• <
Kongres_Polskie_Porty_2030

Życie na najbardziej zatłoczonej wyspie na świecie (wideo)

ew

01.04.2018 16:25 Źródło: własne
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Życie na najbardziej zatłoczonej wyspie na świecie (wideo)

Partnerzy portalu

Życie na najbardziej zatłoczonej wyspie na świecie (wideo) - GospodarkaMorska.pl

Santa Cruz del Islote to maleńka wyspa na Morzu Karaibskim, leżąca około 20 km od wybrzeża Kolumbii. Jej powierzchnia wynosi jedynie 0,012 km kw. Żeby lepiej uświadomić sobie jej wielkość można wyobrazić sobie obok siebie dwa boiska piłkarskie. Mimo swoich niewielkich rozmiarów, wypełnia ją szczelnie około 100 budynków, w których mieszka aż 1200 osób! Czyni to wyspę czterokrotnie gęściej zaludnioną niż Manhattan.

Pomimo teoretycznie niesprzyjających okoliczności - społeczność w pełni wykorzystuje swoją ograniczoną powierzchnię. Na Santa Cruz del Islote znajdziemy bowiem szkołę, dwa sklepy czy restaurację. Jeszcze 150 lat temu wyspa była niezamieszkana i użytkowana jedynie przez tamtejszych rybaków jako miejsce odpoczynku; dziś całe pokolenia rodzin z dumą nazywają ją swoim domem. Na Santa Cruz del Islote nie ma policji, ale właściwie każdy zna się jak rodzina. Gęstość zaludnienia wynosi aż 103917 osób na km kw.!

Co więcej, jak mówią mieszkańcy, nie zamieniliby swojego przyjaznego i pełnego harmonii domu na żaden inny nawet jeśli oznaczałoby to więcej miejsca. Utopia? Zobaczcie sami.

Historia jest częścią serii Planet Earth.

Dziękujemy za wysłane grafiki.