• <
BOTA_2023

Morze na szklanym ekranie. Wyjątkowe wydarzenie w GCF

AK

13.12.2021 14:22 Źródło: gdynia.pl
Strona główna Morze na szklanym ekranie. Wyjątkowe wydarzenie w GCF
Morze na szklanym ekranie. Wyjątkowe wydarzenie w GCF - GospodarkaMorska.pl
Fot. Eugeniusz Nurzyński/ FB Eugeniusza Nurzyńskiego

Marynistyczne filmy i fotografie będzie można zobaczyć podczas przeglądu Legendy Morskiej Gdyni w środę 15 grudnia w Gdyńskim Centrum Filmowym.

Dwa filmy oraz kilkadziesiąt fotografii wykonanych przez czwórkę artystów – to atrakcje Przeglądu Filmów i Fotografii Morskiej spod znaku Legendy Morskiej Gdyni, który zostanie zwodowany w środę, 15 grudnia o godzinie 17.00 w Gdyńskim Centrum Filmowym.

Na łamach miejskiego serwisu, Jacek Debis, dyrektor projektów strategicznych w Agencji Rozwoju Gdyni, która jest organizatorem przeglądu, powiedział. że celem przeglądu jest popularyzacja tematyki morskiej wśród możliwie szerokiej, wielopokoleniowej grupy odbiorców, jako ważnego obszaru kultury i dziedzictwa historycznego Gdyni oraz portu morskiego.

– Prezentowane filmy oraz autorskie albumy fotograficzne skupiają się na wybranych, najciekawszych wątkach projektu Szlaku Legendy Morskiej Gdyni. Najbliższa edycja przeglądu filmów, rozszerzonego o pokazy fotografii, zostanie poświęcona gdyńskim rybakom, pracy na morzu oraz fenomenie żeglarskiej edukacji, stanowiącej od lat wizytówkę miasta – tłumaczył Jacek Debis.  

Podczas przeglądu zaprezentowane zostaną dwa filmy: „Ostatni Sezon” (2016 / Polska) w reżyserii Sławomira Witka i „Optymista” (2012 / Polska), wyreżyserowany przez Kryspina Plutę.

„Ostatni sezon” to opowieść o ojcu i synu, którzy zajmują się połowem ryb na Bałtyku. To mozolna i niewdzięczna praca, podczas której, każdego dnia, rybacy zastanawiają się, jak długo jeszcze można walczyć o podtrzymanie rodzinnej tradycji i wierzyć, że nie jest to ostatni sezon na morzu.

„Optymista” opowiada z kolei o przeżyciach 8-letniego Mateusza podczas kursu żeglarskiego. Chłopiec wychodząc w morze na jednoosobowej łódeczce sam obsługuje żagiel i ster, samotnie walczy z falami Bałtyku, a przede wszystkim - z własnym strachem.

Przegląd będzie okazją nie tylko do tego, by obejrzeć utrwalone na filmie morskie opowieści, ale i porozmawiać z ich twórcami. Gośćmi spotkania będą: Sławomir Witek (reżyser, scenarzysta i operator filmowy), nestor fotografii morskiej Eugeniusz Nurzyński oraz gdyńscy twórcy fotografii młodego pokolenia, wielokrotnie nagradzani w konkursach krajowych i międzynarodowych - Elwira Kruszelnicka, Małgorzata Szura-Piwnik i Radosław Radziejewski. Autorzy opowiedzą o swoim widzeniu morza i podejściu w pracy twórczej do ludzi z nim związanymi.

Eugeniusz Nurzyński (rocznik 1953), który zaprezentuje fotografie z cyklu „Rybacy z Orłowa", jest fotografikiem i kulturoznawcą, oddanym przede wszystkim fotografii reporterskiej i dokumentalnej. Nad cyklem o rybakach z Orłowa pracował w latach 1983-1986. Jego fotoreportaż ma nie tylko wartość artystyczną, ale i historyczną oraz etnograficzną, dlatego wykonane na czarno-białych negatywach zdjęcia zostały włączone do zbiorów fotografii Muzeum Miasta Gdyni.

Dziękujemy za wysłane grafiki.