• <
siemens_gamesa_2022

Spojrzenie na flotę samochodową

04.01.2016 06:14 Źródło: własne

Partnerzy portalu

Spojrzenie na flotę samochodową - GospodarkaMorska.pl

Czy jest flota samochodowa, jak ją budować, jakie formy finansowania wybrać? Na takie pytanie musi odpowiedzieć sobie każdy przedsiębiorca, zanim zdecyduje się na zakup samochodu do firmy. Spotkaliśmy się z Kamilem Kroplewskim, Kierownikiem Działu Sprzedaży Flotowej Volkswagen Plichta, aby przybliżyć Państwu temat floty samochodowej.

Co to jest flota samochodowa?

Kamil Kroplewski: Podstawą niemal każdej działalności jest sprawny transport – lokalny czy międzymiastowy. W zależności od profilu działalności jest on oparty na samochodach osobowych, dostawczych czy ciężarowych. Pojazdy te skupione w ramach jednej firmy stanowią jej flotę.

Ile samochodów tworzy flotę?

KK: Posiadając w firmie już kilka samochodów posiadamy tzw. flotę – musimy te auta serwisować, ubezpieczać, pamiętać o wymianie opon czy kontrolować ich amortyzację. Oczywiście należy również planować ich wymianę – czyli zarządzać flotą.

Czy kupując do firmy jeden samochód możemy mówić o zakupie flotowym i czy ma to wpływ na cenę samochodu?

KK: Oczywiście, dla nas istotny jest nie tylko fakt zakupu samochodu, ale także to ile samochodów firma posiada, jak często je wymienia, jakie ma plany rozwojowe i zakupowe. To wszystko przekłada się na finalną cenę oferowanego, nowego samochodu.

A jeśli prowadzę jednoosobową działalność  gospodarczą?

KK: Jeśli prowadzi się działalność w ramach jednej z wybranych grup zawodowych – lekarz, farmaceuta, prawnik, geodeta, architekt czy duchowny to firma Volkswagen przygotowała specjalne oferty rabatowe. W przypadku innych profesji zależy to od formy finansowania czy możliwości wykazania posiadania co najmniej jednego samochodu w ramach prowadzonej działalności.

Odnośnie finansowania – jaką formę finansowania zakupu wybrać?

KK: To oczywiście zależy od wielu czynników:  uwarunkowania finansowe firmy, majątek czy formy prawne prowadzonej działalności.
Zawsze możemy zakupić samochód za gotówkę, ale warto też przeanalizować inne opcje jak: leasing czy coraz bardziej popularny najem długoterminowy samochodu.  W przypadku tych dwóch ostatnich sposobów finansowania najważniejszymi argumentami jest to, że nie angażujemy całości środków finansowych potrzebnych do zakupu samochodu oraz fakt, że korzystanie z tej formy zakupu pojazdu nie obciąża bilansu firmy – mówiąc wprost poprawia wizerunek firmy z księgowego punktu widzenia.

Która z form finansowania jest obecnie najbardziej popularna?

KK: Ostatnio coraz większa popularność zdobywa najem długoterminowy.  Jest to o tyle korzystne rozwiązanie ponieważ:
- rata najmu obejmuje kompleksowo – finansowanie, ubezpieczenie, serwisowanie samochodu, ogumienie, Assistance, karty paliwowe
- planujemy stałe koszty na czas najmu samochodu
- kwestię serwisowania i napraw przejmuje centrum serwisowe – np.: Centrum Techniczne Volkswagen Financial Services
- po okresie finansowania oddajemy samochód i możemy wynająć nowy

No właśnie – a co robimy z samochodem po okresie wynajmu?

KK: Rata samochodu wynajętego w ramach wynajmu długoterminowego jest liczona w oparciu o wartość rezydualna pojazdu – wartość samochodu po okresie najmu z określonym przebiegiem. Najczęściej jest ona tak skalkulowana, że najlepszym rozwiązaniem jest pozostawienie samochodu firmie najmującej i przesiadka do nowego samochodu.
Oczywiście zawsze mamy prawo do wykupu samochodu po z góry ustalonej wartości.

Jak wygląda serwis samochodu flotowego?

KK: Serwis samochodów flotowych jest banalnie prosty – tak naprawdę korzystamy z szeregu udogodnień:

  • wsparcie dedykowanego doradcy, który nadzoruje oraz weryfikuje wszelkie naprawy i przeglądy,
  • dostęp do profesjonalnych narzędzi administrowania firmowym parkiem samochodowym,
  • szczegółowa analiza wydatków na flotę i ich kontrole,
  • możliwość przygotowania planu optymalizacji kosztów utrzymania parku samochodowego, jedna comiesięczna faktura,

Jednym telefonem do Centrum Technicznego załatwiamy wszystkie sprawy.

Dlaczego planując zakup samochodu flotowego warto wybrać Volkswagena?

KK: Volkswagen jest marką coraz częściej spotykaną we flotach firmowych. Historia marki, wprowadzane innowacje technologiczne, najwyższe standardy bezpieczeństwa czy uznana niezawodność wpływają na coraz częstszy wybór samochodów marki Volkswagen. Ważną, bardzo ważna jest wysoka wartość rezydualna samochodów po okresie użytkowania – czyli mówiąc wprost jak dużo pieniędzy odzyskamy sprzedając samochód po kilku latach użytkowania – a tu Volkswagen jest liderem w tabelach.
Istotnym jest też element wizerunkowy – jak nas postrzegają nasi partnerzy handlowi oraz konkurencja – a jednym z elementów tego postrzegania będą samochody.

Jakie modele Volkswagena są dostępne w sprzedaży flotowej?

KK: Wszystkie modele Volkswagena są dostępne w ramach sprzedaży flotowej, więc wybór jest na prawdę bardzo szeroki.

A jakie modele w gamie Volkswagena są najpopularniejsze?

KK: Największą popularnością cieszą się Volkswagen Golf (wersja hatchback i kombi), flagowa limuzyna czyli Passat, mniejsza ale niezwykle funkcjonalna limuzyna Jetta, a ostatnio mały miejski Up! W wersji osobowej jaki i ciężarowej Up! Van pozwalający na odliczenie pełnego Vatu.

Co wybierają Klienci w wyposażeniu samochodów?

KK: Samochody Volkswagena są dobrze wyposażone w ramach standardu – co ważne zwłaszcza w elemencie bezpieczeństwa – poduszki powietrzne, ESP, ABS, wspomaganie kierownicy – mamy w standardzie.
Inne elementy – klimatyzacja, nawigacja, instalacja telefoniczna – najczęściej występuje w pakietach pozwalających na ich zakup za niewielką dopłatą. Dodatkowo możemy wykupić pakiety przedłużonej gwarancji fabrycznej czy pakiety serwisowe.

Planując zakup samochodu – od czego zacząć?

KK: Proponuje skontaktować się z naszym działem Sprzedaży Flotowej Volkswagen Plichta, umówić się na spotkanie, przetestować wybrane modele, zapoznać się z aktualnymi promocjami .

Czy muszę przyjechać do salonu?

KK: Nie, rozumiem, że czas jest też elementem który kosztuje i zawsze go brakuje. Proponuje skontaktować się z nami, pokrótce ustalić jaki / jakie samochody Państwa interesują a my do Państwa przyjedziemy. Na miejscu przedstawimy wszystkie możliwości i pozostawimy Państwu samochody do przetestowania

Na pytania redakcji odpowiadał Kamil Kroplewski, Kierownik Działu Sprzedaży Flotowej VW - VW Plichta.

www.flota.plichta.com.pl
Tel. kom.: 607030952
vwflota@plichta.com.pl

Partnerzy portalu

port_gdańsk_bezpieczny_port_dla_biznesu_black_390x100_2020
Bollore_390x100_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.