• <
urząd_morski_gdynia_2021

Rozpoczęła się wizyta premier Beaty Szydło w Danii

jk

09.06.2017 10:45 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Polityka Morska, Ekonomia Morska Rozpoczęła się wizyta premier Beaty Szydło w Danii
Rozpoczęła się wizyta premier Beaty Szydło w Danii - GospodarkaMorska.pl

Premier Beata Szydło rozpoczęła wizytę w Danii, gdzie podczas spotkania w Kopenhadze z premierem Danii Larsem Rasmussenem, zostanie podpisane memorandum ws realizacji gazociągu Baltic Pipe. Premier spotka się również w ambasadzie RP z Polonią.

Przed wylotem do Kopenhagi szefowa rządu powiedziała, że memorandum dotyczące projektu Baltic Pipe będzie "przełomowym dokumentem". "Zależy nam na Polsce bezpiecznej, na Polsce która rozwija się i to jest kolejny krok, który czynimy w tym kierunku" - powiedziała Szydło.

Z kolei pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski zwracał uwagę, że podpisanie memorandum, to "bardzo ważny krok na drodze do realizacji kluczowego projektu - połączenia szelfu norweskiego, źródeł gazu na szelfie norweskim, przez Danię pod Bałtykiem do Polski". "Rząd w praktyce realizuje strategię różnicowania dostaw gazu do naszego kraju, w praktyce, a nie w dyskusjach" - oświadczył Naimski.

Wiceszef MSZ Konrad Szymański, który również udał się do Danii przekonywał, że projekt gazociągu Baltic Pipe jest bardzo ważny dla Polski, ponieważ "zaoferuje on odbiorcom gazu w Polsce nowe źródło, konkurencyjne źródło dostaw gazu". "Ale ten projekt to jest także oferta dla regionu, oferta dla Europy" - zaznaczył dodając, że projekt ten jest szansą na zbudowanie naprawdę konkurencyjnego rynku, na którym różni dostawcy muszą walczyć o odbiorcę.

Wcześniej rzecznik rządu Rafał Bochenek stwierdził, że wizyta szefowej rządu w Danii będzie okazją do tego, by porozmawiać o stosunkach dwustronnych, tematyce związanej ze współpracą energetyczną, a także o najważniejszych problemach i sprawach związanych z polityką europejską.

Z kolei Szymański w rozmowie z PAP wskazał, że wizyta będzie "bardzo bogata w szczególności w wątki agendy europejskiej, gdzie Polska i Dania mają bardzo wiele wspólnych punktów odniesienia - tak w zakresie bezpieczeństwa, jak wspólnego rynku".

Wśród kwestii, które zbliżają do siebie Polskę i Danię wymienił również stanowisko w sprawie negocjacji dotyczących Brexitu, a także "ambitne i podobne plany" obu krajów dotyczące rozwoju infrastruktury gazowej na Bałtyku, w tym realizacji polsko-duńsko-norweskiego projektu gazociągu Baltic Pipe, który - w ocenie wiceszefa MSZ - "może być kolejnym oknem na świat polskiego systemu gazowego". "Możemy w ten sposób realnie doprowadzić do zróżnicowania dostaw gazu, w szczególności gazu nierosyjskiego na nasz rynek, który jest wciąż zbyt mocno uzależniony od tego dostawcy" - dodał.

Szymański zaznaczył, że zarówno Polska, jak i Dania oczekują od Unii "zdecydowanie bardziej stanowczej" postawy w odniesieniu do projektów, które "całkowicie nie wpisują się w działania, plany i deklaracje UE". Wśród takich projektów wymienił Nord Stream 2.

Zapowiedział, że zarówno projekt Baltic Pipe, jak i Nord Stream 2 będą przedmiotem intensywnych rozmów Beaty Szydło z premierem Danii Larsem Rasmussenem.

We wtorek została ogłoszona tzw. procedura open season dla planowanego gazociągu Baltic Pipe, podczas której zainteresowani złożą oferty na zarezerwowanie mocy przesyłowych tej magistrali.

Gazociąg Baltic Pipe to część projektu tzw. Bramy Północnej, która ma połączyć polski system przesyłu gazu ze złożami na Szelfie Norweskim Morza Północnego. Na szelfie polski PGNiG ma już 20 koncesji. Obecnie spółka wydobywa tam 600 mln m. sześc. samego gazu, zakłada jednak, że w 2022 r. uda się jej osiągnąć wydobycie rzędu 2,5 mld m. sześc.

Polska strategia zakłada dywersyfikację nie tylko źródeł, ale i kierunków dostaw błękitnego paliwa. Po 2022 r., kiedy to wygaśnie długoterminowy kontrakt, tzw. jamalski, z rosyjskim Gazpromem, dostawy surowca mają być oparte właśnie o Bramę Północną - czyli połączenie złóż gazu znajdujących się na szelfie norweskim, poprzez Danię z polskim wybrzeżem w Niechorzu. Drugi filar dywersyfikacji to terminal LNG w Świnoujściu, obecnie o przepustowości 5 mld m. sześc. rocznie - w kwietniu br. Gaz-System poinformował o decyzji powiększenia jego mocy regazyfikacyjnej do 7,5 mld m. sześc.

Z Kopenhagi Mateusz Roszak

urząd_morski_szczecin_prawo_polityka_lewy_2021
legal_marine_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 40250,00 $ tona -1,71% 26 lis
 Cynk 3330,00 $ tona -2,94% 26 lis
 Aluminium 2618,00 $ tona -4,45% 26 lis
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.