• <
gryfia_70lat

Tego o kontenerowcach na pewno nie wiedziałeś

JK na podstawie worldshipping.org

29.12.2015 16:39 Źródło: własne
Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski Tego o kontenerowcach na pewno nie wiedziałeś

Partnerzy portalu

Tego o kontenerowcach na pewno nie wiedziałeś - GospodarkaMorska.pl

Żegluga liniowa jest najbardziej efektywnym środkiem transportu towarów. W ciągu jednego roku duży kontenerowiec może przewieźć ponad 200 000 kontenerów wypełnionych różnymi towarami.

Średniej wielkości kontenerowiec może przewieźć do 8000 kontenerów podczas jednego rejsu. Taka liczba przewiezionych towarów drogą morską wymagałaby wynajęcia setek samolotów, wagonów i ciężarówek. Kontenerowce podczas jednej podróży przewożą towary, które wypełniłyby kilka dużych magazynów.

Kontenerowcowe ciekawostki

Silnik dużego kontenerowca waży do 2 300 ton i ma około 1000 razy większą moc niż samochód rodzinny.

Duże kontenerowce mogą być obsługiwane przez zaledwie trzynaście osób korzystających z zaawansowanych systemów komputerowych.

Systemy komputerowe kontenerowców są bardzo zaawansowane, umożliwiają precyzyjny transport, załadunek i rozładunek tysięcy kontenerów.

Jeśli wszystkie kontenery ze statku o pojemności 11 000 TEU zostałyby załadowane na pociąg, to mierzyłby on 77 kilometrów długości.

W ciągu roku duży kontenerowiec pokonuje odległość równą trzy czwarte odległości do Księżyca. Oznacza to, że podczas jego „życia” podróżuje na Księżyc i z powrotem prawie dziesięć razy.

Lodówkai transportowane drogą morską, wyprodukowane w fabryce w Malezji, trafiają do sklepów w Los Angeles po 16 dniach, pokonując ok. 14,5 tys. km.

Koszt transportu roweru w kontenerze z Tajlandii do Wielkiej Brytanii wynosi ok. 10 dolarów. Typowy koszt wysyłki odtwarzacza DVD/CD z Azji do Europy lub USA to koszt około 1,5 dol., a kilograma kawy piętnaście centów.

Partnerzy portalu

port_gdańsk_bezpieczny_port_dla_biznesu_black_390x100_2020
okmarit_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.