu Gdańsk z przeznaczeniem na rynek: Polski, Ukrainy, Czech, Słowacji oraz Węgier. Negocjowany jest także kontrakt dla Litwy i Łotwy.
12.03.2017

Ewentualna umowa długoterminowa Lotosu z Iranem w 2018 r.

Długoterminowy kontrakt z Iranem to jeden z głównych celów, jakie stawia przed Grupą Lotos Marcin Jastrzębski, piastujący fotel prezesa spółki od 12 stycznia tego roku.
13.02.2017

Woźniak: studium wykonalności połączenia z szelfem norweskim - wariantowe

Studium wykonalności połączenia polskiego systemu gazowego ze złożami gazu na szelfie norweskim powinno być gotowe do końca grudnia - uważa prezes PGNiG Piotr Woźniak. Jego zdaniem będzie miało ono charakter wariantowy.
05.12.2016

Wiceszef KE pozytywnie o planie połączenia gazowego z szelfem norweskim

Brama Północna, czyli projekt połączenia złóż gazu na szelfie norweskim z polskim systemem przesyłowym, może stać się stabilną drogą dostaw gazu do całego regionu Europy Środkowej oraz Południowo-Wschodniej – ocenił wiceszef KE Marosz Szefczovicz.
18.10.2016

Promostal z nowymi kontraktami szuka pracowników

Muzeum Muncha w Oslo, futurystyczny most Koge Nord Station w Danii czy konstrukcje do farm wiatrowych na Morzu Północnym – Promostal realizuje obecnie kilkanaście równoległych kontraktów na rynku skandynawskim. I potrzebuje do nich kolejnych pracowników.
06.10.2016

Naimski: projekt połączenia gazowego z szelfem norweskim się uda

Projekt połączenia złóż na szelfie norweskim z polskim systemem przesyłu gazu, tym razem z pewnością się uda. Jest sprzyjająca sytuacja polityczna i ekonomiczna - ocenił w czwartek pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.
15.09.2016

Prezes PGNiG: Norwegia to nasz pierwszy wybór w dywersyfikacji dostaw gazu

Norwegia jest dla nas pierwszym wyborem, jeśli chodzi o dywersyfikacje dostaw gazu – powiedział w czwartek podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy prezes PGNiG Piotr Woźniak.
08.09.2016

Lotos chce podpisać długoterminowy kontrakt z Iranem na dostawy ropy

Jeżeli wyniki testów irańskiej ropy okażą się dobre, Lotos podpisze długoterminowy kontakt z Iranem - zapowiedział w środę podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy wiceprezes Lotosu Marcin Jastrzębski.
07.09.2016

PKP CARGO przetransportowała w czerwcu wiecej niż przed rokiem

Grupa PKP CARGO po sześciu miesiącach 2016 roku miała 51,0 proc. udziału w rynku pod względem pracy przewozowej i 43,6 proc. pod względem masy - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. W czerwcu 2016 roku operatorzy kolejowi przetransportowali w Polsce łącznie 18,9 mln ton, o 0,6 proc. więcej niż przed rokiem.
31.07.2016

Bae Systems z kontraktem wartości 245 mln usd na nowe armaty dla okrętów typ 26

BAE Systems otrzymało od brytyjskiego ministerstwa obrony kontrakt o wartości 245 mln USD (183 mln GBP) na dostawę systemu uzbrojenia, znanego jako Morski System Ostrzału Pośredniego (Maritime Indirect Fires System – MIFS), dla okrętów typ 26 Global Combat Ship. Kontrakt został przyznany po ubiegłorocznym wyborze BAE Systems jako preferowanego dostawcy w konkurencyjnym przetargu.
28.07.2016

Pierwszy duży kontrakt Vistalu dla Afryki

Grupa Vistal, producent wielkogabarytowych, specjalistycznych konstrukcji stalowych w Polsce, realizujący kontrakty dla klientów w kraju i na rynkach zagranicznych, pozyskała kolejny kontrakt, w segmencie marine&offshore, na wykonanie i montaż dwóch dźwigów portowych typu Grab Unloader. Umowa obejmuje produkcje dźwigów portowych, kompletny montaż, testy ruchowe oraz dostawę do Algierii. Wartość kontraktu to 50,9 mln zł.
05.07.2016

Naimski: Polska niezależna od dostaw gazu ze Wschodu po 2022 r.

Dostawy gazu przez terminal w Świnoujściu i gazociąg łączący Polskę z północnym szelfem mają uniezależnić Polskę od dostaw gazu ze Wschodu do 2022 r. – powiedział w środę w Warszawie pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.
09.06.2016

Dziękujemy za wysłane grafiki.