• <
Baltexpo2023_duży

PKN Orlen analizuje wiele projektów związanych z rozwojem, obecnie koncentruje się na przejęciu grupy Lotos

pc

11.05.2018 04:23 Źródło: PAP
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki PKN Orlen analizuje wiele projektów związanych z rozwojem, obecnie koncentruje się na przejęciu grupy Lotos

Partnerzy portalu

PKN Orlen analizuje wiele projektów związanych z rozwojem, obecnie koncentruje się na przejęciu grupy Lotos - GospodarkaMorska.pl

PKN Orlen stale analizuje wiele projektów mogących wpisać się w długoterminowy rozwój jego grupy, a obecnie koncentruje się m.in. na wyzwaniach związanych z przejęciem grupy Lotos – podała spółka, pytana o możliwy udział i jej rolę w budowie elektrowni atomowej.

„PKN Orlen w trybie ciągłym analizuje wiele różnych projektów, które mogłyby wpisać się w plany długoterminowego rozwoju grupy kapitałowej. O istotnych zdarzeniach spółka informuje w komunikatach giełdowych, wypełniając swoje obowiązki informacyjne” – podkreślił płocki koncern, odpowiadając w czwartek na pytania PAP.

„Obecnie koncentrujemy się na bieżących wyzwaniach związanych z przejęciem grupy Lotos, czy realizacją kluczowych projektów inwestycyjnych. Ponadto dostrzegamy potencjał i analizujemy udział w rozwoju farm wiatrowych” – oświadczył PKN Orlen, pytany m.in. czy spółka analizuje udział w planach budowy elektrowni atomowej w Polsce i czy rozważa przejęcie wiodącej roli w tym projekcie.

W czwartek niektóre media, powołując się na publikacje agencji Reuters, podały informację, iż koncern PGE zrezygnował z wiodącej roli w planach budowy elektrowni atomowej w Polsce i rolę tę ma przejąć PKN Orlen. „Państwowy koncern energetyczny PGE zrezygnował z wiodącej roli w planach budowy pierwszej polskiej elektrowni atomowej i będzie się koncentrował na farmach wiatrowych na Bałtyku, informuje Reuters powołując się na anonimowe źródła. Inni informatorzy agencji twierdzą, że rolę PGE w projekcie atomowym ma przejąć PKN Orlen” - napisał m.in. portal Puls Biznesu.

Pod koniec kwietnia członek zarządu PKN Orlen ds. finansowych Wiesław Protasewicz mówił, że w przypadku projektu budowy elektrowni atomowej w Polsce, płocki koncern nie podjął żadnej wiążącej decyzji. „Spółka nie podjęła żadnej wiążącej decyzji w sprawie zaangażowania w projekt atomowy” – oświadczył wówczas Protasewicz. Zaznaczył przy tym, że gdyby taka decyzja zapadła, to płocki koncern natychmiast o tym poinformuje.

„Ewentualna decyzja o zaangażowaniu spółki w ten projekt będzie uzależniona od ostatecznego kształtu ram prawnych i finansowych" - podkreślił Protasewicz. Wspomniał przy tym, iż w trakcie przygotowywania jest aktualizacja strategii płockiego koncernu. „Również ustosunkujemy się do tej kwestii w tej strategii” - przyznał Protasewicz, pytany pod koniec kwietnia czy PKN Orlen planuje udział w projekcie budowy polskiej elektrowni atomowej.

Minister Energii Krzysztof Tchórzewski zapowiadał z końcem kwietnia, że rozstrzygnięcie w kwestii budowy elektrowni jądrowej w Polsce musi nastąpić w tym roku. „Rozstrzygnięcie musi nastąpić w tym roku, jeżeli chcemy dotrzymać ustawy” - ocenił wtedy szef resortu energii. W marcu Tchórzewski przyznał, że jeśli chodzi o krajowy projekt jądrowy, dotyczy on kwoty 70-75 mld zł. Dodał wówczas, że Polska jest w stanie podołać tej inwestycji, ale finansowanie jest trudne ze względu na wysokość kwoty.

PKN Orlen informował w lutym, że sprawdza wszystkie możliwe projekty, które mogą wpisywać się w strategię koncernu, w tym również projekt budowy elektrowni atomowej. Spółka komentowała w ten sposób informacje medialne, iż analizuje udział w projekcie elektrowni jądrowej.

„Projekty, takie jak budowa w Polsce elektrowni jądrowej, wymagają decyzji rządowej i analizy przeprowadzonej przez poszczególne firmy. W PKN Orlen sprawdzamy wszystkie możliwe projekty, które mogą wpisywać się w naszą strategię, w tym również projekt budowy elektrowni atomowej" - oświadczył płocki koncern w lutym, proszony wówczas przez PAP o komentarz w sprawie.

PKN Orlen zwrócił przy tym uwagę, iż produkcję i sprzedaż energii elektrycznej realizuje już teraz, a jednocześnie przygląda się innym rozwiązaniom. „Natomiast należy pamiętać, że wszystkie projekty, które realizuje PKN Orlen, muszą przejść restrykcyjne analizy inwestycyjne” – podkreślał w lutym płocki koncern.

W czwartek PKN Orlen poinformował, że do przetargu tej spółki na wykonanie koncepcji technicznej projektu budowy morskich farm wiatrowych na Bałtyku zgłosiło się ponad 20 firm. Spółka podała, że łączna moc inwestycji może wynieść 1200 MW. Jak zaznaczył płocki koncern, obecnie prowadzony jest dialog techniczny z oferentami.

etmal_790x120_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.