• <
attis_konferecnja_2024

Minister Budka: nowy zarząd Orlenu będzie wyłoniony w konkursie

Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Minister Budka: nowy zarząd Orlenu będzie wyłoniony w konkursie

Partnerzy portalu

Nowy zarząd Orlenu będzie wyłoniony w konkursie - poinformował minister aktywów państwowych Borys Budka w telewizji TVN24. Do tego czasu w zarządzie będą osoby oddelegowane z rady nadzorczej płockiego koncernu.

"Dzisiaj walne Orlenu powołało nową, profesjonalną radę nadzorczą. Zostały oddelegowane osoby do pełnienia funkcji członków zarządu" - powiedział minister Budka, nie podając szczegółów.

"Zapadła decyzja w radzie nadzorczej, że zostanie rozpisany konkurs na członków zarządu" - dodał.

Do czasu rozstrzygnięcia tego otwartego konkursu kilka osób będzie oddelegowanych z rady nadzorczej do kierowania Orlenem.

"Enea już ogłosiła konkurs na członków zarządu. Lada dzień zrobi to Orlen. Tak będzie w kolejnych spółkach, w PGE, Tauronie, to będzie dotyczyło też banków, w których Skarb Państwa ma wpływ na większość" - powiedział Borys Budka.

Akcjonariusze Orlenu podczas wtorkowego nadzwyczajnego walnego zgromadzenia wybrali członków rady nadzorczej.

Z rekomendacji Skarbu Państwa weszli do niej Michał Gajdus, Ewa Gąsiorek, Katarzyna Łobos, Kazimierz Mordaszewski, Mikołaj Pietrzak, Wojciech Popiołek, Ireneusz Sitarski, Tomasz Sójka i Tomasz Zieliński.

Do rady nie został wybrany Jan Woźniak, zgłoszony przez NN OFE.

Wtorkowe walne zgromadzenie ustaliło liczbę członków nowej rady nadzorczej na 10 osób, ale akcjonariusze wybrali tylko dziewięć osób.

Przewodniczącym rady nadzorczej został Wojciech Popiołek.

Jednocześnie walne zgromadzenie odwołało osiem osób z dotychczasowej rady nadzorczej, na czele z przewodniczącym Wojciechem Jasińskim.

Od 5 lutego prezesem Orlenu nie jest już Daniel Obajtek, który wcześniej oddał się do dyspozycji rady nadzorczej. Rezygnację z funkcji członka zarządu złożyli również Patrycja Klarecka, Jan Szewczak, Armen Artwich i Roman Róg.

pr/ osz/ drag/

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

seaway7
rosang_2023
ambermarine_2023_390x150

Dziękujemy za wysłane grafiki.