• <
Baltexpo2023_duży

W Dąbrowie Górniczej rusza jedna z największych inwestycji wodociągowych na Śląsku

ew

06.06.2018 12:08 Źródło: PAP
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki W Dąbrowie Górniczej rusza jedna z największych inwestycji wodociągowych na Śląsku

Partnerzy portalu

W Dąbrowie Górniczej rusza jedna z największych inwestycji wodociągowych na Śląsku - GospodarkaMorska.pl

Do 2020 r. zmodernizowana zostanie magistrala wodociągowa, zapewniająca wodę dla blisko 20 tys. mieszkańców południowych dzielnic Dąbrowy Górniczej. To jedna z największych w ostatnich latach tego typu inwestycji w woj. śląskim, która zakończy częste awarie i przerwy w dostawach wody.

Jak poinformował w środę rzecznik Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów (GPW) Piotr Biernat, rozpoczęły się ostatnie przygotowania do tej podzielonej na trzy etapy inwestycji. Pierwszy etap, który potrwa do października tego roku, obejmie modernizację olbrzymich zbiorników i przebudowę rur oraz wymianę zasuw. Właśnie wtedy okresowo mogą wystąpić największe zakłócenia w dostawach wody dla mieszkańców.

Jak podało Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów, od 15 do 17 czerwca w dzielnicach Dąbrowy Górniczej: Błędów, Łęka, Łosień, Okradzionów, Strzemieszyce, na Osiedlu Kasprzaka oraz ulicach: Roździeńskiego, Tworzeń i Zaplecze, wystąpią zakłócenia - spadki ciśnienia oraz czasowe pogorszenie jakości wody w zakresie barwy, smaku i zapachu. Mogą też pojawić się przerwy w dostawach.

"W tym rejonie system wodociągowy działać będzie w układzie awaryjnym, dlatego jeszcze przez jakiś czas spodziewane są obniżenia ciśnienia oraz zmiany jakości wody. Wspólnie z Dąbrowskimi Wodociągami zaplanowaliśmy szeroko zakrojone wspólne działania, służące zminimalizowaniu utrudnień dla mieszkańców" - zapewnił rzecznik Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów.

Już od początku czerwca firma stopniowo przekierowuje w okolice Dąbrowy Górniczej wodę pochodzącą z ujęcia w Czańcu k. Bielska–Białej oraz ze stacji w Maczkach, przygotowując się tym samym do wyłączenia z systemu zbiorników wody w dąbrowskiej dzielnicy Łosień. Na czas prac budowana jest tam tymczasowa stacja tzw. filtrów samopłynących - ich zadaniem będzie dodatkowe oczyszczanie wody przed wtórnym zanieczyszczeniem podczas przepływu z Łaz Błędowskich do Strzemieszyc.

Zarówno Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów, jak i Dąbrowskie Wodociągi, przygotowują się do tego przedsięwzięcia od kilku miesięcy. Przeanalizowano kilkanaście różnych scenariuszy związanych z zaopatrzeniem w wodę na tym terenie. "Wykorzystano zaawansowane narzędzia modelowania sieci, testowano różne warianty; przeprowadzono też regulację sieci w celu ograniczenia zasięgu oddziaływania prac. Wszystko po to, by zapewnić jak największe bezpieczeństwo dostaw wody" - relacjonował Biernat.

W przypadku przerw w dostawach, woda będzie regularnie dostarczana beczkowozami. O planowanych utrudnieniach i przerwach w dostawach mieszkańcy mają być powiadamiani na bieżąco SMS-ami, a także w komunikatach na stronie internetowej Dąbrowskich Wodociągów www.dabrowskie-wodociagi.pl. Aktualne informacje będzie można znaleźć też na słupach ogłoszeniowych, klatkach schodowych itp. Pełną informacją dysponować mają dyspozytorzy w Dąbrowie Górniczej, pod bezpłatnym numerem telefonu 994.

W drugim i trzecim etapie prac, do 2020 roku, zapowiedziano przebudowę blisko 8 km wodociągu od ul. Podlesie/Młodych do zbiorników w dzielnicy Łosień, wraz z przebudową przepompowni, oraz modernizację 7 km żeliwnego wodociągu od zbiorników w dzielnicy Łosień do stacji w Łazach Błędowskich. W efekcie ma poprawić się jakość wody i skończą się przerwy w dostawach, częste w ostatnich latach na tym terenie.

"Zwiększy się bezpieczeństwo i pewność dostaw wody, ponieważ nowy wodociąg umożliwi dostarczenie wody z innych ujęć GPW w przypadku wystąpienia awarii w Łazach Błędowskich. Na takie rozwiązania, pozwalające w pełni korzystać z naszego systemu zaopatrzenia, mieszkańcy Dąbrowy Górniczej czekali od lat" - podsumował rzecznik.

Koszt zaplanowanych prac technicznych to ok. 10 mln zł. Inwestycja - jak mówią przedstawiciele GPW - to kolejny etap trwającej od kilku lat "rewolucji technicznej" w infrastrukturze firmy - GPW co roku przeznacza ponad 60 mln zł na wymianę starych, żeliwnych lub stalowych, magistral wodociągowych na nowoczesne, z polietylenu lub z żeliwa sferoidalnego. Trwa też renowacja wodociągów przy użyciu specjalnego rękawa polietylenowego, wzmacnianego włóknami szklanymi. Obecnie do wymiany pozostaje jeszcze ponad 50 km starych wodociągów np. w okolicach Chorzowa, Bytomia, Maczek, Żor oraz Sosnowca.

Należące do samorządu woj. śląskiego, działające na obszarze 4,3 tys. km kw., Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów w Katowicach jest największym w Polsce producentem wody i jej głównym hurtowym dostawcą w aglomeracji katowickiej - z wody z GPW korzysta w sumie ok. 3,5 mln osób. Rocznie, jako sprzedawca hurtowy, GPW dostarcza blisko 150 mln m sześc. wody mieszkańcom ponad 60 miast i gmin regionu.

etmal_790x120_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.