• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Zmarł członek załogi okrętu podwodnego, będącego inspiracją dla kultowego filmu "Das Boot"

20.10.2023 10:16 Źródło: Bild
Strona główna Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu Zmarł członek załogi okrętu podwodnego, będącego inspiracją dla kultowego filmu "Das Boot"

Partnerzy portalu

Das Boot (1981) - reż. Wolfgang Petersen

W wieku 107 lat zmarł Friedrich Grade, weteran II wojny światowej, który służył m.in. jako oficer i główny inżynier na niemieckim okręcie podwodnym U-96. Jednostka ta zapisała się w popkulturze dzięki książce i filmowi pt. "Das Boot".

Urodzony w 1916 roku Friedrich Wilhelm Ernst Grade związał się z marynarką wojenną w 1935, gdy wstąpił do Kriegsmarine, w ówczesnej III Rzeszy. Początkowo służył na krążowniku Emdem. Potem, w tym trakcie II wojny światowej był oficerem i inżynierem na okrętach podwodnych U-96 i U-183. Brał udział w patrolach, a potem też jako oficer szkolący marynarzy aż do końca wojny. Przez pewien czas pracując m.in. jako handlowiec, po czym w 1958 roku powrócił do służby, tym razem w Bundesmarine, dalej szkoląc załogi jednostek morskich i zajmując się odtwarzaniem i rozwojem niemieckich sił podwodnych. Na emeryturę przeszedł w 1974 roku w stopniu komandora. Pod koniec życia mieszkał w domu spokojnej starości, będąc jednym z ostatnich uczestników morskich rajdów niemiecki U-Bootów.

W popkulturze zapisał się szczególnie jeden okręt, na którym służył, U-96. Jednostka zapisała się też jako jedyna w niemieckiej flocie podwodnej, która nie utraciła żadnego członka załogi, co było ewenementem, gdyż służba na tego typu jednostkach we wszystkich flotach podczas konfliktu była naznaczona najwyższą śmiertelnością wśród marynarzy. Stała się znana głównie dzięki pisarzowi Lotharowi-Güntherowi Buchheimowi, który jako korespondent wojenny brał udział w jednym z jej patroli. W 1973 napisał on powieść "Das Boot", która stała się pozycją kultową, zaliczaną do klasyki literatury marynistycznej. Oparł jej fabułę na swoich doświadczeniach z patrolu, w którym brał udział, wzorując swoich bohaterów na prawdziwych członkach załogi. Pisarz znał się z Friedrichem Grade, który pomagał mu redagując treść i służąc jako pomoc merytoryczna. W 1981 roku reżyser Wolfgang Petersen nakręcił film i serial pod tym samym tytułem, które jak powieść zyskały międzynarodową sławę i uznanie krytyków, stając się jedną z najsłynniejszych produkcji o okrętach podwodnych. Sprawiły też, że choć wymowa tych dzieł jest w istocie antywojenna, wiele osób w różnych krajach zainteresowało się tego typu jednostkami, a co po niektórych nawet zachęcając do wstąpienia do marynarki wojennej, z myślą o służbie tego rodzaju. Dzięki temu również wzrosło zainteresowanie niemiecką perspektywą na II wojnę światową, pomimo okrucieństw, jakich dopuściła się III Rzesza.

W 2017 roku Friedrich Grade opublikował swoje nieznane dotąd pamiętniki ze służby, które wzbudziły w niemieckiej opinii publicznej niemałe zainteresowanie, gdyż przybliżały więcej informacji o okręcie U-96 i jego załodze. Zawarte tam wspomnienia zostały potem wykorzystane jako inspiracja w serialu, nadawanym od 2018 roku, również pod tytułem "Das Boot", niemniej prezentującego inne postacie, jak i jednostkę, U-612.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.