• <
Baltexpo2023_duży

Crist zbuduje polarny statek logistyczny dla Francuzów

10.12.2015 13:30 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Crist zbuduje polarny statek logistyczny dla Francuzów

Partnerzy portalu

Crist zbuduje polarny statek logistyczny dla Francuzów - GospodarkaMorska.pl

2 grudnia 2015r. CRIST podpisał z francuską stocznią CHANTIERS PIRIOU kontrakt na budowę statku logistycznego, tzw. Polar Logistic Vessel.

Polarny statek logistyczny będzie służył do transportu ładunków w zbiornikach pomiędzy francuską stacją polarną Dumont d’Urville (położoną na Antarktydzie), a tasmańskim portem Hobart. Transport będzie odbywał się w ładowni mieszczącej do 1 200 ton ładunku.

Z uwagi na przeznaczenie oraz funkcjonowanie w najtrudniejszych warunkach lodowych i pogodowych jednostka będzie posiadała wysoką klasę lodową, gwarantującą niezawodność i skuteczność pracy statku w obszarze jego pływania. Budowa takiej jednostki wymaga od Stoczni CRIST zastosowania specjalistycznych materiałów spawalniczych i technologii oraz wiąże się z koniecznością dostosowania się do wymagających procedur. Statek posłuży także jako patrolowiec marynarki wojennej w celu dozorowania pozaeuropejskich wód Republiki Francuskiej i zastąpi tym samym obecnie służący patrolowiec L\'Albatros oraz lodołamacz L\'Astrolabe.

PLV napędzany będzie czterema silnikami, których moc będzie przekazywana poprzez dwie linie wałów. Statek będzie miał możliwość obsługi dwóch helikopterów.

Jest to kolejny kontrakt Stoczni CRIST na budowę jednostki specjalistycznej, unikatowej i prototypowej.

INFORMACJE TECHNICZNE

Długość całkowita - 72 m
Szerokość - 16 m
Masa kadłuba - 1850 ton

Przewidywany czas realizacji kontraktu wynosi 12 miesięcy.

etmal_790x120_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.