• <
gryfia_70lat

Polski projekt otrzymał status projektu flagowego w Unii Europejskiej

20.08.2015 14:56 Źródło: własne
Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski Polski projekt otrzymał status projektu flagowego w Unii Europejskiej

Partnerzy portalu

Polski projekt otrzymał status projektu flagowego w Unii Europejskiej - GospodarkaMorska.pl

ESABALT realizowany przez Wydział Nawigacyjny (kierownictwo prof. Zbigniew Pietrzykowski) Akademii Morskiej w Szczecinie otrzymał status flagship project w Strategii Unii Europejskiej dla Regionu Morza Bałtyckiego (EUSBSR - Strategy for the Baltic Sea Region) i został dodany do Planu Działania w tej Strategii ogłoszonym w czerwcutego roku. Projekt realizuje jedynie 4 konsorcjantów.

Koncepcja proponowana przez projekt ESABALT „Zwiększenie świadomości sytuacyjnej dla podniesienia bezpieczeństwa morskiego na Bałtyku” polega na stworzeniu zintegrowanego systemu służącego podwyższeniu bezpieczeństwa morskiego, który zawierać będzie najnowocześniejsze osiągnięcia z zakresu pozycjonowania, e-nawigacji, systemów obserwacji naziemnej oraz systemu wielokanałowej łączności morskiej (cooperative communications).

Naczelnym celem projektu jest opracowanie rozwiązania technologicznego służącego zwiększeniu wiedzy o aktualnej sytuacji na morzu dla wszystkich statków pływających w basenie Morza Bałtyckiego, łącznie z monitoringiem ruchu morskiego w czasie rzeczywistym oraz systemem obserwacji środowiska o istotnym znaczeniu dla transportu morskiego i zapobiegania wypadkom morskim.

Rozwiązanie to zawierać będzie informacje niezbędne do oceny pokrywy lodowej na morzu, rozmiarów plamy rozlewu substancji chemicznych (w przypadku wycieku), wysokości fal, prądów, jak również prędkości i kierunku wiatru. Dodatkowo, opracowane zostaną trzy wyspecjalizowane, włączone do systemu usługi, w skład których wejdą: inteligentna nawigacja morska i usługa określania kursów statków, efektywny system reagowania w sytuacjach nagłych zagrożeń oraz monitoring i raportowanie środowiskowe ze szczególnym naciskiem na funkcjonalności transgraniczne.

Partnerzy portalu

port_gdańsk_bezpieczny_port_dla_biznesu_black_390x100_2020
okmarit_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.