• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Naftoport notuje wzrost przeładunków

21.04.2015 04:44 Źródło: własne

Partnerzy portalu

Naftoport notuje wzrost przeładunków - GospodarkaMorska.pl

O 400 tys. ton więcej przeładunków w I kwartale 2015 r. zanotował gdański Naftoport (łącznie 3,4 mln ton) w porównaniu do analogicznego okresu w zeszłym roku. - Wynik jest zgodny z planem działalności naszej spółki na rok bieżący – komentuje Andrzej Brzózka, prokurent w Naftoporcie.



- Przy czym nie jest to jakiś ogromny skok. 400 tysięcy ton to zaledwie o 3-4 więcej obsłużonych tankowców. Może to być więc tylko fluktuacja rynku. Dlatego nie popadamy w hurraoptymizm, ale i tak cieszymy się z dobrego wyniku – dodaje.



Aż 2,4 mln ton wśród wszystkich przeładunków zajęła ropa naftowa – resztę jej produkty. Ropa dominowała także pod względem importu, który w I kwartale wyniósł 2,3 mln ton. - Przeważnie importujemy czystą ropę, a eksportujemy już jej produkty – tłumaczy Andrzej Brzózka. 



Władze Naftoportu wciąż inwestują w rozwój terminalu. W grudniu zakończono budowę stanowiska przeładunkowego T1, które zwiększy moce przerobowe bazy paliw płynnych. Nowa inwestycja umożliwi przeładunek 200 statków o pojemności do 50 tyś. ton w ciągu roku. - Za kilka tygodni otworzymy nowe stanowisko, bo zostały nam już do załatwienia tylko kwestie procedurowe – mówi Brzózka.



Inną ważną inwestycją dla Naftoportu jest Terminal Naftowy, budowany od 2013 roku przez PERN ( Przedsiębiorstwo Eksploatacji Rurociągów Naftowych). Cały obiekt ma być gotowy w 2018 r. Zadanie obejmuje przede wszystkim budowę sześciu zbiorników na ropę naftową o pojemności 62,5 tys. m sześć. każdy, wraz z instalacjami technologicznymi oraz rurociągami przesyłowymi, które zostaną włączone w istniejące ropociągi biegnące w kierunku Naftoportu. Termin realizacji tych prac mija w grudniu 2015 r.

----------------

Spółka Naftoport wykonuje przeładunki ropy naftowej i produktów naftowych w Porcie Gdańskim. Stanowi istotny element logistyki dostaw ropy dla polskich i niemieckich rafinerii oraz jej tranzytu z Rosji i Kazachstanu do portów Europy Zachodniej, Stanów Zjednoczonych i Dalekiego Wschodu, a także lądowo-morskiego przeładunku produktów naftowych. Infrastruktura terminalu Naftoportu obejmuje cztery stanowiska przeładunkowe (piąte - w budowie) o potencjale przekraczającym 40 mln. ton paliw płynnych rocznie.

bulk_cargo_port_szczecin

Partnerzy portalu

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna
port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.