• <

Budujący Nord Stream 2 zamierza skorzystać z fińskiej strefy ekonomicznej

PMK

25.09.2017 15:02 Źródło: własne
Strona główna Budujący Nord Stream 2 zamierza skorzystać z fińskiej strefy ekonomicznej
Budujący Nord Stream 2 zamierza skorzystać z fińskiej strefy ekonomicznej - GospodarkaMorska.pl

Spółka Nord Stream 2 złożyła wniosek do Ministerstwa Gospodarki i Pracy Finlandii na skorzystanie z fińskiej strefy ekonomicznej. Omawiany odcinek strefy leży na Morzu Bałtyckim i ma tam być położone 374 km gazociągu.

Fińskie władze otrzymały też wniosek o pozwolenie na budowę i eksploatację gazociągu na wodach fińskich. Poinformowała o tym na swojej stronie internetowej należąca do rosyjskiego Gazpromu spółka Nord Stream 2.

W wywiadzie dla agencji TASS opublikowanym w czwartek premier Finlandii, Juha Sipilatłumaczył, że dla Finlandii budowa Nord Stream 2 jest kwestią sprowadzającą się do wykorzystania fińskich stref ekonomicznych oraz otrzymania zezwoleń ekologicznych na budowę. Poinformował, że rozwiązywanie tych kwestii "idzie normalnym trybem".

"Ponieważ rurociąg nie dojdzie do nas, jest to dla nas wyłącznie kwestia ekologii" - mówił. Zastrzegł jednak, że Unia Europejska musi rozstrzygnąć, czy gazociąg jest zgodny z regułami unii energetycznej.

W instytucjach UE toczą się obecnie dyskusje na temat mandatu negocjacyjnego dla Komisji Europejskiej do rozmów z Rosją o reżimie prawnym Nord Stream 2. KE chce, by ramy prawne dla morskiego odcinka Nord Stream 2 uwzględniały zasady, które wynikają z prawa energetycznego UE. Rosja uważa, że nie ma potrzeby wypracowywania szczególnego reżimu prawnego dotyczącego Nord Stream 2, gdyż - jej zdaniem - morska część gazociągu nie powinna podlegać prawu unijnemu.

Nord Stream 2 to projekt dwunitkowej magistrali gazowej z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie o mocy przesyłowej 55 mld metrów sześc. surowca rocznie. Gazociąg ma być gotowy do końca 2019 r. Po tym roku Rosja zamierza zaprzestać przesyłania gazu rurociągami biegnącymi przez terytorium Ukrainy. Polska, kraje bałtyckie i Ukraina sprzeciwiają się projektowi.

Dziękujemy za wysłane grafiki.