• <
bulk_cargo_port_szczecin

Chińska stocznia buduje pierwszy inteligentny statek komercyjny

PMK

14.05.2018 21:13 Źródło: własne
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Chińska stocznia buduje pierwszy inteligentny statek komercyjny

Partnerzy portalu

Chińska stocznia buduje pierwszy inteligentny statek komercyjny - GospodarkaMorska.pl

Stocznia China State Shipbuilding Corporation (CSSC) w zeszłym roku zakończyła próby morskie pierwszego inteligentnego masowca Great Smart o ładowności 38,8 tys. ton. Jednostka już niedługo pojawi się na wodzie.

Jednostka jest zarządzana przez inteligentny system odpowiedzialny za optymalizację wszystkich urządzeń i procesów, a zarazem dbający o bezpieczeństwo. Projekt nowoczesnego masowca o nośności 38,8 tys. jest efektem programu CSSC Innovation, prowadzonego przez konsorcjum: Shanghai Ship Design and Research Institute, CSSC Huangpu-Wenchong Shipbuilding Co., CSSC Power Research Institute i Hudong Heavy Machinery.

Jego celem było stworzenie inteligentnej jednostki na bazie istniejącego masowca Green Dolphin. Statek ma się odznaczać najnowocześniejszymi rozwiązaniami technologicznymi oraz inteligentnymi systemami zarządzania i kontroli. Jego budowa rozpoczęła się we wrześniu 2016.

Inteligentny statek będzie bazował na technologii big data, zmiennych i różnorodnych zbiorów danych, których przetwarzanie i analiza jest trudna ale jednocześnie wartościowa. Great Smart ma być pierwszą jednostką, które wykorzysta jej dobrodziejstwa. System jednostki będzie więc gromadził w czasie rzeczywistym wszelkie dane na temat ładunków, kalkulował wolną powierzchnię statku i przesyłał te dane do osób zainteresowanych. Możliwe też będzie zdalna kontrola nad masowcem.

Ma być to prawdziwy przełom w kwestii zbierania danych i ich integracji między systemami. Użycie big data pomaga  zmieni także sposób planowania przyszłości. Prognozy będą bardziej szczegółowe i dokładne, więc armatorom korzystającym z inteligentnego statku łatwiej będzie wybrać najbardziej opłacalne szlaki handlowe czy rodzaje paliw.

Partnerzy portalu

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.