• <
BOTA_TECHNIK_MEGA

Shell przejmuje francuskiego dewelopera z branży offshore

mb

05.11.2019 23:21 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki Shell przejmuje francuskiego dewelopera z branży offshore
Shell przejmuje francuskiego dewelopera z branży offshore - GospodarkaMorska.pl

Royal Dutch Shell nabył francuskiego dewelopera EOLFI, zwiększając zasięg koncernu naftowego w zakresie morskiej energii odnawialnej. Shell będzie konkurował z norweskim koncernem naftowym Equinor na rynku głębokowodnych wież wiatrowych.

EOLFI zatrudnia 65 pracowników w swoich biurach w Paryżu, Lorient, Marsylii i Montpellier. Opracowali oni ponad 200 projektów energii odnawialnej na lądzie i na morzu, które zostały wdrożone w pięciu krajach. Spółka skupia się głównie na rozwoju morskich elektrowni wiatrowych.

EOLFI nabyte przez Royal Dutch Shell opracowuje pilotażowy projekt pływającej wieży z turbiną wiatrową u wybrzeży Bretanii. W oczekiwaniu na zatwierdzenie, w ramach tego projektu zostaną zainstalowane trzy turbiny wiatrowe na półzanurzalnych pływakach na głębokości, na której zainstalowanie stacjonarnych fundamentów nie sprawdziłoby się. Rozwój technologii pływającego "wiatraka" mogłoby otworzyć dostęp do większej liczby lokalizacji, w tym stref oddalonych od brzegu o silniejszych i bardziej stabilnych prędkościach wiatru. Globalny potencjał zasobów jest ogromny, a główne firmy naftowe są dobrze przygotowane do jego wykorzystania biorąc pod uwagę doświadczenie techniczne w operacjach morskich.

Statoil (obecnie Equinor) opracował pierwszą na świecie pływającą farmę wiatrową Hywind w lokalizacji w Aberdeenshire w Szkocji w 2017 roku i zapowiada, że technologia jest gotowa do szerokiego komercyjnego wdrożenia. Duński dom handlowy Danske Commodities zapowiedział niedawno, że wykupi  energię produkowaną w Hywind na następne dwie dekady, potwierdzając potencjał komercyjny tej koncepcji. Equinor rozwija obecnie pływającą farmę wiatrową z jedenastoma turbinami - Hywind Tampen - budowaną w celu zaopatrywania pól naftowych Gullfaks i Snorre w energię odnawialną.

Jest wielu potencjalnych klientów chcących wejść na nowy rynek. Kalifornijski deweloper Principle Power pracuje nad podobną trójturbinową pływającą instalacją wiatrową u wybrzeży Portugalii, przy wsparciu norweskiej spółki inżynierii morskiej Aker Solutions. W Japonii zajmująca się fotowoltaiką Shizen Energy podpisała umowę z francuską firmą wiatrową Ideol na nową farmę wiatrową w pobliżu Kiusiu. Globalny rynek jest chłonny na innowacyjne technologie w branży offshore.

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 35760,00 $ tona 0,25% 27 lip
 Cynk 2948,00 $ tona 0,07% 27 lip
 Aluminium 2497,00 $ tona -0,08% 27 lip
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.