• <
BOTA_2023

Rosneft rozwija żeglugę arktyczną

PMK

28.05.2018 18:12 Źródło: własne
Strona główna Rosneft rozwija żeglugę arktyczną
Rosneft rozwija żeglugę arktyczną - GospodarkaMorska.pl

Rosnefteflot, spółka-córka rosyjskiego Rosnieftu, podpisała kontrakt ze stocznią Zvezda Shipbuilding Complex na budowę dziesięciu arktycznych tankowców. Jednocześnie Rosnefteflot wyczarterował na 20 lat tankowce o nośności 42 tys. dwt od firmy Taimyrneftegaz.

Nowe tankowce będą odznaczały się klasą lodową ARC7, co pozwoli im działać w temperaturze poniżej 45 st. C i na morzach pokrytych lodem o grubości do 1,8 metrów. Nowa seria tankowców ma być używana do transportu ropy ze złoża Paiyakhskoe położone na Szlaku Arktycznym do portów na wschodzie i zachodzie.

Jednostki powstaną pod nadzorem towarzystwa klasyfikacyjnego Russian Maritime Register i będą pływać pod banderą Rosji. Oddanie tankowców do służby ma się rozpocząć na początku 2023 roku. To największe zamówienie na jednostki klasy lodowej w historii rosyjskich stoczni.

Rosnieft dodatkowo niedawno ogłosił, że zawarł nowy kontrakt z kurdyjskim rządem regionalnym. Wcześniej rząd w Bagdadzie podał, że wszelkie umowy naftowe z władzami Kurdystanu będą nielegalne. Rosnieft w wydanym oświadczeniu poinformował, że chodzi o 80 proc. udziałów w produkcji z pięciu złóż na terenie Kurdystanu i że w ramach kontraktu wypłaci władzom kurdyjskim 400 mln dolarów. Rozpoczęcie programu eksploracyjnego oraz pilotażowej produkcji ma nastąpić w 2018 roku, a pełna eksploatacja w 2021 r.

Rosnieft to rosyjski państwowy koncern działający w branży petrochemicznej. Głównym akcjonariuszem spółki jest Rząd Federacji Rosyjskiej, posiadający 75,16% akcji, 15% akcji znajduje się wolnym obrocie. Według magazynu Fortune, koncer

Dziękujemy za wysłane grafiki.