• <
BOTA_2023

Szczecin - debata o sytuacji w przemyśle stoczniowym

PMK

22.01.2016 07:44 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki Szczecin - debata o sytuacji w przemyśle stoczniowym

Partnerzy portalu

Szczecin - debata o sytuacji w przemyśle stoczniowym - GospodarkaMorska.pl

Jednym z głównych tematów reaktywowanej Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego w Szczecinie była sytuacja w przemyśle stoczniowym. W debacie uczestniczył m.in. Marek Gróbarczyk, Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

Rada  skupia  przedstawicieli  strony  społecznej,  przedsiębiorców,  samorządowców. W otwartym spotkaniu w Sali Rycerskiej urzędu wojewody zachodniopomorskiego uczestniczyli także parlamentarzyści, lokalni politycy.

Szef resortu MGMiŻŚ przypomniał, iż rząd otrzymał już główne złożenia przygotowywanego projektu ustawy stoczniowej. – Projekt ma być gotowy na 100 dni pracy rządu – podkreślił minister. – Potem trafi do konsultacji społecznych, ale już teraz zachęcam do składnia propozycji. Jesteśmy otwarci na wszelkie sugestie. Państwa uwagi, prezesów spółek, przedstawicieli firm tej branży są dla mnie najważniejsze.

Minister Gróbarczyk zasygnalizował, iż ustawa ma wprowadzić przyjazne rozwiązania w obszarze podatków VAT i CIT, ma ułatwić tworzenie konsorcjów, będzie też dedykowana Marynarce Wojennej, która w naszych stoczniach ma lokować zamówienia. Szef resortu dodał, iż w zamierzeniu MGMiŻŚ filarem przemysłu okrętowego na Pomorzu Zachodnim ma stać się Morska Stocznia Remontowa Gryfia. Zwrócił uwagę na nierównomierny rozwój branży stoczniowej w kraju. – Będziemy chcieli to zrównoważyć, by nie było takich dysproporcji wschodniego i zachodniego wybrzeża – dodał.

Uczestnicy spotkania, eksperci branży stoczniowej analizując sytuacje przemysłu stoczniowego na świecie przekonywali, że od dłuższego czasu panuje hossa. Inaczej  rynek  oceniali  przedstawiciele armatorów  mówiąc  o  nadpodaży  statków  i kryzysie w przewozach masowych i kontenerowych.  Zwracali też uwagę na kapitał ludzki, niewykorzystywanie biur projektowych, które pracują niemal wyłącznie na rzecz zagranicznych zleceniodawców a nie polskich stoczni. Uczestnicy debaty wrażali swój niepokój sytuacją MSR Gryfia, sygnalizowali też konieczność uwzględnienia w przygotowywanym projekcie ustawy stoczniowej potencjału Szczecińskiego Parku Przemysłowego (spółka zarządza terenami b. Stoczni Szczecińskiej Nowa).

Minister Marek Gróbarczyk podsumowując debatę dziękował za cenne uwagi ludzi związanych z branżą stoczniową. Zapewnił, że będą brane pod uwagę przy przygotowywanym projekcie ustawy, mającej zaaktywizować przemysł okrętowy w naszym kraju. Zaprosił do współpracy deklarując otwartość i chęć kooperacji przy tworzeniu nowych uregulowań dla przemysłu stoczniowego.

Partnerzy portalu

seatech_390x100_2022

Dziękujemy za wysłane grafiki.