• <
nauta_2024

Partner Stocznia z Polic odpowiada na artykuł „NYT”: Nie zatrudniamy obywateli Korei Północnej

pc/PAP

02.01.2018 17:54 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Partner Stocznia z Polic odpowiada na artykuł „NYT”: Nie zatrudniamy obywateli Korei Północnej

Partnerzy portalu

Partner Stocznia z Polic odpowiada na artykuł „NYT”: Nie zatrudniamy obywateli Korei Północnej - GospodarkaMorska.pl

Nie zatrudniamy obywateli Korei Północnej – poinformował Radio Szczecin Bogdan Basarab, radca prawny reprezentujący Partner Stocznię z Polic, po publikacji poniedziałkowego artykułu w „New York Times” o północnych Koreańczykach zatrudnianych w Polsce. Dziennik zauważył, że to jeden z niewielu krajów, „które wciąż przyjmują północnokoreańskich robotników mimo obiekcji Waszyngtonu”.

Basarab odniósł się także do zarzutu dziennika, który twierdzi, że Polska nadal umożliwia zarobki Koreańczykom, mimo iż Rada Bezpieczeństwa ONZ domaga się ich wydalenia w ciągu dwóch lat. „To ma być proces, który najwyraźniej ma miejsce, skoro liczba zezwoleń na pracę między 2016 a 2017 rokiem spadła” – napisał dla Radia Szczecin radca prawny polickiej stoczni.

„NYT” zwrócił uwagę, że MSZ wezwało władze lokalne, by wstrzymały wydawanie zezwoleń na pracę północnym Koreańczykom i że nowe przepisy wchodzące od stycznia zobowiązują je do tego. Zdaniem dziennika, wydawanie takich zezwoleń przed wejściem w życie nowych przepisów „ilustruje trwałość relacji komercyjnych nawiązanych podczas zimnej wojny, kiedy Polska była członkiem bloku komunistycznego”.

Według „NYT”, relacje między Polską a Koreą Północną ochłodziły się po upadku Związku Radzieckiego, ale Polska pozostaje jednym z siedmiu państw europejskich, które utrzymują ambasady w Pjongjangu.

Koreański Instytut Zjednoczenia Narodowego w Seulu szacuje, że za granicą pracuje obecnie nawet 147 tys. północnych Koreańczyków. Podobno władze Korei Północnej zabierają od 30 do 80 proc. ich zarobków, co – zdaniem większości ekspertów – daje przychód w wysokości od 200 do 500 milionów USD rocznie – odnotował „NYT”. 

etmal_790x120_gif_2020

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.