• <
SAR_2022

Austal Australia z kontraktem na sześć okrętów dla Royal Australian Navy

ew/Austal

11.05.2020 10:24 Źródło: własne
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Austal Australia z kontraktem na sześć okrętów dla Royal Australian Navy

Partnerzy portalu

Austal Australia z kontraktem na sześć okrętów dla Royal Australian Navy - GospodarkaMorska.pl

Austal Limited poinformował na swojej stronie, że jego spółka zależna - Austal Australia, pozyskała kontrakt o wartości 324 milionów dolarów australijskich na zaprojektowanie i budowę sześciu nowoczesnych okrętów patrolowych klasy Cape (CCPB) dla Royal Australian Navy.

To największy kontrakt w australijskim programie budowy statków, jaki kiedykolwiek został przyznany Austal w 30-letniej historii firmy.

Sześć nowych jednostek, które zostaną zbudowane w stoczni Austal w Henderson w Australii Zachodniej, wzmocni istniejącą flotę dwóch dostarczonych w 2017 roku jednostek patrolowych "Cape" w Royal Australian Navy (RAN) i rozszerzy program budowy okrętów patrolowych typu "Cape" w Austal do łącznie 18 jednostek. Obejmuje to osiem łodzi patrolowych w służbie Australijskich Sił Granicznych (Australian Border Force - ABF) oraz dwóch obecnie budowanych dla Trinidad i Tobago Coast Guard.

David Singleton, dyrektor generalny Austal, powiedział, że "nowy kontrakt stanowi wyraźne zobowiązanie rządu Australii do wzmocnienia australijskiego przemysłu stoczniowego podczas trudnej sytuacji na całym świecie wywołanej przez pandemię koronawirusa. Od czasu wprowadzania do służby przez Australijskie Siły Graniczne (ABF) w 2013 r,  klasa "Cape" okazała się wysoce wydajnym, niezawodnym i skutecznym zasobem morskim, wykorzystywanym w wielu różnych misjach bojowych i morskich, odgrywając kluczową rolę w  kształtowaniu bezpieczeństwa narodowego Australii. Nowe, budowane według zmodyfikowanego, udoskonalonego projektu okręty typu "Cape" poprawią bezpieczeństwo narodowe w tym krytycznym okresie pandemii COVID-19, zapewniając utrzymanie co najmniej 700 miejsc pracy w Austalii i kontynuację możliwości w zakresie łańcucha dostaw dla australijskiego przemysłu okrętowego".

Jak dodaje Robert Jackson, szef działu rozwoju biznesu w Austal: "W tym krytycznym momencie tworzone lub utrzymywane są miejsca pracy, co stanowi jednocześnie ogromne wsparcie dla Royal Australian Navy dzięki zwiększonym możliwościom i niższym kosztom".

Udoskonalone patrolowce klasy "Cape" zawierają modyfikacje wynikające z bogatego doświadczenia w eksploatacji podobnych okrętów w RAN i ABF, działających u wybrzeży całej Australii Północnej. Liczba załogi została zwiększona o 10 osób (teraz na pokładzie moga przebywać 32 osoby), projekt został poprawiony także pod względem warunków zapewniając personelowi łączność ze światem zewnętrznym, niezależnie od środowiska operacyjnego. Patrolowce typu "Cape" dla Trinidad i Tobago Coast Guard (stoczniowe numery budowy 398 i 399) są obecnie w zaawansowanym stadium budowy i mają być przekazane jeszcze w roku 2020. Budowa sześciu kolejnych rozpocznie się natychmiast w Henderson w Australii. Dostawy zaplanowane są od września 2021 r., a następnie sukcesywnie do połowy 2023 r.

 

Partnerzy portalu

Babcock1

Dziękujemy za wysłane grafiki.