• <
gryfia_70lat

WTO przewiduje kontynuację zapaści na światowych rynkach z powodu wybuchu epidemii koronawirusa

PMK

18.02.2020 21:06 Źródło: własne
Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski WTO przewiduje kontynuację zapaści na światowych rynkach z powodu wybuchu epidemii koronawirusa

Partnerzy portalu

WTO przewiduje kontynuację zapaści na światowych rynkach z powodu wybuchu epidemii koronawirusa - GospodarkaMorska.pl

Według Światowej Organizacji Handlu globalny handel towarami będzie dalej słaby w nadchodzących miesiącach, ponieważ zakłócenia spowodowane koronawirusem w Chinach hamują przepływ międzynarodowego handlu, już wcześniej odczuwającego trudności z powodu taryf.

Ostatni wynik indeksu Goods Trade Barometer wyniósł 95,5, w porównaniu z poziomem 96,6 w listopadzie. Odczyty 100 wskazują na wzrost w następnym kwartale zgodnie z trendami średnioterminowymi, podczas gdy te wyższe lub niższe niż 100 wskazują na wzrost powyżej lub poniżej ostatniego trendu.

- Powolny start może być jeszcze bardziej zahamowany przez globalne zagrożenia dla zdrowia i inne ostatnie wydarzenia w pierwszych miesiącach roku, które nie zostały jeszcze uwzględnione w dostępnych danych barometru – czytamy w raporcie WTO.

Jak podała organizacja, wolumen światowego handlu towarami spadł w trzecim kwartale ubiegłego roku o 0,2%.

Ostatni odczyt barometru nie wskazuje na trwały powrót do równowagi. Wzrost handlu z roku na rok może ponownie spaść w pierwszym kwartale 2020 roku, choć oficjalne statystyki potwierdzające to będą dostępne dopiero w czerwcu.

Odczyty zamówień eksportowych, frachtu lotniczego i komponentów elektronicznych, choć poniżej poziomu bazowego, „wydają się ustabilizować i zwykle powinny wzrosnąć w nadchodzących miesiącach”.

- Jednak na każdy element barometru handlu towarami będzie miał wpływ epidemii koronawirusa i skuteczność wysiłków w leczeniu i powstrzymywaniu choroby - powiedziała organizacja.

Stany Zjednoczone i Chiny podpisały w zeszłym miesiącu umowę, która zapobiegła eskalacji wojny handlowej między dwiema największymi gospodarkami świata, ale utrzymała nienaruszone cła na swoje towary. Tymczasem Wielka Brytania i Unia Europejska próbują wypracować porozumienie w sprawie handlu transgranicznego po tym, jak Wielka Brytania oficjalnie opuściła blok 31 stycznia po prawie pół wieku członkostwa.

Partnerzy portalu

port_gdańsk_bezpieczny_port_dla_biznesu_black_390x100_2020
okmarit_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.