• <
Nauta_top_1100x200

Prestiżowa współpraca polskiej firmy ze światowym producentem sprzętu morskiego Evac (wywiad)

ew

11.10.2019 04:01 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki Prestiżowa współpraca polskiej firmy ze światowym producentem sprzętu morskiego Evac (wywiad)
Prestiżowa współpraca polskiej firmy ze światowym producentem sprzętu morskiego Evac (wywiad) - GospodarkaMorska.pl

Pracują z uznanymi na świecie producentami urządzeń okrętowych. Do swoich kontraktów podchodzą z olbrzymią energią i zaangażowaniem, bo branża morska to ich pasja. O współpracy ze stoczniami i armatorami, kontrakcie na wyłączność z firmą Evac i o tym, dlaczego codzienne obowiązki dostarczają zdrowej dawki adrenaliny opowiedział nam Łukasz Szyca z Marine Center.

Marine Center działa od 2011 roku. Proszę przybliżyć kulisy powstawania firmy.

Marine Center powstało na bazie Marine Works – firmy, która od dłuższego czasu działa na rynku rekreacyjnym, i w której zajmuję się pionem handlowym. Mieliśmy więc pewną stabilną bazę producentów i dystrybutorów i dużo sygnałów ze stoczni, o potrzebie otwarcia się na rynek komercyjny. Rynek okrętowy wyraźnie potrzebował dostawcy, który byłby w stanie zaoferować kompletne pakiety zakupowe, składające się z urządzeń różnych producentów. Do tej pory na rynku polskim nie było takiej firmy.

Jakie były Wasze pierwsze kroki na rynku komercyjnym?

Pierwszymi produktami, które zaczęliśmy dostarczać były wytwornice wody słodkiej – ang. fresh water makers firmy Parker Hannifin, które uznawane są za jedne z najlepszych na świecie. Urządzenia te odsalają wodę morską, wykorzystując zjawisko odwróconej osmozy. Wysoka jakość i niezawodność urządzeń pozwoliła na zdobycie znaczącej części rynku w Polsce. Następna w naszym portfolio to firma RWO Veolia – firma z dużymi tradycjami w produkcji odolejaczy i oczyszczalni ścieków dla przemysłu morskiego.

Rezultatem dobrej współpracy z Marynarką Wojenną RP i Stocznią Remontowa Shipbuilding był m.in. kontrakt na dostawy odolejacza RWO i odsalarki firmy Parker Hannfin na ORP Kormoran. Sumienna realizacja kontraktu pozwoliła nam na branie udziału w kolejnych projektach na jednostkach Marynarki Wojennej RP.

Duże zainteresowanie ofertą Marine Center wymagało zwiększenia asortymentu o kolejne produkty. Do oferty dołączyliśmy pompy Circor Allweiler, chłodnice skrzyniowe ang. boxcoolers marki Blokland i maszyny sterowe oraz urządzenia pokładowe firmy Data Hidrolik. Podczas tegorocznej edycji Targów Baltexpo w Gdańsku podpisaliśmy kontrakt z firmami Evac oraz Cathelco na wyłączne przedstawicielstwo na ternie Polski, Litwy i Łotwy.

Utrzymanie usług na najwyższym, światowym poziomie to przede wszystkim ludzie, czyli dynamiczny i profesjonalny zespół, który od lat budujemy. Oprócz inżynierów sprzedaży i projektantów, Marine Center posiada również certyfikowany przez producentów serwis, oferujący uruchomienia, przeglądy oraz naprawy dostarczanych przez nas urządzeń. Nowocześnie wyposażony warsztat oraz magazyn części pozwalają na sprawne wykonanie nawet najbardziej wymagających napraw.

Nawiązując do Państwa współpracy z firmami Evac oraz Cathelco, które są światowymi liderami w swoich branżach, proszę przybliżyć w jaki sposób to się udało?

Rzeczywiście, Evac to wiodący na świecie dostawca instalacji wodnych i ściekowych, a także systemów antykorozyjnych dla branży morskiej. Posiadają swoje biura aż w 14 krajach i starają się być blisko swoich klientów. Ich renoma na rynku oraz niezawodność oferowanych produktów sprawiła, że bardzo chcieliśmy nawiązać z nimi współpracę i zaoferować w Polsce jakość na najwyższym poziomie.

Wszystko zaczęło się od producenta boxcoolerów Blokland, z którym pracujemy od wielu lat. Myślę, że spokojnie mogę powiedzieć, że 90% projektów w Polsce, które były wyposażane w ten sprzęt, kontraktowaliśmy my. Co ciekawe, Blokland używa do swoich boxcoolerów systemy antyporostowe – ang. Marine Growth Prevention System (MGPS)  Cathelco i przez to byliśmy pośrednio powiązani z tą firmą od dłuższego czasu.

Oceniliśmy, że perspektywicznym pomysłem byłoby związanie się z Cathelco na stałe. W trakcie naszych rozmów, Cathelco stało się częścią grupy Evac, co finalnie zaowocowało tym, że udało nam się nie tylko wejść na nowy dla nas rynek remontowy i serwis części, ale dodatkowo uzupełnić naszą ofertę systemów sanitarnych. Jesteśmy jedną z nielicznych firm w Polsce, która może się pochwalić tak prestiżową współpracą, zapewniając pełne wsparcie techniczne dla naszych klientów.

Wspomnieliście, że bierzecie udział w branżowych targach. Co z Waszej perspektywy dają takie spotkania?


Targi to niezwykle ważne wydarzenia. W krótkim czasie, zazwyczaj około 2-3 dni, mamy możliwość przeprowadzenia kilkudziesięciu spotkań z naszymi klientami i biurami projektowymi. Wzmacniamy nasze relacje, wymieniamy informacje o projektach, prezentujemy swoją pozycję na rynku, czasami finalizujemy umowy tak jak to miało miejsce w tym roku na Baltexpo. Angażujemy się w te wydarzenia na 100%, przygotowujemy się dużo wcześniej i nigdy nie jest to czas stracony.

Marine Center nie ogranicza się tylko do sprzedaży. Staracie się zapewnić wsparcie techniczne i logistyczne. Wymaga to zaangażowania całego sztabu ludzi. Jak wygląda praca u Was w firmie?

Gdańsk to bardzo wdzięczne miejsce do prowadzenia firmy branży morskiej. Mamy doskonały Wydział Okrętownictwa na Politechnice Gdańskiej i cały sztab inżynierów z pasją. Mieści się tu wiele firm związanych z przemysłem stoczniowym, co umożliwia wymianę doświadczeń oraz współpracę przy realizacji większych kontraktów.

To pasjonująca praca, nie ma w niej miejsca na monotonię. Uczestniczymy w projektach od samego początku, interesujemy się nimi jeszcze na etapie planowania. Dodatkowo, zajmujemy się rynkiem ogólnoświatowym, więc mamy okazję pracować z ludźmi z całego świata, co pozwala poznać sposoby prowadzenia biznesu w innych krajach. Praca w Marine Center jest dynamiczna. Oprócz pracy biurowej są to wyjazdy do stoczni, gdzie realizowane są projekty, na które dostarczamy urządzenia, świadcząc usługi z zakresu doradztwa, uruchomień, szkoleń i serwisu.

Często musimy reagować szybko, odpowiadać na najbardziej niespodziewane sytuacje, dobrać najbardziej efektywne formy pomocy. To praca dostarczająca adrenalinę! Poza tym, po prostu wszyscy lubimy statki.

Jakie są cele i priorytety Marine Center?

W tej branży, gdzie często czas odgrywa krytyczną rolę, a przedmiotem handlu są zazwyczaj skomplikowane urządzenia, bardzo ważna jest rzetelność i profesjonalizm. Te dwie cechy powodują, że zyskaliśmy zaufanie wielu klientów. To można nazwać naszym priorytetem. Natomiast naszym celem jest stały rozwój, pozwalający na angażowanie się w coraz bardziej skomplikowane przedsięwzięcia.

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 35325,00 $ tona 1,73% 21 wrz
 Cynk 3002,00 $ tona -0,50% 21 wrz
 Aluminium 2863,00 $ tona 0,60% 21 wrz
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.