• <
gryfia_70lat

Karuzela na rynku transportu kontenerów. Stawki frachtowe znów w dół

07.08.2015 13:25 Źródło: własne
Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski Karuzela na rynku transportu kontenerów. Stawki frachtowe znów w dół

Partnerzy portalu

Karuzela na rynku transportu kontenerów. Stawki frachtowe znów w dół - GospodarkaMorska.pl

Zarobki armatorów kontenerowców transportujących towary z Azji do portów Północnej Europy (w tym DCT Gdańsk) spadły w ciągu minionego tygodnia o 24,9 proc. Obecnie wynoszą one 833 dolary za TEU (kontener 20-stopowy).

Dane bazują na indeksie Shanghai Containerised Freight Index (SCFI), która bada stawki frachtu między innymi z portów chińskich w kierunku do Antwerpii, Felixstowe, Le Havre, Hamburga i polskiego DCT Gdańsk.

Spadek ostudził zapędy armatorów po znakomitym zeszłym tygodniu, kiedy stawki wzrosły aż o 177 proc., dzięki podwyżce cen w umowach krótkoterminowych (spotowych).

Obecne cel, jaki mają przed sobą armatorzy, to osiągnięcie cen na poziomie 900-1000 dolarów za TEU. W tym momencie, według ekspertów z banku Goldman Sachs, przestaliby bowiem odnosić straty i wyszliby na zero.

- Co ciekawe, im większe jednostki tym mniejsze stawki są potrzebne by przestać odnosić straty. W przypadku mniejszych kontenerowców jest to kwota bliższa tysiącowi dolarów, w przypadku wielkich statków bliższa 900 dolarom – czytamy w ich raporcie.

Tak słabe zarobki pokazują, że armatorzy wciąż nie poradzili sobie z nadpodażą jednostek. Armatorzy kontenerowców starają się jednak zaklinać rzeczywistość i wciąż kontraktują duże jednostki. Zamówienie na kontenerowce UCLV (Ultra Large Container Vessels) o nośności ponad 18 tys. TEU złożyli: Maersk, MOL, OOCL i CMA CGM, czyli najwięksi gracze na rynku.

 Skutkiem tego cała branża jest obecnie zadłużona na 80 mld dolarów. - W tej sytuacji wiele firm stoi na rozdrożu. Albo zarobią krocie na rozwoju floty albo będą musieli szukać pomocy banów, by spłacić swoje długi – pisali w zeszłym tygodniu w swoim raporcie analitycy z agencji Drewry.
Według ekspertów Goldman Sachs obecny kwartał będzie zdecydowanie najgorszy dla armatorów w tym roku. W dalszych kwartałach stawki powinny się powoli podnosić, by w 2016 roku w końcu osiągnąć pułap 1000 dolarów za TEU.

Partnerzy portalu

port_gdańsk_bezpieczny_port_dla_biznesu_black_390x100_2020
okmarit_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.