• <

Wynik wyszukiwania - "covid19" - Wiadomości

Wszystkie rejsy pasażerskie na amerykańskich statkach z przypadkami Covid-19

Amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) poinformowało, że na wszystkich amerykańskich wycieczkowcach stwierdzono zakażenia Covid-19.
05.01.2022

Sąd zakazał Pentagonowi karania marynarzy za odmowę szczepienia przeciw Covid-19

Sędzia federalny zakazał w poniedziałek amerykańskiemu ministerstwu obrony karania kilkudziesięciu komandosów z Navy SEAL i żołnierzy innych sił specjalnych, odmawiających przyjęcia szczepionki przeciwko Covid-19. Uzasadniali to wierzeniami religijnymi.
04.01.2022

Sześciu pasażerów na statku wycieczkowym Royal Caribbean uzyskało pozytywny wynik na Covid-19

Royal Caribbean twierdzi, że sześciu pasażerów statku wycieczkowego Adventure of the Seas uzyskało pozytywny wynik testu na obecność Covid-19 podczas rutynowych testów.
01.08.2021

Nieszczepieni pasażerowie są traktowani na morzu jak goście drugiej klasy

Wycieczkowiec Freedom of the Seas firmy Royal Caribbean wznowiło rejsy z Miami na Bahamy z dwiema klasami pasażerów na pokładzie – tymi, którzy zostali zaszczepieni przeciwko Covid-19, i tymi, którzy tego nie zrobili.
09.07.2021

Koszty załogi rosną z powodu opóźnień w szczepieniach i ograniczeń w podróży

Koszty załogi rosną, a niedobory marynarzy zaczynają być widoczne z powodu ograniczeń podróży związanych z COVID-19 i opóźnień w szczepieniach - ostrzega agencja załogowa Danica Crewing Services.
01.07.2021

Zatłoczenie w portach południowych Chin pogarsza się w związku ze środkami przeciwepidemicznymi

Zatłoczenie w portach kontenerowych w południowych Chinach pogarsza się, ponieważ władze zaostrzają środki dezynfekcyjne w związku z nasileniem przypadków infekcji COVID-19, powodując największe zaległości od co najmniej 2019 roku.
14.06.2021

Nowe zagrożenie zanieczyszczenia oceanów: maski na twarz

Pandemia koronawirusa dodała nowy niepożądany element do zanieczyszczenia morza w pobliżu miasta Bauan, popularnego miejsca nurkowego w filipińskiej prowincji Batangas.
09.06.2021

Brytyjskie porty nie osłabły po Brexicie i pandemii Covid-19

Brytyjskie porty całkiem nieźle radziły sobie w czasach pandemii i po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Terminale i ich zaplecze nie ustrzegły się jednak zawirowań spowodowanych okresowym spiętrzeniem dostaw.
28.05.2021

Adamczyk: pandemia nie spowolniła rozwoju transportu intermodalnego

Pandemia nie spowolniła rozwoju transportu intermodalnego, którego udział w kolejowych przewozach towarowych przekroczył w ub. roku 10 proc. masy przewożonych ładunków – podał minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Resort pracuje nad dokumentem określającym kierunki rozwoju takiego transportu.
25.05.2021

Covid-19 przegrał z kontenerami. COSCO Shipping Ports kończy i rozpoczyna rok z zyskami

Terminalowy biznes oparł się covidowi-19. Ilustrują to świetnie wyniki czołowego operatora terminali kontenerowych COSCO Shipping Ports. W 2020 r. w terminalach tego operatora przeładowano ponad 123,8 mln TEU, kończąc rok z zyskiem netto 347,5 mln dol. rosnące przeładunki w terminalach kontenerowych, to sygnał, że wiele gospodarek oparło się covidowej pandemii.
13.05.2021

Norwegia: Załoga statku w porcie Narwik ma Covid-19, jedna osoba nie żyje

U 16 z 18 członków załogi statku, który od początku maja czeka na wejście do portu w Narwiku, potwierdzono Covid-19. Jeden z zakażonych marynarzy nie żyje - podały w środę władze miasta Narwik.
12.05.2021

Vanuatu: Morze wyrzuciło ciało marynarza zakażonego koronawirusem

Na należącej do Vanuatu wyspie Efate na Oceanie Spokojnym znaleziono zwłoki filipińskiego marynarza, wyrzucone na brzeg przez morze. W ciele wykryto koronawirusa, a władze zakazały opuszczania wyspy przez trzy dni – podały we wtorek australijskie media.
20.04.2021

Na terminalu promowym w Świnoujściu można zrobić test na koronawirusa

Podróżni wjeżdżający do Polski oraz wyjeżdżający do Szwecji mogą zrobić test na koronawirusa na terenie terminalu promowego w Świnoujściu. Od środy 31 marca br. działa tam mobilny punkt testowania Covid-19.
02.04.2021

ZMPSiŚ niestrudzony w walce z pandemią

Przyłóżkowy aparat RTG z dekoderem oraz centrala do kardiomonitorów trafią do dwóch szpitali – w Szczecinie i Koszalinie - dzięki darowiźnie w wysokości prawie 326 tys. złotych przekazanej przez Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA na walkę z koronawirusem.
01.04.2021

Czy usunięcie 20 000 metrów sześciennych piasku uwolni kontenerowiec w Kanale Sueskim i uratuje globalny łańcuch dostaw?

Według władz kanału trzeba usunąć nawet 20 000 metrów sześciennych piasku z Kanału Sueskiego, aby uwolnić gigantyczny kontenerowiec, który utknął we wtorek i blokuje jeden z najważniejszych torów wodnych na świecie.
26.03.2021

Dawcy osocza z gdyńskiej Flotylli

Zakrojona na ogólnopolską skalę akcja propagująca i zachęcająca ozdrowieńców, którzy przezwyciężyli COVID-19 do oddawania osocza, znalazła odzew wśród marynarzy 3. Flotylli Okrętów.
19.01.2021

Najważniejsze postanowienia dot. marynarzy 107. sesji Komitetu Prawnego (LEG 107)

W dniach 27 i 30 listopada oraz 1 grudnia br. odbyła się w formie zdalnej 107. sesja Komitetu Prawnego (LEG 107). Z ramienia PRS udział w sesji wzięła Karolina Sypion-Babś z Ośrodka ds. IMO – Przewodnicząca Krajowej Sekcji Prawnej.
19.01.2021

Podmiany załóg w dobie pandemii COVID-19 – nowy protokół IMO

W związku z panującą na świecie pandemią COVID-19, sytuacja zarówno marynarzy, jak i pracodawców/armatorów nie należy do najłatwiejszych. Krajowe przepisy dotyczące zasad przemieszczania się bardzo często ulegają zmianie, w zależności od wprowadzanych w danym regionie obostrzeń. Międzynarodowe organizacje próbują wyjść branży morskiej naprzeciw, tworząc publikacje, mające na celu uporządkowanie przepisów dotyczących bezpiecznych warunków pracy w dobie koronawirusa. W tym celu, Międzynarodowa Organizacja Morska (International Mari
03.12.2020

ZMPSiŚ kolejny raz sfinansuje zakup sprzętu walczącego z koronawirusem

Ponad 150 tysięcy złotych dostanie Szpital Wojewódzki przy Arkońskiej w Szczecinie od Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA.
03.11.2020

Dworczyk: staramy się uniknąć lockdownu

Staramy się uniknąć lockdownu, na razie nie ma żadnych decyzji o nowych przepisach - poinformował dzisiaj szef KPRM Michał Dworczyk. Podkreślił jednak, że sytuacja jest dynamiczna, a spekulowanie o tym, co będzie "za dzień, dwa" jest niepotrzebne.
26.10.2020

Ekspert: Firmy dobrze sobie radzą, wstrzymanie inwestycji samorządów może jednak być problemem

Pomimo pandemii firmy generalnie radzą sobie dobrze, kapitału nie brakuje, a zbliża się nowa perspektywa UE, oznaczająca kolejne impulsy inwestycyjne dla wielu sektorów - powiedział prof. Jacek Tomkiewicz. Dodał, że obawia się jednak o inwestycje samorządowe - bo gdy zostaną zatrzymane na dłużej, będzie to realny problem.
26.10.2020

Gdyńska turystyka stawia na bezpieczeństwo

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą kolejnych dwóch gdyńskich obiektów turystycznych, choć określanie w ten sposób promów Stena Line jest nie do końca właściwe. To hotele na wodzie, które bezpiecznie i komfortowo zabierają nas do szwedzkiej Karlskrony i to aż trzy razy dziennie. Z kolei Jakubowy Hotel to wspaniała część dziejów Gdyni, romantyczna historia kochającej się pary i na wskroś nowoczesne i wygodne wnętrza hotelowe. A wszystko bezpieczne i uwzględniające wymogi sanitarne, związane z aktualną sytuacją.
13.10.2020

Kolejne statki wycieczkowe przypłyną do Göteborga

Na początku września port w Göteborgu był jednym z pierwszych portów w Europie Północnej, który powitał statki wycieczkowe. Pasażerowie i załoga mogą tam zejść na brzeg i odkryć miejsce docelowe. Od czasu pierwszego rejsu do Göteborga zawinęły jeszcze 3 statki, a jesienią planowane są kolejne zawinięcia.
11.10.2020

Lewiatan: raczej nie grozi nam zamrożenie całej gospodarki

Raczej nie grozi nam administracyjne zamrożenie całej gospodarki - pisze w dzisiejszym komentarzu ekspertka Konfederacji Lewiatan Sonia Buchholtz. Nie wyklucza jednak lokalnych lockdownów i spadku popytu w niektórych branżach.
08.10.2020

Ceny ropy w USA mocno spadają po informacji o stanie zdrowia prezydenta Trumpa

Ropa na amerykańskiej giełdzie paliw mocno tanieje w reakcji na informacje, że prezydent USA Donald Trump otrzymał pozytywny wynik testu na obecność COVID-19.
02.10.2020

Stworzenie szczepionki na Covid-19 może przyczynić się do śmierci pół miliona rekinów

Według danych WHO istnieje 40 potencjalnych szczepionek przeciwko Covid-19 w ocenie klinicznej i 142 potencjalne szczepionki w ocenie przedklinicznej. Jak podaje "Shark Allies", 17 z zaproponowanych preparatów używa adiuwantów, a pięć z nich jest opartych na Skwalenie z rekina.
29.09.2020

Kościński: za rok o tej porze będziemy już po recesji

O tej porze za rok będziemy już po recesji - powiedział dziś minister finansów Tadeusz Kościński. Przyznał, że polski deficyt jest "znaczący", ale był konieczny, by ratować miejsca pracy.
28.09.2020

W Irlandii ograniczenia w poruszaniu się po przyjeździe z Polski

Od dzisiaj przyjeżdżający do Irlandii z Polski, a także Niemiec, Litwy i Islandii, podlegają ograniczeniom w poruszaniu się przez 14 dni po przyjeździe. Te cztery kraje zaledwie po tygodniu spadły z listy uznawanych za bezpieczne epidemicznie.
28.09.2020

MFiPR: Unijne fundusze rozwiązaniem na koronakryzys

Impact’20 Connected Edition to jedno z najważniejszych wydarzeń gospodarczych w Polsce, które skupia polskich i międzynarodowych liderów biznesu, polityki i nauki. Tematami rozmów i dyskusji były m.in. kwestie dotyczące gospodarki, finansów, nowych technologii czy energetyki. O aktualnej i przyszłej sytuacji gospodarczej Polski i Europy wypowiedział się m.in. wicemister Funduszy i Polityki Regionalnej.
24.09.2020

Nie będzie kwarantanny dla przyjeżdżających z Polski do Norwegii

W tym tygodniu norweskiego Instytutu Zdrowia Publicznego Folkehelseinstituttet zalecił zniesienie kwarantanny wjazdowej do Polski. Na żółtej liście ma znaleźć się także Islandia i Liechtenstein, a na czerwonej Estonia. Rząd podejmie ostateczną decyzję w ciągu tygodnia. Wszystkie zmiany będą obowiązywać od północy w nocy do soboty 19 września.
17.09.2020

Raport z rynku żeglugowego – energetyczny boom (tydzień 34-35)

Dalsza poprawa rynków frachtowych będzie zależała od możliwych przyszłych scenariuszy związanych z rozwojem pandemii COVID 19. Niemniej jednak w całym tym chaosie i niepewności jest jasny punkt, który napędza aktualnie rynek żeglugowy. Mowa tutaj o inwestycjach w alternatywne źródła energii, od których nie ma już odwrotu. Praca do wykonania w tym zakresie jest olbrzymia, ponieważ zakłada ewolucję z nadal przeważającej w gospodarkach energetyki konwencjonalnej na rozwiązania godne XXI wieku.
31.08.2020

KORONAWIRUS - sytuacja w branży promowej: armatorzy zwalniają pracowników

Obecny kryzys, związany z wybuchem epidemii choroby COVID-19, to sytuacja bez precedensu. Gospodarka na świecie i różne gałęzie przemysłu jeszcze długo będą odczuwać jej skutki. Promy SKAT w specjalnej, aktualizowanej na bieżąco relacji, raportuje o sytuacji w branży promowej.
31.08.2020

Przez COVID-19 rosną długi Polskich firm – komentarz ekspercki

Kiedy przyjrzeć się dostępnym danym dotyczącym stanu polskiej gospodarki i bieżącego poziomu zadłużenia krajowych przedsiębiorstw, wyłania się obraz, który jest (delikatnie rzecz ujmując) bardzo niepokojący. Tylko z pozoru nasza gospodarka radzi sobie całkiem dobrze w dobie koronakryzysu. Trzeba pamiętać, że firmy działające w Polsce są odpowiedzialne za niemal ¾ krajowego PKB (72,3%), a wśród nich znakomitą większość stanowią podmioty z sektora MSP, które generują aż 49,1% PKB. I nie byłoby w tym wielkiego problemu, gdyby nie fa
25.08.2020

Costa Cruises: wrześniowe rejsy we Włoszech tylko dla gości z Włoch

W celu zapewnienia maksymalnego bezpieczeństwa gości, załogi i społeczności lokalnej, zgodnie z decyzją o odpowiedzialnym wznowieniu działalności, włoski armator Costa Cruises ogłasza, iż rejsy we wrześniu odbywające się na terenie Włoch będą obecnie oferowane wyłącznie włoskim gościom. Tygodniowe rejsy statków Costa Deliziosa z Triestu oraz Costa Diadema z Genui, będą zawijały jedynie do włoskich portów, co pozwoli na ponowne odkrycie najpiękniejszych zakątków Włoch.
20.08.2020

Część afrykańskich wysp została zamknięta dla turystów

Część afrykańskich wysp, w tym Mauritius i Madagaskar została zamknięta dla turystów z powodu panującej pandemii COVID-19, a w części - w tym na Seszelach - obowiązują restrykcje - poinformował dziś MSZ na portalu "Polak za granicą".
19.08.2020

Do czerwca eksport spadł o 5,3%, a import o 9,4% rdr

W pierwszej połowie wartość polskiego eksportu rok do roku spadła o 5,3 proc. a importu o 9,4 proc. - podał w poniedziałek Główny Urząd Statystyczny. W czerwcu zanotowano wzrost eksportu o 6 proc., przy spadku importu o 8,6 proc.
17.08.2020

Volvo Gdynia Sailing Days startują już dziś! Ważne informacje dotyczące bezpieczeństwa sanitarnego w czasie regat

Organizacja festiwalu regat żeglarskich Volvo Gdynia Sailing Days zawsze była bardzo wymagającym przedsięwzięciem, a bezpieczeństwo zawodników i pozostałych uczestników jest absolutnym priorytetem. W tym roku sytuacja jest szczególna, stąd też apel i gorąca prośba do wszystkich uczestników o wsparcie i współpracę w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa sobie i innym.
17.08.2020

DFDS uspokaja pasażerów po ogłoszeniu przez rząd nowych przepisów dotyczących kwarantanny

Operator promowy będzie nadal obsługiwał trasy pasażerskie między Wielką Brytanią, Francją i Holandią. Firma oferuje Gwarancję Podróży z opcją bezpłatnej ponownej rezerwacji do 24 godzin przed rejsem. Wprowadzono szeroko zakrojone środki w celu przystosowania promów do podróży z zachowaniem zasady dystansu społecznego.
14.08.2020

Polska uznana przez Norwegię za kraj "czerwony" z powodu koronawirusa

Norweski rząd uznał wczoraj Polskę, za kraj "czerwony" z powodu przyrostu zakażeń COVID-19. Obok naszego kraju na norweskiej liście znalazły się Holandia, Islandia, Wyspy Owcze, Malta oraz Cypr.
13.08.2020

W Hiszpanii od rana powiększają się kolejki na plażę

W hiszpańskich nadmorskich kurortach powiększają się kolejki na plażę. Zbiorowiska spowodowane są limitami osób na kąpieliskach, które nałożone są poszczególnych gminach.
12.08.2020

Ognisko koronawirusa na tankowcu w Gdańsku. Zakażonych kilkunastu marynarzy

Na statku pod bahamską banderą wykryto obecność koronawirusa. Kilkunastu marynarzy jest zakażonych. Jeden z nich trafił do polskiego szpitala. Pozostali członkowie załogi oczekują na jednostce na redzie Portu Gdańsk na decyzję armatora.
12.08.2020

Genco Shipping zmieniło załogi na 70 procentach swoich statków pomimo restrykcji COVID-19

Amerykański armator masowców Genco Shipping & Trading Limited przyznał, że udało mu się zmienić załogę na 70 procentach swoich jednostek pomimo restrykcji w portach spowodowanych pandemią COVID-19.
11.08.2020

Kosiniak-Kamysz: Kiedy na plaży tłum, nie pomoże nawet maseczka

Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes PSL, zaapelował dziś o rozwagę do osób, które w najbliższy weekend planują wybrać się w oblegane miejsca. "W warunkach, kiedy na plaży jest tłum osób, żadna maseczka nam nie pomoże" - podkreślił.
07.08.2020

Costa Cruises wprowadza Protokół Bezpieczeństwa Costa - zestaw procedur zapewniających ochronę gości i załogi

Po otrzymaniu zielonego światła od władz, Costa Cruises stopniowo wznowi działalność wprowadzając kompleksowy zestaw procedur zdrowotnych, opracowanych wspólnie przez armatora oraz panel niezależnych ekspertów naukowych. Costa złożyła również wniosek o przyznanie Certyfikatu Bezpieczeństwa Biologicznego RINA, dobrowolnego programu zaprojektowanego dla dużych systemów zarządzających celem zapobiegania rozprzestrzeniania się infekcji.
05.08.2020

Mistrzostwa świata i Europy juniorów w klasie 470 odwołane

Zaplanowane na 22-29 sierpnia Mistrzostwa Świata Juniorów klasy 470, mające się odbyć w ramach Volvo Gdynia Sailing Days, odwołano z powodu pandemii koronawirusa. Decyzja zapadła po konsultacjach Międzynarodowego Stowarzyszenia Klasy 470 z Polskim Związkiem Żeglarskim, który odpowiadał za zorganizowanie regat.
05.08.2020

250 kolejnych migrantów przypłynęło na Lampedusę

Około 250 migrantów przypłynęło w ostatnich godzinach na włoską wyspę Lampedusa - podały w sobotę media powołując się na miejscowe władze. Do brzegów dotarło 8 łodzi. W tamtejszym ośrodku rejestracji migrantów przebywa 10 razy więcej osób niż jest miejsc.
02.08.2020

Norwegia: 33 członków załogi wycieczkowca zakażonych jest SARS-CoV-2

Spośród 158 członków załogi wycieczkowca Roald Amundsen 33 osoby są zakażone SARS-CoV-2, a u 120 osób wynik testu na obecność koronawirusa jest negatywny - poinformował w sobotę norweski armator Hurtigruten.
01.08.2020

Müller: kwestia kwarantanny na terenie kraju dla osób powracających jest brana pod uwagę

W tej chwili Rządowy Zespół j Zarządzania Kryzysowego jeszcze nie zarekomendował kwestii przywrócenia obowiązkowej kwarantanny na terenie kraju dla osób powracających z zagranicy, natomiast taki wariant jest brany pod uwagę - poinformował w piątek rzecznik rządu Piotr Müller.
31.07.2020

Ratownik z Jastarni zarażony COVID-19. Kąpielisko zamknięte do soboty

U jednego z ratowników w Jastarni wykryto wirus COVID-19. 14 innych zostało objętych kwarantanną.
31.07.2020

Już 30 osób zakażonych koronawirusem po imprezie na katamaranie

Do piątku służby sanitarne wykryły w sumie 30 przypadków zakażenia koronawirusem będących efektem imprezy, która odbyła się 12 lipca na katamaranie pływającym po Zatoce Gdańskiej. Sanepid szuka kolejnych uczestników zabawy. Na pokładzie mogło być ok. 240 osób.
31.07.2020

IPAG: Skutki "zamrożenia" gospodarki będą odczuwalne w kolejnych kwartałach

Czynnikami utrudniającymi powrót gospodarki na ścieżkę wzrostu jest utrzymująca się niepewność, wpływająca na ograniczenie popytu krajowego oraz spadek popytu zagranicznego, związany z wysokim wciąż natężeniem pandemii za granicą - ocenili w piątek eksperci IPAG.
31.07.2020

Pierwsze półrocze 2020 r. z perspektywy przemysłu stoczniowego. Zagadnienia węzłowe

W skutek pandemii COVID-19 świat mierzy się z największym od czasu Wielkiego Kryzysu lat 30-tych ubiegłego stulecia kryzysem gospodarczym. Na szczęście nie ziściły się najgorsze scenariusze zwiastujące kolaps światowej gospodarki. Wyraźne są pewne symptomy odbicia.
29.07.2020

Następnych ponad 300 Tunezyjczyków przypłynęło na Lampedusę

Ponad 300 migrantów z Tunezji przypłynęło na pokładzie 13 łodzi na włoską wyspę Lampedusa w nocy z wtorku na środę - poinformowały miejscowe służby. Alarmują, że tamtejszy ośrodek rejestracji migrantów jest przepełniony do granic możliwości.
29.07.2020

Malta: 65 migrantów uratowanych na Morzu Śródziemnym ma koronawirusa

Co najmniej 65 spośród 94 migrantów, którzy w poniedziałek zostali uratowani na Morzu Śródziemnym przez siły zbrojne Malty, jest zakażonych koronawirusem - poinformowało we wtorek maltańskie ministerstwo zdrowia.
28.07.2020

Gdynia: 25 osób zarażonych koronawirusem po imprezie na katamaranie

Służby sanitarne wykryły jak dotąd 25 przypadków zakażenia koronawirusem na imprezie, która odbyła się 12 lipca na katamaranie pływającym po Zatoce Gdańskiej. Na pokładzie mogło być ok. 240 osób. Sanepid zawiadomił o sprawie prokuraturę.
28.07.2020

Francja: W jednej z gmin w Bretanii z powodu koronawirusa zamykane są plaże

W związku z pogorszeniem się sytuacji epidemicznej w gminie Quiberon w departamencie Morbihan w Bretanii, na północnym zachodzie Francji, władze zdecydowały o zamknięciu plaż, parków i ogrodów od godz. 21 do godz. 7 rano. Na Covid-19 zaczęli chorować tam głównie młodzi ludzie.
27.07.2020

Ognisko koronawirusa na imprezowym katamaranie. 100 osób objętych kwarantanną po rejsie po Zatoce Gdańskiej

Jak nieoficjalnie ustaliło Radio Gdańsk, już siedmiu uczestników rejsu katamaranem po Zatoce Gdańskiej wykazało pozytywny wynik na wirus Covid 19. 100 osób uczęstniczących w imprezie na wodzie zostało objętych kwarantanną.
23.07.2020

Zielone światło dla turystów ze Skandynawii

15 lipca szwedzki i norweski rząd poinformował o zmianie swoich zaleceń, uznając Polskę za jeden z niewielu krajów bezpiecznych pod względem epidemiologicznym. Wcześniej MSZ stanowczo odradzało podróże do naszego kraju, na czym ucierpieć mógł nie tylko sektor usług turystycznych, ale także transportowych. Na powrót turystów z Półwyspu Skandynawskiego czekają m.in. operatorzy promowi.
22.07.2020

Badanie: w czerwcu bezrobocie bez zmian, wzrost aktywności w poszukiwaniu pracy

Poziom bezrobocia, po wzroście na początku epidemii, utrzymuje się na stabilnym poziomie; po odmrożeniu gospodarki widać większą aktywność w poszukiwaniu pracy - wynika z badania "Diagnoza+". Więcej osób szukających nowego zatrudnienia jest przekonanych o konieczności zmiany branży.
22.07.2020

Godzina policyjna na plażach w USA

Od czwartku na plażach w Long Beach na Long Island obowiązywać będzie godzina policyjna. Wprowadza się ją ze względu na nieprzestrzeganie restrykcji związanych z Covid-19. Możliwość wprowadzenia nowych obostrzeń sygnalizował wcześniej gubernator Andrew Cuomo.
22.07.2020

Raport: co dziesiąty Polak odczuwa problemy finansowe w związku z pandemią

Pandemia sprawiła, że problemy finansowe odczuwa co dziesiąty Polak - wynika z raportu Santander Consumer Banku. W najgorszej sytuacji są seniorzy - prawie 40 proc wskazań.
22.07.2020

ARiMR: wnioski o rekompensaty za zaprzestanie połowów - od 24 lipca

Od 24 lipca armatorzy statków rybackich, którzy ponieśli straty spowodowane koniecznością zaprzestania połowów w związku z epidemią COVID-19 mogą składać wnioski o wsparcie - poinformowała we wtorek Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
21.07.2020

Port Service wspiera walkę z koronawirusem

Bezpłatny transport i neutralizacja odpadów powstających w gdańskim centrum testowym COVID-19 oraz utylizacja zakaźnych odpadów z pomorskich szpitali zajmujących się leczeniem pacjentów zarażonych koranwirusem realizowane w ramach codziennej aktywności spółki Port Service.
21.07.2020

ING: dane GUS pokazują wyraźne odbicie po pandemii, jednak w dłużej perspektywie może być gorzej

Opublikowane przez GUS dane o produkcji i sprzedaży detalicznej pokazują dynamiczne odbicie danych miesięcznych po pandemii, jednak w dalszej perspektywie roku może być gorzej m.in. przez nawrót koronawirusa i wygasanie programów chroniących zatrudnienie - ocenili analitycy ING.
21.07.2020

Konsekwencje pandemii COVID-19 dla stosunków międzynarodowych - raport PISM

Niniejszy raport jest próbą wyciągnięcia pierwszych wniosków z pandemii COVID-19 dla stosunków międzynarodowych. Przygotowanie go w cztery miesiące po ogłoszeniu pandemii przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) z jednej strony pozwoliło uniknąć niepewności analiz pisanych natychmiast i dało autorom większy dystans do sytuacji, z którą nigdy wcześniej nie mieliśmy do czynienia, ale z drugiej strony nie pozwoliło wyciągnąć wniosków z procesów, które nadal trwają.
21.07.2020

Emilewicz: przedsiębiorcy wierzą, że najgorszy okres pandemiczny minął

Polscy przedsiębiorcy wierzą w to, że najgorszy, najtrudniejszy okres pandemiczny mają już za sobą – powiedziała w poniedziałek w Nałęczowie (Lubelskie) wicepremier Jadwiga Emilewicz, powołując się na dobre dane dotyczące gospodarki w czerwcu.
20.07.2020

Na katalońskich plażach pełno ludzi wbrew zaleceniom władz

Pomimo rekomendacji autonomicznego rządu Katalonii, skierowanej w piątek do 4 mln mieszkańców Barcelony i okolic, aby przez 15 dni nie wychodzili z domu z wyjątkiem sytuacji koniecznych, w sobotę katalońskie plaże były pełne ludzi. W regionie odnotowano ostatnio wzrost zakażeń SARS-CoV-2.
18.07.2020

USA bez statków wycieczkowych do października

Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom ogłosiły dodatkowe przedłużenie swojego „zakazu pływania”, który wygaśnie dopiero 30 września.
17.07.2020

W Madrycie “wyłapują” koronawirusa ze ścieków

Władze wspólnoty autonomicznej Madrytu ogłosiły, że uruchomiły system szybkiej analizy wód ściekowych w celu natychmiastowej identyfikacji nowych ognisk koronawirusa.
15.07.2020

Tajemnicza sprawa marynarzy zarażonych COVID-19 po 35 dniach na morzu

Argentyna próbuje rozwiązać tajemniczą zagadkę medyczną po tym, jak 57 żeglarzy zostało zarażonych koronawirusem po 35 dniach na morzu, mimo że cała załoga wykazała wynik negatywny podczas badania przed opuszczeniem portu.
14.07.2020

Globalny dług publiczny w 2020 roku będzie rekordowo wysoki

W związku z pandemią koronawirusa Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) przewiduje, że globalny dług publiczny w tym roku osiągnie najwyższy w historii poziom 101 proc. PKB i będzie wyższy nawet od zadłużenia po II wojnie światowej - głosi komunikat zamieszczony w piątek na stronach MFW.
10.07.2020

618 migrantów przypłynęło 20 łodziami na Lampedusę

618 migrantów na pokładach 20 łodzi przypłynęło w ciągu ostatniej doby na Lampedusę, co oznacza znaczne zwiększenie fali migracyjnej na tę włoską wyspę. Coraz więcej uciekinierów z Afryki dociera tam samodzielnie małymi łodziami.
10.07.2020

Potwierdzono obecność SARS-CoV-2 w cieku wodnym pod Madrytem

Hiszpańskie służby sanitarne potwierdziły obecność wirusa SARS-CoV-2 w cieku wodnym na terenie aglomeracji Madrytu. Zdaniem ekspertów koronawirus obecny w wodzie w dużych ilościach mógł doprowadzić do pojawienia się nowego ogniska infekcji.
10.07.2020

Polski marynarz walczy o życie sam na końcu świata - potrzebuje naszej pomocy!

Polski marynarz walczy o życie w szpitalu w Chinach, odizolowany od najbliższych i reszty świata. Miał wrócić do domu ponad miesiąc temu, jednak stan zdrowia poważnie pokrzyżował mu plany. Teraz Wojtek potrzebuje naszej pomocy.
09.07.2020

Analiza: pandemia w krajach Europy Wschodniej może zagrozić polskiemu eksportowi

Długotrwałe spowolnienie gospodarcze i wzrost niezadowolenia społecznego w krajach Europy Wschodniej na skutek pandemii koronawirusa może zagrozić polskiemu eksportowi - uważają analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
09.07.2020

Potwierdzono zakażenia na kolejnym tankowcu u brzegów Andaluzji

Służby sanitarne Hiszpanii potwierdziły zakażenia koronawirusem na pokładzie płynącego z Nigerii tankowca Samus Swan. To drugi od niedzieli maltański statek, który przybił z zakażonymi członkami załogi do brzegów Andaluzji, na południu Hiszpanii.
09.07.2020

Perspektywy globalnej żeglugi wciąż negatywne

Według nowego raportu Moody's perspektywy dla globalnego sektora żeglugi na nadchodzące 12–18 miesięcy pozostają negatywne.
09.07.2020

Cztery zachorowania na Covid-19 na tankowcu w okolicach Huelvy

Co najmniej czterech członków załogi maltańskiego tankowca, odbywającego regularne kursy do portów Hiszpanii i Portugalii, zachorowało na Covid-19. Kapitan jednostki wezwał władze Hiszpanii o wydanie pozwolenia na wpłynięcie do portu w Huelvie, na południowym zachodzie tego kraju.
09.07.2020

MOP: Pandemia pogrążyła świat pracy w bezprecedensowym kryzysie

Światowi liderzy przemawiający w środę na wirtualnym szczycie Międzynarodowej Organizacji Pracy (MOP) wezwali do kompleksowego podejścia do walki ze skutkami pandemii koronawirusa, która - według szefa tej organizacji - pogrążyła świat pracy w bezprecedensowym kryzysie.
08.07.2020

Morawiecki: prognozy pokazują, że szybko zniwelujemy krótkotrwałe spowolnienie

Według Komisji Europejskiej PKB Polski zanotuje najniższy spadek w UE; według Eurostatu Polska ma drugie najniższe bezrobocie; nasze prognozy na 2021 r. pokazują, że szybko zniwelujemy krótkotrwałe spowolnienie gospodarcze - napisał na Facebooku premier Mateusz Morawiecki.
08.07.2020

Borys: główną strategią w walce z kryzysem - powrót do wzrostu gospodarczego

Główną strategią wychodzenia z kryzysu będzie koncentracja na powrocie do wzrostu gospodarczego, co wpłynie również na sytuację finansów publicznych i stabilizację rynku pracy - powiedział PAP we wtorek prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys.
07.07.2020

45 proc. Polaków zadowolonych z sytuacji w kraju, 40 proc. ocenia ją źle - CBOS

W drugiej połowie czerwca 45 proc. badanych uważało, że sytuacja w naszym kraju zmierza w dobrym kierunku, a 40 proc. jest przeciwnego zdania. Poglądu na ten temat nie ma 15 proc. - wynika z sondażu CBOS.
07.07.2020

Costa Cruises przedłuża pauzę na rejsy

Z powodu globalnej pandemii wirusa Covid-19, włoski armator przedłuża przerwę, aby chronić zdrowie i bezpieczeństwo gości, załogi oraz porty, do których zawijają statki.
07.07.2020

Ceny ropy w USA spadają; na rynku obawy o Covid-19 w USA

Ceny ropy w USA idą w dół. Analitycy wskazują, że wzrost liczby przypadków koronawirusa w Stanach Zjednoczonych, największego na świecie konsumenta ropy, może ograniczyć ożywienie popytu na rynku paliw.
07.07.2020

Przegląd aktywności morskich na rynkach globalnych w czwartym tygodniu czerwca 2020 roku

Choć gospodarka morska zdaje test odporności w czasie kryzysu, wpływ pandemii wciąż jest widoczny w różnych jej gałęziach. Publikujemy najnowszy przegląd aktywności morskich na rynkach globalnych.
02.07.2020

UE: Po konsultacjach ze stolicami szef RE utrzymuje propozycję 750 mld euro na odbudowę. Do Polski może trafić mniej środków

Po konsultacjach ze stolicami UE szef Rady Europejskiej utrzymuje propozycję, by UE przeznaczyła na odbudowę po koronakryzysie 750 mld euro, ale chce zmienić klucz rozdziału tych środków - poinformowało w czwartek grupę dziennikarzy wysokie rangą źródło unijne.
02.07.2020

Maląg: szacujemy, że w czerwcu przybyło ok. 18 tys. osób bezrobotnych

Szacujemy, że w czerwcu przybędzie ok. 18 tys. osób bezrobotnych – poinformowała w czwartek minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg. Dodała, że według danych resortu w końcu tego roku stopa bezrobocia będzie jednocyfrowa.
02.07.2020

BIG InfoMonitor: Ponad 21% firm transportowych boi się ograniczenia działalności

Najkorzystniej swoją przyszłość w nowej rzeczywistości biznesowej widzi przemysł, gdzie rozwój prognozuje prawie 12% firm, ale ponad 21% biznesów transportowych obawia się ograniczenia działalności, a całkiem często także upadłości, podobnie jak usługi i handel, wynika z badania przeprowadzonego dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor.
02.07.2020

Analiza: w I półroczu o 3 proc. mniej upadłości i restrukturyzacji - fala upadłości przed nami

W I półroczu br. ogłoszono o 3 proc. mniej upadłości i restrukturyzacji niż w analogicznym okresie 2019 r., ale fala upadłości dopiero przed nami - wynika z analizy Coface. Dodano, że gdyby nie zostały wprowadzone środki wsparcia dla biznesu, liczba bankructw w 2020-2021 byłaby znacznie większa.
02.07.2020

Badanie: powrót firm do stanu sprzed pandemii zajmie jeszcze miesiące

Z powodu koronawirusa 80 proc. firm spodziewa się spadku wyników finansowych na koniec roku - wynika z badania przedstawionego przez Francusko-Polską Izbę Gospodarczą. Respondenci ocenili, że powrót do stanu sprzed pandemii zajmie jeszcze miesiące.
02.07.2020

Włochy: Spadek liczby osób na płatnych plażach w czerwcu nawet o 80 procent

Nawet o 80 procent spadła w czerwcu w porównaniu z tym miesiącem przed rokiem liczba osób na płatnych włoskich plażach - poinformowało w środę stowarzyszenie ich właścicieli i najemców. Spore nadzieje na poprawę sytuacji dają rezerwacje na lipiec i sierpień.
01.07.2020

Poważne problemy na rynku pracy mogą się zacząć dopiero jesienią. W tym roku nie ma też co liczyć na wzrost płac

Według danych GUS bezrobocie rośnie wolno, ale prawdopodobnie przyspieszy pod koniec tego roku. – Stopa bezrobocia w grudniu wyniesie 8–9 proc., a poziom jednocyfrowy będzie można uznać za sukces – prognozuje doradca Konfederacji Lewiatan, prof. Jacek Męcina z Uniwersytetu Warszawskiego. Jak ocenia, druga fala pandemii lub wzrost zachorowań na grypę jesienią może wywołać falę zwolnień grupowych, choć nie będzie ona duża. Jednak w tym roku nie należy spodziewać się ani wzrostu zatrudnienia, ani wzrostu płac. Po wygaśnięciu pandemi
29.06.2020

Marynarze z pozytywnymi wynikami testów na COVID-19 na pokładzie kontenerowca Maersk Idaho

Marynarze na pokładzie MV Maersk Idaho, pod banderą Stanów Zjednoczonych, z pozytywnym wynikiem przeszli testy na COVID-19, co uznano za pierwszy zgłoszony wybuch wirusa na amerykańskim statku komercyjnym.
26.06.2020

Zniesienie ograniczeń w żegludze krajowej w zakresie ilości przewożonych pasażerów

Od 1 lipca 2020 w Polsce przestaje obowiązywać rozporządzenie dot. ograniczeń w żegludze krajowej w zakresie ilości przewożonych pasażerów.
26.06.2020

WEI: spójny system e-usług publicznych byłby silnikiem rozwoju gospodarczego

Spójny system cyfrowych usług publicznych dla obywateli i biznesu przyczyniłby się do poprawy jakości życia i prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce, będąc jednocześnie istotnym silnikiem rozwoju gospodarczego - piszą eksperci WEI w raporcie na ten temat.
25.06.2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.