• <
siemens_gamesa_2022

Kolizja na Morzu Egejskim. Duński bulker mocno uszkodzony

jm

19.09.2021 10:45 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki Kolizja na Morzu Egejskim. Duński bulker mocno uszkodzony

Partnerzy portalu

Kolizja na Morzu Egejskim. Duński bulker mocno uszkodzony - GospodarkaMorska.pl
Fot. Turecka Straż Przybrzeżna

Około 1 godziny lokalnego czasu w sobotę 18 sierpnia na Morzu Egejskim zderzyły się dwa masowce. Duński statek jest mocno uszkodzony.

Nie są znane dokładne okoliczności wypadku, w którym grecki bulker Levantes zderzył się z duńskim Clipper Como. Do wypadku doszło nocą, około 10 mil morskich na południowy-zachód od tureckiej wyspy Bozcaada.

Pływający pod banderą Wysp Marshalla bulker Clipper Como zmierzał do Samsun w Turcji z ładunkiem fosforanów, zaś Levantes, również pod flagą Wysp Marshalla, płynął ze zbożem do Egiptu. W wyniku zderzenia Clipper Como zaczął nabierać wody przez dziurę w ładowni na lewej burcie. Jednostka zaczęła się niebezpiecznie przechylać przez dziób i burtę. Nie wiadomo nic o uszkodzeniach Levantes.

Na miejscu szybko pojawiły się tureckie holowniki i jednostki straży przybrzeżnej. Choć pierwotnie istniało ryzyko, że statek zatonie, udało się go przeholować i zakotwiczyć na kotwicowisku przy wyspie Bozcaada, gdzie towarzyszą mu holowniki i jednostki pomocnicze. Levantes został przemieszczony na pobliską wyspę Limnos. Według doniesień statek był w stanie poruszać się samodzielnie.

Clipper Como to masowiec o długości 190 metrów, zbudowany w 2010 roku. Levantes mierzy zaś 225 metrów i powstał w 2001 roku.

Partnerzy portalu

seatech_390x100_2022
aste_580x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.