• <
BOTA_2023

Wild: Rozstrzygnięcie konkursu na koncepcję architektoniczną Portu Solidarność w 2019 r.

pc

14.05.2018 12:41 Źródło: PAP
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Wild: Rozstrzygnięcie konkursu na koncepcję architektoniczną Portu Solidarność w 2019 r.

Partnerzy portalu

Wild: Rozstrzygnięcie konkursu na koncepcję architektoniczną Portu Solidarność w 2019 r. - GospodarkaMorska.pl

W przyszłym roku powinniśmy mieć rozstrzygnięty konkurs na koncepcję architektoniczną Portu Solidarność Centralnego Portu Komunikacyjnego - poinformował w poniedziałek w Katowicach wiceminister w Ministerstwie Infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. CPK dla RP Mikołaj Wild.

"W przyszłym roku powinniśmy mieć rozstrzygnięty konkurs na koncepcję architektoniczną Portu Solidarność" - powiedział Wild podczas panelu o Centralnym Porcie Komunikacyjnym na Europejskim Kongresie Gospodarczym.

Jak mówił Wild, także w przyszłym roku, "chcielibyśmy być w trakcie wykupu gruntów i badań środowiskowych".

W ubiegły czwartek Sejm uchwalił ustawę ws. Centralnego Portu Komunikacyjnego. We wtorek zajmie się nią Senat.

Projekt specustawy określa m.in. zasady i warunki przygotowania, finansowania i realizacji inwestycji w zakresie budowy CPK oraz infrastruktury mu towarzyszącej. W tym również zasady i warunki rezerwacji terenu, wydania decyzji lokalizacyjnej oraz nabywania nieruchomości, a także organów właściwych w tych sprawach. Ponadto, ma on określać umocowania pełnomocnika rządu ds. CPK oraz ustroju korporacyjnego spółek realizujących inwestycje.

Nowy międzykontynentalny port lotniczy ma powstać niedaleko jednej z głównych tras wylotowych ze stolicy – przy autostradzie A2 i w pobliżu jednej z ważniejszych i bardziej uczęszczanych tras kolejowych łączących Warszawę i Łódź - w Stanisławowie, w gminie Baranów, niedaleko Grodziska Mazowieckiego. Lotnisko będzie oddalone od stolicy o ok. 40 kilometrów.

Ma to być jedno z największych lotnisk w Europie. Po pierwszym etapie budowy ma obsługiwać do 45 mln pasażerów rocznie, a docelowo nawet ok. 100 mln. Lotnisko ma powstać na ok. 3 tys. ha gruntów. Do końca 2019 r. mają trwać prace przygotowawcze, a sam port ma być budowany przez kolejne 8 lat, czyli do końca 2027 r.

Dziękujemy za wysłane grafiki.