• <

Wynik wyszukiwania - "monopoli" - Wiadomości

Kołodziejczak: agroporty i terminale zbożowe powstaną i będą dobrze funkcjonować

W najbliższym czasie przetargi ws. agroportów w Gdańsku i Gdyni zostaną uczciwie rozpisane jeszcze raz. Agroporty i terminale zbożowe powstaną i będą dobrze funkcjonować - zapewnił w poniedziałek w Studiu PAP wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Michał Kołodziejczak.
20.05.2024

Ministerstwo Infrastruktury: nie ma zgody na dzierżawę terminala zbożowego w Porcie Gdyni przez zwycięzcę przetargu

Wiceminister Arkadiusz Marchewka poinformował w mediach społecznościowych, że Ministerstwo Infrastruktury nie wyraziło zgody na udział podmiotu w przetargu na dzierżawę terminala zbożowego w Gdyni.
27.03.2024

Miliardowy kontrakt CMA CGM. Francuski gigant kupuje Bolloré Logistics

Bolloré i CMA CGM ogłosiły 29 lutego zakończenie sprzedaży wszystkich udziałów spółki Bolloré Logistics na rzecz CMA CGM. Przy tym zaznaczono, że przeniesienie Bolloré Logistics Sweden AB do Grupy CMA CGM pozostaje uzależnione od uzyskania przez tę ostatnią zgody na inwestycje zagraniczne na terenie Szwecji. Cena zakupu wynosi 4,85 miliardów euro.
01.03.2024

Konosament – amerykańska klauzula jurysdykcyjna (Część I)

Większość formularzy przewoźników liniowych w ogólnych warunkach przewozowych (konosamentowej umowy frachtowej – to jest umowy przewozu opartej na wystawionym konosamencie) zawiera specyficzny zapis związany z prawem i jurysdykcją. O ile za podstawowe prawo i jurysdykcję przyjmuje się albo prawo (i jurysdykcję) angielską (np. MAERSK – B/L Terms and Condition, Art. 26) lub inną, właściwą dla specyfiki danej linii (np. prawo chińskie w COSCO B/L Terms and Conditions – Art. 27; prawo francuskie CMA-CMG B/L Terms and Conditions – Art
17.01.2024

Tajwańczycy idą do urn. Wynik wyborów może przesądzić nie tylko o przyszłości wyspy, ale i światowej gospodarki

W sobotę, 13 stycznia br. na Tajwanie odbędą się wybory parlamentarne i prezydenckie, w których Tajwańczycy będą wybierać między opozycyjną partią Kuomintang, umiarkowaną Tajwańską Partią Ludową i rządzącą dziś Demokratyczną Partią Postępową. Zwycięstwo tej ostatniej nie byłoby na rękę Chin, które próbują wpłynąć na wyniki – wokół Tajwanu wielokrotnie w ostatnich miesiącach dochodziło do chińskich ćwiczeń wojskowych i naruszania przestrzeni powietrznej.
12.01.2024

Do Grecji przybyła jednostka FSRU Alexandroupolis. To kluczowy moment dla budowy niezależności energetycznej państwa

Statek przebudowany do roli pływającego terminala do magazynowania i regazyfikacji LNG przybył na wody Morza Trackiego nieopodal miasta o tej samej nazwie. To uwieńczenie 10-miesięcznej przebudowy w singapurskiej stoczni Seatrium i podróży do miejsca przeznaczenia, która trwała od 26 listopada. Stanowi też ważny etap krajowego projektu energetycznego.
18.12.2023

Terminal zbożowy w Gdyni przedmiotem politycznych sporów

Na naszych oczach rząd PiS oddaje w obce ręce terminal zbożowy w Gdyni, wyremontowany, przygotowany, by obsługiwały go duże statki - podkreślają posłowie KO. Do zawarcia umowy dzierżawy niezbędna jest uzyskanie zgody prezesa UOKiK, ministra właściwego ds. gospodarki morskiej i zarządu - podkreślił w piątek dział marketingu Portu Gdynia.
10.12.2023

Parlament Europejski poparł porozumienie w sprawie tzw. listy surowców krytycznych

Komisja przemysłu, badań naukowych i energii Parlamentu Europejskiego poparła porozumienie, które negocjatorzy europarlamentu i państw członkowskich zawarli w sprawie tzw. listy surowców krytycznych w UE. Uznanie roli węgla koksowego dla europejskiej gospodarki to sukces Polski – oceniła europosłanka Izabela Kloc (PiS). Wygranymi są m.in. polscy producenci węgla koksowego czy miedzi - podkreślił europoseł Jerzy Buzek (PO).
08.12.2023

Morska energetyka wiatrowa. Biznesplany do rewizji

Morska energetyka wiatrowa znalazła się na głębokiej wodzie i boryka się z niespotykanymi dotąd trudnościami w obliczu rosnących kosztów. Wiodący operatorzy na tym zmonopolizowanym rynku ogłaszają po trzech kwartałach niespotykane dziury w budżetach. Już pojawiły się głosy o konieczności ratowania firm przez rządy i naciski na drenowanie kieszeni konsumentów przemysłowych i detalicznych.
05.11.2023

Rada OZE Konfederacji Lewiatan przygotowała 18 rekomendacji dotyczących rozwoju źródeł odnawialnych i poprawy efektywności energetycznej

Rada OZE Konfederacji Lewiatan przygotowała 18 rekomendacji dla nowego rządu. Mają one pomóc w rozwoju źródeł odnawialnych i wesprzeć poprawę efektywności energetycznej w kraju. Wśród zaleceń znajduje się m.in. rozwój energetyki wiatrowej na lądzie i na morzu, poprawa transparentności rynku energii oraz przeciwdziałanie dalszej jego monopolizacji, wypracowanie strategii dla zielonych certyfikatów, czy rozwój źródeł biogazu i biometanu.
31.10.2023

Protest pracowników portu w Hamburgu. Nie chcą stać się częścią MSC

Setki osób zatrudnionych w Hamburger Hafen und Logistik AG (HHLA) zebrało się 19 września br. na terenie portu, aby zaprotestować przeciwko planowanej, częściowej sprzedaży firmy szwajcarskiemu gigantowi transportu kontenerowego MSC (Mediterranean Shipping Company). Firma złożyła w ubiegłym tygodniu ofertę zakupu akcji serii A.
22.09.2023

Polskie firmy wzmacniają morskie zdolności obronne wschodniej flanki NATO

Cztery główne wydarzenia doprowadziły do kryzysu w systemie bezpieczeństwa w Europie. Ich początek datuje się w 2008 roku, kiedy Rosja najechała zbrojnie Gruzję. Reakcja społeczności międzynarodowej (brak zdecydowanych działań) na wydarzenia związane z aneksją Krymu i konfliktem w Donbasie były czwartym składnikiem wpływającym na eskalację agresywnych działań Rosji. Obserwowany obecnie konflikt zbrojny ma charakter najpoważniejszego wyzwania dla bezpieczeństwa na kontynencie europejskim od czasu zakończenia zimnej wojny.
30.05.2023

Zremb Chojnice i kontenery offshore – stare dobre małżeństwo

Choć polski przemysł nie jest wiodącym w sektorze offshore, nie brakuje u nas firm, które wypracowały sobie na tym rynku mocną pozycję. Jedną z nich jest Zremb Chojnice, którego produkty bez problemu można znaleźć na platformach wiertniczych na całym globie. Dla produkującej specjalistyczne kontenery firmy coraz szerzej otwierają się także drzwi do offshore wind.
09.03.2023

Czarter na czas – hire (opłata czarterowa)

W ramach podstawowych obowiązków umowy czarteru na czas („time charterparty”) armator („owner”) zobowiązuje się oddać czarterującemu („charterer”) do dysponowania statek na oznaczony czas a czarterujący do zapłaty wynagrodzenia za korzystanie ze statku w formie opłaty czarterowej („hire”).
28.12.2022

Transport morski w gospodarczych sztormach. Raport UNCTAD 2022

Wyższe ceny zboża i stawki za fracht suchych towarów masowych na początku 2022 r. przyczynią się do 1,2-procentowego wzrostu konsumpcyjnych cen żywności. Kontenerowce cumowały w portach o 13,7% dłużej w 2021 r. w porównaniu z 2020 r., pogłębiając opóźnienia i braki. A w ciągu ostatniego roku całkowita emisja gazów cieplarnianych ze światowej floty wzrosła o 4,7% - to ustalenia eksportów UNCTAD zawarte w najnowszym raporcie „Maritime Transport Review 2022”.
23.12.2022

Zaburzenia w transporcie napędzają europejską inflację. Mimo spadku cen frachtu ten wpływ będzie odczuwalny jeszcze zimą 2023 roku

Koszty stawek frachtowych od kilku miesięcy spadają i są już o ponad 70 proc. niższe niż we wrześniu 2021 roku. To jednak nie oznacza, że rekordowe szczyty z końcówki poprzedniego i początku tego roku przestały oddziaływać na gospodarkę. Jak szacuje Polski Instytut Transportu Drogowego, konsumenci odczują je w postaci podwyżek cen dóbr dopiero zimą 2023 roku. Według analiz Międzynarodowego Funduszu Walutowego obserwowany w ubiegłym roku wzrost kosztów transportu może obecnie zwiększać inflację o ok. 1,5 pkt. proc. rocznie.
14.11.2022

Mołdawia będzie magazynować gaz ziemny w Rumunii i Ukrainie; Gazprom zmniejsza o 30 proc. dostawy surowca

Władze Mołdawii będą magazynować gaz ziemny w sąsiednich krajach: Rumunii i Ukrainie - podał w sobotę rząd Natalii Gavrility, precyzując, że działanie to służy zapewnieniu krajowi bezpieczeństwa energetycznego. Gazprom przekazał Mołdawii, iż w październiku zmniejszy o 30 proc. ilość surowca kierowanego do tego kraju.
01.10.2022

UOKiK wszczął postępowanie ws. przeładunku zboża w portach w Gdańsku i Gdyni

Prezes UOKiK wszczął postępowanie wyjaśniające dotyczące możliwego ograniczenia konkurencji podczas przeładunku zboża w portach w Gdańsku i Gdyni. W związku z tą sprawą pracownicy urzędu, przy wsparciu Policji i po uzyskaniu zgody właściwego sądu, przeprowadzili przeszukanie w siedzibach trzech spółek - podał w piątek UOKiK.
30.09.2022

Kalush Orchestra wystąpiła we włoskim mieście, do którego wpłynął statek z olejem z Ukrainy

Zwycięzcy tegorocznego konkursu Eurowizji w Turynie - ukraiński zespół Kalush Orchestra wrócił po trzech miesiącach do Włoch i we wtorek wystąpił w mieście Monopoli w Apulii. Koncert odbył się kilka godzin po tym, gdy do tamtejszego portu wpłynął statek z transportem oleju słonecznikowego z Ukrainy.
17.08.2022

Ropa rurociągiem "Przyjaźń" wraca także na Słowację

Wicepremier, minister gospodarki Słowacji Richard Sulik zadeklarował w środę w Bratysławie, że ropa popłynie przez rurociąg "Przyjaźń" w ciągu najbliższych godzin. Dodał, że problem wystąpił w Europie Zachodniej w jednym z banków, a zatrzymanie ropy nie było winą strony rosyjskiej czy ukraińskiej.
10.08.2022

Konkurencja na morskich szlakach do rewizji. Komisja Europejska daję wolną rękę w sprawie wsparcia firm transportowych

10 organizacji europejskich związanych z transportem wzywa Komisję Europejską do rewizji zasad konkurencji w transporcie morskim. Europejskie i międzynarodowe organizacje biznesowe, w tym stowarzyszenia spedytorów i operatorów portów i terminali, chcą, by KE w szczególności skupiła się na transporcie kontenerowym.
06.08.2022

Amerykanie tworzą nową strukturę do kontrolowania morskich przewoźników

Federalna Komisja Morska Stanów Zjednoczonych (FMC) ogłosiła w ostatni piątek lipca, że utworzy nowe biuro, które zajmie się egzekwowaniem i przestrzeganiem przepisów przez przewoźników oceanicznych, którzy nadużywali swojej pozycji do pobierania nadzwyczajnych opłat od amerykańskich klientów. Chodzi o takie działania, które wzmocnią pozycję administracji amerykańskiej na polu pilnowania morskich i zamorskich biznesów Amerykanów.
03.08.2022

We wtorek rząd zajmie się projektem ustawy wzmacniającej bezpieczeństwo gazowe państwa

We wtorek rząd zajmie się projektem ustawy wzmacniającej bezpieczeństwo gazowe państwa w związku z sytuacją na rynku gazu. Projekt przewiduje m.in. przedłużenie do końca 2027 r. obowiązku zatwierdzania przez Prezesa URE taryf na sprzedaż gazu odbiorcom domowym i instytucjom pożytku publicznego.
12.07.2022

Kto jest kim w polskim offshore? Atlas Copco: Wynajmujemy powietrze, energię i innowacje

W kolejnym tekście z cyklu „Kto jest kim w polskim offshore” rozmawiamy z Michałem Ziębą, menadżerem regionalnym w Atlas Copco Specialty Rental. Firma to wiodący dostawca sprzętu na wynajem i specjalistycznych usług w zakresie sprężonego powietrza, energii elektrycznej, pary i azotu. Firma działa także w sektorze morskiej energetyki wiatrowej.
05.07.2022

Duda: dzięki gazoportowi w Świnoujściu i interkonektorom bezpieczeństwo gazowe Polski nie uległo zachwianiu

Dzięki gazoportowi w Świnoujściu i zbudowaniu interkonektorów bezpieczeństwo gazowe Polski nie uległo zachwianiu - powiedział w poniedziałek w Rydze, podczas szczytu Inicjatywy Trójmorza, prezydent Andrzej Duda.
20.06.2022

Ørsted jest gotowy wspierać ZE PAK przy rozwoju morskich farm wiatrowych na Bałtyku. Kto wygra polski „konkurs piękności”?

Beneficjentami drugiej fazy rozwoju morskich farm wiatrowych w Polsce powinny być w jak największym stopniu polskie spółki energetyczne w procesie dynamicznej transformacji. Takie jak ZE PAK, który do 2030 roku zakończy wydobycie i wykorzystanie węgla brunatnego. Połączenie potencjałów krajowej firmy energetycznej i najbardziej doświadczonego konstruktora morskich farm na świecie pozwala stworzyć unikalną ofertę dla Polski, której motywem przewodnim jest sprawiedliwa transformacja – mówi Bartosz Fedurek, dyrektor ds. rozwoju proj
08.06.2022

Naimski: od 2023 r. żadnych zakupów gazu z Rosji

Po zakończeniu kontraktu jamalskiego z końcem 2022 r., nie będziemy więcej kupować gazu z Rosji - zadeklarował w czwartek pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.
17.03.2022

Naimski: już dzisiaj możemy sobie dać radę bez rosyjskich surowców

Już dzisiaj Polska może sobie dać radę bez dostaw rosyjskich surowców - powiedział w poniedziałek pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski. Wydaje się, że tylko embargo na rosyjską ropę i gaz mogłoby powstrzymać wojnę na Ukrainie - dodał.
14.03.2022

Morawiecki wizytuje Baltic Pipe. "Jesteśmy już niezależni od Rosji"

Gazociąg bałtycki szedł i idzie w poprzek Nord Stream 1 i Nord Stream 2, idzie w poprzek rosyjskim interesom, dlatego starano się, aby ten projekt nie został zrealizowany; ale się udało – mówił premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w Goleniowie.
12.03.2022

Farmy wiatrowe 2022 – biznes dla monopolistów. Dzielenie tortu już się skończyło

Trwa koncentracja producentów turbin wiatrowych. Następni są dostawcy elementów. Będą również fuzje na rynku inwestorów. Producenci ropy i gazu umocnią swoją pozycję – wynika z ocen ekspertów.
24.02.2022

Nieuczciwe praktyki linii kontenerowych – „Pięć oczu” przygląda się sytuacji

Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Kanada, Australia i Nowa Zelandia podjęły współpracę, żeby przypilnować linie kontenerowe i nie pozwolić im na antykonkurencyjne działania.
22.02.2022

Czy linie żeglugowe znajdą się pod lupą Komisji Europejskiej?

CLECAT, Europejskie Stowarzyszenie Spedycji, Transportu, Logistyki i Służb Celnych, wystosowało do Unii Europejskiej wezwanie do zbadania praktyk największych linii kontenerowych. Organizacja wskazuje, że stosują nieuczciwe i dyskryminacyjne praktyki, zawyżają stawki i monopolizują rynek.
18.02.2022

Bunkierki LNG a łańcuch dostaw. Optymalne projektowanie to konieczność

Transport morski stanowi dominujący element międzynarodowego łańcucha dostaw. Według raportu przedstawionego w tym roku przez Europejską Agencję Środowiskową wraz z Europejską Agencją ds. Bezpieczeństwa na Morzu, transport morski odpowiada za 77 proc. handlu zewnętrznego UE oraz 35 proc. handlu wewnętrznego państw unijnych. Z tego względu wywiera globalny wpływ nie tylko na gospodarkę, ale również (i być może przede wszystkim) na środowisko.
21.12.2021

Projekt rozporządzenia ws. koncesji na kolejne projekty offshore gotowy

Ministerstwo Infrastruktury opublikowało gotowy do podpisu przez ministra projekt rozporządzenia z kryteriami oceny wniosków o kolejne koncesje dla morskich farm wiatrowych. Wśród proponowanych kryteriów jest m.in. wskaźnik transformacji energetycznej.
01.12.2021

Niemieckie media: Operator Nord Stream 2 prawdopodobnie bez zezwolenia chce przesyłać gaz ziemny

"Walka o bałtycki gazociąg Nord Stream 2 osiągnęła nowy poziom eskalacji. Wiele wskazuje na to, że rosyjski gaz ziemny będzie wkrótce dostarczany rurociągiem do Niemiec, choć nie uzyskano jeszcze na to wszystkich pozwoleń" - pisze portal RedaktionsNetzwerk Deutschland (RND).
07.10.2021

Czy Gazprom używa gazu jako broni?

Rosjanie manipulują podażą gazu na rynku UE, wykorzystując kryzys energetyczny do swoich celów. Nord Stream 2, który zdaniem Rosjan ma rozwiązać problem, może go tylko pogłębić - ocenia redaktor naczelny portalu biznesalert.pl Wojciech Jakóbik w czwartkowej "Rzeczpospolitej".
07.10.2021

Morawiecki: Nord Stream 2 to strategiczny błąd, ceny gazu to potwierdzają

Projekt Nord Stream 2 to strategiczny błąd, danie dodatkowych instrumentów szantażu cenowego w ręce Gazpromu i Władimira Putina to zwiększenie możliwości nacisku na Europę; potwierdzeniem naszych obaw są rosnące ceny gazu – powiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki.
21.09.2021

Naimski: Gazociąg Baltic Pipe do końca 2022 roku uzyska pełną przepustowość

Gazociąg Baltic Pipe ruszy w terminie, na początku z przepustowością odpowiadającą 2-3 mld m sześc. rocznie, pełną przepustowość uzyska do końca 2022 roku - oświadczył w poniedziałek pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.
30.08.2021

Ukraiński ekspert: Nord Stream 2 czekają kolejne przeszkody

Mychajło Honczar, szef kijowskiego Centrum Globalistyki Strategia XXI i ekspert w dziedzinie energetyki i bezpieczeństwa ocenia, że oddalenie skargi operatora Nord Stream 2 może ochronić ukraińskie interesy.
26.08.2021

Prezydent o Nord Stream 2: to projekt biznesowo-polityczny

Prezydent Andrzej Duda w telewizyjnym wywiadzie podkreślał, że uznaje projekt gazociągu Nord Stream 2 za „biznesowo-polityczny” i że Europa potrzebuje mądrej polityki energetycznej w miejsce uzależniania się od jednego „bardzo agresywnego dostawcy”.
24.08.2021

Prof. Żurawski vel Grajewski: aprobata dla NS2 to współczesne porozumienie z Monachium

Amerykańsko-rosyjsko-niemieckie porozumienie aprobujące kontynuację budowy gazociągu Nord Stream 2 można porównać z układem w Monachium z 1938 roku - powiedział w rozmowie z PAP politolog z Uniwersytetu Łódzkiego prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski.
23.07.2021

Rosja manewruje kurkiem z gazem w celach politycznych

Handlujemy z Rosją gazem nie od wczoraj i wiemy, że od wczesnych lat 90. wykorzystuje ona kurek z gazem w celach politycznych; nie widzę powodów, by wierzyć, że to się zmieni - ocenił w rozmowie z PAP ambasador RP w Kijowie Bartosz Cichocki.
19.06.2021

Prezydent Duda: decyzja USA, w tym zmiana stanowiska prezydenta ws. Nord Stream 2 była zaskakująca

Decyzja USA o braku sankcji w związku z budową Nord Stream 2, w tym zmiana stanowiska prezydenta USA Joe Bidena, była zaskakująca; byliśmy jednak przygotowani na to, że może to nastąpić - powiedział w poniedziałek w TVP Info prezydent Andrzej Duda.
31.05.2021

Terminal kontenerowy w Świnoujściu? Koncepcja śmiała i realna! [wywiad]

Rozmowa z Janem Stasiakiem, blisko 50 lat związanym z działalnością portową, 16 lat pełniącym funkcję Przewodniczącego Rad Interesantów Portu Szczecin.
28.05.2021

Covid-19 przegrał z kontenerami. COSCO Shipping Ports kończy i rozpoczyna rok z zyskami

Terminalowy biznes oparł się covidowi-19. Ilustrują to świetnie wyniki czołowego operatora terminali kontenerowych COSCO Shipping Ports. W 2020 r. w terminalach tego operatora przeładowano ponad 123,8 mln TEU, kończąc rok z zyskiem netto 347,5 mln dol. rosnące przeładunki w terminalach kontenerowych, to sygnał, że wiele gospodarek oparło się covidowej pandemii.
13.05.2021

Kontener „inteligentny” i pod nadzorem

Szacuje się, że globalny rynek kontenerów morskich osiągnął wartość 9,5 mld USD w 2019 r. i w 2027 r. wyniesie 12,08 mld USD, ponieważ tempo wzrostu przez najbliższe kilka lat utrzyma się na poziomie 4,3% - informuje w ostatnim raporcie Allied Market Research.
06.04.2021

Prezes PGNiG: nikt odpowiedzialnie nie poda cen gazu, jakie będą obowiązywać za trzy lata

Nikt odpowiedzialnie nie powie, jakie będą ceny gazu za trzy lata - mówił we wtorek prezes Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa Paweł Majewski. Zaznaczył, iż pewne jest jedynie to, będą to ceny rynkowe.
23.03.2021

Rzecznik Generalny TSUE poparł polskie stanowisko ws. gazociągu OPAL

Opinia Rzecznika Generalnego Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie gazociągu OPAL potwierdziła konieczność stosowania zasady solidarności energetycznej - oceniło PGNiG. Rzecznik potwierdził tezy wyroku Sądu UE - że decyzja KE ws. OPAL była naruszeniem prawa.
18.03.2021

"New York Times": czy cokolwiek powstrzyma Nord Stream 2 Putina?

"Czy cokolwiek powstrzyma Nord Stream 2 Putina?" - zastanawia się na łamach dziennika "New York Times" Chris Miller, profesor Tufts University z Massachusetts. Wskazuje, że niewielu sojuszników Niemiec popiera projekt.
26.02.2021

Dziś rozprawa w sprawie gazociągu OPAL

W środę w Trybunale Sprawiedliwości UE w Luksemburgu odbędzie się rozprawa w sprawie gazociągu OPAL. Wcześniej Polska wygrała z KE w Sądzie UE w sprawie decyzji, która umożliwiła Gazpromowi wykorzystywania tej magistrali w większym zakresie. Od wyroku odwołały się Niemcy.
13.01.2021

Gazprom potwierdził otrzymanie wniosku PGNiG o obniżkę ceny gazu

Rosyjski koncern Gazprom potwierdził w poniedziałek otrzymanie wniosku Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG) o renegocjację ceny kontraktowej gazu. Gazprom wskazał, że zgodnie z kontraktem każda ze stron może renegocjować cenę raz na trzy lata.
02.11.2020

Port Świnoujście wykorzystuje swoją szansę

Rozwój portów powinien być odpowiedzią na potrzeby handlu zagranicznego ich zaplecza i przedpola, a mówiąc prościej powinien uwzględniać strukturę ładunkową eksportu i importu kraju, kierunki geograficzne tej wymiany handlowej, a także aktualne trendy w żegludze morskiej.
21.10.2020

Debata nt. barier rozwoju transportu intermodalnego: Spór z DCT Gdańsk wstrzymuje rozwój rynku – czy branża doczeka się regulacji?

Podczas debaty „Bariery rozwoju transportu intermodalnego” przedstawiciele Ministerstwa Gospodarki i Żeglugi Śródlądowej, UTK, UOKiK oraz PISiL dyskutowali nt. prognoz dla branży transportu intermodalnego oraz głównych barier jej rozwoju – m.in. opłacie manipulacyjnej DCT Gdańsk. Wielkimi nieobecnymi – mimo deklaracji rozwiązania problemu – było DCT Gdańsk oraz Ministerstwo Infrastruktury – do których branża wielokrotnie zwracała się o podjęcie rozmów nt. uregulowania kwestii nieuczciwej opłaty, dyskryminującej transport intermod
21.09.2020

Zabudowa Wyspy Spichrzów nagrodzona „Oskarem Nieruchomości"

W czwartek, 15 września, w Paryżu podczas uroczystej gali ogłoszono zwycięzców konkursu MIPIM Awards 2020. Nagrody przyznawane w tym ogólnoświatowym, najbardziej uznanym konkursie w branży nieruchomości nazywane są „Oskarami Nieruchomości”. W kategorii Najlepszy Projekt Miejski zdobyło je konsorcjum GRANARIA, które w partnerstwie publiczno-prywatnym z Miastem Gdańsk realizuje projekt zagospodarowania północnego cypla Wyspy Spichrzów.
16.09.2020

Solidarna Polska przedstawia projekt uchwały Sejmu wzywającej Niemcy do rezygnacji z budowy Nord Stream 2

Projekt uchwały Sejmu wzywającej niemiecki rząd do zaprzestania budowy gazociągu Nord Stream 2 przedstawili dziś politycy Solidarnej Polski. Nord Stream 2 stwarza realne zagrożenie dla bezpieczeństwa energetycznego Europy; powoduje sytuację monopolizowania dostaw gazu ze Wschodu - uzasadniają.
10.09.2020

Półtora roku na połączenie Orlenu i Lotosu

Kierowcy mogą zyskać na połączeniu dwóch paliwowych koncernów. – Wzmożenie siły nabywczej Orlenu na rynkach międzynarodowych to większa możliwość pozyskiwania taniej ropy i niższego kosztu tankowania – ocenia dr Jakub Bogucki z e-Petrol.pl. Zgoda Komisji Europejskiej na fuzję oznacza, że Orlen będzie musiał sprzedać 30 proc. udziałów rafinerii Lotos i 80 proc. stacji tej sieci. Jeśli doszedłby w tym zakresie do porozumienia z jedną z zagranicznych firm, mogłoby to wzmocnić jego obecność na innych rynkach.
26.08.2020

ISR: Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej do likwidacji?

Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej jest wymieniane jako jeden z najpoważniejszych kandydatów do likwidacji. Samo to, że mowa o nim w tym kontekście, jest znaczące i ambarasujące. Co to oznacza dla regionu i branży?
27.07.2020

Ekspert: tempo zaostrzania norm emisji w UE powinno zwolnić

Branża motoryzacyjna już po pierwszym etapie pandemii walczy o przetrwanie zakładów i utrzymanie miejsc pracy, dlatego ambitne plany klimatyczne UE, bez korekty, będą niezwykle trudne do zrealizowania - wskazuje ekspert Stowarzyszenia Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych Tomasz Bęben.
16.07.2020

Sasin: można powiedzieć o przełomie w relacjach z Gazpromem

Można powiedzieć o przełomie w naszych relacjach z partnerem rosyjskim, z Gazpromem, który od dziesięcioleci był monopolistycznym dostawcą gazu do Polski, narzucającym nam niekorzystne rozwiązania, niekorzystne ceny i warunki umów – powiedział w środę wicepremier Jacek Sasin.
01.07.2020

Czarne chmury nad projektem gazociągu Nord Stream 2. Gazprom będzie musiał dostosować się do reguł UE

Budowa gazociągu Nord Stream 2 stoi od ponad pół roku wskutek amerykańskich sankcji. Do ułożenia zostało ok. 160 km gazociągu, który Rosjanie chcą dokończyć z wykorzystaniem statku należącego do Gazpromu i oddać na przełomie 2020 i 2021 roku. Amerykański Kongres pracuje jednak nad projektem nowych sankcji wymierzonych w projekt gazociągu, które mogą go ostatecznie zastopować. Dla Rosji równie dużym problemem mogą okazać się też unijne regulacje i konieczność dostosowania się do reguł panujących na rynku UE, co uniemożliwi Gazprom
01.07.2020

Sankcje wobec kapitanów irańskich tankowców, które przybyły do Wenezueli

USA nałożyły sankcje na kapitanów pięciu tankowców z irańską ropą, które przybyły w ostatnich dniach do Wenezueli. Szef amerykańskiej dyplomacji Mike Pompeo, który ogłosił ich wprowadzenie w środę, potwierdził poparcie USA dla lidera wenezuelskiej opozycji.
25.06.2020

Raport: kluczowe dla rozwoju polskiej gospodarki jest wytwarzanie nowych technologii

Kluczowe dla rozwoju polskiej gospodarki jest wytwarzanie nowych technologii; cyfryzacja gospodarki samej w sobie nie powinna być obecnie celem - napisano w raporcie "Efekt zamrożenia. Szansa na radykalną cyfryzację gospodarki" opublikowanym w związku z Konferencją Impact re:action.
03.06.2020

Do Wenezueli przypłynął pierwszy tankowiec z paliwem z Iranu

Pierwszy z pięciu irańskich tankowców z benzyną przypłynął do portu w El Palito na zachodzie Wenezueli; w pogrążonym w kryzysie państwie dramatycznie brakuje paliwa, chociaż kraj ma największe udokumentowane złoża ropy na świecie.
26.05.2020

Nord Stream 2 musi być podporządkowany unijnym regulacjom

Niemiecki regulator rynku energetycznego - Bundesnetzagentur - odmówił udzielenia derogacji dla gazociągu Nord Stream 2. Tym samym musi on być podporządkowany unijnym regulacjom - poinformowało w piątek w komunikacie Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo.
15.05.2020

Jerzy Kurella: 1,5 mld dol. od Gazpromu trzeba przeznaczyć na racjonalne inwestycje w wydobycie krajowe oraz produkcję biogazu

Cena gazu w kontrakcie jamalskim była nierynkowa i przez lata zawyżana – uznał Trybunał Arbitrażowy w Sztokholmie, który wydał wyrok kończący ponad pięcioletni spór o zmianę formuły ceny gazu pomiędzy rosyjskim Gazpromem i PGNiG na korzyść polskiej spółki. Nakazał też wstecznie zmienić sposób naliczania ceny gazu w kontrakcie jamalskim. Nowa formuła będzie ściśle powiązana z notowaniami tego surowca w Europie Zachodniej. PGNiG szacuje, że w związku z tą zmianą Gazprom będzie musiał zwrócić jej nadpłatę w wysokości 1,5 mld dol., c
03.04.2020

Obajtek dla DGP: w czasie kryzysu również trzeba prowadzić inwestycje

Spółka, która ma niski stopień zadłużenia i dobre parametry finansowe, tym bardziej powinna w takim czasie inwestować; myślę choćby o fuzji z Lotosem - mówi we wtorkowym "Dzienniku Gazecie Prawnej" prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.
31.03.2020

Gazprom obniżył cenę gazu dla Bułgarii o około 40 proc.

Bułgaria, jako ostatnia z ośmiu krajów dotkniętych wysokimi cenami rosyjskiego gazu, zawarła porozumienie z Gazpromem w sprawie obniżki kosztów importu surowca o ponad 40 proc. - poinformował we wtorek szef bułgarskiego operatora gazowego Bułgargaz Nikołaj Pawłow.
03.03.2020

Moment połączenia Orlenu i Lotosu się oddala?

Komisja Europejska wydłużyła do 30 czerwca 2020 roku, termin na rozpatrzenie wniosku PKN Orlen w sprawie planowanego połączenia z Grupą Lotos - poinformowała Komisja na stronie internetowej.
02.03.2020

Po podpisaniu USMCA możliwe zwiększenie presji celnej USA na UE

Umowa o wolnym handlu między USA, Meksykiem i Kanadą (USMCA) w znacznej mierze powiela północnoamerykański układ o wolnym handlu (NAFTA) – ocenia starszy analityk PISM Marek Wąsiński. Ostrzega, że USA mogą teraz zwiększyć presję celną na UE.
02.02.2020

Naftohaz: możliwość zawarcia nowego kontraktu gazowego z Rosją bliska zeru

Prawdopodobieństwo podpisania nowego, mającego obowiązywać od 1 stycznia 2020 r., kontraktu na tranzyt rosyjskiego gazu przez Ukrainę na Zachód jest bliskie zeru - oświadczył w środę szef ukraińskiego państwowego koncernu paliwowego Naftohaz Andrij Kobolew.
18.12.2019

Wiceszef KE: w czwartek kolejna runda rozmów gazowych UE-Rosja-Ukraina

Kolejna runda trójstronnych rozmów gazowych między Unią Europejską, Rosją i Ukrainą w sprawie uzgodnienia kontraktu gazowego odbędzie się w czwartek - poinformował we wtorek wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Marosz Szefczovicz.
17.12.2019

Ukraina: niebawem uzgodnienia o tranzycie rosyjskiego gazu

Ukraina i Rosja w najbliższym czasie przystąpią do uzgadniania kontraktów dotyczących tranzytu i dostaw rosyjskiego gazu - oświadczył w poniedziałek ukraiński minister energetyki Ołeksij Orżel. Wyraził nadzieję, że do konsultacji w tej sprawie dojdzie w czwartek.
02.12.2019

Naftohaz: odrzucenie apelacji Gazpromu to całkowite zwycięstwo

Jako "całkowite zwycięstwo" określił ukraiński koncern Naftohaz decyzję sądu w Szwecji, który w środę odrzucił apelację rosyjskiego Gazpromu wobec decyzji sądu arbitrażowego w Sztokholmie, zobowiązującej Gazprom do wypłaty odszkodowania za niedostarczony gaz.
27.11.2019

Naftogaz dopuszcza, by Gazprom spłacił orzeczenie arbitrażu w gazie

Ukraińska państwowa spółka paliwowa Naftohaz nie nalega, by rosyjski Gazprom wypłacił mu gotówką pieniądze, przyznane przez Sąd Arbitrażowy w Sztokholmie; zamiast niej może przyjąć dostawy gazu - oświadczył dyrektor wykonawczy ukraińskiego koncernu Jurij Witrenko.
25.11.2019

Odwołanie Niemiec od decyzji sądu UE w sprawie gazociągu OPAL

Niemcy złożyły odwołanie się od wrześniowego orzeczenia sądu UE w sprawie Gazociągu OPAL - poinformowały w poniedziałek PAP służby prasowe Trybunału Sprawiedliwości UE.
25.11.2019

Ukraina potwierdziła propozycję Gazpromu w sprawie kontraktu na tranzyt gazu

Ukraiński Naftohaz potwierdził w poniedziałek wieczorem, że otrzymał od rosyjskiego Gazpromu propozycję w sprawie nowego kontraktu dotyczącego tranzytu gazu przez sieci przesyłowe Ukrainy do odbiorców w Europie Zachodniej.
18.11.2019

PGNiG: Gazpromowi przekazano oświadczenie woli zakończenia obowiązywania kontraktu jamalskiego

PGNiG przekazał Gazpromowi oświadczenie woli zakończenia obowiązywania kontraktu jamalskiego z dniem 31 grudnia 2022 roku - poinformowała w piątek spółka w komunikacie giełdowym.
15.11.2019

UE: Rozmowy ws. tranzytu rosyjskiego gazu przez Ukrainę zakończone fiaskiem

Kolejna runda rozmów między Rosją, Ukrainą i Komisją Europejską ws. tranzytu rosyjskiego gazu przez Ukrainę od 2020 r. zakończyła się fiaskiem. Pertraktacje, które odbyły się w poniedziałek w Brukseli, nie przyniosły rozstrzygnięcia przez postawę Moskwy.
28.10.2019

Ukraina: sąd zajął akcje spółki Gazpromu zarządzającej Tureckim Potokiem

Sąd okręgowy w Amsterdamie na wniosek Naftohazu zajął 100 proc. akcji spółki rosyjskiego Gazpromu, South Stream Transport B.V., która zarządza budowanym gazociągiem Turecki Potok - poinformował w piątek ukraiński państwowy koncern paliwowy.
25.10.2019

Naimski: mamy pełne magazyny gazu, nie ma zagrożenia, jeśli Rosjanie zakręcą gaz

Zawsze istnieje groźba, że Rosjanie zakręcą gaz na zimę, ale nie ma zagrożenia dla Polski, mamy pełne magazyny gazu - zapewnia pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej, minister w KPRM Piotr Naimski.
02.10.2019

Debata PAP Biznes: Wojna handlowa to nie jedyny problem światowej gospodarki

Wojna handlowa USA-Chiny i związane z tym wycofywanie przez firmy amerykańskie produkcji z Chin, ale także kłopot z reelekcją Donalda Trampa na urząd prezydenta USA, a w przypadku brexitu - wahanie między skrajnościami - brexit bez umowy, albo brak brexitu, a także recesja światowego handlu - to zagrożenia w światowej gospodarce, które sformułowane zostały przez uczestników XXIII debaty PAP Biznes.
30.09.2019

Morawiecki: Polska i Litwa pogłębiają relacje polityczne, gospodarcze i kulturowe

Polska i Litwa idą w jednym kierunku, pogłębiamy nasze relacje polityczne, gospodarcze i kulturowe - mówił we wtorek w Wilnie premier Mateusz Morawiecki podczas wspólnej konferencji prasowej z premierem Litwy Sauliusem Skvernelisem.
17.09.2019

Morawiecki: Nord Stream 2 zagraża bezpieczeństwu energetycznemu naszej części Europy

Premier Mateusz Morawiecki po wtorkowym spotkaniu w Wilnie z premierem Litwy Sauliusem Skvernelisem podkreślił, że oba państwa stoją na stanowisku, iż budowa gazociągu Nord Stream 2 zagraża bezpieczeństwu energetycznemu tej części Europy.
17.09.2019

Ukraina: solidarność energetyczna ze strony Warszawy ważna dla Kijowa

Solidarność, którą odczuwa Ukraina ze strony Polski w kwestiach bezpieczeństwa energetycznego, jest dla Kijowa ważna - oświadczyło w czwartek PAP ukraińskie MSZ, komentując wyrok sądu UE w sprawie gazociągu OPAL.
12.09.2019

Gazprom nie zmniejszył wolumenu gazu w OPAL-u; KE analizuje orzeczenie

Dzień po wyroku Sądu UE, który unieważnił decyzję umożliwiającą Gazpromowi większe wykorzystanie gazociągu OPAL, przepływy surowca przez rurociąg nie spadły. Wiceszef Komisji Europejskiej Marosz Szefczovicz poinformował, że KE analizuje orzeczenie.
11.09.2019

Premier: Gazprom i Niemcy nie będą mogli używać rurociągu Opal w sposób monopolistyczny

Wyrok sądu UE spowodował, że Gazprom i Niemcy nie będą mogli używać rurociągu OPAL w 100 procentach w sposób monopolistyczny - powiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki, komentując wyrok sądu UE w sprawie gazociągu Opal.
10.09.2019

Sąd UE: decyzja KE w sprawie gazociągu OPAL - nieważna

Polska wygrała z Komisją Europejską w sądzie UE w sprawie decyzji dotyczącej umożliwienia Gazpromowi większego wykorzystania gazociągu OPAL. "Decyzja ta została wydana z naruszeniem zasady solidarności energetycznej" - uzasadnili we wtorek sędziowie z Luksemburga.
10.09.2019

W przyszłym tygodniu orzeczenie sądu UE w sprawie gazociągu OPAL

Sąd Unii Europejskiej w Luksemburgu w najbliższy wtorek wyda orzeczenie w sprawie decyzji Komisji Europejskiej, dotyczącej umożliwienia Gazpromowi większego wykorzystania gazociągu OPAL - poinformowały służby prasowe Trybunału Sprawiedliwości UE.
07.09.2019

Naimski: nie będziemy potrzebowali rosyjskiego gazu; wyzwolimy się z monopolu

Nie będziemy potrzebowali rosyjskiego gazu, nie przewidujemy przedłużenia obecnego długoterminowego kontraktu z Gazpromem - mówił w czwartek pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski. To jest monopolista i z tego monopolu się wyzwolimy - dodał.
05.09.2019

Wkrótce spodziewane jest pozwolenie na budowę i wybór wykonawcy podmorskiego odcinka Baltic Pipe

Budowa Baltic Pipe oznacza niższe ceny i większe bezpieczeństwo dostaw – mówi Tomasz Stępień, prezes Gaz-System. Jak podkreśla, niedługo projekt powinien uzyskać pozwolenia na budowę, a na przełomie tego i przyszłego roku będą uruchamiane kolejne przetargi na dostawy dla tej inwestycji. Błękitny surowiec ze złóż na Morzu Północnym ma popłynąć do Polski w październiku 2022 roku i pozwoli uniezależnić się od dostaw z Rosji, skąd pochodzi obecnie ok. 90 proc. importowanego gazu.
23.08.2019

Premier o ewentualnej fuzji Orlenu z Lotosem: potencjalnie większe koncerny funkcjonują bez przeszkód

Potężne koncerny, które są wielokrotnie większe od potencjalnie połączonego Orlenu z Lotosem, funkcjonują sobie bez przeszkód i mają pozycje daleko bardziej monopolistyczną, dominującą niż połączony Orlen i Lotos - powiedział w środę premier Mateusz Morawiecki.
03.07.2019

PISM: nowelizacja dyrektywy gazowej może utrudnić Gazpromowi praktyki monopolistyczne

Nowelizacja unijnej dyrektywy gazowej może utrudnić Gazpromowi stosowanie praktyk monopolistycznych, a Rosji – realizację celów politycznych z wykorzystaniem gazociągu Nord Stream 2 - ocenia PISM. Kluczowe będą jednak jej wdrażanie i interpretacja.
02.07.2019

Zysk netto grupy PGNiG w I kwartale br. wyniósł 1,064 mld zł

Skonsolidowany zysk netto PGNiG przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej w pierwszym kwartale 2019 roku spadł o 32 proc., do 1,064 zł, zgodnie z wcześniejszymi szacunkami - poinformowała spółka w komunikacie.
17.05.2019

Instytut Staszica: Budowa kanału na Mierzei Wiślanej zwiększy potencjał portu w Elblągu

Budowa kanału na Mierzei Wiślanej znacząco zwiększy potencjał portu w Elblągu i pozytywnie wpłynie na wzrost gospodarczy północno-wschodniego regionu Polski - wynika z analizy Instytutu Staszica. Dodano, że budowa poprawi bezpieczeństwo przeciwpowodziowe okolic Zalewu Wiślanego.
14.05.2019

Woźniak: Wschodnia rubież Bałtyku wybija się na niepodległość energetyczną

Wygląda na to, że wschodnia rubież Bałtyku wybija się na niepodległość energetyczną – ocenił prezes PGNiG Piotr Woźniak, nawiązując do inwestycji uniezależniających region od dostaw gazu z Rosji. W tym kontekście wymienił m.in. budowę "Baltic Pipe".
08.05.2019

Hassett: gazowa współpraca Polski i USA ma ogromne znaczenie ekonomiczne i geopolityczne

Współpraca Polski i USA dot. dostaw LNG ma ogromne znaczenie ekonomiczne i geopolityczne - powiedział PAP Kevin Hassett, szef doradców ds. gospodarczych amerykańskiego prezydenta Donalda Trumpa. Dodał, że USA badają możliwości współpracy z Polską ws. energetyki atomowej.
08.05.2019

Prezydent: energia gazowa jednym z filarów bezpieczeństwa Polski

Energia gazowa jest jednym z filarów bezpieczeństwa Polski i kluczowym projektem współpracy w ramach inicjatywy Trójmorza – podkreślił prezydent RP Andrzej Duda w liście do uczestników konferencji Gazterm.
07.05.2019

UE: Nord Stream 2 grozi w liście do Junckera pozwem ws. dyrektywy gazowej

Spółka powołana do budowy Nord Stream 2 domaga się od Komisji Europejskiej stwierdzenia, że jej projekt dostanie odstępstwo od dopiero co uchwalonych przepisów dyrektywy gazowej. W przeciwnym razie grozi pozwaniem UE za narażanie milionowych inwestycji.
25.04.2019

Wiedomosti: Ukraina może zostać bez benzyny i oleju napędowego z Rosji

Ukraina może pozostać bez rosyjskiej benzyny i oleju napędowego - zauważa w piątek rosyjski dziennik "Wiedomosti", komentując decyzję Rosji o ograniczeniu eksportu. Według ekspertów połowę ukraińskiego zużycia benzyny i oleju napędowego stanowią paliwa z Rosji.
19.04.2019

Premier: Będziemy pilnować KE ws. stosowania dyrektywy dot. Nord Stream 2

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział w Brukseli przyglądanie się działaniom Komisji Europejskiej w sprawie stosowania zatwierdzonych ostatecznie w poniedziałek przepisów dyrektywy gazowej dotyczących Nord Stream 2.
15.04.2019

PE zatwierdził nowelizację dyrektywy gazowej dot. Nord Stream 2

Parlament Europejski w czwartek w głosowaniu na sesji plenarnej zatwierdził nowelizację dyrektywy gazowej, która dotyczy gazociągu Nord Stream 2. Głosowanie było formalnością, bo wcześniej nowe przepisy zostały uzgodnione przez PE i kraje członkowskie.
04.04.2019

Francja/Komentatorzy: Cienie na państwowej wizycie chińskiego prezydenta

Podczas gdy prezydent Chin z wielką pompą przyjmowany jest przez przywódcę Francji, komentatorzy w tym kraju zwracają uwagę na nieukrywane dążenie Chin do światowej hegemonii gospodarczej i ideologicznej – tej drugiej poprzez panowanie nad światowymi mediami.
26.03.2019

UE: Komisja przemysłu PE poparła dyrektywę gazową dot. Nord Stream 2

Komisja przemysłu, badań naukowych i energii Parlamentu Europejskiego w poniedziałek w Brukseli poparła nowelizację dyrektywy gazowej, która dotyczy gazociągu Nord Stream 2. W głosowaniu 33 eurposłów było za, 8 - przeciw.
19.03.2019

Polska dołączyła do skargi PGNiG na ugodę KE z Gazpromem

Polska złożyła do TSUE wniosek o dołączenie do skargi PGNiG na ugodę Komisji Europejskiej z Gazpromem. Wcześniej o takim samym kroku zdecydował rząd Litwy. Do skargi dołączyła też działająca w Bułgarii spółka Overgas - sprzedawca i dystrybutor gazu.
01.03.2019

Litwa dołączy do skargi PGNiG na decyzję KE ws. Gazpromu

Litwa dołączy do skargi spółki Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) skierowanej do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w Luksemburgu na decyzję KE ws. działań Gazpromu w Europie Środkowej i Wschodniej – postanowił w środę litewski rząd.
28.02.2019

Ambasadorowie państw UE poparli dyrektywę dot. Nord Stream 2

Ambasadorowie krajów członkowskich przy UE poparli w środę w Brukseli projekt nowelizacji dyrektywy gazowej dotyczącej Nord Stream 2. Regulacje zakładają, że wszystkie gazociągi docierające do UE, w tym rosyjsko-niemiecki projekt, będą podlegały unijnemu prawu.
21.02.2019

Polski dyplomata: Dzięki dyrektywie gazowej będziemy mieli wpływ na Nord Stream 2

Dzięki dyrektywie gazowej będziemy mieli wpływ na Nord Stream 2. Oczywiście będzie to wymagało konsekwencji ze strony KE – powiedział w PAP polski dyplomata, komentując decyzję ambasadorów UE o poparciu dla dyrektywy wyrażonym przez 27 krajów UE, w tym Polskę.
21.02.2019

Kommiersant: opłacalność Nord Stream 2 może zostać zagrożona

Ewentualne przyjęcie poprawek do unijnej dyrektywy gazowej dotyczącej gazociągu Nord Stream 2 nie powstrzyma tego projektu, ale może zagrozić jego opłacalności i wpłynąć na przebieg rozmów z Ukrainą o tranzycie gazu po 2020 roku - pisze piątkowy "Kommiersant".
08.02.2019

PGNiG podpisało z Port Arthur LNG 20-letni kontrakt na dostawy gazu

PGNiG podpisało w środę z firmą Port Arthur LNG, filią amerykańskiego koncernu Sempra Energy 20-letni kontrakt na dostawy LNG. Mają one ruszyć w 2023 r., docelowo osiągając 2,7 mld m sześc. gazu rocznie. Według PGNiG, kontrakt domyka portfel importowy LNG spółki.
20.12.2018

Naimski: Umowa PGNiG z Port Arthur LNG to kolejny krok w kierunku energetycznego uniezależnienia się

Umowa PGNiG na dostawy gazu skroplonego z Port Arthur LNG to kolejny krok w kierunku realizacji strategii polskiego państwa uniezależnienia się od jednego dostawcy energii - w tym przypadku gazu ziemnego - powiedział pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.
20.12.2018

Kommiersant o Baltic Pipe: Gazprom wypierany z Polski

Warszawa poczyniła najbardziej realny w swej historii krok w kierunku zmniejszenia zależności od gazu rosyjskiego - pisze w poniedziałek rosyjski dziennik "Kommiersant", komentując podjęte przez Polskę i Danię decyzje inwestycyjne w projekcie Baltic Pipe.
03.12.2018

Naimski: Baltic Pipe realizowany w stu procentach zgodnie z harmonogramem

Projekt Baltic Pipe jest w 100 proc. realizowany zgodnie z harmonogramem. W tym tygodniu będziemy zamykali ważny etap - powiedział w środę pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.
28.11.2018

Gazprom zwrócił się o arbitraż ws. kary nałożonej przez Ukrainę

Rosyjski koncern Gazprom poinformował w czwartek, że zwrócił się o międzynarodowy arbitraż w sprawie kary pieniężnej nałożonej na niego w 2016 roku przez Komitet Antymonopolowy w Kijowie. Chodzi o łączną wysokość 6 mld USD.
25.10.2018

Źródło PAP: PGNiG złożyło skargę na decyzję KE ws. praktyk Gazpromu

PGNiG wystąpiło na drogę prawną przeciw Komisji Europejskiej, zaskarżając do sądu UE jej decyzję dotyczącą ugody z Gazpromem - poinformowało PAP źródło zbliżone do sprawy. Spółka uważa, że rosyjski monopolista dalej łamie unijne prawo.
16.10.2018

Jaki: Jeśli chcemy zapewnić szanse rozwojowe Warszawie na kolejne 100 lat musi powstać CPK

Jeśli Warszawa ma przeżyć przełom, nowy początek dobrych czasów, to jej prezydentem musi zostać Patryk Jaki - oświadczył lider PiS Jarosław Kaczyński. Zdaniem premiera Mateusza Morawieckiego Jaki jest "charakternym, pracowitym i zdolnym człowiekiem z wizją", który walczy o uczciwą Warszawę.
22.09.2018

Morawiecki: Przywrócimy świetność Trójmiastu; przygotowaliśmy „piątkę dla Pomorza”

Słowa "nie ma w Polsce ludzi niepotrzebnych" są mottem działania PiS; musimy zwyciężyć w wyborach samorządowych, aby zbudować wspaniały kraj, wspaniałą Polskę – mówił w piątek w Gdańsku premier Mateusz Morawiecki. Aby to zrobić – dodał – potrzebna jest aktywność i wewnętrzna spójność.
22.09.2018

Premier: Sprzeciwiliśmy się monopolizacji źródeł dostaw gazu

Sprzeciwiliśmy się monopolizacji źródeł dostaw gazu do Polski - powiedział w piątek na konwencji PiS w Gdańsku premier Mateusz Morawiecki.
22.09.2018

Premier rozmawiał z amerykańskim ministrem energetyki na szczycie Trójmorza

Premier Mateusz Morawiecki na marginesie szczytu Trójmorza w Bukareszcie rozmawiał we wtorek z amerykańskim ministrem energetyki Rickiem Perrym. "Łączą nas poglądy, interesy i dobra energia" - napisał na Twitterze szef polskiego rządu.
19.09.2018

Premier: Współpraca transatlantycka kluczem do utrzymania pokoju

Umacnianie przez kraje Trójmorza współpracy Europy i USA jest kluczem do utrzymania pokoju, wzmocnienia demokracji oraz poprawy perspektyw inwestycyjnych, handlowych i gospodarczych – mówił we wtorek w Bukareszcie premier Mateusz Morawiecki.
19.09.2018

Premier: podczas szczytu Trójmorza mocno zaznaczyłem naszą niezgodę na Nord Stream 2

Podczas szczytu Inicjatywy Trójmorza mocno zaznaczyłem nasz niepokój i niezgodę na budowę gazociągu Nord Stream 2 - podkreślił na konferencji prasowej w Bukareszcie premier Mateusz Morawiecki. Według niego, ważne jest doprowadzenie do faktycznego uniezależniania Europy od rosyjskiego gazu.
18.09.2018

Konsolidacja Orlenu z Lotosem - szansa na ekspansję zagraniczną polskiej branży paliwowej i petrochemicznej

Przygotowywane połączenie dwóch polskich koncernów paliwowych - PKN Orlen i Lotosu - oznaczać będzie zmniejszenie kosztów operacyjnych i logistycznych, pozwoli na obniżenie kosztu zakupu ropy oraz ułatwi ekspansję zagraniczną - powiedział podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.
06.09.2018

Prezes Orlenu: w fuzji z Lotosem brak ryzyk dla polskiego konsumenta

Fuzja PKN Orlen i Lotosu nie niesie ryzyk dla polskiego konsumenta, nie będzie monopolu na rynku, bo europejski rynek jest otwarty - powiedział we wtorek prezes Orlenu Daniel Obajtek. Jego zdaniem, fuzja niesie korzyści dla całej gospodarki.
04.09.2018

Od biura w piwnicy do potężnego europejskiego gracza - poznajcie BSS (wywiad)

Początek lat 90 nie był wymarzonym czasem na zakładanie firmy zajmującej się częściami zamiennymi dla statków. Logistyka kulała, biura mieściły się czasami w piwnicach domów, na porządku dziennym były rabunki a na domiar złego zdarzało się znaleźć zawiniętego w dywan stróża, który miał czuwać nad magazynem. Jak poradzili sobie w tym pełnym przeciwności losu świecie założyciele Baltic Spares Service, dlaczego firma rodzinna ma wiele plusów i jaka jest recepta na sukces opowiedzieli nam Mateusz oraz Tadeusz Wilkiccy i Tadeusz Ślebi
30.08.2018

Naimski: W 2009 r. rząd zmienił nastawienie w negocjacjach z Gazpromem

Rządowe instrukcje negocjacyjne na rokowania z Gazpromem z marca i lipca 2009 r. są całkowicie odmienne, ta zmiana to "istota całego zdarzenia" - ocenił minister Piotr Naimski, omawiając raport NIK nt. umów gazowych z Rosjanami z lat 2006-2011.
19.07.2018

Chodorkowski w FAZ krytycznie o handlu Niemiec z Rosją

Pieniądze z handlu Kreml wykorzystuje do podważania europejskiej integracji i jedności Zachodu - ostrzega na łamach poniedziałkowego "Frankfurter Allgemeine Zeitung" były rosyjski oligarcha i więzień polityczny Michaił Chodorkowski.
16.07.2018

Premier: Bez wsparcia innych państw Nord Stream 2 będzie nam ciężko zablokować

Bez wsparcia innych państw projekt budowy Nord Stream 2 będzie nam ciężko zablokować - powiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki. Jak dodał, Nord Stream 2 destabilizuje Europę również od strony bezpieczeństwa.
12.07.2018

Szef PSL: jestem przekonany o rzetelności Pawlaka w negocjacjach umów gazowych z Rosją

Jestem przekonany o jego największym zaangażowaniu, rzetelności i sumienności - tak prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz ocenił działania Waldemara Pawlaka, który uzgadniał porozumienia gazowe z Gazpromem w latach 2009–2010.
03.07.2018

NIK: nieprawidłowości w działaniach ministra gospodarki ws. uzgadniania porozumień gazowych z Gazpromem w latach 2009–2010

Nieprawidłowości w działaniach ministra gospodarki w zakresie uzgadniania porozumień gazowych z Gazpromem w latach 2009–2010 - wytknęła NIK w ujawnionym w poniedziałek raporcie. Ministrem gospodarki i wicepremierem w tamtym czasie był ówczesny szef koalicyjnego PSL Waldemar Pawlak.
02.07.2018

Ropa w USA zyskała w II kwartale 13 proc., to 4. kwartał ze zwyżką notowań

Notowania ropy naftowej w USA rosną nieznacznie spadają, ale kończący się II kwartał 2018 r. surowiec może zaliczyć do udanych - ze zwyżką cen w tym czasie na razie o 13 proc. - podają maklerzy.
29.06.2018

Ropa drożeje - USA zajmują twardą postawę wobec Iranu, na nic gesty Saudyjczyków

Notowania ropy naftowej w USA coraz mocniej rosną. Władze USA zajmują twarde stanowisko wobec Iranu i chcą, aby odbiorcy irańskiej ropy wstrzymali import tego surowca. Na nic zdają się zapewnienia Arabii Saudyjskiej, że na rynki dotrze więcej ropy z OPEC - podają maklerzy.
27.06.2018

Tchórzewski: Dyrektywa gazowa powinna być jednym z pierwszych tematów prezydencji austriackiej

Temat dyrektywy gazowej powinien być jednym z pierwszych, omawianych podczas austriackiej prezydencji w UE - poinformował we wtorek na konferencji prasowej minister energii Krzysztof Tchórzewski.
27.06.2018

Kołodziej: Jesienią będzie gotowy plan dla państwowych stoczni. Forum Wizja Rozwoju (foto, wideo)

Wczesną jesienią zostanie przedstawiony wspólny plan dla państwowych stoczni – poinformował Andrzej Kołodziej podczas forum Wizja Rozwoju w Gdyni. W ocenie związkowca, nie da się odbudować przemysłu stoczniowego konkurując niskimi kosztami pracy.
26.06.2018

Morawiecki: Nord Stream 2 to dalsza monopolizacja dostaw gazu, a nie dywersyfikacja

Podczas rozmowy z kanclerz Niemiec Angelą Merkel mówiłem, jak istotny jest temat gazociągu Nord Stream 2; stanowi on niebezpieczeństwo dla Ukrainy i całej Europy; jest to dalsza monopolizacja dostaw gazu, a nie dywersyfikacja - powiedział we wtorek w Berlinie premier Mateusz Morawiecki.
19.06.2018

Sejm za nowelizacją ustawy dot. inwestycji w gazoporcie

Usprawnienie rozbudowy gazoportu i połączenie Polski ze złożami gazu na Norweskim Szelfie Kontynentalnym - takie mają być skutki noweli ustawy dot. inwestycji w gazoporcie w Świnoujściu (Zachodniopomorskie), którą uchwalił w środę Sejm.
07.06.2018

Naimski: KE jest niezwykle wstrzemięźliwa w relacjach z Gazpromem

KE jest niezwykle odważna, jeśli chodzi o relacje ze spółkami np. amerykańskimi i niezwykle wstrzemięźliwa, by nie powiedzieć bojaźliwa, jeśli chodzi o Gazprom - ocenił w poniedziałek pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.
04.06.2018

Debata w Brukseli: Tranzyt gazu przez Ukrainę powinien być zachowany

Tranzyt gazu przez Ukrainę po wygaśnięciu w 2019 r. umowy na przesył rosyjskiego gazu powinien być zachowany – przekonywali w piątek na konferencji w Brukseli przedstawiciele krajów i spółek energetycznych. KE będzie wspierać Ukrainę w negocjacjach z Rosją.
26.05.2018

PGNiG zaskoczony i rozczarowany decyzją KE ws. ugody z Gazpromem

PGNiG z zaskoczeniem i głębokim rozczarowaniem przyjął komunikat Komisji Europejskiej ws. ugody z Gazpromem. Wnioskuje o szybkie opublikowanie treści decyzji ws. ugody oraz zobowiązań Gazpromu - wynika ze stanowiska polskiej spółki przekazanego w czwartek PAP.
25.05.2018

Rosja: Gazprom zadowolony z decyzji KE w sprawie postępowania antymonopolowego

Rosyjski koncern Gazprom poinformował w czwartek, że zadowala go decyzja, którą w sprawie postępowania antymonopolowego wobec niego podjęła Komisja Europejska. Zapewnił, że zawsze przestrzegał stosownych reguł UE.
24.05.2018

Szymański: Jesteśmy rozczarowani wynikiem postępowania KE ws. Gazpromu

Jesteśmy rozczarowani, że wieloletnie postępowanie antymonopolowe KE przeciwko Gazpromowi zakończyło się bez nałożenia kar czy odszkodowań dla poszkodowanych firm i jedynie marginalnymi ustępstwami ze strony rosyjskiego monopolisty - powiedział w czwartek PAP wiceszef MSZ Konrad Szymański.
24.05.2018

KE: Gazprom musi dotrzymać zobowiązań, inaczej grozi mu kara

Koniec barier umownych dla swobodnego przepływu gazu, zaprzestanie wykorzystywania pozycji dominującej w dostawach, zapewnienie konkurencyjnych cen - to niektóre z zobowiązań nałożonych przez KE na Gazprom. Jeśli koncern ich nie dotrzyma, grozi mu kara.
24.05.2018

KE podjęła decyzję w sprawie ugody z Gazpromem; bez kar dla monopolisty

Komisja Europejska ogłosiła w czwartek decyzję, która ostatecznie zatwierdza ugodę z Gazpromem w sprawie o nadużywanie przez niego pozycji w Europie Środkowej i Wschodniej. Rosyjski koncern uniknie kar za monopolistyczne praktyki.
24.05.2018

Rosną ceny i konsumpcja gazu w Polsce. Taka tendencja będzie się utrzymywać

Mimo zbliżającego się sezonu letniego nic nie wskazuje na to, że ceny gazu ziemnego będą spadać – podkreśla Ireneusz Sawicki z gazowniczej spółki Handen. Na wzrost cen wpływa m.in. sytuacja na sąsiednich rynkach, zwłaszcza że ponad 70 proc. gazu w Polsce pochodzi z importu, do niedawna głównie z Rosji. Dzięki dywersyfikacji kierunków importowych sytuacja powoli się zmienia. Bez poluzowania regulacji prawnych, zwłaszcza przepisów ustawy o zapasach, może się to nie udać – podkreśla Sawicki.
18.05.2018

UE/Źródło: KE uruchomiła proces ws. ostatecznej ugody z Gazpromem

Komisja Europejska uruchomiła proces decyzyjny ws. ostatecznego zatwierdzenia ugody z Gazpromem w sprawie o nadużywanie przez niego pozycji w Europie Środkowej i Wschodniej - dowiedziała się PAP ze źródła z tej instytucji.
04.05.2018

Duda: Współpraca gospodarcza ważnym filarem strategicznego sojuszu z USA

Współpraca gospodarcza jest - obok wymiaru bezpieczeństwa - ważnym filarem strategicznego sojuszu Polski ze Stanami Zjednoczonymi - powiedział w czwartek prezydent Andrzej Duda podczas polsko-amerykańskiego szczytu gospodarczego. Poinformował też, że Polska bardzo sobie ceni współpracę energetyczną z USA i, że nasz kraj i USA muszą kontynuować wysiłki, by region stał się wolny od wpływów monopolisty ze Wschodu.
26.04.2018

Morawiecki: Polska i Słowacja myślą identycznie ws. budżetu UE

Premier Mateusz Morawiecki po środowym spotkaniu z premierem Słowacji Peterem Pellegrinim podkreślił, że oba kraje myślą "praktycznie identycznie" w kwestii wieloletnich ram finansowych UE. Pellegrini zaznaczył, że Słowacja i Polska deklarują chęć podniesienia wpłat do unijnego budżetu.
25.04.2018

Naimski: Najpóźniej w 2022 r. spoza Rosji - 17 mld m sześc. gazu rocznie

Najpóźniej w 2022 r., wraz z uruchomieniem Baltic Pipe, Polska będzie mogła sprowadzić spoza Rosji -17 mld m sześc. gazu rocznie, czyli tyle ile zużywa obecnie - powiedział w poniedziałek pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.
16.04.2018

Morawiecki: jest duża szansa na powstanie Gazociągu Bałtyckiego

Jest duża szansa, że powstanie Gazociąg Bałtycki - powiedział w niedzielę w Krakowie premier Mateusz Morawiecki. Mamy wolę działania, mamy środki i chcemy doprowadzić do dywersyfikacji źródeł dostaw gazu - zadeklarował szef rządu.
15.04.2018

Kurtyka ME: Nord Stream 2 to projekt polityczny, UE powinna więc dać mu odpowiedź polityczną

Kanclerz Niemiec Angela Merkel nazwała projekt budowy gazociągu Nord Stream 2 tak, jak Polska nazywa go od lat - projektem politycznym. Skoro tak, to nasi partnerzy w UE powinni dać temu projektowi adekwatną polityczną odpowiedź - powiedział PAP wiceminister energii Michał Kurtyka.
13.04.2018

Polityka Insight: KGHM, PKN Orlen i PGNiG - najwięksi narodowi czempioni

KGHM, PKN Orlen i PGNiG zajęły czołowe miejsca w rankingu narodowych czempionów opracowanym przez Polityka Insight. Pierwszą dziesiątkę zestawienia zamykają firmy: Comarch, Grupa Azoty i Boryszew.
09.04.2018

UE/Źródła: KE szykuje ostateczną ugodę z Gazpromem; nie będzie kar

Komisja Europejska przygotowuje decyzję, która ostatecznie zatwierdzi ugodę z Gazpromem w sprawie o nadużywanie przez niego pozycji w Europie Środkowej i Wschodniej - podało PAP źródło z tej instytucji. To dobre informacje dla rosyjskiego monopolisty.
04.04.2018

Dziękujemy za wysłane grafiki.