• <

Wynik wyszukiwania - "enea" - Wiadomości

EKG 2024: pierwsza duża elektrownia atomowa ruszy siedem lat później niż planowano

Duża elektrownia atomowa ruszy najpewniej około 2040 r. To data realna. Dotychczas podawany rok 2033 jest niemożliwy do utrzymania - zapowiedziała Marzena Czarnecka, minister przemysłu, podczas panelu dyskusyjnego „Polska energia: ambitnie i bezpiecznie”, który miał miejsce podczas XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego odbywającego się w Katowicach w dniach 7-9 maja.
08.05.2024

Ekolodzy chronią ocean z pomocą niezwykłego partnera

W specjalnym półgodzinnym filmie dokumentalnym Call to Earth: Expedition Bahamas, CNN spotyka się z doktorem Austinem Gallagherem, biologiem morskim oraz założycielem i dyrektorem generalnym Beneath The Waves, który współpracuje z rekinami i żółwiami, aby badać ekosystemy „Blue Carbon" na Karaibach.
07.05.2024

20 lat Polski w UE. Transformacja sektora energetycznego

W ciągu 20 lat obecności w UE cały sektor energetyczny uległ znaczącej transformacji. Kolejne unijne regulacje przełożyły się na zmiany strukturalne, własnościowe i rynkowe. Spadł udział węgla w produkcji energii, wzrósł udział OZE i pozycja rynkowa odbiorców.
30.04.2024

Women Can Sea. Spotkanie mastermind z komunikacji: "Komunikacja w biznesie okrętowym"

18 kwietnia odbędzie się kolejne spotkanie mastermind w ramach inicjatywy "Women Can Sea". Tym razem będzie dotyczyć komunikacji w biznesie okrętowym.
05.04.2024

Minister Budka: nowy zarząd Orlenu będzie wyłoniony w konkursie

Nowy zarząd Orlenu będzie wyłoniony w konkursie - poinformował minister aktywów państwowych Borys Budka w telewizji TVN24. Do tego czasu w zarządzie będą osoby oddelegowane z rady nadzorczej płockiego koncernu.
06.02.2024

Ministrowi aktywów państwowych bezpośrednio podlegają m.in. KGHM, Orlen, PKO BP

KGHM, Orlen, PKO BP, PZU i Totalizator Sportowy to spółki, które bezpośrednio nadzoruje minister aktywów państwowych Borys Budka - wynika z zarządzenia w sprawie podziału kompetencji w resorcie aktywów, które weszło w życie.
18.01.2024

„Paramount clause” – czarter, konosament

Zgodnie z art. I (b) Reguł Hague-Visby 1924/1968 (COGSA 1971) mają one zastosowanie „to contracts of carriage covered by a bill of lading or any similar document of title in so far as such document relates to the carriage of goods by sea, including any bill of lading or any similar document as aforesaid issued under or pursuant to a charterparty from the moment at which such bill of lading or similar document of title regulates the relationship between a carrier and a holder of the same”.
13.11.2023

Świąteczne spotkanie Pomorskiej Platformy Offshore

Już 1.12 odbędzie się świąteczne spotkanie Pomorskiej Platformy Offshore, "Spotkanie sygnatariuszy Pomorskiej Platformy Rozwoju Morskiej Energetyki Wiatrowej na Bałtyku. Offshore i wodór w synergii dla rozwoju zielonej energetyki". Organizatorem wydarzenia jest Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego.
06.11.2023

Aktualizacja strategii PGE uchylona. Grupa czeka na NABE

Zarząd przyjął uchwałę uchylającą aktualizację strategii Grupy PGE - poinformowała w poniedziałek PGE Polska Grupa Energetyczna. Wyjaśniono, że decyzja spowodowana jest koniecznością zakończenia procesu powstania Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego.
04.09.2023

Ostateczne decyzje w sprawie nowych PSzW – 5 nowych lokalizacji dla PGE

Ministerstwo Infrastruktury wydało decyzje o udzieleniu pozwoleń na wznoszenie wykorzystywanie sztucznych wysp, konstrukcji i urządzeń w polskich obszarach morskich dla przedsięwzięć polegających na budowie morskich farm wiatrowych. Decyzja dotyczy m.in. obszarów na Bałtyku, o które ubiegała się Grupa PGE w ramach postępowań rozstrzygających.
24.08.2023

PGE z pozwoleniem Ministerstwa Infrastruktury na budowę morskich farm wiatrowych na kolejnych pięciu obszarach. W grze 3,9 GW mocy

PGE poinformowała o uzyskaniu decyzji o pozwoleniu na wznoszenie i wykorzystywanie sztucznych wysp, konstrukcji i urządzeń w polskich obszarach morskich dla budowy morskich farm wiatrowych.
09.08.2023

PGE na 23. miejscu światowej listy najszybciej rozwijających się firm energetycznych

Największa polska spółka energetyczna PGE znalazła się na 23. miejscu opracowanego przez S+P Global Commodity Insights globalnego rankingu najszybciej na świecie rozwijających się firm energetycznych. Ranking bierze pod uwagę wskaźnik CAGR.
04.07.2023

Port Kołobrzeg partnerem Zielonych Stref Inwestycyjnych

Zarząd Portu Morskiego Kołobrzeg jest partnerem Zielonych Stref Inwestycyjnych, związanych z odnawialnymi źródłami energii. 27 czerwca w Myśliborzu odbędzie się poświęcona im konferencja.
22.06.2023

16 czerwca Politechnika Gdańska zaprasza na spotkanie poświęcone offshore wind

16 czerwca w AK PG Kwadratowej odbędzie się drugie spotkanie z cyklu PG Network #Meetup, poświęcone tematyce Offshore Wind – morskiej energetyce wiatrowej. Organizatorem wydarzenia jest Politechnika Gdańska.
14.06.2023

Wodór paliwem, które rozwiąże bolączki branży transportowej?

Poszukiwanie alternatyw dla paliw kopalnych pozostaje istotnym wyzwaniem współczesności w związku z groźbą wyczerpania złóż, emisji CO2 oraz bezpieczeństwa energetycznego. Stąd zarówno wielkie, jak i małe firmy coraz chętniej patrzą na możliwości, jakie daje inwestycja w produkcję wodoru będącego zielonym paliwem przyszłości.
04.05.2023

Jacht "I Love Poland" pierwszy w regatach wokół Majorki

Promujący Polskę jacht "I Love Poland" wygrał regaty wokół Majorki. Był pierwszy wśród jednokadłubowców i po przeliczeniu wyników w swojej klasie - poinformował w czwartek PAP Temistokles Brodowski z Polskiej Fundacji Narodowej, która jest właścicielem łodzi.
04.05.2023

Inteligentna sieć pozwoli na dalszy rozwój OZE w Polsce [37. EuroPOWER & 7. OZE POWER]

Jak przygotować infrastrukturę energetyczną pod rozwój OZE? – było to główne pytanie, na które starali się odpowiedzieć uczestnicy debaty zorganizowanej podczas 37. Konferencji Energetycznej EuroPOWER & 7. OZE POWER. Patronem wydarzenia była GospodarkaMorska.pl oraz ZielonaGospodarka.pl. Eksperci i branża podkreślali jednogłośnie, że kluczem jest rozwój inteligentnego systemu sieciowego w Polsce.
13.04.2023

PFN: jacht I Love Poland drugi na mecie karaibskich regat

Promujący Polskę jacht I Love Poland jako drugi wśród jednokadłubowców dopłynął do mety karaibskich regat - poinformował w piątek PAP Temistokles Brodowski z Polskiej Fundacji Narodowej, która jest właścicielem łodzi.
24.02.2023

Zbliża się kolejna edycja Forum Bezpieczeństwa Przemysłu Morskiego

Już niebawem w Gdańsku odbędzie się Forum Bezpieczeństwa Przemysłu Morskiego organizowane po raz piąty przez Pomorską Specjalną Strefę Ekonomiczną, PZU LAB, PZU S.A. i TUW PZUW.
14.02.2023

V Forum Bezpieczeństwa Przemysłu Morskiego

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna i PZU Lab z Grupy PZU S.A organizują po raz piąty Forum Bezpieczeństwa Przemysłu Morskiego.
29.01.2023

Odpowiedź sektora na wyzwania kryzysu energetycznego podczas 36. EuroPOWER i 6. OZE POWER

7-8 listopada 2022 r. w The Westin Warsaw Hotel odbyła się 36. Konferencja Energetyczna EuroPOWER i 6. OZE POWER. Wydarzenie, na którego program składały się wystąpienia i debaty kluczowych przedstawicieli polskiego sektora energetycznego, zgromadziło ponad pół tysiąca uczestników.
14.11.2022

Polska dystrybucja chce się transformować. Spółki OSD podpisały Kartę Efektywnej Transformacji

Podczas 36. Konferencji Energetycznej EuroPOWER & 6. OZE POWER została podpisana Karta Efektywnej Transformacji Sieci Dystrybucyjnych Polskiej Energetyki, której celem jest przyspieszenie rozwoju systemu dystrybucyjnego. Patronem medialnym wydarzenia jest portal GospodarkaMorska.pl.
07.11.2022

I Love Poland pierwszy na mecie w Helsinkach

Promujący Polskę jacht "I Love Poland" pierwszy przypłynął na metę regat w Helsinkach - poinformował PAP Temistokles Brodowski z Polskiej Fundacji Narodowej, która jest właścicielem łodzi. W wyścigu po Bałtyku jachty opłynęły Gotlandię.
25.07.2022

Polsko-brytyjska współpraca w sektorze MEW jednym z tematów rozmów ministrów

Bezpieczeństwo żywnościowe i transformacja energetyczna to główne tematy polsko - brytyjskich, w których uczestniczyli ministrowie obu rządów oraz przedstawiciele największych spółek - poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Aktywów Państwowych.
11.07.2022

Security Forum Szczecin. Tarcza dla Polski

2 czerwca odbyła się konferencja Security Forum Szczecin organizowana przez think tank Nobilis Media. Tytułem przewodnim konferencji był temat ochrony infrastruktury krytycznej, systemów antydronowych i inwestycji w badania oraz zakup technologii rakietowych i rakietowo – artyleryjskich. Patronat honorowy objął Przewodniczący Sejmowej Komisji Obrony Narodowej Michał Jach.
03.06.2022

75 lat szkolnictwa morskiego na Pomorzu Zachodnim. Akademia morska już wkrótce stanie się politechniką [ZDJĘCIA]

Zakończyły się uroczyste obchody jubileuszu – za nami 75 lat historii szkolnictwa morskiego na Pomorzu Zachodnim. To czas podsumowań i odważnego spojrzenia w przyszłość. Władze uczelni podkreślają dumę z faktu, że w roku 75-lecia udało się uzyskać możliwość podwyższenia statusu naszej uczelni do rangi politechniki.
01.06.2022

#BałtykDlaPokoleń. Polacy mają świadomość zagrożeń dotyczących ekosystemu Morza Bałtyckiego

Dwie trzecie Polaków spotkało się z informacjami na temat zanieczyszczenia Morza Bałtyckiego bronią konwencjonalną i wrakami statków pochodzącymi z II wojny światowej. Ponad połowa mieszkańców naszego kraju jest również świadoma zalegania na dnie akwenu broni chemicznej. Tak wynika z badania IBRiS, przeprowadzonego na zlecenie Enei w ramach akcji #BałtykDlaPokoleń, której celem jest uwolnienie Bałtyku od tych zagrożeń.
30.04.2022

Komisja Europejska zatwierdzi przejęcie Lotosu przez PKN Orlen w maju?

Decyzji Komisji Europejskiej zatwierdzającej przejęcie Lotosu spodziewamy się w maju - powiedział PAP w czwartek prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Jak dodał, umowy na dostawy gazu do PKN Orlen są realizowane bez zakłóceń.
28.04.2022

Müller: Senat nie ma żadnych kompetencji w zakresie wstrzymywania fuzji Orlenu i Lotosu

Senat nie ma żadnych kompetencji w zakresie. wstrzymywania fuzji Orlenu i Lotosu; w jej ramach mamy podpisane równolegle kontrakty dot. dostaw ropy - powiedział w czwartek rzecznik rządu Piotr Müller. Podkreślał też znaczenie koncernu multienergetycznego dla bezpieczeństwa energetycznego Polski.
28.04.2022

Pęk: Senat po raz kolejny robi wszystko, by zablokować fuzję Orlenu i Lotosu

Fuzja Orlenu i Lotosu, budowa nowoczesnego koncernu energetycznego w Polsce, jest strategiczna dla polskiej racji, ale jest sprzeczna z interesem PO, który reprezentuje Donald Tusk i Senat po raz kolejny robi wszystko, by tę transakcję zablokować - oświadczył wicemarszałek Senatu Marek Pęk (PiS).
26.04.2022

Wyzwania transformacji energetycznej - 35 Konferencja EuroPOWER & OZE Power

Konferencja EuroPOWER & OZE Power to czas spotkań najwybitniejszych ekspertów i przedstawicieli branży energetycznej. Podczas pierwszego dnia wydarzenia specjaliści skupili uwagę na kluczowych tematach, takich jak bezpieczeństwo energetyczne, transformacja czy odejście od węgla.
08.04.2022

Paweł Szczeszek zamienia prezesurę w Enei na prezesurę w Tauronie

Paweł Szczeszek zrezygnował z funkcji prezesa Enei z dniem 10 kwietnia br. - poinformowała w piątek w komunikacie spółka.
08.04.2022

Grupa Enea zakłada wydobycie węgla w 2022 r. na poziomie 9,5 mln ton

Grupa Enea zakłada wydobycie węgla w 2022 r. na poziomie 9,5 mln ton. Spółka zapewnia, że nie importuje paliwa z Rosji, a poziom zapasów nie zagraża ciągłości produkcji energii. Enea będzie rozwijać też energetykę gazowa m.in. w Kozienicach - poinformowała Grupa Enea w poniedziałek.
28.03.2022

IV Forum Bezpieczeństwa Przemysłu Morskiego w Gdańsku [PROGRAM]

Po raz kolejny Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna wraz z PZU S.A., TUW PZUW oraz PZU LAB zorganizuje prestiżowe wydarzenie dla sektora morskiego i offshore. Forum Bezpieczeństwa Przemysłu Morskiego już 10 marca.
18.02.2022

PGE walczy o nowe pozwolenia lokalizacyjne dla morskich farm wiatrowych

PGE podało, że złożyło do Ministerstwa Infrastruktury trzy kolejne wnioski o pozwolenia lokalizacyjne na budowę morskich farm wiatrowych na Bałtyku.
26.01.2022

Bałtyk dla pokoleń. Politycy, naukowcy i biznes łączą siły w oczyszczeniu morza z broni chemicznej [WIDEO, ZDJĘCIA]

O tym, że w wodach Morza Bałtyckiego zatopiono około 40 tys. ton broni chemicznej oraz nawet 500 tys. ton broni konwencjonalnej przypominali wspólnie eksperci zaproszeni przez Enea oraz United Nations Global Compact podczas piątkowej (3 grudnia) konferencji inaugurującej projekt "Bałtyk dla pokoleń". Celem kampanii społecznej jest uświadamianie Europejczykom, że na dnia polskiego morza tyka ekologiczna bomba, która może spowodować tragiczne skutki dla morskiego ekosystemu i dużej części kontynentu.
06.12.2021

Ruszyła kampania #BałtykDlaPokoleń nt. zagrożenia z zalegającej w Bałtyku broni chemicznej

Kampanię społeczną #BałtykDlaPokoleń, współorganizowaną przez firmę energetyczną Enea, zainaugurowano w piątek w Gdańsku. Celem akcji jest informowanie o zagrożeniu wynikającym z zalegania na dnie Bałtyku broni chemicznej z okresu II wojny światowej.
03.12.2021

W Brukseli o broni zatopionej w Bałtyku. Technologia do usuwania jest, teraz wszystkie ręce na pokład

Wojenne pozostałości w postaci zatopionej broni i amunicji, ale także wraków statków wypełnionych paliwem i chemikaliami, są coraz większym problemem. Dotyczy on zresztą nie tylko Morza Bałtyckiego, choć siłą rzeczy ten akwen interesuje nas najbardziej. Ranga problemu rośnie z każdym dniem po pierwsze dlatego, że każdy dzień przybliża nas do potencjalnej katastrofy ekologicznej spowodowanej choćby korozją, po drugie dlatego, że coraz bardziej zaawansowane są plany dotyczące rozwoju offshore na Bałtyku.
21.11.2021

Sasin: umowa ws. budowy farm wiatrowych na Bałtyku ważnym krokiem w transformacji energetycznej

Porozumienie w sprawie budowy farm wiatrowych na Bałtyku to ważny krok w procesie transformacji energetycznej - stwierdził w czwartek wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Podkreślił, że zielona energia to przyszłość.
19.11.2021

PGE, Tauron i Enea wspólnie po nowe koncesje na wiatraki na Bałtyku

PGE podpisała w czwartek porozumienia z Tauronem i Eneą dotyczące współpracy przy morskiej energetyce wiatrowej. Prezes PGE Wojciech Dąbrowski wyjaśnił, że chodzi o występowanie o nowe koncesje na budowę wiatraków na Bałtyku.
18.11.2021

Porty w sercu rewolucji wodorowej

Wodór ma być jednym z filarów transformacji gospodarczej. Na rynku międzynarodowym trwa wyścig technologiczny o jak najbardziej ekologiczną i efektywną metodę produkcji tego paliwa. Zastosowanie wodoru pozwoli na dekarbonizację obszarów, gdzie elektryfikacja może nie być ekonomiczna. Coraz istotniejszą rolę w wodorowej układance odgrywają porty.
16.11.2021

Grupa ECR w Parlamencie Europejskim zaprasza na konferencję online. Tematem niewybuchy i pozostałości chemiczne w morzu [PROGRAM]

Grupa Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy (ECR) w Parlamencie Europejskim zaprasza w środę (17 listopada) w godz. 10.00-15.45 na konferencję online "Bezpieczeństwo morskie i niebieska gospodarka. Niewybuchy i pozostałości chemiczne w morzu – w poszukiwaniu trwałych i ekonomicznie opłacalnych rozwiązań". Organizatorzy już dziś zachęcają do przesyłania własnych pytań. Gospodarzem wydarzenia będzie europosłanka Anna Fotyga. Co w programie tej ważnej dla branży morskiej debaty?
14.11.2021

Tauron: współpraca z PGE dotyczy morskiej energetyki wiatrowej

Współpraca Grupy Tauron z Polską Grupą Energetyczną (PGE), której dotyczy poniedziałkowa informacja Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, dotyczy rozwoju energetyki wiatrowej na Morzu Bałtyckim - wyjaśniają przedstawiciele Taurona.
08.11.2021

Odbył się Kongres 590. Eksperci rozmawiali również o przyszłości MEW

"Nowe możliwości” - to hasło, które przyświecało jednemu z największych wydarzeń gospodarczych w Polsce - szóstej edycji Kongresu 590, który odbył się w dniach 5-6 października w Warszawie i zgromadził 240 ekspertów. Honorowy patronat nad kongresem objął Prezydent RP Andrzej Duda, który wraz z Prezydentem Republiki Austrii Alexandrem Van der Bellenem wziął udział w organizowanym w ramach Kongresu Polsko-Austriackim Forum Ekonomicznym „Green Future”.
11.10.2021

Van Oord zamawia Mega Jack-Up do instalacji morskich turbin wiatrowych o mocy 20 MW

Van Oord zamówił nowy, ekologiczny statek instalacyjny, który będzie mógł pracować na metanolu i instalować turbiny wiatrowe o mocy do 20 MW. Inwestycja wpisuje się w rosnące światowe zapotrzebowanie na morskie farmy wiatrowe. Statek zostanie zwodowany w 2024 roku.
04.10.2021

Morska energetyka wiatrowa źródłem produkcji bezemisyjnego wodoru

Naszym zasadniczym celem jest produkcja wodoru zielonego, zeroemisyjnego. Takim źródłem będzie przede wszystkim morska energetyka wiatrowa – powiedział w czwartek w Szczecinie wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska.
30.09.2021

H2eBuffer w Szczecinie – czy wodór pomoże stabilizować sieci? Pytamy Eneę o szczegóły projektu

W czerwcu Enea Operator, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie oraz Uniwersytet Szczeciński zaangażowały się we wspólny projekt naukowo-badawczy o nazwie H2eBuffer. Jego celem jest budowa systemu magazynującego energię i stabilizującego sieć energetyczną, który będzie wykorzystywał zielony wodór wytworzony z instalacji OZE. Pytamy Eneę o szczegóły projektu i miejsce wodoru w strategii spółki.
09.09.2021

Rekordowe półrocze na rynku magazynów

Wystarczyło pół roku, aby deweloperzy zbudowali w Polsce 1,16 miliona metrów kwadratowych powierzchni magazynowej. Popyt brutto na koniec czerwca wynosił 3,41 milionów metrów kwadratowych, co jest najwyższą półroczną wartością w historii rynku magazynowego – podała w raporcie firma Colliers.
24.08.2021

Zielona era morskiej energetyki wiatrowej

Energia wiatrowa odgrywa obecnie kluczową rolę w energetycznym miksie. Jest czysta, niewyczerpana, stabilna, powtarzalna, a przede wszystkim wydajna. Dostarcza więcej energii niż fotowoltaika, wymaga mniej konserwacji, a instalacja farm wiatrowych jest stosunkowo prosta. W ciągu ostatnich 40 lat technologia w tym sektorze rozwinęła się w sposób spektakularny, znacznie bardziej niż inne źródła odnawialne.
01.08.2021

PGE, Enea i Tauron chcą wspólnie budować morskie farmy wiatrowe

Trzy kontrolowane przez państwo spółki energetyczne: PGE, Enea i Tauron - złożyły do UOKiK wniosek koncentracyjny dotyczący utworzenia wspólnych przedsiębiorstw. W styczniu spółki wyraziły chęć budowania wspólnie farm wiatrowych na morzu.
13.07.2021

Strączyński: rozwój morskiej energetyki wiatrowej nadal wśród priorytetów Taurona

Rozwój morskiej energetyki wiatrowej nadal jest priorytetem dla Taurona - zapewnił prezes spółki Paweł Strączyński, podkreślając, że realizowany przez Grupę "zielony zwrot" będzie oparty m.in. na farmach wiatrowych na morzu i na lądzie. W zakresie offshore Tauron rozważa współpracę z PGE i Eneą.
30.06.2021

Innowacyjny projekt szczecińskich naukowców i Enei Operator

Enea Operator, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie oraz Uniwersytet Szczeciński zaangażowane są w innowacyjny projekt naukowo-badawczy H2eBuffer.
23.06.2021

Cyberbezpieczeństwo w przemyśle morskim

Przemysł morski staje się coraz bardziej zależny od zaawansowanych technologii. Transformacja cyfrowa wpływa praktycznie na wszystkie elementy tego sektora, od całych systemów po pojedyncze urządzenia.
14.06.2021

Prezes PGE: planujemy kolejne inwestycje w morskie farmy wiatrowe

Polska Grupa Energetyczna planuje kolejne inwestycje w morskie farmy wiatrowe - poinformował podczas środowej konferencji prezes PGE Polska Grupa Energetyczna Wojciech Dąbrowski. Dodał, że dla spółki kluczowy jest udział polskich firm w tym projekcie.
26.05.2021

Za nami drugie Forum 590, dotyczące morskiej energetyki wiatrowej

100 miliardów złotych na inwestycje w offshore, 11 GW mocy zainstalowanej z energii wiatrowej do 2040 roku, 79 tysięcy nowych miejsc pracy w sektorze offshore. To zapowiedź przedstawicieli administracji publicznej dotycząca polskiego sektora energetyki wiatrowej. Czy polskim firmom uda się wykorzystać tę szansę i wygrają wyścig o zyski z energii wiatrowej na Bałtyku?
16.04.2021

O morskiej energetyce wiatrowej na Forum 590

Tematem przewodnim kolejnej edycji Forum 590 będzie „Morska energetyka wiatrowa - szansa na nowe kompetencje dla polskich przedsiębiorców”. Wydarzenie odbędzie się w formule online 15 kwietnia. Wezmą w nim udział przedstawiciele administracji publicznej, największych polskich firm energetycznych oraz prywatnych przedsiębiorców.
14.04.2021

PGE i duński Orsted podpisały umowę ws. offshore

PGE i duński Orsted podpisały umowę o utworzeniu spółki joint-venture dla budowy dwóch morskich farm wiatrowych na Bałtyku o łącznej mocy do 2,5 GW. Orsted obejmie połowę udziałów w projektach PGE Baltica 3 oraz Baltica 2 za 657 mln zł.
10.02.2021

Rozwój morskiej energetyki wiatrowej na Morzu Bałtyckim

Wraz ze zwiększającym się wykorzystywaniem odnawialnych źródeł energii (OZE) rośnie zainteresowanie potencjałem energetyki wiatrowej na Morzu Bałtyckim. Współpraca regionalna w tej dziedzinie będzie sprzyjać realizacji polityki klimatycznej UE oraz – poprzez rozbudowę połączeń elektroenergetycznych – przyczyni się do rozwoju bardziej konkurencyjnego rynku energii elektrycznej nad Bałtykiem. Stwarza to szanse dla Polski, której inwestycje w morską energetykę wiatrową nie tylko pomogą ograniczyć emisje, ale też umożliwią dynamiczny
08.02.2021

Prezes PGE z uznaniem o sprawnym procesie legislacyjnym ustawy o offshore

Rozwój morskiej energetyki wiatrowej jest jednym z filarów transformacji energetycznej Polski, z dużym uznaniem przyjmujemy sprawne procedowanie ustawy o offshore - oświadczył prezes PGE Wojciech Dąbrowski. Ustawa wejdzie w życie najwcześniej 5 lutego.
22.01.2021

Polskie koncerny łączą siły na rynku farm wiatrowych. Dzięki nowej ustawie inwestycje na Bałtyku dynamicznie przyspieszą

– Ten rok będzie szalenie ważny dla budowy farm wiatrowych na Bałtyku, będziemy intensyfikować przygotowywania do budowy – zapowiada prezes zarządu PGE Wojciech Dąbrowski. W ciągu kilku dni Grupa powinna zakończyć negocjacje z duńską firmą Ørsted, czyli potencjalnym partnerem biznesowym przy projektach farm Baltica 2 oraz 3. Obie inwestycje są już mocno zaawansowane w przygotowaniach. Grupa chce, żeby w wartym 20 mld zł projekcie inwestycyjnym w jak największym stopniu uczestniczyły polskie firmy. Wspólnie z Eneą i Tauronem zawar
20.01.2021

PGE, Tauron i Enea utworzą spółkę celową dla offshore

PGE, Tauron i Enea utworzą wspólną spółkę celową, która będzie budować nowe projekty morskich farm wiatrowych na Bałtyku. Trzy spółki podpisały w poniedziałek list intencyjny ws. współpracy.
18.01.2021

Wydarzenia gospodarcze 2020 roku - kalendarium

Tarcze antykryzysowe i finansowe rządu dla przedsiębiorców, którzy ucierpieli z powodu pandemii, wygrana PGNiG z Gazpromem w wieloletnim arbitrażu ws. ceny gazu, zakaz wykonywania międzynarodowych połączeń lotniczych, nowelizacja budżetu - to kilka spośród najważniejszych wydarzeń gospodarczych 2020 r.
30.12.2020

Polska Fundacja Narodowa opublikowała sprawozdanie za 2019 rok

Polska Fundacja Narodowa opublikowała sprawozdanie ze swojej działalności za 2019 rok - poinformował PAP Temistokles Brodowski z Fundacji. Informację o ubiegłorocznych działaniach PFN umieszczono na stronie internetowej Fundacji.
21.12.2020

Nie będzie dużych problemów z płynnością w spółkach energetycznych w Polsce

Fitch nie spodziewa się istotnych problemów z płynnością w spółkach energetycznych w Polsce w związku ze spowolnieniem gospodarczym - poinformowała agencja w raporcie o polskiej energetyce.
12.11.2020

Kurtyka: ok. 2023 roku będzie potrzebna rewizja polityki energetycznej Polski

Około 2023 r. będzie potrzebna rewizja polityki energetycznej Polski, uwzględniająca zmiany, które nastąpią w ciągu najbliższego roku, dwóch - powiedział w poniedziałek podczas konferencji Ekosfera szef resortu klimatu Michał Kurtyka. Aktualizację swojej strategii zapowiedziała Enea.
09.11.2020

Czy warto kupować tańszy węgiel za granicą?

W latach 2017-2018 polskie elektrownie kupowały węgiel od krajowych producentów taniej niż kosztowałoby jego sprowadzenie z zagranicy. Rok później węgiel importowany stał się tańszy od krajowego, ale powiązania kapitałowe górnictwa i energetyki utrudniają decyzje o imporcie – ocenia NIK.
09.11.2020

Porozmawiajmy o wodorze i przyszłości

Rok temu o technologiach wodorowych, które odmienią świat, rozmawiano w Gdyni, teraz – w całości w sieci. Już w przyszłym tygodniu kolejna, 3. edycja międzynarodowej konferencji PCHET (Polish Conference on Hydrogen Energy and Technology). Dyskusjom o zeroemisyjnym źródle energii będzie mógł przysłuchać się każdy, kto interesuje się tematem.
23.09.2020

Raport z rynku żeglugowego – uzależnieni od Chin (tydzień 35-37)

Odmrożenia światowych gospodarek po okresie „lockdown’u” przynoszą swoje efekty. Prognozuje się, że w najbliższym czasie bardzo duża część produkcji zostanie przekazana do transportu morskiego, co daje po raz kolejny nadzieję na poprawę rynków frachtowych. Obecną dynamikę gospodarczą dyktuje nadal gospodarka chińska, która po przejściu pandemii na przełomie roku nabiera coraz mocniejszego tempa.
16.09.2020

Enea zakończyła rozmowy z Iberdrolą ws. potencjalnej inwestycji w morskie farmy wiatrowe

Enea zakończyła 8 września br. rozmowy z Iberdrolą ws. potencjalnej inwestycji w morskie farmy wiatrowe - poinformowała w środowym komunikacie Enea.
09.09.2020

Polityka i biznes na Forum Ekonomicznym

Obecność potwierdziło troje wicepremierów, kilkunastu ministrów i wiceministrów, prezesi największych spółek. Jedno jest pewne. Oprócz sali obrad Rady Ministrów niewiele w 2020 r. będzie miejsc, w którym w jednym czasie zbierze się tylu członków rządu. Forum Ekonomiczne w tym roku z powodu pandemii zostało przeniesione z Krynicy Zdroju do Karpacza. Zmieniono miejsce konferencji, ale nie kosztem doboru gości i wysokiego poziomu dyskusji. Co warte podkreślenia, czołowi uczestnicy to zwykle osoby, które już kolejny raz przejeżdżają
02.09.2020

Ekologia i ekonomia ramię w ramię. Niezwykły projekt Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie

Jak ważna w firmie jest ekologia i troska o wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii? Prowadzenie biznesu zgodnie z naturą to kaprys czy może czynnik, który przedkłada się także na ekonomiczne oszczędności? Te tematy, ale i całe mnóstwo innych, ważnych wątków związanych z prowadzeniem biznesu w naszym regionie oraz zrównoważoną gospodarką poruszymy podczas spotkania, które odbędzie się w Hotelu NOVOTEL 25 i 26 sierpnia. Północna Izba Gospodarcza zaprasza na konferencję „Zrównoważona gospodarka w Euroregionie Pomerania”. Zapisy
24.08.2020

Pierwszy na świecie pływający hotel - kapsuła: idealny podczas pandemii [foto, wideo]

Anthénea to pływający, zasilany energią słoneczną apartament hotelowy wyposażony w silniki elektryczne i możliwość dostosowania się do każdego środowiska, od arktycznego po tropikalne.
07.08.2020

Badanie: w czerwcu bezrobocie bez zmian, wzrost aktywności w poszukiwaniu pracy

Poziom bezrobocia, po wzroście na początku epidemii, utrzymuje się na stabilnym poziomie; po odmrożeniu gospodarki widać większą aktywność w poszukiwaniu pracy - wynika z badania "Diagnoza+". Więcej osób szukających nowego zatrudnienia jest przekonanych o konieczności zmiany branży.
22.07.2020

Hiszpanie przygotowują kolejne farmy wiatrowe na Bałtyku

Jak niedawno informowaliśmy, Enea i hiszpańska Iberdrola na początku czerwca podpisały list intencyjny, dotyczący inwestycji polskiej spółki w morskie farmy wiatrowe na Bałtyku. Teraz hiszpańska spółka ogłasza plany przejęcia projektów offshorowych u wybrzeży Szwecji.
23.06.2020

URE: prawie 52 mld zł inwestycji w sieci elektroenergetyczne w ciągu pięciu lat

Prawie 52 mld zł wynoszą planowane inwestycje sieciowe w elektroenergetyce w najbliższych pięciu latach, które operatorzy systemów dystrybucyjnych i przesyłowego uzgodnili z Prezesem URE w swoich planach rozwoju.
10.06.2020

Gaz - System przesłał w ub. roku 20,5 mld m sześc. gazu

Gaz - System przesłał w ub. roku 20,5 mld m sześc. gazu. Poprzedni rekord zanotowano w 2017 r. i wyniósł on 19,7 mld m sześc. - poinformował w poniedziałek operator. To przede wszystkim wynik zainteresowania przesyłem gazu na Ukrainę.
08.06.2020

DZIEŃ NA GPW: Silne wzrosty przy dużych obrotach; w górę energetyka i banki

WIG20 rósł piątą sesję z kolei i zyskał w środę 1,8 proc. przy obrotach rzędu 1 mld zł. Analitycy zwracają uwagę na poprawę sentymentu wobec spółek, które dotychczas pozostawały w niełasce inwestorów, w szczególności na sektor energetyczny i bankowy.
03.06.2020

Enea i Iberdrola podpisały list intencyjny ws. możliwej budowy morskich farm wiatrowych na Bałtyku

Enea i hiszpańska Iberdrola podpisały list intencyjny, dotyczący potencjalnej inwestycji polskiej spółki w morskie farmy wiatrowe na Bałtyku. Enea wskazuje, że może chodzić mniejszościowe udziały w projektach o mocy rzędu 3,3 GW.
03.06.2020

PKN ORLEN jest zainteresowany projektem w Ostrołęce wyłącznie w technologii gazowej

PKN ORLEN stawia na rozwój aktywów energetycznych w kierunku źródeł nisko i zeroemisyjnych. Deklaruje wstępną gotowość do zaangażowania się w realizację budowy elektrowni Ostrołęka pod warunkiem wykorzystania technologii opartej na paliwie gazowym.
19.05.2020

Polski Rynek Magazynowy w I kwartale 2020

Całkowite zasoby rynku powierzchni magazynowych i logistycznych na zakończenie I kw. 2020 roku wyniosły ponad 18,95 mln mkw. (+15% r/r). Dobry wynik był głównie zasługą niesłabnącego popytu (-5% r/r) ze strony najemców, a także stabilnych stawek czynszów, które pomimo rozwijającej się pandemii COVID-19 utrzymały swoją wysokość na większości rynków. Natomiast po stronie inwestycyjnej, tylko w I kw. 2020 roku wielkość transakcji była porównywalna z całym 2019 rokiem.
11.05.2020

O Wyspie Sobieszewskiej opowiadają jej mieszkańcy w książce „Wyspa wspomnień”

"Wyspa wspomnień. Osobiste historie mieszkańców Wyspy Sobieszewskiej" to trzydzieści oryginalnych i fascynujących autoportretów mieszkańców Wyspy Sobieszewskiej, Polaków i Niemców, żyjących w różnych epokach, których Waldemar Nocny - literat, historyk, samorządowiec, pedagog i mieszkaniec Świbna - zachęcił do opowiedzenia o sobie, o losach swoich rodzin i miejsca, w którym żyli.
04.05.2020

PKN Orlen złożył do KE wniosek ws. planowanego przejęcia Energi

PKN Orlen złożył do Komisji Europejskiej wniosek dotyczący zgłoszenia koncentracji ws. planowanego przejęcia kontroli nad Energą - poinformował w środę płocki koncern.
26.02.2020

Port Gdynia stawia na offshore - wizyta studyjna przedstawicieli belgijskiego Portu Oostende

W Porcie Gdynia w odbyła się wizyta studyjna przedstawicieli belgijskiego Portu Oostende. Jej głównym celem była wymiana wiedzy i doświadczeń na temat technologii przeładunków elementów morskich farm wiatrowych.
21.01.2020

Forum Bezpieczeństwa Przemysłu Morskiego 2020

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna sp. z o. o., PZU LAB SA oraz Polskie Forum Technologii Morskich w imieniu własnym oraz Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń SA zapraszają do udziału w Forum Bezpieczeństwa Przemysłu Morskiego 2020, które odbędzie się w czwartek, 30 stycznia 2020 r. w Bałtyckim Porcie Nowych Technologii przy ul. Czechosłowackiej 3 (budynek "Akwarium", p. X) w Gdy
14.01.2020

Pracowity rok Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna podsumowuje 2019 rok i prognozuje swój rozwój w 2020 roku! Tegoroczny wynik to rekordowa ilość (41!) inwestycji w ramach Polskiej Strefy Inwestycji za 1 391,61 mln zł, modernizacja infrastruktury na Wyspie Ostrów oraz powołanie do życia Centrum Programowania Robotów Przemysłowych – to wybrane sukcesy PSSE.
09.01.2020

PGE utworzy rezerwę w wysokości ok. 220-260 mln zł

PGE utworzy rezerwę w segmencie Obrót w wysokości ok. 220-260 mln zł - poinformowała w piątkowym komunikacie spółka. Wartość rezerwy, oszacowana dla całego roku 2020, zostanie ujęta w wynikach za IV kwartał 2019 r. - dodano.
04.01.2020

Samorząd Mazowsza chce przeznaczyć 100 mln zł na budowę mostu na Wiśle

100 mln zł zamierza przeznaczyć samorząd Mazowsza na budowę nowego mostu na Wiśle, który połączy powiaty garwoliński i kozienicki (Mazowieckie). Szacunkowy koszt inwestycji to ok. 650 mln zł.
18.12.2019

Innowacyjność i niskoemisyjność OZE to główne cele polskich koncernów energatycznych

Do 2030 roku grupa Enea chce być innowacyjnym i niskoemisyjnym koncernem energetycznym – wynika z nowej, długoterminowej strategii rozwoju firmy. To odpowiedź na główne trendy na rynku energii. Wśród głównych zmian są m.in. nowe produkty i usługi dla klientów oparte na internecie rzeczy i technologii blockchain, wzrost wydatków na działalność innowacyjną i B+R oraz duże inwestycje w zero- i niskoemisyjne źródła energii. Tylko na rozwój OZE grupa przeznaczy 14,7 mld zł, a zarządzaniem i rozwojem tych projektów zajmie się sp
18.12.2019

Enea: więcej energii z OZE i gazu, spadek mocy konwencjonalnych

Przyrost mocy wytwórczych opartych na OZE, a potem i na gazie, przy stopniowym spadku mocy źródeł konwencjonalnych - zakłada zaprezentowana w poniedziałek aktualizacja strategii Enei. To drugi co do wielkości producent energii elektrycznej w Polsce.
16.12.2019

Enea zapowiada aktualizację strategii w zgodzie z najnowszymi trendami

Do końca roku Enea przedstawi aktualizację strategii, która będzie się wpisywać w najnowsze trendy oraz pokazywać nowe kierunki inwestycyjne - zapowiedział w czwartek prezes Enei Mirosław Kowalik.
21.11.2019

Biznes apeluje o równe warunki gry w transformacji klimatycznej w UE

Przedsiębiorstwa apelowały w środę, by UE, zmierzając do neutralności klimatycznej, zapewniła im równe warunki wobec konkurencji spoza Unii oraz środki na konieczną transformację. Polska energetyka szacuje konieczne inwestycje na miliardy euro.
06.11.2019

Największa w Polsce maszyna TBM wydrąży tunel po Świną w Świnoujściu

Największa w Polsce maszyna TBM wydrąży tunel pod Świną w Świnoujście. O jej zakupie poinformował na facebookowym profilu wykonawca inwestycji, czyli konsorcjum PORR. Drążenie tunelu ma się rozpocząć w marcu 2021 r.
26.09.2019

ASTE zaprasza na BALTEXPO 2019

Ponad 250 firm i organizacji z 23 krajów już za tydzień zaprezentuje swoje osiągnięcia, plany, ofertę i potencjał kooperacyjny na jubileuszowych, XX Międzynarodowych Targach Morskich BALTEXPO 2019. Na swoje stoisko 3.09 w Amber Expo. zaprasza również firma ASTE.
05.09.2019

PFR chce zainwestować 4,5 mld zł w projekty na rzecz gospodarki niskoemisyjnej

PFR chce zainwestować w projekty o wartości 4,5 mld zł na rzecz gospodarki niskoemisyjnej - powiedział podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy prezes PFR Paweł Borys.
04.09.2019

XX Międzynarodowe Targi Morskie BALTEXPO 2019 już za tydzień!

Ponad 250 firm i organizacji z 23 krajów już za tydzień zaprezentuje swoje osiągnięcia, plany, ofertę i potencjał kooperacyjny na jubileuszowych, XX Międzynarodowych Targach Morskich BALTEXPO 2019.
02.09.2019

Brzeźno. Rozpoczęcie projektu plaża dostępna dla każdego - w piątek

W Brzeźnie, do końca 2020 roku, powstanie dzięki projektowi „440 km po zmianę”, pierwsza w Polsce w pełni dostępna plaża, która będzie spełniać wymagania osób z różnego rodzaju potrzebami, również niepełnosprawnościami. W piątek, 26 lipca 2019 r., na plaży w Brzeźnie przy wejściu nr 50, zostanie podpisany w tej sprawie list intencyjny z Fundacją Machina Zmian, a Europejskie Centrum Solidarności (ECS) zaplanowało świętowanie tegorocznej edycji projektu.
26.07.2019

Rejs po stoczni oraz zwiedzanie żurawia M3

Już w najbliższą niedzielę, 14 lipca Fundacja Społecznie Bezpieczni wraz z Fundacją Galar Gdański zapraszają na wyjątkowe wydarzenie na Stoczni Cesarskiej. Tego dnia będzie można wspiąć się na żuraw M3 i wziąć udział w rejsie Galarem Gdańskim.
10.07.2019

Za nami kolejna edycja charytatywnych regat PGNiG Challenge na rzecz hospicjum dla dzieci

Załoga PwC Polska Sp. z.o.o. wygrała 2. Charytatywne Regaty Żeglarskie PGNiG Challenge na rzecz Hospicjum dla dzieci Bursztynowa Przystań w Gdyni, które odbyły się w dniach 28-29 czerwca w Gdyni.
05.07.2019

Rejestracja zwiedzających na BALTEXPO 2019

Podobnie jak w roku ubiegłym, wcześniejsza rejestracja zwiedzających na BALTEXPO i wydrukowanie biletu wstępu pozwala bezpłatnie i bez kolejki dostać się na targi.
28.06.2019

SeaTech – II edycja konferencji branży morskiej i logistycznej

We wtorek 18 czerwca w Gdańskim Inkubatorze Przedsiębiorczości STARTER odbędzie się konferencja poświęcona tematyce branży morskiej i logistycznej, która wpisuje się w obszar Inteligentnej Specjalizacji Pomorza ISP 1. Spotkanie będzie okazją do zapoznania się z prezentacjami start-upów oraz podsumowania najnowszych rozwiązań technologicznych. Współorganizatorem wydarzenia jest Zarząd Morskiego Portu Gdańsk S.A.
11.06.2019

Michałkiewicz: Praca jest w czołówce potrzeb osób niepełnosprawnych

Aktywność zawodowa osób niepełnosprawnych wzrasta, jednak dla wielu z nich znalezienie godnej i stabilnej pracy wciąż jest wyzwaniem – powiedział w środę wiceszef MRPiPS Krzysztof Michałkiewicz. Dodał, że podjęcie pracy znajduje się w czołówce potrzeb osób niepełnosprawnych.
05.06.2019

SeaTech – II edycja konferencji branży morskiej i logistycznej

W Gdańskim Inkubatorze Przedsiębiorczości STARTER 18 czerwca odbędzie się konferencja poświęcona tematyce branży morskiej i logistycznej, która wpisuje się w obszar Inteligentnej Specjalizacji Pomorza ISP 1. Spotkanie będzie okazją do zapoznania się z prezentacjami start-upów oraz podsumowania najnowszych rozwiązań technologicznych. Współorganizatorem wydarzenia jest Zarząd Morskiego Portu Gdańsk.
29.05.2019

Nowy most przez Wisłę z pozytywną oceną resortu inwestycji i rozwoju

Rekomendowana w ramach programu Mosty dla regionów przeprawa przez Wisłę Kozienice-Maciejowice otrzymała pozytywną ocenę Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju i może otrzymać dofinansowanie na przygotowanie dokumentacji - poinformował wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń.
21.05.2019

Od wtorku w Poznaniu targi branży energetycznej

Międzynarodowe Targi Energetyki Expopower oraz Międzynarodowe Targi Energii Odnawialnej Greenpower rozpoczną się we wtorek na Międzynarodowych Targach Poznańskich (MTP). Według organizatorów to wiodące w kraju spotkanie branży energetycznej.
05.05.2019

Tobiszowski: Nadwyżka węgla na rynku rzędu 6 mln ton

Spowodowana wzmożonym importem węgla nadwyżka tego surowca na krajowym rynku sięga ok. 6 mln ton - ocenia wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski. Przyznał, że pojawił się problem rosnących zwałów węgla w związku z nieodbieraniem przez energetykę całości zakontraktowanego surowca.
18.04.2019

Zapuść żurawia na Gdańsk. Trwają zapisy na testowe wejście na dźwig M3

W dniach 12 i 13 kwietnia zaplanowane jest testowe wejście na szczyt żurawia, który niebawem stanie się nowym punktem widokowym Gdańska. Nie przegapcie tej okazji.
09.04.2019

Nowa atrakcja Gdańska coraz bliżej. Znamy już logo i termin wejść testowych

Gdańskie Żurawie i dom – tak wyglądać będzie nowe logo Fundacji Społecznie Bezpieczni. Znak graficzny jest nowoczesny i minimalistyczny, jednak jego przekaz niesie ze sobą głębsze przesłanie, a nawiązuje do inicjatywy, którą Fundacja wraz ze Stocznią Cesarską Development uruchomią w najbliższych tygodniach.
05.04.2019

Tomasz Karusewicz złożył rezygnację z członkostwa w radzie nadzorczej Grupy Azoty

Tomasz Karusewicz zrezygnował z funkcji przewodniczącego i członka rady nadzorczej Grupy Azoty - poinformowała we wtorek spółka. Jak dodano, Karusewicz nie podał przyczyn rezygnacji.
26.02.2019

Polsko-Farerskie Forum Biznesowe odbędzie się w Gdańsku

Zapraszamy do wzięcia udziału w pierwszym w historii Forum dotyczącym współpracy biznesowej między Polską a Wyspami Owczymi.
19.02.2019

Odbyły się kolejne konsultacje dotyczące programów rozwoju dróg wodnych

Trzy styczniowe spotkania grup roboczych i posiedzenie Komitetu Sterującego ds. Inwestycji na Śródlądowych Drogach Wodnych otworzyły kolejny rok pracy nad programami rozwoju dróg wodnych. Na 2019 rok MGMiŻŚ zapowiedziało konsultacje analiz ekonomicznych i transportowych oraz kontynuację spotkań z samorządami terytorialnymi. Rozpocznie się także przygotowanie prognozy oddziaływania na środowisko dla programu odrzańskiego.
05.02.2019

Volvo Gdynia Sailing Days 2018 wśród nominowanych do Nagrody Biznesu Sportowego DEMES 2018

Impreza Volvo Gdynia Sailing Days 2018 została nominowana do Nagrody Biznesu Sportowego DEMES 2018 w kategorii Wydarzenie Sportowe. Zwycięzców poznamy 13 marca 2019.
04.02.2019

Program II Forum Bezpieczeństwa Przemysłu Morskiego już dostępny!

Za tydzień (10 stycznia) odbędzie się II Forum Bezpieczeństwa Morskiego. Wydarzenie poświęcone będzie tematyce bezpieczeństwa w gospodarce morskiej oraz praktycznym aspektom wdrożenia Ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa. Dostępna jest już szczegółowa agenda forum.
03.01.2019

Pożar i wybuch na pokładzie zbiornikowca. Eksplozja wyrzuciła marynarzy za burtę (foto, wideo)

Pożar i wybuch na pokładzie zbiornikowca Athlos u południowych wybrzeży Cypru. W wyniku eksplozji 5 marynarzy zostało wyrzuconych za burtę. Wszystkich udało się uratować, jednak dwóch członków załogi zostało poważnie poparzonych.
31.12.2018

Już w styczniu II Forum Bezpieczeństwa Morskiego

II Bezpieczeństwa Morskiego już w styczniu. Wydarzenie poświęcone będzie tematyce bezpieczeństwa w gospodarce morskiej oraz praktycznym aspektom wdrożenia Ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa.
17.12.2018

COP24: Raport PKEE o ewolucji i zmianach polskiej energetyki

Digitalizacja, dywersyfikacja i decentralizacja, efektywność energetyczna i elektryfikacja - to główne trendy w energetyce, wskazane w raporcie „Energetyki na drodze innowacji” Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej, przedstawionym w środę na szczycie COP24.
06.12.2018

Podpisano list intencyjny w sprawie współpracy przy budowie nowych stopni wodnych (foto)

W siedzibie Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej w poniedziałek odbyło się spotkanie w sprawie wypracowania wspólnych rozwiązań w zakresie energetyki wodnej i zasad współpracy pomiędzy wytwórcami energii i administratorami budowli piętrzących.
19.11.2018

Kongres 590: Patrzymy na megatrendy, rozwijamy offshore

Polski sektor energetyczny dekarbonizuje się i ulega transformacji w swoim tempie - mówili uczestnicy debaty „Polityka klimatyczna UE i jej wpływ na Polskę” na Kongresie 590 w Rzeszowie. Podkreślali, że nie można przerzucać zbyt wysokich kosztów na konsumenta.
16.11.2018

Pracownicy polskich sektorów energii uhonorowani w 100-lecie Niepodległości

Jubileusz odzyskania przez Polskę Niepodległości to doskonała okazja do podkreślenia roli osób, które z zaangażowaniem, profesjonalizmem i ogromną wiedzą przekazywaną często z pokolenia na pokolenie, dbają o bezpieczeństwo, rozwój i niezależność naszego kraju. Ich służba związana z wydobyciem, wytwarzaniem i dostarczaniem energii została uhonorowana 27 września podczas uroczystości „Polska energia w 100-lecie Niepodległości”.
28.09.2018

Chaos w Kanale Sueskim. Ruch zablokowany z powodu licznych kolizji

Kanał Sueski przez ostatnie dwie doby pogrążył się chaosie, spowodowanym licznymi kolizjami i statkami wpływającymi na mieliznę. Ruch przez ten czas był praktycznie zerowy.
17.07.2018

Żeglarskie mistrzostwa świata

Już tylko 3 tygodnie dzielą nas od rozpoczęcia żeglarskich mistrzostw świata SAP 505 World Championship 2018. Impreza odbędzie się w Gdyni. Do regat zgłosiło się ponad 250 zawodników z 14 państw. Organizatorem mistrzostw jest Polski Związek Żeglarski przy udziale Polskiego Stowarzyszenia Klasy 505 oraz miasta Gdynia. Głównym sponsorem imprezy jest firma SAP.
02.07.2018

Konferencja poświęcona tematyce branży morskiej i logistycznej

Rada Inteligentnych Specjalizacji Pomorza, Zarząd Morskiego Portu Gdańsk S.A., Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego oraz Gdański Inkubator Przedsiębiorczości STARTER zapraszają na konferencję poświęconą tematyce branży morskiej i logistycznej, która wpisuje się w obszar Inteligentnej Specjalizacji Pomorza ISP 1 -Technologie offshore i portowo-logistyczne. Spotkanie będzie okazją do zapoznania się z prezentacjami startupów oraz projektem Polski Port Community System.
08.06.2018

PKP Cargo ma umowy na przewóz węgla za około 222,8 mln zł

Spółka PKP Cargo zawarła dwie umowy na przewozy węgla energetycznego do Elektrowni Połaniec o łącznej wartości około 222,8 mln zł - poinformowała spółka we wtorkowym komunikacie.
22.05.2018

Bezpieczeństwo energetyczne Polski w perspektywie średnio i długoterminowej

Jak zapewnić bezpieczeństwo energetyczne Polski w perspektywie średnio- i długoterminowej? Odpowiedzi na to pytanie szukali uczestnicy debaty zorganizowanej przez Polski Komitet Energii Elektrycznej w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego odbywającego się w Katowicach. W debacie wzięli udział Minister Energii Krzysztof Tchórzewski, prezesi największych polskich spółek energetycznych, zrzeszonych w Polskim Komitecie Energii Elektrycznej, prezes Urzędu Regulacji Energetyki orz prezes Polskiej Grupy Górniczej. Uczestnicy wydar
15.05.2018

Trójmiasto: Uroczystości z okazji 227. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja

Manifestacje, przemarsze, uroczyste msze święte i piknik patriotyczny – te m.in. elementy złożyły się na trójmiejskie obchody 227. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Na okrętach Marynarki Wojennej podniesiona została też wielka gala banderowa.
03.05.2018

Rewolucja przemysłowa, przyszłość Unii Europejskiej, innowacje w energetyce - kolejni goście przybliżają tematy 10. edycji Europejskiego Kongresu Gospodarczego

Katowice, 25 kwietnia 2018 r. - Na liście potwierdzonych gości 10. edycji kluczowej debaty biznesowej w Europie Centralnej pojawiają się kolejne ważne osobistości. Przedstawiciele rządu, prezydenci miast, prezesi firm i naukowcy, deklarując swój udział, podkreślają ważkość tematów tegorocznej dyskusji. Europejski Kongres Gospodarczy odbędzie się w dniach 14 - 16 maja 2018 roku w Katowicach, w Międzynarodowym Centrum Kongresowym i Spodku.
25.04.2018

Tchórzewski: W sprawach elektromobilności Polska staje się liderem w Europie

To jest pewien przełom, dzięki któremu stajemy się jako Polska w sprawach elektromobilności liderem w Europie - wskazał minister energii Krzysztof Tchórzewski podczas uroczystości podpisania przez kilka spółek Skarbu Państwa porozumienia dot. rozwoju elektromobilności.
20.04.2018

Spółki Skarbu Państwa podpisały porozumienie ws. elektromobilności

Grupa Lotos, Poczta Polska, TVP, Enea Serwis i Kolejowe Zakłady Łączności podpisały w piątek porozumienie dot. wspólnych działań na rzecz rozwoju elektromoblilności.
20.04.2018

W miejsce teorii – praktyka i doświadczenie

„Udział Chemii Energetycznej we Wzroście Efektywności Urządzeń” to dla przemysłu, energetyki cieplnej i zawodowej oraz służb odpowiedzialnych za utrzymanie infrastruktury technicznej przedsiębiorstw jedna z ważniejszych konferencji organizowanych w tym roku. Jest to kontynuacja cyklicznych spotkań środowiska chemików i energetyków zaangażowanych w utrzymanie infrastruktury, których tradycja sięga 1986 r.
11.04.2018

Anwil: Nowym prezesem spółki Agnieszka Żyro

Rada nadzorcza Anwilu z grupy Orlen rozstrzygnęła konkurs na prezesa tej spółki, powołując na to stanowisko Agnieszkę Żyro, wcześniej oddelegowaną z rady do czasowego wykonywania tam czynności prezesa - poinformował w poniedziałek Anwil.
26.03.2018

ME: sytuacja na rynku energetycznym skłania do dyskusji nt. struktury własnościowej spółek energetycznych

Obecna sytuacja na rynku energetycznym skłania do dyskusji na temat docelowej struktury własnościowej i organizacyjnej spółek energetycznych, ale resort energii nie jest inicjatorem potencjalnych zmian - napisało Ministerstwo Energii.
22.03.2018

Zmiana w zarządzie Anwilu - p.o. prezesa Agnieszka Żyro

Rada nadzorcza Anwilu z grupy PKN Orlen delegowała ze swego grona do czasowego wykonywania czynności prezesa spółki Agnieszkę Żyro. Od środy zastąpiła ona na tym stanowisku delegowanego tam wcześniej z rady Dariusza Ciesielskiego.
07.03.2018

Tchórzewski: PKN Orlen sprawdzał możliwości zaangażowania się w atom

Zarząd PKN Orlen pod kierownictwem Wojciech Jasińskiego prowadził rozmowy z udziałowcami spółki PGE EJ1, która ma budować elektrownię jądrową - powiedział PAP minister energii Krzysztof Tchórzewski. Jak dodał, oczekuje w tej sprawie ciągłości działań.
09.02.2018

Zostań testerem najnowocześniejszych płetw świata

Twoją pasją jest nurkowanie, a może dopiero zaczynasz przygodę z pływaniem? Interesuje Cię najnowocześniejszy sprzęt nurkowy, a może chcesz przyczynić się do jego stworzenia? Teraz masz taką okazję! W piątek 9 lutego w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym startuje wyjątkowy program gdyńskiej firmy Exofin, którego celem jest stworzenie najnowocześniejszych płetw świata, dostępnych dla wszystkich amatorów podwodnych przygód. Chętni do udziału w testach mają ostatnią szansę na rejestrację.
08.02.2018

PKN Orlen analizuje udział w budowie elektrowni jądrowej

PKN Orlen analizuje udział w projekcie budowy elektrowni jądrowej - poinformował wiceprezes spółki Mirosław Kochalski w wywiadzie dla agencji Reuters.
02.02.2018

Ważne wydarzenia gospodarcze w 2017 roku

Rok 2017 obfitował w ważne wydarzenia gospodarcze. Spektakularne efekty przyniosły zmiany w organizacji służb skarbowych, które doprowadziły do znaczącego wzrostu dochodów podatkowych. Rok upłynął też pod znakiem sporów z Komisją Europejską o wycinkę w Puszczy Białowieskiej.
31.12.2017

Powołanie zastępcy dyrektora ds. technicznych Urzędu Morskiego w Szczecinie

Z dniem 1 grudnia 2017 roku Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, na wniosek Dyrektora Urzędu Morskiego w Szczecinie, powołał na stanowisko Zastępcy Dyrektora ds. Technicznych Pawła Szumnego. Zastąpił on Zbigniewa Piętkę, który został powołany na stanowisko członka rad nadzorczych oraz członka zarządu ds. infrastruktury w spółce ENEA.
06.12.2017

Podmioty objęte krajowym systemem cyberbezpieczeństwa

Instytucje i przedsiębiorstwa finansowe, energetyczne, lotnicze, kolejowe, wodno-kanalizacyjne, także porty oraz dostawcy usług cyfrowych - to przykłady podmiotów, które zostaną objęte krajowym systemem cyberbezpieczeństwa. Budowany system obejmie też m.in. sądy, trybunały, samorządy.
02.11.2017

Współpraca naukowo-biznesowa Akademii Morskiej i Enea

ENEA Operator sp. z o.o. oraz Akademia Morska w Szczecinie podjęły decyzję o współpracy w ramach przedsięwzięć innowacyjnych i badawczo-rozwojowych.
10.10.2017

Akademia Morska w Szczecinie partnerem naukowym ENEA

ENEA Operator sp. z o.o. oraz Akademia Morska w Szczecinie podjęły decyzję o podjęciu współpracy w ramach przedsięwzięć innowacyjnych i badawczo-rozwojowych.
07.10.2017

Już w poniedziałek BALTEXPO 2017

Już w poniedziałek 11 września w Gdańsku rozpoczynają się dziewiętnaste Międzynarodowe Targi Morskie BALTEXPO 2017. Jest wiele powodów, by je odwiedzić. Targi są otwarte dla zwiedzających w dniach 11-13 września 2017 w godzinach 10.00-17.00.
07.09.2017

BALTEXPO 2017 już za tydzień

Już tylko tydzień dzieli nas od rozpoczęcia dziewiętnastej edycji Międzynarodowych Targów Morskich BALTEXPO 2017 w dn. 11-13 września 2017 r. w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym AMBEREXPO w Gdańsku przy ul. Żaglowej 11. Poza wieloma nowatorskimi technologiami prezentowanymi na stoiskach targowych (w tym w specjalnej strefie poświęconej innowacyjności), dla wystawców i zwiedzających przygotowano bogaty program wydarzeń towarzyszących.
04.09.2017

BALTEXPO stawia na młodych – lepsza kadra – nasza przyszłość na tegorocznych targach BALTEXPO

Już 11 września rozpoczynają się w Gdańsku Międzynarodowe Targi Morskie BALTEXPO – targi nie tylko dla tych, którzy już działają w branży morskiej i portowej, ale również wszystkich, którzy dopiero planują związać z nią swoją przyszłość: młodzieży, studentów, absolwentów i innych młodych ludzi poszukujących pracy w tych sektorach.
24.08.2017

GAZ-SYSTEM na BALTEXPO 2017: Specjalne seminarium dla obecnych i przyszłych kooperantów

Podczas Międzynarodowych Targów Morskich BALTEXPO 2017 w Gdańsku 12 września będzie można wziąć udział w specjalnym seminarium dotyczącym łańcucha kooperantów GAZ-SYSTEM w budowie morskiej infrastruktury energetycznej. Udział w nim będzie bezpłatny dla wszystkich wystawców i zwiedzających BALTEXPO 2017. Ponadto podczas trzech dni targów na stoisku firmy będzie można nawiązać kontakt i uzyskać kompleksową informację na temat planowanych działań GAZ-SYSTEM.
18.08.2017

Zaawansowane technologie na tegorocznym BALTEXPO

Centrum Innowacji i Zaawansowanych Technologii na BALTEXPO to obowiązkowy punkt w programie zwiedzania tegorocznych targów. Rozpoczynają się one 11 września w Gdańsku. Każda osoba związana z branżą morską i portową powinna wpisać do kalendarza swój udział w tym ważnym wydarzeniu. Na zainteresowanych nowinkami technologicznymi czekać będą m.in. uczestnicy specjalnego centrum innowacji stworzonego w ramach ekspozycji targowej – uczelnie oraz współpracujące z nimi firmy.
03.08.2017

Co nowego na BALTEXPO 2017

Kolejna edycja BALTEXPO odbędzie się już 11 września w Gdańsku – warto więc zapisać sobie datę w kalendarzu, zapoznać się z programem konferencji, zarejestrować się i – tu nowość – opcjonalnie samemu wydrukować sobie identyfikator dla zwiedzającego.
27.07.2017

Już za dwa miesiące rozpoczną się targi BALTEXPO 2017

Tradycyjnie już BALTEXPO to miejsce prezentacji najnowocześniejszych technologii oraz rozwiązań znajdujących zastosowanie w szeroko pojętych przemysłach morskich.
17.07.2017

Rozpoczęła się rejestracja na BALTEXPO 2017

Można już zarejestrować się na BALTEXPO 2017. XIX Międzynarodowe Targi Morskie i Konferencje odbędą się w Gdańsku w dniach 11-13 września. W ostatniej edycji w 2015 roku uczestniczyło 256 firm z 14 krajów, a targi odwiedziło ponad 4 000 osób.
14.07.2017

Polski biznes pływał w Gdyni na rzecz hospicjum „Bursztynowa Przystań”

28 polskich firm wzięło udział w drugich charytatywnych regatach PHN-Gdynia VIP Racing 2017. W sumie przekazały one na rzecz hospicjum dla dzieci "Bursztynowa Przystań" 168 tysięcy złotych. Organizatorzy zapowiadają za rok trzecią edycję tej imprezy.
09.07.2017

Uczestnicy regat charytatywnych w Gdyni przekażą 168 tys. zł na rzecz hospicjum

Druga edycja charytatywnych regat PHN-Gdynia VIP Racing 2017 zgromadzi na starcie 28 jachtów, czyli 12 więcej niż rok temu. A więcej załóg to większa darowizna na rzecz hospicjum dla dzieci "Bursztynowa Przystań" - organizatorzy przekażą 168 tys. zł.
07.07.2017

W tym roku ma ruszyć przebudowa mostu na Narwi

Ostrołęka (Mazowieckie) ma plan przebudowy mostu na Narwi, gdzie biegnie droga krajowa nr 61. Inwestycja, przy dofinansowaniu Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa, ma ruszyć w tym roku. Modernizacja przeprawy umożliwi przywrócenie tam ruchu ciężkiego.
03.04.2017

Dziękujemy za wysłane grafiki.