• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Michałkiewicz: Praca jest w czołówce potrzeb osób niepełnosprawnych

Strona główna Edukacja, praca Michałkiewicz: Praca jest w czołówce potrzeb osób niepełnosprawnych
Michałkiewicz: Praca jest w czołówce potrzeb osób niepełnosprawnych - GospodarkaMorska.pl

pc

05.06.2019 Źródło: PAP

Aktywność zawodowa osób niepełnosprawnych wzrasta, jednak dla wielu z nich znalezienie godnej i stabilnej pracy wciąż jest wyzwaniem – powiedział w środę wiceszef MRPiPS Krzysztof Michałkiewicz. Dodał, że podjęcie pracy znajduje się w czołówce potrzeb osób niepełnosprawnych.

W Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podpisano w środę porozumienie o współpracy PKN Orlen i PFRON w sprawie zwiększenia aktywności zawodowej osób z niepełnosprawnościami.

Współpraca dotyczy projektu "Aktywni plus". Obejmuje on trzy programy – "Absolwent", "Stabilne zatrudnienie" i "Praca – integracja". Wszystkie pilotuje Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Ich łączny budżet wynosi ponad 35 mln zł.

Michałkiewicz podkreślił podczas spotkania, że aktywność zawodowa znajduje się w czołówce oczekiwań i potrzeb osób niepełnosprawnych.

"Ta aktywność zawodowa się zmienia. Kiedyś faktycznie każda praca była atrakcyjna dla osób niepełnosprawnych. W tej chwili młode osoby często podejmują ogromny wysiłek, żeby zdobyć kwalifikacje, skończyć studia, mieć jak najlepsze wykształcenie i także, żeby na rynku pracy dostać stabilne zatrudnienie, zgodne z ich oczekiwaniami" – powiedział wiceminister.

Wyraził zadowolenie z podpisanego porozumienia podkreślając, że PKN Orlen dysponuje dużą liczbą miejsc pracy.

"Porozumienie będzie także nakładało na nas obowiązki. Będziemy przekonywać osoby niepełnosprawne do podjęcia zatrudnienia, pomagać Orlenowi tworzyć odpowiednie miejsca pracy, przygotowywać i wspierać osoby niepełnosprawne, żeby w tych miejscach pracy zafunkcjonowały i były świetnymi pracownikami" – powiedział Michałkiewicz.

"Teraz jest dobry czas na tworzenie nowych miejsc pracy dla osób z niepełnosprawnościami. Bezrobocie spadło do rekordowego poziomu 5,6 proc. Jeśli chodzi o aktywność zawodową osób niepełnosprawnych, to także widzimy ogromny postęp, (...) ale oczywiście nie zmienia to faktu, że dla wielu z nich bezrobocie jest ciągle problemem, a znalezienie godnej, dobrej i stabilnej pracy jest ogromnym wyzwaniem" – zaznaczył.

Prezes PFRON Marlena Maląg podkreśliła, że tworzona jest szeroka koalicja na rzecz wsparcia osób z niepełnosprawnościami.

"Przygotowaliśmy pakiet programów, który nazwaliśmy +Aktywni plus+. Pakiet ten ma przede wszystkim sprzyjać aktywizacji zawodowej, aktywizacji społecznej, ale też służyć drugiemu człowiekowi, aby osoby z niepełnosprawnościami mogły trafić na rynek pracy i czuć się potrzebne" – powiedziała Maląg.

Wskazała, że podpisane porozumienie będzie dotyczyło jednego z elementów projektu "Aktywni plus" – programu "Praca – integracja".

"Zależy nam na tym, żeby osoby z niepełnosprawnościami były dobrze wykształcone, dlatego też Fundusz partycypuje w szkoleniu i w zdobywaniu wyższego wykształcenia przez osoby z niepełnosprawnościami w ramach programu +Aktywny samorząd+. Kolejnym krokiem, by wyjść na rynek pracy, jest program +Absolwent+ i właśnie programy prozatrudnieniowe" – dodała.

W ramach programu "Aktywni plus" 21 maja PFRON podpisał porozumienia o współpracy z Grupą Enea. Na mocy porozumienia Enea także przystąpi do pilotażowego programu "Praca – integracja", który zakłada wszechstronne wsparcie osób z niepełnosprawnościami nie tylko w procesie rekrutacji, ale też w początkowym okresie zatrudnienia.

MRPiPS, powołując się na wstępne dane GUS, podało, że w 2018 r. wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych w wieku produkcyjnym wynosił 26,2 proc. i był o 3,7 pkt. proc. wyższy niż w 2015 r. Wzrasta również aktywność zawodowa niepełnosprawnych. W 2015 r. udział osób niepełnosprawnych aktywnych zawodowo (tzn. pracujących lub bezrobotnych aktywnie szukających pracy) wynosił niecałe 26 proc., w 2018 r. było to już ponad 28 proc.

Z kolei stopa bezrobocia wśród osób niepełnosprawnych w wieku produkcyjnym osiągnęła w 2018 r. 7,3 proc. W 2015 r. wynosiła 13 proc.

Źródło:
PAP
 Ropa brent 42,99 $ baryłka  -0,26% 02:55
 Cyna 17080,00 $ tona -2,15% 10 lip
 Cynk 2145,00 $ tona 0,61% 10 lip
 Aluminium 1639,00 $ tona -1,21% 10 lip
 Pallad 1995,70 $ uncja  0,27% 02:50
 Platyna 843,90 $ uncja  0,46% 02:55
 Srebro 19,69 $ uncja  0,25% 02:55
 Złoto 1811,25 $ uncja  -0,09% 02:55

Dziękujemy za wysłane grafiki.