• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Wybudowany w Remontowej prom statkiem roku w Danii

Partnerzy portalu

Wybudowany w Remontowej prom statkiem roku w Danii - GospodarkaMorska.pl

Należący do Samsø Rederi prom Samso otrzymał nagrodę dla duńskiego statku roku. Tegoroczny laureat plebiscytu został ogłoszony podczas trwającej w Kopenhadze imprezy Danish Maritime Fair. Statek został zbudowany w gdańskiej stoczni Remontowa Shipbuilding.

Eksperci, którzy postanowili nagrodzić jednostkę tytułem duńskiego statku roku 2015, docenili jej innowacyjność oraz wysiłki, które zostały poczynione, by stała się jak najbardziej przyjazna środowisku.

- Samso jest dobrym przykładem statku, który został zaprojektowany w szerszym kontekście – w tym wypadku również jako przejaw ekologicznych ambicji całej społeczności - powiedział Martin Uhlenfeldt, który argumentował wybór w imieniu jury.

Samso to nowoczesny prom o długości 100 m i szerokości 19 m. Jednorazowo zabiera na pokład 600 pasażerów oraz 160 samochodów. Projekt statku opracowany został przez biuro projektowe Remontowa Marine Design & Consulting. Firma Fuo Rumia dostarczyła kompletny system zasilania gazem LNG, Hydroster zaś system ładunkowy ro-ro wraz z furtami dziobową i rufową oraz pokładami ruchomymi, wreszcie spółka Famos – kompletne wyposażenie wnętrz statku. Wszystkie te firmy należą także do grupy kapitałowej Remontowa Holding SA.

W poprzedniej edycji tych nagród statkiem roku wybrany został nowoczesny i zasilany LNG prom Bergensfjord (nazwano go statkiem roku w Danii, choć należy do norweskiego operatora). Co ciekawe, należący do Fjord Line prom także został zbudowany w Gdańsku. Na co dzień jednostka ta obsługuje połączenia z duńskiego Hirtshals. Po zmianie regulaminu, od tego roku o nagrodę mogą się ubiegać jedynie statki, które należą do duńskich armatorów bądź są czarterowane przez duńskie przedsiębiorstwa żeglugowe.

bulk_cargo_port_szczecin
Źródło:
promyskat.pl

Partnerzy portalu

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna
port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.