• <
HARTWIG SZCZECIN

Przywódcy Polski i Chin na forum o Nowym Jedwabnym Szlaku

20.06.2016 19:57 Źródło: PAP
Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski Przywódcy Polski i Chin na forum o Nowym Jedwabnym Szlaku
Przywódcy Polski i Chin na forum o Nowym Jedwabnym Szlaku - GospodarkaMorska.pl

Przywódcy Polski i Chin wzięli udział w poniedziałek w Warszawie w forum gospodarczym poświęconym Nowemu Jedwabnemu Szlakowi. Jak przekonywali, chińska inicjatywa to ogromna szansa dla gospodarek obu krajów. Prezydent Duda zapowiedział m.in, że polskim władzom zależy, aby wzmocnić eksport do Chin.

Premier Beata Szydło, otwierając Międzynarodowe Forum Nowego Jedwabnego Szlaku oraz IV Polsko-Chińskie Forum Regionów, oceniła, że projekt Nowego Jedwabnego Szlaku stwarza dla Polski i Chin nowe możliwości. "Polska, dzięki dogodnemu położeniu naszych terminali kolejowych oraz portów morskich, jest naturalnym partnerem dla relacji tego ambitnego projektu. Już dzisiaj dysponujemy najszybszym połączeniem kolejowym z Chin do Europy, linią Łódź-Chengdu, jak i morską linią spedycji kontenerowej - Gdańsk z portami Azji Wschodniej i Chin, a także połączeniem lotniczym Warszawa-Pekin" - dodała.

Premier oceniła, że relacje polsko-chińskie "nigdy nie były tak intensywne na polu gospodarczym jak dzisiaj". "Po pięciu latach rozwijania formuły strategicznego partnerstwa podnosimy nasze relacje na kolejny, wyższy poziom. Jestem przekonana, że uzgodniony dzisiaj przez obu prezydentów nowy wymiar naszej współpracy, wszechstronne strategiczne partnerstwo, będzie dodatkowym impulsem do rozwijania wspólnych projektów i inicjatyw, które skierowane są na przyszłość i nowoczesność, i czerpać będą również z bogatej przeszłości kontaktów handlowych" - mówiła.

Szefowa rządu zapewniła, że Polska jest krajem ogromnych możliwości, liderem europejskiego wzrostu, atrakcyjnym i wiarygodnym partnerem inwestycyjnym i handlowym. "Wierzę, że to spotkanie wyzwoli nową energię do budowania wspólnych wielkich projektów, które nie tylko wzmocnią więzy współpracy między naszymi krajami, ale również będą miały realny wpływ na wzmocnienie zrównoważonego, sprawiedliwego i wzajemnie korzystnego rozwoju naszych państw" - powiedziała.

Dodała, że zapoczątkowany przez rząd Plan na rzecz odpowiedzialnego rozwoju "dodatkowo zwiększać będzie atrakcyjność Polski i jej znaczenie w ramach połączeń komunikacyjnych i handlowych między Europą i Azją".

Szydło podkreślała, że Polska jako jedyny dotąd kraj z regionu Europy Środkowo-Wschodniej przystąpiła do Azjatyckiego Banku Inwestycji Infrastrukturalnych (AIIB), którego aktywność może w istotny sposób wspierać realizację inicjatywy. "Liczne umowy, które zostały podpisane wcześniej w Pałacu Prezydenckim i porozumienia, które będą zawierane podczas dzisiejszego forum, są kolejnym krokiem na rzecz praktycznej realizacji idei Nowego Jedwabnego Szlaku" - mówiła premier.

Przypomniała, że tak jak Chiny stanowiły fundament historycznego jedwabnego szklaku, Polska była centrum szlaków handlowych wiodących z południa na północ Europy, w tym szlaku bursztynowego, łączącego Morze Śródziemne z Morzem Bałtyckim.

"Połączenie potencjałów Polski i Chin oraz regionów, z których wyrastamy, przyczyni się również do budowania strefy stabilności i bezpieczeństwa pomiędzy Europą i Azją. (...) Sięgamy w naszych planach bardzo daleko i będziemy je wraz z naszymi chińskimi partnerami konsekwentnie realizować" - zaznaczyła Szydło.

Po Szydło głos zabrał prezydent Andrzej Duda. Powiedział, że wierzy, iż impuls polityczny, pokazanie otwarcia politycznego na współpracę biznesową z Chinami wpłyną na śmiałą i skuteczną realizację zawieranych porozumień, umów i memorandów. "Nasza obecność ma podkreślić jedno: niezwykłą wagę tego spotkania i współpracy gospodarczej i międzyludzkiej pomiędzy Polską a Chinami. Ma podkreślić także to, że w naszych wzajemnych relacjach istnieją cały czas jeszcze ogromne pokłady potencjału, który można w doskonały sposób wykorzystać" - powiedział prezydent.

"Wierzę w to, że ta siła, którą nadajemy tej współpracy, także poprzez impuls polityczny, także poprzez pokazanie otwarcia politycznego na tę właśnie współpracę biznesową, na wzajemnie korzystny rozwój, że to wszystko wpłynie na śmiałą i skuteczną realizację i wypełnienie tych wszystkich porozumień, umów i memorandów, które są pomiędzy naszymi krajami zawierane" - podkreślił prezydent.

Dodał, że perspektywa współpracy jest wielka. "Polskie władze starają się uczynić wszystko, aby wspierać te możliwości rozwoju biznesowego, stąd też podjęliśmy decyzję o otwarciu kolejnego polskiego konsulatu generalnego właśnie w Chengdu, w tym mieście, z którego rozpoczyna swój bieg ta symboliczna linia kolejowa (między Chengdu a Łodzią - PAP)" - poinformował Duda.

Zaznaczył jednak, że to "pierwszy krok". "Chciałbym, by było więcej połączeń lotniczych, chciałbym, by ta możliwość przepływu biznesowego była sprawniejsza, chciałbym, abyśmy tworzyli też dodatkowe połączenia: drogowe, połączenia morskie, wszystko to, co będzie sprzyjało rozwojowi współpracy, wszystko to, co będzie wspierało także wymianę towarową" - mówił Duda. Dodał, że polskim władzom zależy, aby wzmocnić polski eksport do Chin, przede wszystkim towarów rolnych.

"To forum Nowego Jedwabnego Szlaku, w którym Polska chce zająć tak istotne miejsce, trzeba rozpatrywać także w aspekcie współpracy w ramach całej Unii Europejskiej, a więc relacji pomiędzy Unią Europejską a Chinami, a także - co dla mnie również niezmiernie ważne - w perspektywie współpracy w ramach formatu 16+1, a więc kraje Europy Środkowo-Wschodniej i Chiny" - powiedział Duda. "Podpisaliśmy dzisiaj cały szereg porozumień, umów i memorandów. Wiem, że mają być podpisane dalsze umowy gospodarcze" - mówił prezydent Polski.

Prezydent Xi Jinping przekonywał, że Chiny i Polska znajdują się na dwóch krańcach euroazjatyckiego mostu, a priorytetem jest współpraca gospodarcza i handlowa. "Będziemy działać na rzecz kontynuowania i upowszechniania ducha jedwabnego szlaku, szeroko zakrojonych konsultacji (...), promowania regularnego rozkwitu gospodarczego oraz utrzymania pokoju i stabilności na świecie" - zadeklarował Xi.

Podkreślił, że Polska jest dobrym partnerem i przyjacielem narodu chińskiego. Zaznaczył, że w 2015 r. obroty handlowe między naszymi krajami wyniosły 17 mld dol. "Polska już od 11 lat pozostaje największym partnerem handlowym Chin w regionie Europy Środkowo-Wschodniej" - zaznaczył Xi Jinping. Dodał, że oba kraje chcą ponosić większą odpowiedzialność i odgrywać większą rolę we współpracy regionalnej.

"Chiny i Polska oddzielnie stają na wschodnim i zachodnim końcu nowego euroazjatyckiego mostu (...), promując reformę rynkową, a także znajdując się w kluczowym okresie ulepszenia i modernizacji gospodarki. Polska jest także ważnym członkiem wielu międzynarodowych organizacji i pomostem łączącym wiele stron" - mówił prezydent Chin.

Według niego priorytetem i kierunkiem jest współpraca gospodarcza i handlowa. "Rozwój gospodarki jest fundamentem silnego kraju i szczęścia ludzi (...). Obie strony powinny dołożyć wspólnych wysiłków na rzecz promowania handlu chińsko-unijnego i budowy mechanizmu inwestycyjnego" - powiedział. Dodał, że obie strony będą mogły wykorzystać specjalną linię kredytową w wysokości 10 mld dolarów w celu zwiększenia inwestycji w obszarach m.in. energii, transportu, logistyki, infrastruktury i telekomunikacji.

"Obie strony są zgodne co do konieczności umocnienia współpracy i budowy parków przemysłowych, zintegrowania i wykorzystania atutów nowoczesnej europejskiej technologii i chińskich zdolności produkcyjnych oraz geograficznego położenia Polski" - mówił Xi Jinping.

W forum wziął udział także wicepremier, minister rozwoju Mateusz Morawiecki. Jak powiedział, istnieje ogromna spójność pomiędzy strategią Nowego Jedwabnego Szlaku, budowy nowych dróg handlowych i rozwoju współpracy inwestycyjnej pomiędzy krajami z Planem na rzecz odpowiedzialnego rozwoju. "Cieszy mnie bardzo, że dynamika naszych dwóch narodów, dynamika rozwoju gospodarczego trafia na wspólny mianownik. Jesteśmy na tej samej fali rozwoju" - powiedział.

Dodał, że chciałby, aby otwarcie Polski na handel z Chinami spotkało się z takim samym otwarciem Chin na polskich eksporterów i ekspansję polskich przedsiębiorców. Zwrócił uwagę na duży, niekorzystny dla Polski dysparytet w handlu. "Jest to wielka praca do wykonania dla polskich przedsiębiorców, ale też zaproszenie do otwarcia dla chińskich przyjaciół na polskie towary i usługi" - zaznaczył.

Dodał, że Polska jest gotowa także na rozwój współpracy inwestycyjnej między krajami. "Rozwój inwestycji infrastrukturalnych, zarówno lotniczych, energetycznych, telekomunikacyjnych, jak i połączeń lądowych, morskich oraz kolejowych tworzy niezwykle płodny grunt do pełnej, głębokiej współpracy inwestycyjnej miedzy przedsiębiorstwami chińskimi i polskimi" - podsumował Morawiecki.

Port Gdynia - Budowa infrastruktury portowej do odbioru ścieków ze statków w Porcie Gdynia - 390x150
port_gdańsk_deepwater_2021_390x100

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 40187,00 $ tona 1,80% 3 gru
 Cynk 3323,00 $ tona 0,91% 3 gru
 Aluminium 2647,00 $ tona -0,26% 3 gru
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.