• <
BOTA_TECHNIK_MEGA

Prezydent RP: biuro handlowe w Meksyku będzie służyło polskim przedsiębiorcom

Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki Prezydent RP: biuro handlowe w Meksyku będzie służyło polskim przedsiębiorcom
Prezydent RP: biuro handlowe w Meksyku będzie służyło polskim przedsiębiorcom - GospodarkaMorska.pl

pc

26.04.2017 Źródło: PAP

Otwarte we wtorek biuro handlowe w stolicy Meksyku będzie służyło polskim przedsiębiorcom – powiedział prezydent Andrzej Duda. Jak podkreślił, Meksyk to kraj bardzo perspektywiczny, który daje wielkie możliwości inwestowania.

Prezydent wziął udział we wtorek w stolicy Meksyku w otwarciu Zagranicznego Biura Handlowego Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (PAIH). Zaznaczył, że to jedna z 70 placówek tego typu, jakie mają być otwarte do 2019 r. na całym świecie.

– To kolejna polska placówka zagraniczna obok tych, które już zostały otwarte w Szanghaju, w San Francisco, a więc w najważniejszych miastach świata – powiedział prezydent podczas uroczystego otwarcia biura.

Duda zaznaczył, że 80 proc. polskiej aktywności zagranicznej, jeżeli chodzi o kwestie gospodarcze, dzieje się dzisiaj na obszarze Unii Europejskiej. – Oczywiście, można powiedzieć, że to łatwy i bezpieczny rynek, także bliski rynek, ale to rynek także i niezwykle konkurencyjny – powiedział. Tymczasem – dodał – gigantyczne rynki takie jak Meksyk stwarzają możliwości rozwoju, ekspansji i sukcesu gospodarczego.

Prezydent Duda w rozmowie z dziennikarzami podkreślił, że Meksyk to kraj bardzo perspektywiczny dla polskiego biznesu. Podkreślił, że według prognoz Meksyk do 2050 r. stanie się szóstą gospodarką na świecie. To bardzo poważny partner gospodarczy, który stwarza wielkie możliwości inwestowania dla polskich przedsiębiorców jako kraj liczący ponad 120 mln mieszkańców – powiedział prezydent.

– Spodziewam się wzrostu wymiany inwestycyjnej pomiędzy naszymi krajami. Dziś już szereg firm meksykańskich jest obecnych w Polsce, choćby firma Cemex, jeden z największych producentów cementu i materiałów budowlanych, ale są także polskie firmy, które już inwestują w Meksyku – mówił Duda.

Dodał, że wartość skumulowanych inwestycji meksykańskich w Polsce i polskich w Meksyku to ponad 10 mld dolarów. Biorąc jednak pod uwagę, że Meksyk to piętnasta gospodarka na świecie, a Polska siódma w UE, to „wciąż bardzo mało” – ocenił prezydent.

– Perspektywa jest bardzo obiecująca. Liczę, że wymiana handlowa na skutek aktywności PAIH, polskiego rządu, mnie jako prezydenta się powiększy – mówił Duda. Powiedział, że wspieranie polskiego biznesu na świecie to jeden z priorytetów jego prezydentury.

Jak zaznaczył prezydent, biuro będzie służyło polskim przedsiębiorcom, którzy będą chcieli inwestować w Meksyku, ale też przedsiębiorcom meksykańskim, którzy będą chcieli uzyskać informacje o Polsce i o możliwościach inwestowania w naszym kraju.

Prezydent był pytany o to, dlaczego podpisana w poniedziałek z prezydentem Meksyku Enrique Peną Nieto deklaracja dotycząca współpracy Polski i Meksyku mówi tylko o dążeniu „w kierunku partnerstwa strategicznego”, a nie ustanawia strategicznego partnerstwa.

– Żeby można było w tym wymiarze dyplomatycznym, międzynarodowym mówić o współpracy strategicznej, podpisać taką deklarację, musi być spełniony cały szereg warunków, nad którym w tej chwili pracujemy. Ta deklaracja stanowi etap wstępny do ustanowienia strategicznej współpracy, co – mam nadzieję – nastąpi w najbliższych latach – odparł Duda.

Dodał, że zaprosił prezydenta Meksyku do złożenia oficjalnej wizyty w Warszawie. – Mam nadzieję, że taka możliwość w przyszłym roku będzie – powiedział.

Źródło:
PAP

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 32079,00 $ tona 0,55% 23 cze
 Cynk 2869,00 $ tona 0,99% 23 cze
 Aluminium 2386,00 $ tona 0,46% 23 cze
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.