• <
KONGSBERG_2023

Turcja: MSZ odrzuca apele UE w sprawie operacji w Syrii i wierceń w pobliżu Cypru

gm24

14.10.2019 21:55 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Turcja: MSZ odrzuca apele UE w sprawie operacji w Syrii i wierceń w pobliżu Cypru

Partnerzy portalu

Turcja: MSZ odrzuca apele UE w sprawie operacji w Syrii i wierceń w pobliżu Cypru - GospodarkaMorska.pl

Tureckie MSZ odrzuciło i potępiło w poniedziałek stanowisko UE w sprawie zawieszenia eksportu broni do Turcji w efekcie jej działań wojennych w północno-wschodniej Syrii, a także wierceń prowadzonych wokół Cypru we wschodniej części Morza Śródziemnego.

Turcja poważnie zastanowi się nad współpracą z Unią Europejską w niektórych obszarach ze względu na jej "niezgodne z prawem i stronnicze” stanowisko - poinformował resort spraw zagranicznych w Ankarze.

W oświadczeniu uzgodnionym na poniedziałkowym posiedzeniu w Luksemburgu szefowie dyplomacji państw UE zobowiązali się do zajęcia zdecydowanych stanowisk w sprawie eksportu broni i ścisłego stosowania kryteriów dotyczących stabilności regionu, gdzie ma trafiać uzbrojenie. Zgodzono się też sporządzić listę sankcji gospodarczych w związku z tureckimi pracami wiertniczymi u wybrzeży Cypru.

Źródło unijne powiedziało PAP w Luksemburgu, że można się spodziewać, iż unijne kraje będą wprowadzać zakaz sprzedaży broni dla Turcji. Kilka państw UE, w tym Niemcy i Francja, już zdecydowały o takim kroku.

Embargo na sprzedaż broni Turcji ma zwiększyć presję na ten kraj, ale nie jest jasne na ile zaszkodzi jego potencjałowi militarnemu. W ostatnim czasie Ankara zdecydowała się na zakup systemu przeciwrakietowego od Rosji, wywołując przy tym ostrą krytykę USA.

Turecka ofensywa w północno-wschodniej Syrii ruszyła 9 października wkrótce po ogłoszeniu przez prezydenta USA Donalda Trumpa decyzji o wycofaniu stamtąd żołnierzy amerykańskich.

W kwestii nielegalnych tureckich wierceń w strefie ekonomicznej Cypru jeszcze w lipcu ministrowie spraw zagranicznych państw UE podjęli decyzję o zmniejszeniu przekazywanych Turcji funduszy unijnych oraz wstrzymaniu prowadzonych z nią rokowań w sprawie umowy o ruchu lotniczym. Kroki te jednak nie powstrzymały Ankary przed dalszą eskalacją sporu. Na początku października Turcja wysłała statek wiertniczy na obszar, gdzie Nikozja wydała pozwolenia na odwierty w celu poszukiwania węglowodorów firmom włoskim i francuskim.

Turcja prowadzi odwierty w poszukiwaniu podmorskich złóż u wschodnich i zachodnich wybrzeży Cypru w imieniu Republiki Tureckiej Cypru Północnego. Uznawane na arenie międzynarodowej władze cypryjskie, które również zgłaszają roszczenia do tych akwenów, uważają te wiercenia za nielegalne, ale Ankara nie zgadza się z tymi zarzutami.

etmal_790x120_gif_2020

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023
AVEXON

Dziękujemy za wysłane grafiki.