• <
bulk_cargo_port_szczecin

Polskie porty wciąż czekają na korzystną decyzję sądu w sprawie budowy Nord Stream 2

PMK

23.09.2017 15:06 Źródło: własne
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Polskie porty wciąż czekają na korzystną decyzję sądu w sprawie budowy Nord Stream 2

Partnerzy portalu

Polskie porty wciąż czekają na korzystną decyzję sądu w sprawie budowy Nord Stream 2 - GospodarkaMorska.pl

Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście wciąż liczy na sprzyjający wyrok w sprawie dotyczącej głębokości ułożenia rurociągu Nord Stream, co miałoby utrudniać ruch statków. Pierwsza skarga została odrzucona 2 lata temu, ale spółka złożyła odwołanie i czeka na decyzję.

Niemiecki sąd w Hamburgu odrzucił pierwszą skargę Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A,  której przedmiotem było pozwolenie na ułożenie gazociągu Nord Stream na dnie Morza Bałtyckiego.

ZMPSIŚ SA domagał się takiego ułożenia gazociągu, by ten nie blokował dostępu do portu dla statków o zanurzeniu większym niż 13,5 m. Co związane jest z planami inwestycyjnymi spółki w zakresie budowy nowych terminali głębokowodnych w porcie w Świnoujściu.

 Władze portu chcą, by gazociąg został zakopany głębiej, ponieważ utrudnia rozwój portu. Jak poinformował Słaboszewski, Niemcy się do tego zobowiązali.
– Liczymy, ze wspólnie zostanie wypracowany sposób, który nie będzie ograniczał naszych planów rozwojowych. Tego typu postępowanie będzie miało miejsce pod koniec roku – powiedział dla Radia Szczecin Dariusz Słaboszewski, prezes Zarządu Morskich Portów Szczecin i Śwonoujście.
Zdaniem Słaboszewskiego, aby umożliwić rozwój portu, gazociąg powinien być zakopany co najmniej dwa metry głębiej.

Nord Stream 2 to projekt dwunitkowej magistrali gazowej z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie o mocy przesyłowej 55 mld metrów sześc. surowca rocznie. Gazociąg ma być gotowy do końca 2019 r. Po tym roku Rosja zamierza zaprzestać przesyłania gazu rurociągami biegnącymi przez terytorium Ukrainy. Polska, kraje bałtyckie i Ukraina sprzeciwiają się projektowi.

Partnerzy portalu

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.