• <
BOTA_2023

MSI: Ożywienie na rynku masowców już w drugim kwartale 2016 roku

Paweł Kuś

16.12.2015 07:19 Źródło: własne
Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski MSI: Ożywienie na rynku masowców już w drugim kwartale 2016 roku

Partnerzy portalu

MSI: Ożywienie na rynku masowców już w drugim kwartale 2016 roku - GospodarkaMorska.pl

Zarobki masowców capesize i supramax mają odbić się od dna już w drugim kwartale przyszłego roku – przewidują eksperci z Maritime Strategies International’s Dry Bulk Freight Forecaster.

Powodem tak optymistycznej prognozy jest przewidywane większe zapotrzebowanie na żelazo w Chinach w tym okresie. Najwięcej skorzystać mają na tym armatorzy masowców capesize. Z kolei właściciele supramaxów mają zarobić więcej dzięki wzmożonemu transportowi zbóż w Ameryce Łacińskiej.

MSI przewiduje, że zarobki tych pierwszych jednostek wzrosną do 9,7 tys. dolarów za dzień w maju. Dziś ta liczba wynosi tylko 5,7 tys. dolarów.

- Oczywiście zauważamy potężny kryzys, który jest obecnie na rynku, ale naszym zdaniem prognoza na przyszły rok jest zbyt pesymistyczna, w szczególności dla masowców capesize i supramaxów. Najciężej będą mieli bez wątpienia właściciele panamaxów, gdyż ten segment rynku jeszcze długo będzie w kryzysie – mówi Will Fray, starszy analityk w MSI.

Takie prognozy to głównie efekt wchodzenia na rynek ultramaxów, które będą odbierać rynek przewozów swoim mniejszym braciom, w szczególności na szlakach z Ameryki Południowej. Dlatego w maju przyszłego roku przewiduje się, że ich zarobki będą oscylowały wokół kwoty 6 tys. dolarów za dzień.

Partnerzy portalu

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.