• <
ATC_CARGO_TOP

Innowacyjny system STM działa już na Stenie Germanice

Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski Innowacyjny system STM działa już na Stenie Germanice
Innowacyjny system STM działa już na Stenie Germanice - GospodarkaMorska.pl

jk

22.08.2017 Źródło: własne

- Zainstalowaliśmy pierwsze systemy mostów kompatybilnych z morskimi systemami zarządzania ruchem morskim (STM), łączące statki z lądem. Wszystkie dostępne funkcje działają bez zarzutu, w tym optymalizacja trasy i zsynchronizowane połączenia portów – poinformowało Sea Traffic Management.

Pierwsze statki, na których działają sytemy statki to "Stena Germanica" i dwie jednostki ratownicze szwedzkiego ratownictwa morskiego (SSRS), "Rescue Märta Collin" i "Rescue 11-00".

Informacja o bieżącej trasie statku, w formacie opracowanym w ramach projektu STM Validation, przesyłana jest do innych statków poprzez zwykły System Automatycznej Identyfikacji (Automatic Identification System, AIS), zwiększający wspólną świadomość sytuacyjną. Oficer wachtowy będzie mógł zobaczyć aż siedem odcinków tras innych statków, które pozwolą mu określić ewentualne punkty kolizyjne, szczególnie w wąskich kanałach i torach z ograniczoną manewrowością. Stena Germanica, podczas trasy z Goteborga do Kilonii, automatycznie udostępniała swoją trasę dwóm statkom ratowniczym, otrzymując jednocześnie ich trasę na elektronicznej mapie nawigacyjnej ECDIS (Electronic Chart Display and Information System).

Stosowany format komunikatów tras, opracowany w ramach projektu Walidacja STM, jest przekazywany innym statkom przez zwykły AIS (System Automatycznej Identyfikacji), poprawiając ocenę sytuacji. Oficer wachtowy będzie mógł zobaczyć siedem odcinków tras innych statków, co pozwoli mu przewidzieć punkty kolizyjne we wczesnym stadium identyfikacji ewentualnego zagrożenia. Co będzie bardzo przydatne dla statków operujących w wąskich kanałach i torach o ograniczonej manewrowości.

Stena Germanica, podczas podrózy z Göteborga do Kilonii, automatycznie pokazała swoją trasę dwóm statkom ratunkowym, a jednocześnie otrzymywała informację o ich trasach i wyświetlała je na swojej mapie elektronicznej ECDIS - Electronic Chart Display and Information System.

- Poprzez wymianę informacji między statkiem a lądem, korzystając z infrastruktury morskiej Cloud/SeaSWIM tworzymy spójną społeczność, która umożliwia lepszą komunikację i podejmowanie wspólnych decyzji. Prowadzi to do uzyskania wyższych standardów operacyjnych, lepszej wydajności i poprawy bezpieczeństwa  - skomentował Anders Rydlinger, dyrektor ds. systemów przesyłowych w Transas.

Testy STM obejmują 300 statków, 13 portów i co najmniej 5 podmiotów na ladzie.

Dodajmy, że Stena Germanica została przebudowana w Gdańskiej Stoczni Remontowa. Jest to pierwszy prom napędzany metanolem. Dzięki temu Stena Line jako pierwszy przewoźnik na świecie posiadał w swojej flocie prom napędzany nowym paliwem, które znacząco zmniejsza emisję siarki i cząstek stałych w porównaniu do wcześniej stosowanych paliw statkowych.

Źródło:
własne
Port Gdynia - Budowa infrastruktury portowej do odbioru ścieków ze statków w Porcie Gdynia - 390x150
okmarit_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 31709,00 $ tona -3,03% 18 cze
 Cynk 2873,00 $ tona -3,00% 18 cze
 Aluminium 2374,00 $ tona -2,18% 18 cze
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59
port_gdańsk_sprzedaż_pge_390x100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.