• <
Baltexpo2023_duży

Stocznia ALKOR położyła stępkę pod budowę statku rybackiego. Będzie gotowy w przyszłym roku

pc

16.06.2018 14:18 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Stocznia ALKOR położyła stępkę pod budowę statku rybackiego. Będzie gotowy w przyszłym roku

Partnerzy portalu

Stocznia ALKOR położyła stępkę pod budowę statku rybackiego. Będzie gotowy w przyszłym roku - GospodarkaMorska.pl

Stocznia ALKOR z Gdańska rozpoczęła budowę statku rybackiego dla islandzkiego armatora. Uroczystość położenia stępki odbyła się w piątek. Longliner  ma być gotowy do końca przyszłego  roku. Wartość kontraktu to 7,5 mln euro.

Położenie stępki odbyło się na terenie stoczni ALKOR w obecności przedstawicieli armatora VISIR Ehf: Kjartana Vidarssona i Gudmundura Valur Sigurdssona. Jednostka otrzyma imię Páll Jónsson.

Longliner będzie miał 45 m długości i 10,4 m szerokości. Powstaje pod nadzorem towarzystwa klasyfikacyjnego Lloyd's Register w oparciu o dokumentacje i nadzór stoczni ALKOR. Statek, zaprojektowany przez biuro projektowe NAVÍS, zostanie wyposażony w silnik główny Caterpillar z przekładnią, wałem i śrubą oraz w dwa agregaty prądotwórcze. Za dostawy odpowiada stocznia ALKOR.

Jak informował w rozmowie z portalem GospodarkaMorska.pl Andrzej Żółć, szef marketingu stoczni ALKOR, zapis w kontrakcie obejmuje również budowę bliźniaczej jednostki. Umowa ma zostać podpisana w grudniu, a dostawę kolejnego statku zaplanowano na czerwiec 2020 r.

ALKOR  wykonuje wszelkiego rodzaju prace remontowe, zarówno bieżące, jak i klasowe, a także przebudowuje i przedłuża statki. To jedna z nielicznych  w kraju stoczni remontowych wyposażona we własny pływający dok. Ma on 155 m długości, 24,7 m szerokości pomiędzy basztami, a jego udźwig wynosi 8 000 t.

Od momentu założenia firmy w 1989 r., wyremontowała ona i przebudowała prawie 800 statków różnych typów i bander, w tym m.in. polskie, norweskie, brytyjskie, holenderskie, niemieckie czy greckie.

etmal_790x120_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.