• <

Czy koncert symfoniczny może odbyć się w stoczniowej hali? Oczywiście! Stocznia CRIST przygotowuje się właśnie do wyjątkowego wydarzenia

Strona główna Czy koncert symfoniczny może odbyć się w stoczniowej hali? Oczywiście! Stocznia CRIST przygotowuje się właśnie do wyjątkowego wydarzenia
Fot. CRIST

Stocznia CRIST jest w trakcie przygotowań do kolejnego wydarzenia. Tym razem nie będzie to jednak wodowanie czy położenie stępki, a wyjątkowy koncert „Freedom & Solidarity” w wykonaniu Ukrainian Freedom Orchestra.

Koncert „Freedom & Solitarity” odbędzie się 23 lipca 2024 roku w hali G-08 gdyńskiej stoczni CRIST. Będzie to jedno z wydarzeń towarzyszących Baltic Opera Festivalu. To niesamowite widowisko zorganizowane w industrialnej, stoczniowej scenerii ma być wyrazem solidarności z narodem ukraińskim w trakcie trwającej agresji rosyjskiej.

Przygotowania do wydarzenia w CRIST już trwają. Zadanie nie jest łatwe, bo stocznia nieustannie pracuje, nie jest to również klasyczne miejsce dostosowane do tego typu inicjatyw. Organizacja koncertu wymaga m.in. istotnych zmian w systemie pracy samej stoczni. Organizatorzy podkreślają zaangażowanie i otwartość właścicieli, zarządu i pracowników zakładu w to wydarzenie.

Za pomysłem, by zaprosić muzyków do występu w tak nieoczywistym miejscu, stoi Tomasz Konieczny – polski śpiewak operowy, inicjator Baltic Opera Festivalu. Ukrainian Freedom Orchestra i Keri-Lynn Wilson będą w tym roku jednymi z gwiazd imprezy. Poza wyjątkowym występem w stoczni CRIST, wezmą także udział w premierowych prezentacjach opery „Turandot” Giacomo Pucciniego w Operze Leśnej w Sopocie 20 i 25 lipca.

Ukrainian Freedom Orchestra (UFO) została powołana do życia w kwietniu 2022 roku z inicjatywy kanadyjskiej dyrygentki Keri-Lynn Wilson przy wsparciu dyrektora Metropolitan Opera w Nowym Jorku Petera Gelba oraz dyrektora Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie Waldemara Dąbrowskiego. Orkiestra otrzymała patronat Ołeny Zełenskiej, pierwszej damy Ukrainy. Jej słowa „nie oswajajcie się z naszym cierpieniem” stały się mottem zespołu.

UFO aktywnie koncertuje. W ramach najbliższej trasy zespół odwiedzi m.in. Paryż, Warszawę i Gdynię, a także Nowy Jork i Waszyngton.

Podczas koncertu w stoczni CRIST Ukrainian Freedom Orchestra wystąpi w towarzystwie chóru oraz solistów: Izabeli Matuły, Małgorzaty Walewskiej, Piotra Buszewskiego i Tomasza Koniecznego. W programie znajdzie się m.in. napisany dla UFO utwór ukraińskiej kompozytorki Victorii Polevej takżę IX Symfonia Ludwiga van Beethovena. W finale ok. 90-minutowego koncertu usłyszymy słynną „Odę do radości” – hymn Unii Europejskiej – wykonany w języku ukraińskim.


Dziękujemy za wysłane grafiki.