• <
BOTA_TECHNIK_MEGA

Gróbarczyk: niepowtarzalna szansa dla gospodarki morskiej

Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki Gróbarczyk: niepowtarzalna szansa dla gospodarki morskiej
Gróbarczyk: niepowtarzalna szansa dla gospodarki morskiej - GospodarkaMorska.pl

pc

13.05.2017 Źródło: PAP

Dziś potrzeba wizji rozwoju gospodarki morskiej, która na stale wpisze się w rozwój kraju – powiedział w piątek minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk, otwierając Konwent Morski w Szczecinie. Obecna sytuacja świata, warunki geopolityczne dają niepowtarzalną szansę na odbudowę i rozwój branży morskiej – powiedział na spotkaniu przedstawicieli polskiej branży morskiej, organizowane z inicjatywy resortu.

Konwent Morski został powołany w grudniu 2016 r. z inicjatywy ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marka Gróbarczyka. Do jego głównych zadań należy opiniowanie kierunków działania resortu, rekomendacja inicjatyw oraz przedkładanie projektów rozwoju obszarów, którymi zajmuje się ministerstwo.

– Obecna sytuacja świata, warunki geopolityczne dają niepowtarzalną szansę na odbudowę i rozwój branży morskiej, na odnalezienie się i trwałe zagnieżdżenie w strukturach światowych, tak aby odgrywać w nich zasadniczą rolę – powiedział minister Gróbarczyk. – Zniknęliśmy ze światowych rankingów przemysłu stoczniowego, ale dziś mamy szansę stworzenia tak mocnych rozwiązań, aby powrócić na top listę w światowym rankingu – dodał.

Minister podkreślił, że należy stworzyć wizję przyszłości gospodarki morskiej „na tyle mocną, żeby w przyszłości żadne decyzje, czy to wychodzące z naszego kraju czy z innego, nie zburzyły kierunku jej rozwoju”.

– To ostatni okres w historii Unii Europejskiej, kiedy MON może pomagać polskim przedsiębiorcom przemysłu zbrojeniowego, w tym stoczniom – powiedział sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Bartosz Kownacki. – Wiemy, że Unia Europejska próbuje całkowicie zliberalizować rynek zbrojeniowy, czyli rynek, który jest oparty na bezpieczeństwie dostaw i serwisowania. Jeśli do tego dojdzie, to nie będzie polskiego przemysłu zbrojeniowego, a polskim stoczniom będzie o wiele trudniej funkcjonować – zaznaczył.

Kownacki wyraził nadzieję, że przez kilka najbliższych lat „będziemy powstrzymywali falę nierozsądnego liberalizmu, który może doprowadzić do tego, że w przypadku kryzysu zbrojnego Polska będzie bezbronna, bo nie będzie w stanie remontować swoich okrętów czy produkować karabinów”.

W czasie Konwentu Morskiego prezes Polskich Linii Oceanicznych Marek Orent przedstawił projekt konsolidacji żeglugi liniowej w Polsce. – Chcielibyśmy, aby doszło do połączenia z nami małych podmiotów, w wyniku czego powstanie jedna organizacja, korzystająca z doświadczenia Polskich Linii Oceanicznych. W ten sposób możliwy byłby popyt na budowę nowych statków i rozwój żeglugi – wyjaśnił.

Prezes Orent dodał, że obecnie Polskie Linie Oceaniczne posiadają dwa statki „Chodzież” i „Żerań”. – To jednostki, które są bardzo wyeksploatowane i w ciągu 2-3 lat należy podjąć decyzję o ich wycofaniu, ich dalsza naprawa nie będzie opłacalna. Dlatego mamy nadzieję, że z nowym rządem, który aktywnie wspiera odbudowę gospodarki morskiej, powstaną nowe możliwości do rozwoju żeglugi liniowej. Chcemy, aby wykorzystano doświadczenie naszych pracowników, którzy dziś nie mają środków do pracy – wyjaśnił.

Pierwsze spotkanie przedstawicieli branży morskiej odbyło się w lutym. Organizatorzy konwentu zapowiedzieli, że następne posiedzenie odbędzie się w Kołobrzegu i będzie dotyczyło rybołówstwa oraz żeglugi śródlądowej.

Źródło:
PAP

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 32925,00 $ tona -0,77% 15 cze
 Cynk 2986,00 $ tona -1,87% 15 cze
 Aluminium 2458,00 $ tona -1,84% 15 cze
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.