• <

Dzień Otwarty w Bałtyckim Terminalu Kontenerowym za nami (foto)

Kamil Złoch/gdynia.pl

20.07.2019 19:28 Źródło: własne
Strona główna Dzień Otwarty w Bałtyckim Terminalu Kontenerowym za nami (foto)
Dzień Otwarty w Bałtyckim Terminalu Kontenerowym za nami (foto) - GospodarkaMorska.pl

Kto nie lubi oglądać ogromnych maszyn, które na co dzień możemy zobaczyć jedynie z daleka? Za nami kolejny Dzień Otwarty BCT, czyli Bałtyckiego Terminalu Kontenerowego w Gdyni. Starsi i młodsi mogli obejrzeć i dotknąć praktycznie całego sprzętu, który na co dzień przeładowuje setki ton towarów przypływających do Gdyni.

To jedna z branż, które zdecydowanie kojarzą się z Gdynią – transport morski to tony towarów z całego świata, które po przeładunku w gdyńskim BCT ruszają w dalszą drogę. Terminal kontenerowy na co dzień daje pracę kilkuset osobom, które m.in. obsługują specjalistyczny sprzęt i czuwają nad wszystkimi formalnościami.

W sobotę, jak co roku, terminal otworzył swoje bramki dla wszystkich. Dzień Otwarty BCT to niepowtarzalna okazja do przyjrzenia się z bliska urządzeniom, które każdego dnia przeładowują setki ton w kontenerach. Piknik, dzięki któremu mieszkańcy mogą poznać pracę terminalu znów cieszył się ogromnym zainteresowaniem.

– To miejsce jest na co dzień zamknięte, to strefa bezpieczeństwa. W ten jeden dzień w roku wszyscy mogą tutaj przyjść i nawet spróbować pracy na niektórych maszynach, które są prostsze w obsłudze – mówi Michał Kużajczyk, dyrektor handlowy Bałtyckiego Terminalu Kontenerowego w Gdyni. - Mamy dostępne praktycznie wszystkie urządzenia pracujące na terminalu, przynajmniej do obejrzenia z bliska, mamy też miasteczko zabaw dla dzieci, prezentację Centrum Nauki Experyment – wymienia.

Raj dla najmłodszych, szczególnie chłopców – tak śmiało można określić możliwość wejścia do wielkich dźwigów, wózków i ciężarówek, które pobudzają wyobraźnię. Przy atrakcjach, dzięki którym terminal „żyje” na co dzień ustawiały się spore kolejki, a pracownicy BCT chętnie pokazywali, jak działają ich narzędzia pracy.

– To głównie maszyny przeładunkowe, od największych dźwigów, które przeładowują po 100 ton, skończywszy na ciężkich wózkach widłowych i bardzo nietypowych maszynach charakterystycznych dla terminalu jak reachstackery. To wszystko można obejrzeć, usiąść w kabinie, a niektórymi nawet troszeczkę pomanipulować – zaznacza Michał Kużajczyk.

Organizatorzy przygotowali też m.in. rejsy po terenie portu, pokaz niezwykłych towarów zatrzymanych przez celników i metody ich pracy, a nawet… możliwość podziwiania panoramy całego portu z tarasu na dachu wysokiego budynku BCT.

W tej chwili w Bałtyckim Terminalu Kontenerowym w Gdyni jest zatrudnionych ponad 300 osób, z czego około 70% to ludzie pracujący w operacjach, czyli zajmujący się bezpośrednią obsługą kontenerów na terminalu. Reszta pracowników to m.in. duży pion techniczny i tzw. nadbudowa administracyjna.

Terminal ma w tej chwili zdolności przeładunkowe sięgające 500 000 TEU, czyli małych kontenerów dwudziestostopowych. Gdyński BCT jest drugim co wielkości terminalem kontenerowym w Polsce.

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 34937,00 $ tona 1,67% 16 wrz
 Cynk 3063,00 $ tona 0,39% 16 wrz
 Aluminium 2868,00 $ tona 0,03% 16 wrz
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.