• <

Wynik wyszukiwania - "U-Boot" - Wiadomości

Port Gdańsk wyremontuje zabytkowy budynek Poczty Morskiej

Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków (PWKZ) wpisał do rejestru zabytków budynek Zamorskiej Wymiany Poczty (tzw. Poczty Morskiej), zlokalizowany przy Nabrzeżu Wiślanym. Monumentalny gmach powstały w okresie Wolnego Miasta Gdańska, skrywa wiele ciekawych historii. Poza polskim urzędem pocztowym, mieściły się tam szkoła dla załóg U-bootów, produkowanych w gdańskich stoczniach oraz „Koszary wiślane” Kriegsmarine.
10.04.2024

Dni otwarte Politechniki Morskiej już po świętach

Statek, gondola turbiny wiatrowej, silnik U-Boota, roboty humanoidalne, wirtualna rzeczywistość, sztuczna inteligencja oraz prawdziwe radary i narzędzia pomiarowe. To wszystko i jeszcze więcej już 4 i 5 kwietnia – Politechnika Morska zaprasza wszystkich zainteresowanych studiami na dni otwarte.
28.03.2024

Morski seans w Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni

Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni zaprasza na kolejny seans z cyklu Kino Wojenne w Muzeum. Wyświetlanym filmem tym razem będzie „Misja Greyhound” w reżyserii Aarona Schneidera.
12.01.2024

Zmarł członek załogi okrętu podwodnego, będącego inspiracją dla kultowego filmu "Das Boot"

W wieku 107 lat zmarł Friedrich Grade, weteran II wojny światowej, który służył m.in. jako oficer i główny inżynier na niemieckim okręcie podwodnym U-96. Jednostka ta zapisała się w popkulturze dzięki książce i filmowi pt. "Das Boot".
20.10.2023

Pierwsza w historii kobieta została dowódcą niemieckiego okrętu podwodnego

W 1. eskadrze okrętów podwodnych Niemieckiej Marynarki Wojennej (1. Ubootgeschwader, Deutsche Marine). Po raz pierwszy dowódcą jednego z wchodzących w skład jednostki została kobieta.
15.09.2023

Okręt podwodny zakopany w parku?

Miejska legenda w niewielkim brytyjskim miasteczku głosi, że pod miejskim parkiem zakopany jest okręt podwodny. Dwóch naukowców uważa, że udało im się znaleźć potwierdzenie tej tezy.
04.07.2023

Wyjątkowy transport niemieckiego okrętu podwodnego do muzeum zakończony

Przez trzy tygodnie trwał transport okrętu podwodnego proj. 206 U-17. Jednostka została przetransportowana do Muzeum Techniki w Spirze (Technik-Museum Speyer). Było to wielkie wyzwanie logistyczne, realizowane drogą rzeczną i lądową, budzące w Niemczech ogromne zaciekawienie oraz emocje. To także cenna lekcja w ramach podobnego przedsięwzięcia, które realizuje Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni.
25.05.2023

ORP Błyskawica zamienił się w plan zdjęciowy serialu

Przy okręcie ORP Błyskawica trwają dziś zdjęcia do serialu szpiegowskiego TVP pt. "Zatoka szpiegów". Produkcja jest na półmetku realizacji, wcześniej kręcono sceny w Gdyni Orłowie oraz na Starym Mieście w Gdańsku.
22.05.2023

80 lat temu ORP Burza zatopił niemiecki okręt podwodny U-606

80 lat temu, 22 lutego 1943 r., na wschód od Nowej Fundlandii na Atlantyku polski niszczyciel ORP Burza zatopił niemiecki okręt podwodny U-606. Był to pierwszy niemiecki okręt podwodny zatopiony przez jednostkę Polskiej Marynarki Wojennej. W akcji uczestniczył także amerykański eskortowiec USCGC Campbell.
22.02.2023

"Times" przypomina historię ORP Orzeł

Informując o filmie "Orzeł. Ostatni patrol" w reżyserii Jacka Bławuta, który niedługo będzie dostępny w serwisach streamingowych w Wielkiej Brytanii, brytyjski dziennik "Times" przypomniał przy okazji historię okrętu ORP Orzeł i tego tajemnicze zaginiecie.
12.01.2023

Rekordzista w samotnym dryfowaniu na morzu pił ptasią krew i zabił rekina dzbanem

Tego rekordu lepiej nie pobijać, jak sam przyznał Poon Lim, chiński marynarz, który przeżył samotnie 133 dni na tratwie na morzu, pijąc ptasią krew i pożywiając się rekinem, którego zabił dzbanem z wodą.
29.12.2022

85 lat temu do służby w Marynarce Wojennej wszedł ORP "Błyskawica"

Najstarszy zachowany niszczyciel na świecie wszedł do służby 25 listopada 1937 roku. W trakcie II wojny światowej brał udział w walkach na Atlantyku, Morzu Północnym i Śródziemnym. Od lat 70-tych pełni funkcję okrętu-muzeum.
25.11.2022

Historyczny wrak niszczyciela znaleziony w kanale La Manche

U południowo-zachodnich wybrzeży Anglii odnaleziono wrak USS Jacob Jones – pierwszego amerykańskiego niszczyciela zatopionego przez U-Boota.
19.08.2022

M/S Wilhelm Gustloff – 77. rocznica tragicznej katastrofy na wodach Bałtyku

Ten piąty co do wielkości w momencie wybudowania niemiecki statek pasażerski przed drugą wojną światową był flagowym statkiem wycieczkowym nazistowskiej organizacji „Kraft durch Freude”. Nazwa statku "Wilhelm Gustloff" została nadana na cześć zamordowanego członka NSDAP. Budowa wycieczkowca rozpoczęła się w 1936 roku, a zakończyła w 1938 roku. Od tego czasu do sierpnia 1939 roku jednostka wykonała aż 50 podróży wycieczkowych w różne rejony świata.
30.01.2022

Wystawa „Zabytki toru wodnego Świnoujście - Szczecin" zawitała do Elbląga

Od 18 stycznia do końca lutego 2022 r. w Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Elblągu można oglądać wystawę poświęconą historycznym obiektom wydobytym z toru wodnego Świnoujście-Szczecin, modernizowanego i pogłębianego przez Urząd Morski w Szczecinie. Wystawa powstała pod patronatem Ministerstwa Infrastruktury.
23.01.2022

Odnaleziono wrak tankowca zatopionego podczas II wojny światowej [WIDEO, ZDJĘCIA]

Amerykańska rządowa organizacja NOAA zlokalizowała wrak. Prawdopodobnie jest to tankowiec Bloody Marsh, który podczas Ii wojny światowej został zatopiony przez niemiecką łódź podwodną.
03.11.2021

Gdynia. Córki Raczyńskich objęły mecenat honorowy nad ORP "Błyskawica"

Honorowy mecenat nad okrętem-muzeum ORP "Błyskawica" objęły w niedzielę w Gdyni Viridianna Rey oraz Katarzyna Raczyńska. Ich matka Cecylia Raczyńska, żona Edwarda Raczyńskiego, ambasadora RP w Londynie 85 lat temu była matką chrzestną legendarnego niszczyciela Marynarki Wojennej.
27.06.2021

Okręt podwodny typu 212CD wychodzi z cienia [WIDEO]

Niemiecki holding stoczniowy thyssenkrupp Marine Systems opublikował więcej szczegółów swojej oferty na nowy okręt podwodny dla holenderskiej Koninklijke Marine. Dodatkowo interesującym jest fakt, że bazuje ona na projekcie 212CD, czyli Common Design, opracowywanym na potrzeby programu niemiecko-norweskiego.
08.12.2020

Poznajcie Nemo - najlżejszy statek podwodny [foto. wideo]

Dzięki niewielkim wymiarom może stanowić dodatkową atrakcję dla wielu luksusowych statków turystycznych. Jest tak mały, że wymaga mniej miejsca do przechowywania, niż dwa skutery wodne. Ponieważ jest najlżejszym załogowym okrętem podwodnym można go wodować z rampy dla łodzi, z jachtu a nawet z lądu jaki kiedykolwiek powstał. Może być holowany na przyczepie za średniej wielkości SUV-em i wodowany bezpośrednio z brzegu lub pomostu.
30.11.2020

Historia drobnicowca m.s. "Rozewie"

Drobnicowiec m.s. "Rozewie" i jego bliźniaczy statek m.s. "Oksywie" zostały zbudowane w Finlandii w 1938 r. i weszły w skład floty "Żeglugi Polskiej". Do wybuchu II wojny światowej statek pływał po Bałtyku i Morzu Północnym. Na początku września 1939 r. "Rozewie" przebywało w Sztokholmie.
03.09.2020

ORP Wilk, ORP Orzeł i U-Booty już dostępne w Muzeum Miasta Kołobrzeg

Od 7 sierpnia, w Muzeum Miasta Kołobrzeg przy ul. Armii Krajowej 13 oglądać można unikatowe zabytki związane z wojną podwodną. Na nową wystawę czasową trafiły m.in. fragmenty dokumentacji ORP Wilk i części niemieckich torped.
08.08.2020

ISR: Niebezpieczne związki miasta z portem

Katastrofa w Bejrucie przyniosła jedną z największą od zakończenia II wojny światowej skalę zniszczeń w mieście wywołaną przez obecność portu. W czasie działań wojennych maja one zazwyczaj charakter intencjonalny, są następstwem bądź dodatkowym zamierzonym efektem ataków na cele i infrastrukturę o charakterze strategicznym. Przyczyn jest jednak więcej. Nawet dziś nie udaje się wyeliminować wszystkich zagrożeń, które stanowią drugą stronę losu portowych ośrodków – port przynosi dostatek, ale też czasem śmierć i zniszczenia.
07.08.2020

Unikatowe zabytki wydobyte przy pogłębianiu toru wodnego

Element podstawy działa przeciwlotniczego – najprawdopodobniej z U-Boota – oraz dodatkowy zbiornik paliwa niemieckiej jednostki patrolowej z czasu II wojny światowej znalazły się wśród przedmiotów wydobytych podczas pogłębiania toru wodnego Świnoujście-Szczecin. Jak wskazują specjaliści, to unikatowe zabytki.
22.07.2020

Warsztaty historyczne “Tajemnice Stoczni Cesarskiej w Gdańsku”

Morska Fundacja historyczna zaprasza na popularyzatorskie warsztaty historyczne “Tajemnice Stoczni Cesarskiej w Gdańsku”, których celem jest przybliżenie historii zakładu, który po roku 1945 stał się ważną częścią składową Stoczni Gdańskiej im Lenina.
08.07.2020

Ponad sto zabytków wydobyto podczas pogłębiania toru wodnego z zachodniopomorskiem

Ponad sto zabytków – kotwic, boi, części uzbrojenia, jednostek – wydobyto dotychczas podczas prac przy pogłębianiu toru wodnego Świnoujście-Szczecin. Najstarsze z wyłowionych obiektów pochodzą ze średniowiecza.
12.05.2020

80 lat temu podpisano polsko-brytyjską umowę o statusie Polskiej Marynarki Wojennej

80 lat temu, 18 listopada 1939 r., w Londynie podpisano polsko-brytyjską umowę o funkcjonowaniu w Wielkiej Brytanii Polskiej Marynarki Wojennej. Układ umożliwił rozwój polskiej floty, która na wodach Atlantyku walczyła nieprzerwanie przez cały okres II wojny światowej.
18.11.2019

O nieznanych kartach historii Stoczni Cesarskiej opowie Andrzej Trzeciak. Dziś w IKM

We wtorek, 24 września 2019 r., w Instytucie Kultury Miejskiej odbędzie się kolejny wykład w ramach 6. edycji Akademii Gdańska. Spotkanie zatytułowane “Czarna dusza. Zapomniane ofiary gdańskich U-Bootów kajzera” poprowadzi Andrzej Trzeciak z Europejskiego Centrum Solidarności.
24.09.2019

Zakończono kolejną ekspedycję w poszukiwaniu ORP Orzeł, wraku nie znaleziono

Z powodu załamania się pogody, po dziewięciu dniach penetrowania wybranego obszaru dna Morza Północnym, polska ekipa zakończyła kolejną wyprawę w poszukiwaniu legendarnego okrętu podwodnego ORP Orzeł. Natrafiono na 83 wraki. Orła wśród nich nie było.
09.08.2019

Rusza ósma ekspedycja w poszukiwaniu wraku okrętu podwodnego ORP Orzeł

W najbliższych dniach ruszy kolejna – ósma już - ekspedycja, podczas której grupa Polaków zamierza przez dwa tygodnie badać dno Morza Północnego w poszukiwaniu wraku słynnego okrętu podwodnego ORP Orzeł, który zaginął w maju 1940 r. po wyjściu na patrol.
25.07.2019

Gdańsk, stocznie i II wojna światowa - zapraszamy na wykład dra Marcina Westphala

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku i Towarzystwo Przyjaciół Statku-muzeum "Sołdek" zapraszają na wykład dra Marcina Westphala pt: "Gdańskie stocznie w latach II wojny światowej – produkcja, rozbudowa, zatrudnienie". Wykład odbędzie się 10 maja o godzinie 17.00 w sali konferencyjnej Ośrodka Kultury Morskiej.
08.05.2019

90 lat temu zwodowano pierwszy polski okręt podwodny ORP „Wilk”

90 lat temu, 12 kwietnia 1929 r., w stoczni Chantiers et Ateliers Augustin Normand we francuskim Hawrze zwodowano pierwszy polski okręt podwodny. Losy ORP „Wilk” są ilustracją trudnej historii marynarzy walczących we wrześniu 1939 r. oraz u boku floty brytyjskiej do roku 1945.
12.04.2019

Zakończyła się kolejna ekspedycja Santi Odnaleźć Orła. Nadal nie udało się odnaleźć wraku ORP Orzeł (foto)

Pierwsza w tym roku ekspedycja Santi Odnaleźć Orła, a siódma z kolei, właśnie dobiegła końca. Dzięki nawiązanej w roku 2018 współpracy z Sea War Museum Jutland, zakres poszukiwań prowadzony był na bardzo szeroką skalę. Mimo to, nadal nie udało się odnaleźć wraku ORP Orzeł.
26.03.2019

Na dnie Morza Czarnego znaleziono u-boota (wideo)

Niezwykłe odkrycie 4 km od wybrzeża Turcji. Podczas realizacji filmu dokumentalnego „Mavi Tutku” (Blue Passion), tworzonego przez turecką telewizję i marynarkę wojenną odnaleziono wrak niemieckiego okrętu podowdnego z czasu II wojny światowej. Najprawdopodobniej jest to U-23 wchodzący w skład "Zaginionej floty Hitlera".
19.03.2019

Młode Miasto w Gdańsku: koncepcja zabudowy w sąsiedztwie ECS i sali BHP

Na Młodym Mieście w Gdańsku - na 7 ha działce zlokalizowanej tuż przy historycznej sali BHP i ECS powstaną w najbliższych latach budynki mieszkalne i biurowe. Odrestaurowany zostanie także zabytkowy budynek dawnej montowni kadłubów, który stanie się centrum inwestycji, skupiającym usługi. Prace rozpoczną się w 2020 roku, cała inwestycja ma potrwać kilka lat.
12.03.2019

Przeszukano kolejny obszar Morza Północnego: nie znaleziono wraku ORP Orzeł

W czasie siedmiu dni polska ekipa pokonała na Morzy Północnym trasę liczącą prawie 1,2 tys. km, szukając po drodze wraku legendarnego okrętu podwodnego ORP Orzeł. Wraku nie odnaleziono, wykluczono jednak kolejny obszar, w którym mógłby się on znajdować.
22.11.2018

Pogoda uniemożliwiła poszukiwanie wraku okrętu podwodnego ORP Orzeł

Panująca na Morzu Północnym sztormowa pogoda uniemożliwiła polskiej ekipie poszukiwania wraku zaginionego w maju 1940 r. okrętu podwodnego ORP Orzeł. Zespół poszukiwawczy postanowił przerwać wyprawę i wrócić do Polski.
30.09.2018

Kolejna wyprawa w poszukiwaniu wraku okrętu podwodnego ORP Orzeł

W niedzielę z Gdyni wyruszyła piąta już wyprawa w poszukiwaniu wraku zaginionego w maju 1940 r. okrętu wojennego ORP "Orzeł". Kilkuosobowa grupa chce przebadać ok. 600 km kw. dna Morza Północnego w pobliżu wybrzeży Szkocji. Rejs ma potrwać 14 dni.
23.09.2018

Jesienią kolejna ekspedycja w poszukiwaniu ORP Orzeł

Na wrzesień zaplanowano kolejną – piątą już ekspedycję w poszukiwaniu wraku zaginionego w maju 1940 r. ORP Orzeł. Grupa Polaków chce przebadać ok. 600 km kw. dna Morza Północnego w miejscu, gdzie mogło dojść do przypadkowego zatopienia okrętu przez angielski samolot.
15.07.2018

Polacy znaleźli zaginiony w 1940 r brytyjski okręt; organizują spotkanie rodzin marynarzy

W ub.r. Polacy, szukając wraku polskiego okrętu ORP Orzeł, natrafili przypadkiem na zaginiony w 1940 r. brytyjski okręt podwodny HMS Narwhal. Z poszukiwaczami nawiązały kontakt rodziny 20 angielskich marynarzy. Polacy zaprosili ich na spotkanie w Londynie.
11.01.2018

Na teren Twierdzy Wisłoujście trafiły elementy niemieckich U-Bootów

Do Twierdzy Wisłoujście trafiły cztery elementy kadłubów, U-Bootów, które Niemcy budowali w Gdańsku w czasie II wojny światowej. W 2015 r. segmenty odnaleziono na terenie gdańskiej stoczni: służyły jako schron. Muzealnicy postanowili je wyremontować i wyeksponować.
30.10.2017

Fragmenty U-bootów z Gdańska trafią na Twierdzę Wisłoujście

Muzeum Historyczne Miasta Gdańska przenosi na Teren Twierdzy Wisłoujście cztery fragmenty sekcji niemieckiego u-boota serii VII. Zabytki zostały odnalezione na terenie Stoczni Gdańskiej w marcu 2016 r. Będzie można je zobaczyć od 31 października 2017 r. przy budynku magazynowym naprzeciwko placu parkingowego.
27.10.2017

Ekspedycja w poszukiwaniu wraku ORP Orzeł zakończona fiaskiem

W czasie zakończonej w piątek ekspedycji w poszukiwaniu zaginionego w maju 1940 r. ORP "Orzeł" na dnie Morza Północnego natrafiono na 34 wraki - żaden nie był wrakiem polskiej jednostki. Znaleziono jednak najprawdopodobniej wrak brytyjskiego okrętu HMS „Narwhal”.
09.06.2017

20 maja z Gdyni wyrusza kolejna ekspedycja w poszukiwaniu ORP „Orzeł”

20 maja z Gdyni wyruszy czwarta prywatna ekspedycja w poszukiwaniu wraku zaginionego w maju 1940 r. ORP „Orzeł”. Grupa Polaków chce przebadać ok. 1 350 km kw. dna Morza Północnego w miejscu, gdzie mogło dojść do przypadkowego zbombardowania okrętu przez angielski samolot.
13.05.2017

Ekspedycja „Santi Odnaleźć Orła” gotowa do wyjścia w morze

20 maja 2017 roku z portu w Gdyni w ramach projektu „Santi Odnaleźć Orła” wyruszy czwarta, cyklicznie organizowana, ekspedycja badawcza mająca na celu odnalezienie wraku sławnego polskiego okrętu podwodnego „Orzeł”.
20.04.2017

Akademia Morska w Szczecinie poszuka U-Boota w jeziorze Drawsko

Szczecińska Akademia Morska zbada jeziora na Pojezierzu Drawskim. Będzie szukać U-Boota w jeziorze Drawsko. W czwartek podpisane zostało porozumienie między uczelnią, a organizatorami akcji "Jezioro Tajemnic” - poinformowało Radio Szczecin.
23.03.2017

Skarby Gustloffa – powtórne zbadanie wraku może przynieść zaskakujące informacje

Zbadanie niedostępnych dotychczas pokładów zatopionego na wysokości Łeby wraku okrętu wojennego Wilhelm Gustloff to cel gdańskiego klubu nurków Rekin. Złożono w tej sprawie wnioski do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz do Urzędu Morskiego w Gdyni.
11.09.2016

Zielona żegluga. Ruszają Targi SMM 2016

Prawie 50-tonowa śruba okrętowa przywita wystawców i odwiedzających hamburskie Targi SMM. Symbolizuje ona motyw przewodni tegorocznej edycji, czyli "zieloną żeglugę". Impreza rusza 6 września. Po jej zakończeniu śruba zostanie zainstalowana na kontenerowcu MSC Lorena.
04.09.2016

Gdańskie U-Booty czekają na konserwację

Cztery sekcje z niemieckich U-Bootów, których przed kilkudziesięciu laty użyto do budowy schronu, a teraz mają być eksponowane przez Muzeum Historii Miasta Gdańska, wydobyto z ziemi i wstępnie oczyszczono. Po konserwacji trafią do Twierdzy Wisłoujście.
03.09.2016

Zakopany U-Boot. Niezwykłe znalezisko w Stoczni Gdańskiej (FOTO)

Przyjrzeli się stoczniowemu schronowi i nie mają wątpliwości: zbudowano go z elementów konstrukcyjnych niemieckiego okrętu podwodnego z czasów II wojny światowej. Jest plan, by to wszystko teraz wykopać i przetransportować w pobliże Twierdzy Wisłoujście - jako turystyczną atrakcję.
22.03.2016

Wydobyto wrak statku a wraz nim skarb o wartości 50 mln dolarów

100 ton srebrnych monet o wartości 50 milionów dolarów wydobyła francusko-brytyjska ekspedycja z wraku statku handlowego "City of Cairo", który spoczywał na głębokości pięciu kilometrów u wybrzeży Namibii.
16.04.2015

39 polskich firm na targach SMM w Hamburgu

Podajemy pełną listę polskich firm, które w tym roku pojawią się na targach SMM, z numerem hal i boxów, w których można je spotkać. Są to zarówno wyspecjalizowane firm średniej wielkości, jak i wiodące stocznie. O wielu przedsiębiorstwach z tej listy pisaliśmy już szerzej na naszym portalu.
08.09.2014

Setka tankowców terminalu

Terminal Morski LPG Orlen Gaz w Szczecinie przyjął ostatnio setny statek. Był nim tankowiec Gas Kaizen, który przypłnął z ponad 2000 ton propanu.
27.12.2013

Targi SMM 2012- okazalsze niż kiedykolwiek wcześniej

4 września 2012r. za sprawą 25-tej edycji największych w świecie targów branży morskiej na 3 dni Hamburg stanie się światową stolicą gospodarki morskiej. Organizatorzy już zapowiedzieli, że w tym roku targi przyciągną rekordową ilość wystawców i odwiedzających.
04.09.2012

Głośniej nad tą stocznią!

Nad wieloma spektakularnymi klęskami ekipy Donalda Tuska można byłoby przejść do porządku dziennego, gdyby ich konsekwencje ponosili wyłącznie towarzysze partyjni z PO i PSL.
14.09.2011

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

Dziękujemy za wysłane grafiki.