• <
BOTA_2023

Nowy system obsługi komunikatów EDI w BCT

04.03.2015 14:28 Źródło: własne

Partnerzy portalu

Nowy system obsługi komunikatów EDI w BCT - GospodarkaMorska.pl

W ramach szeroko zakrojonego programu inwestycyjnego prowadzonego przez BCT – Bałtycki Terminal Kontenerowy w Gdyni uruchomiony został nowy system do obsługi komunikatów EDI (Electronic Data Interchange - Elektronicznej Wymiany Danych).

Zadaniem nowo wprowadzonego systemu jest przede wszystkim szybka i bezobsługowa wymiana danych pomiędzy systemami informatycznymi BCT oraz klientów. Wdrożenie systemu wyeliminuje konieczność manualnego wprowadzania danych oraz pozwoli na ich automatyczną aktualizację i korektę ewentualnych błędów.
 
Od strony technicznej struktura systemu pozwala na przyporządkowanie (mapowanie) informacji elektronicznej dostarczonej od/do klienta do poszczególnych schematów informatycznych rozpoznawanych przez systemy zarówno BCT jak i klienta.  Powoduje to, że informacja jest jednoznaczna dla obu stron bez dodatkowych, skomplikowanych działań programistycznych. Wdrożona platforma posiada ujednoliconą architekturę opartą na standardowych komunikatach EDI opracowanych przez ONZ.

„Narzędzie to pozwala nam na zapewnienie przepływu informacji na najwyższym poziomie – mówi Andrzej Puławski, Kierownik ds. IT w BCT – jesteśmy w tej chwili w stanie znacznie poszerzyć ilość informacji wymienianych automatycznie miedzy systemami BCT i klientów, bez istniejącej do tej pory konieczności wykonania długotrwałych adaptacyjnych prac programistycznych i monitorować proces wymiany danych dla zapewnienia jak najlepszej jakości usług.”

W obecnej chwili usługa skierowana jest głównie do linii żeglugowych, niemniej jednak cały szereg komunikatów oferowanych przez nową platformę EDI może być również wykorzystana przez firmy spedycyjne. Przykładem może być możliwość przesyłanie komunikatów COPINO – elektronicznej awizacja lub COSTOR – elektronicznej awizacja zleceń formowania/rozformowania kontenerów bez konieczności logowania do systemu informatycznego BCT.

Projekt wdrożenia nowej platformy przetwarzania komunikatów EDI w BCT – Bałtyckim Terminalu Kontenerowym w Gdyni jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.