• <
Nauta_top_1100x200

PAIH: w październiku będziemy zachęcać przedsiębiorców do ekspansji na światowe rynki

ew

27.09.2019 11:40 Źródło: PAP
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki PAIH: w październiku będziemy zachęcać przedsiębiorców do ekspansji na światowe rynki
PAIH: w październiku będziemy zachęcać przedsiębiorców do ekspansji na światowe rynki - GospodarkaMorska.pl

Jedynie 13 proc. mikro i małych oraz 27 proc. średnich firm w Polsce deklaruje aktywność biznesową za granicą; aby zachęcić przedsiębiorców do szerszej ekspansji na światowe rynki, Polska Agencja Inwestycji i Handlu organizuje w październiku Forum Biznesu.

"Pomożemy przedsiębiorcom w wyborze optymalnej ścieżki ekspansji zagranicznej" - mówi PAP szefowa Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu Grażyna Ciurzyńska.

Forum Biznesu, którego organizatorem jest PAIH, odbędzie się 9 października 2019 r. na PGE Narodowym w Warszawie. Bezpłatne warsztaty dla firm czy indywidualne konsultacje z ekspertami, które zorganizowane zostaną w ramach forum, mają przybliżyć polskim przedsiębiorcom zagraniczne rynki.

Jak podaje PAIH, eksport odpowiada za 45 proc. polskiego PKB. "To lokomotywa krajowej gospodarki i skuteczne narzędzie stymulujące rozwój oraz innowacyjność polskich firm" – informuje agencja.

Eksperci Agencji wyjaśniają, że w polskim biznesie działają głównie małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP), a gros na rynku lokalnym. Obawa przed zagraniczną konkurencją, ryzyko kursowe, problemy z zatrudnieniem zagranicznych pracowników, brak możliwości weryfikacji kontrahenta, wysokie koszty - to główne bariery działalności eksportowej wskazywane przez polskie firmy z sektora MŚP - podkreśla PAIH.

Tymczasem przedsiębiorcy, którzy podjęli wyzwanie eksportowe, odnotowują wymierne efekty, o czym świadczą bardzo dobre wyniki polskiego handlu zagranicznego - przekonuje PAIH. Jego wartość, mimo ogólnoświatowego spowolnienia gospodarczego, wzrosła o 7,7 proc. do 951 mld zł w 2018 r. wobec 882 mld w 2017 r. Według prognoz MPiT do końca tego roku handel zagraniczny wzrośnie o 6 proc.

"Wejście na nowy rynek to duże wyzwanie, zwłaszcza dla małych i średnich firm. Dlatego naszą rolą jest m.in. pomoc w zmniejszeniu ryzyka związanego z działalnością na zagranicznych rynkach – mówi Ciurzyńska.

Podkreśla, że przedsiębiorcy, którzy "chcą postawić pierwszy krok za granicą lub planują ekspansję na kolejne rynki świata" będą mogli podczas PAIH Forum Biznesu wziąć udział w bezpłatnych warsztatach rynkowych oraz panelach sektorowych. "Wydarzenie skierowane jest do polskich przedsiębiorców, ze szczególnym uwzględnieniem MŚP, aktywnych eksporterów i przedsiębiorców zainteresowanych eksportem swoich produktów i usług oraz planujących i realizujących inwestycje zagraniczne" – wyjaśnia Ciurzyńska.

Podczas Forum każdy przedsiębiorca będzie mógł skonsultować swój pomysł na międzynarodowy projekt z szefami zagranicznych przedstawicielstw PAIH oraz ekspertami sektorowymi Agencji – zapowiada PAIH.

Do dyspozycji uczestników forum będą też partnerzy PAIH z Grupy Polskiego Funduszu Rozwoju, instytucje szczebla centralnego oraz regionalnego, gotowi doradzić w zakresie realizacji projektów eksportowych i inwestycyjnych za granicą - mówi Ciurzyńska. "Specjalny program PAIH Forum Biznesu kierowany jest także do potencjalnych inwestorów w Polsce. Będą oni mogli zapoznać się z warunkami działania w ramach Polskiej Strefy Inwestycji, która od 2018 roku obejmuje swym obszarem praktycznie cały kraj" - podsumowuje Agencja

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 37500,00 $ tona 2,53% 24 wrz
 Cynk 3109,00 $ tona 2,17% 24 wrz
 Aluminium 2905,00 $ tona -1,06% 24 wrz
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.