• <
smartre_2023

Dobra wiadomość dla Litwy. Kupią tanie LNG z Norwegii

Paweł Kuś

26.01.2016 10:18 Źródło: własne
Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski Dobra wiadomość dla Litwy. Kupią tanie LNG z Norwegii

Partnerzy portalu

Dobra wiadomość dla Litwy. Kupią tanie LNG z Norwegii - GospodarkaMorska.pl

Litewska spółka Litgas i koncern Statoil uzgodniły cenę, za którą Litwa będzie sprowadzać gaz skroplony dla swojego terminala w Kłajpedzie. Wilno będzie kupować LNG aż o 1/3 taniej.

Według nowej umowy ze Statoilem, Litwini będą płacić od 16 do 20 euro za megawatogodzinę. Stara cena wynosiła ok. 27-30 euro. Przypomnijmy, że pierwsza, 5-letnia umowa między firmami została podpisana w 2014 roku. Jednak nieprzychylne uwarunkowanie rynkowe (niskie zużycie gazu) spowodowały renegocjację kontraktu. Litgas wydłużył umowę o kolejne 5 lat w zamian za lepsze warunki cenowe.

Dotychczas terminal LNG w Kłajpedzie przynosił tylko straty. A to wszystko z powodu wysokich kosztów dzierżawy obiektu oraz braku porozumienia z firma Hoegh LNG, które jest właścicielem terminalu. To jednak nie koniec problemów Litwinów, którzy mają także problem ze sprzedażą surowca. Brak zainteresowania wyraziła między innymi Łotwa, a transport LNG na Ukrainę jest niemożliwy, ze względu na brak zgody rosyjskiego Gazpromu, właściciela białoruskich gazociągów. Symboliczne ilości są obecnie eksportowane tylko do Estonii.

W tym samym czasie zużycie gazu na Litwie wiąż spada, a w 2016 r. będzie ono o 38 proc. niższe niż w 2010 roku. W związku z tym kluczowa dla funkcjonowania terminala w Kłajpedzie w najbliższych latach będzie sprzedaż gazu na rynki zewnętrzne. Z tym mogą być jednak problemy, gdyż Litwa nie ma połączenia z Polską, a łotewska sieć przesyłowa póki co jest zdominowana przez rosyjski Gazprom.

 Obniżka cen za gaz powinna więc przynajmniej w części pokryć straty z tego powodu.

Partnerzy portalu

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.