• <
ATC_CARGO_TOP

Trwa konferencja Gazterm w Międzyzdrojach. Eksperci dyskutują o uniezależnieniu się od rosyjskiego gazu

Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski Trwa konferencja Gazterm w Międzyzdrojach. Eksperci dyskutują o uniezależnieniu się od rosyjskiego gazu
Trwa konferencja Gazterm w Międzyzdrojach. Eksperci dyskutują o uniezależnieniu się od rosyjskiego gazu - GospodarkaMorska.pl

PMK

16.05.2017 Źródło: własne/radioszczecin.pl

Uniezależnienie Polski i całej Europu Środkowo-Wschodniej od rosyjskiego gazu – to był główny temat konferencji Gazterm, która rozpoczęła się w poniedziałek (15 maja) w Międzyzdrojach.

O sytuacji państw regionu na konferencji mówił Marcin Sienkiewicz z Dolnośląskiego Instytutu Studiów Energetycznych.

- Państwa te są w bardzo zbliżonej sytuacji, jeśli chodzi o dostawy gazu zewnętrzne. Większość z tych państw jest uzależniona od importu gazu z kierunku wschodniego. Dominuje Gazprom, ale dostrzegamy perspektywy zmiany tej sytuacji - podkreśla Sienkiewicz według relacji Radia Szczecin. - Recepta to powstanie tak zwanej Bramy Północnej. Obejmuje budowę linii przesyłowej łączącej złoża norweskie, poprzez Danię, Morze Bałtyckie z wybrzeżem polskim, czyli tzw. korytarz norweski i rozbudowę terminala LNG w Świnoujściu. To łącznie jest określane mianem Bramy Północnej - tłumaczył Sienkiewicz.

Te inwestycje mają doprowadzić do zlikwidowania monopolu Gazpromu w Europie Środkowo-Wschodniej. Już w ciągu miesiąca ogłoszona zostanie procedura open season dla budowy gazociągu Baltic Pipe - poinformował na konferencji z kolei Maciej Woźniak, wiceprezes zarządu Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa.

- Procedura open season polega na tym, że dwóch operatorów ogłasza światu, że zamierzają zbudować gazociąg i pytają rynku, czy jest ktoś zainteresowany zarezerwowaniem mocy przepustowości w tym gazociągu. My, jako PGNiG, planujemy zgłosić się do tej procedury i to daje operatorom podstawę do tego, żeby móc skonstruować finansowanie dla tej inwestycji - tłumaczył Maciej Woźniak.

Wiceprezes PGNiG dużo mówił też o postępującej dywersyfikacji źródeł gazu, które otrzymuje Polska.

- Rozpoczęliśmy dywersyfikację gazu w ubiegłym roku sprowadzając pierwsze dostawy komercyjne przez terminal w Świnoujściu - tłumaczy Wożniak. - Te dostawy kontynuujemy, będziemy zawiązywali kolejne kontrakty, więc jest to pierwszy gaz, inny niż rosyjski, który sprowadziliśmy do Polski. Jednocześnie bardzo kibicujemy projektowi budowy połączenia gazowego z Norwegii przez Danię do Polski, bo to będzie kolejne źródło dostaw gazu, które będzie pochodziło od innego niż dotychczasowy dostawca.

- Cele dywersyfikacji to nie tylko uniezależnienie się od dostaw rosyjskiego gazu, dzięki temu ma być po prostu taniej - zwraca uwagę Woźniak. - To spowoduje, że będziemy mieli co najmniej trzy źródła dostaw gazu do Polski i jeszcze własne wydobycie gazu w Polsce. To stwarza sytuację idealną do tego, żeby zadziałały siły rynkowe na rynku i żeby ceny gazu dla obywateli polskich, społeczeństwa i polskiej gospodarki były jak najniższe. W tym kierunku zmierzamy.

XX konferencja Gazterm potrwa do czwartku. Jest to jedno z najważniejszych wydarzeń środowiska gazowniczego. W tym roku odbywa się ona pod hasłem "Perspektywy dla nowego modelu rynku gazu w regionie Trójmorza". W spotkaniu bierze udział ponad 400 ekspertów. Wśród nich znajdują się wysokiej rangi przedstawiciele czołowych dostawców gazu, operatorów: sieci przesyłowej, systemu dystrybucyjnego, a także wybitni specjaliści z zakresu funkcjonowania międzynarodowych rynków gazu oraz stosunków międzynarodowych. Partnerem konferencji jest Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo.

Źródło:
własne/radioszczecin.pl
Port Gdynia - Budowa infrastruktury portowej do odbioru ścieków ze statków w Porcie Gdynia - 390x150
MIĘDZYNARODOWA DROGA WODNA E70
okmarit_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 33055,00 $ tona 0,39% 16 cze
 Cynk 2972,00 $ tona -0,47% 16 cze
 Aluminium 2454,00 $ tona -0,16% 16 cze
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59
port_gdańsk_sprzedaż_pge_390x100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.