• <

Wynik wyszukiwania - "wodniak" - Wiadomości

Zlot szybkich morskich łodzi motorowych w Dziwnowie już w ten weekend

Moc, adrenalina, decybele bez ograniczeń w Dziwnowie - to wszystko już w ten weekend. Coroczny zlot szybkich morskich łodzi motorowych, czyli wizyta uczestników stowarzyszenia Poker Runs Germany z Berlina to prawdziwa gratka dla motorowodniaków i nie tylko.
30.04.2024

Ruszyły nawodne stacje Orlenu dla motorowodniaków i żeglarzy

Motorowodniacy i żeglarze mogą już korzystać z nawodnych stacji tankowania Orlenu na Mazurach, nad Zalewem Zegrzyńskim i nad Bałtykiem. Oprócz paliwa, w większości tych placówek dostępne są też produkty spożywcze, a w niektórych skorzystać można z nowej oferty gastronomicznej - podał koncern.
26.04.2024

Rozpoczęło się znakowanie szlaków żeglugowych na Wielkich Jezior Mazurskich

Rozpoczęło się znakowanie szlaków żeglugowych na Mazurach. Szlak rozstawiany jest na długości około 150 km za pomocą boi i znaków brzegowych; znakowane są przeszkody znajdujące się pod wodą i wyznaczana głębokość szlaku - poinformowały PAP Wody Polskie.
09.04.2024

Tąpnięcie w Holandii. Francuski Naval wygrywa przetarg na niderlandzką "Orkę"

Ministerstwo Obrony Holandii ogłosiło, kto dostarczy nowe okręty podwodne dla Królewskiej Marynarki Wojennej Holandii (Koninklijke Marine). Wykonawcą będzie francuska firma Naval, która dostarczy cztery okręty serii Barracuda. Informacja wywołała niemałe zdziwienie w kraju i są podejrzenia, że może skończyć się skandalem, gdyż spodziewano się, że zwycięży rodzimy Damen działający w konsorcjum wraz z szwedzkim Saab.
15.03.2024

Kursy offshore w Szkole Morskiej w Gdyni

Wychodząc naprzeciw najpilniejszym potrzebom rynku energetycznego, wynikającym z ekspansywnego rozwoju sektora offshore, Szkoła Morska w Gdyni przygotowała szeroką ofertę specjalistycznych kursów przygotowujących do pracy w tej perspektywicznej branży.
09.01.2024

Okręty podwodne programu „Orka” - czy Polska naprawdę ich potrzebuje? (opinia)

Po utworzeniu nowego rządu przed władzami jak i poszczególnymi ministerstwami stanie szereg wyzwań w związku z kontynuacją rozpoczętych wcześniej przedsięwzięć oraz zainicjowanie kolejnych. Wśród nich nie brakuje programów i inicjatyw budzących szczególne emocje, jak dostarczenie polskiej Marynarce Wojennej okrętów podwodnych. Pada tu pytanie o dalszy sens tej inwestycji.
13.12.2023

Okręt flagowy Wielkiej Brytanii po raz pierwszy pod dowództwem NATO w trakcie ćwiczeń pk. Neptune Strike

Wraz z Lotniskowcową Grupą Uderzeniową (Carrier Strike Group, UKCSG) HMS Queen Elizabeth, zespołół sił powietrznych, w tym samolotów F-35B Lightning, śmigłowców Wildcat i Merlin oraz jednostek wsparcia zostały przekazana NATO, aby stworzyć potężną grupę zadaniową zdolną do działania na rozległym obszarze obejmującą zarówno Morze Śródziemne, jak i Morze Północne oraz Morze Bałtyckie. Wszystko to odbywa się podczas międzynarodowego ćwiczenia morskiego pk. Neptune Strike.
09.11.2023

Holandia rozpoczyna wycofywanie okrętów podwodnych typu Walrus

Po trzech dekadach rozpoczynają się duże zmiany w siłach podwodnych Królewskiej Marynarki Wojennej Holandii (Koninkijke Marine). W Nieuwsbericht odbyła się, 12 października br., ceremonia opuszczenia bandery na pierwszym w swojej serii HNLMS Walrus (S802), służącym od 1992 roku. Wiąże się to również z modernizacją sił morskich państwa, które w przyszłości mają przyjąć na swój stan nowe okręty podwodne.
13.10.2023

Czy były ORP Kondor skończy jako "Yellow Submarine"?

Znajdujący się od sierpnia br. w Górkach Zachodnich były okręt podwodny polskiej Marynarki Wojennej wciąż oczekuje na swój dalszy los. Pojawiła się nietypowa koncepcja jego wykorzystania jako turystycznej atrakcji, choć niekoniecznie w Polsce.
26.09.2023

Już w przyszłym roku na Bulwarze Nadmorskim w Gdyni ma stanąć były ORP Sokół

Zbliżają się ku końcowi prace przed budynkiem Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni. W październiku ma być gotowy "suchy dok" w którym stanie wyjątkowy w skali kraju eksponat. Zanim zostanie otwarty dla zwiedzających, nastąpi spektakularna akcja transportu byłego okrętu do nowej lokalizacji.
22.09.2023

Skandal na promie w Warszawie. Podczas obchodów rocznicy Powstania Warszawskiego odtworzono hymn socjalistów

Były prezes Wód Polskich Przemysław Daca zamieścił w mediach społecznościowych film z uroczystej parady statków z okazji 79. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Z pokładu promu warszawskich linii turystycznych słychać melodię Międzynarodówki.
01.08.2023

Wyścig po niderlandzką "Orkę" rozgrzewką przed przetargiem w Polsce?

Ministerstwo Obrony Holandii potwierdziło, że kupi cztery okręty podwodne na potrzeby sił morskich (Koninklijke Marine). O realizację tego intratnego zamówienia rywalizują firmy z Francji, Niemiec i Szwecji, które mogą być także oferentami dla polskiej Marynarki Wojennej w związku z programem "Orka".
31.07.2023

Polboat Yachting Festival – ponad 100 jednostek w Marinie Gdynia

Ponad 100 jednostek, w tym 18 premier jachtowych, można oglądać od czwartku do niedzieli w Marinie Yacht Park w Gdyni w ramach Polboat Yachting Festival. To czwarta edycja tego wydarzenia, którego organizatorem jest Polska Izba Przemysłu Jachtowego i Sportów Wodnych.
27.07.2023

Rozpoczęła się 4. edycja Polboat Yachting Festival

Za nami otwarcie i pierwszy dzień międzynarodowych targów Polboat Yachting Festival. To już czwarta odsłona tej imprezy, która w tym roku przyciągnęła rekordową liczbę wystawców.
27.07.2023

Luksus w gdyńskiej marinie. Startują międzynarodowe targi jachtowe Polboat Yachting Festival

Jedna z najbardziej luksusowych imprez w Polsce zbliża się wielkimi krokami. W czwartek do Marina Yacht Park już po raz czwarty zawitają najpiękniejsze jachty żaglowe i łodzie motorowe, w ramach największych targów na wodzie w tej części Europy – Polboat Yachting Festival. Imponujące jednostki będzie można podziwiać aż do niedzieli.
26.07.2023

Okręt podwodny programu "Orka"- co wiemy o potencjalnych oferentach?

Ogłoszenie przez ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka ruszenia z realizacją programu "Orka" rozpoczyna szereg prac w związku całym przedsięwzięciem. Jeszcze zanim choćby odbędzie się cięcie blach pod budowę pierwszego z okrętów, miną lata w związku z pracami koncepcyjnymi, konsultacjami rynkowymi, aż w końcu przetargiem i wyborem najlepszej oferty.
23.07.2023

4. edycja Polboat Yachting Festival już za dwa tygodnie

Od 27 do 30 lipca b.r., w jednej z najnowocześniejszych przystani jachtowych w Polsce - w Marina Yacht Park należącej do Grupy PHN, już po raz czwarty można będzie oglądać najpiękniejsze jachty żaglowe i łodzie motorowe, w ramach największych targów na wodzie w tej części Europy – Polboat Yachting Festival.
12.07.2023

Triumf Polaków na początek regat

August Sobczak i Krzysztof Królik (Chojnicki Klub Żeglarski) wygrali regaty Pucharu Europy w klasie 29er rozegrane na inaugurację Gdynia Sailing Days. Srebrny medal zdobyła załoga CWM Opti Gdynia, Igor Kawałko i Fabian Kocięda.
07.07.2023

Okręt podwodny zakopany w parku?

Miejska legenda w niewielkim brytyjskim miasteczku głosi, że pod miejskim parkiem zakopany jest okręt podwodny. Dwóch naukowców uważa, że udało im się znaleźć potwierdzenie tej tezy.
04.07.2023

Remonty na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Utrudnienia dla żeglarzy

Na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich trwa modernizacja stopnia wodnego w Kwiku, śluzy Guzianka I, jazu i śluzy w Karwiku. Remontowany jest także Kanał Szymoński i Łuczański. W tym sezonie żeglarze muszą liczyć się z utrudnieniami - poinformowały PAP Wody Polskie.
30.06.2023

Rusza pierwsza edycja Suzuki Marine Academy

„Wodna akademia Suzuki” spodoba się zarówno tym, którzy rozpoczynają przygodę na wodzie – chcą zdobyć patent sternika motorowodnego, wodniakom posiadającym uprawnienia, którzy pragną poszerzyć wiedzę oraz doskonalić nabyte już umiejętności oraz żeglarzom, którzy na co dzień, choćby w praktyce portowej, również posługują się silnikami. Cykl bazuje na doświadczeniach z kursów tzw. Suzuki Moto Szkoły, w której przez kilkanaście lat instruktorzy Suzuki wyszkolili kilka tysięcy motocyklistów.
28.06.2023

Szef MON: jeszcze w tym roku planujemy postępowanie ws. zakupu okrętów podwodnych

Przystępujemy do realizacji programu Orka. Jeszcze w tym roku planujemy uruchomić postępowanie, którego celem będzie zakup okrętów podwodnych wraz z transferem niezbędnych technologii - poinformował w środę wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak.
24.05.2023

Na jeziorze Nidzkim holowano oderwany pomost

Do nietypowego zdarzenia doszło we wtorek na jeziorze Nidzkim w w woj. warmińsko-mazurskim, w powiecie piskim. Od brzegu oderwał się pomost długości około 30 m i wadze kilku ton. Płynął on w głąb jeziora zagrażając żeglarzom. Niezbędna okazała się interwencja policyjnych wodniaków.
04.05.2023

Weekendowe rejsy po Pętli Żuławskiej dopiero od maja

Wodniacy muszą uzbroić się w cierpliwość, bo weekendowe rejsy po Pętli Żuławskiej będą możliwe dopiero od maja. Jak wynika z najnowszego komunikatu Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej, do końca kwietnia śluzy na Wiśle, Nogacie i Szkarpawie działać będą głównie w dni powszednie od godz. 7:00 do 15:00.
19.04.2023

Podlaskie. Zabytkowy Kanał Augustowski ma 200 lat

Rok 2023 to rok jubileuszu 200-lecia powstania zabytkowego Kanału Augustowskiego, który - przez jeziora - łączy rzekę Biebrzę z rzeką Niemen. Pod nadzorem konserwatora zabytków obiekt przechodzi systematyczne remonty.
11.04.2023

Szkoła Morska otrzymała certyfikat uznania od armii USA

Szkoła Morska w Gdyni otrzymała ostatnio bardzo ważny dokument.
25.03.2023

Szkoła Morska w Gdyni opisuje kwalifikacje dla polskiego offshore wind

Wychodząc naprzeciw aktualnym potrzebom gospodarczym wynikającym z postępującego rozwoju branży offshore wind, Szkoła Morska w Gdyni wspólnie z Instytutem Badań Edukacyjnych przygotowała opis kwalifikacji dla monterów turbin wiatrowych.
23.02.2023

Rusza modernizacja kanału Łuczańskiego

W styczniu tego roku rozpoczęto prace hydrotechniczne obejmujące przebudowę i umocnienie Kanału Łuczańskiego. Inwestycja unowocześni, a przede wszystkim poprawi bezpieczeństwo jednej z głównych dróg wodnych na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich, łączącej Niegocin z jeziorem Kisajno. Realizacja projektu zajmie do 12 miesięcy, a ponowne oddanie kanału do użytkowania w pełnym zakresie planowane jest do końca 2023 roku. Całość planowanych prac wykona Korporacja Budowlana DORACO.
18.01.2023

Włocławek. Sprzęt za ponad 1,8 mln zł dla policyjnych wodniaków

Policyjni wodniacy z Komendy Miejskiej Policji we Włocławku, na co dzień patrolujący okolice Wisły i kilka jezior, otrzymali niezwykle przydatny w czasie służby sprzęt. To m.in. łódź motorowodna, dron, quady i rowery elektryczne.
08.10.2022

Prezes Wód Polskich na rejsie Bractwa Harcerskiej Bandery: edukacja i promocja żeglugi śródlądowej

Bractwo Harcerskiej Bandery, które płynie Wisłą z Sandomierza do Płocka, pokonało w czwartek odcinek rzeki na trasie Czerwińsk nad Wisłą - Wyszogród. Jak podkreślił uczestniczący w rejsie prezes Wód Polskich Przemysław Daca, to inicjatywa zarówno edukacyjna, jak i promująca żeglugę śródlądową.
04.08.2022

Wystawa jachtów na wodzie. Nadchodzi Polboat Yachting Festival

Już za niecały miesiąc odbędzie się trzecia edycja największej w Polsce wystawy jachtowej na wodzie. Najpiękniejsze jachty żaglowe, luksusowe łodzie motorowe, katamarany, houseboaty oraz skutery wodne przez cztery dni można będzie oglądać w Gdyni, w jednej z najnowocześniejszych przystani jachtowych w Polsce - Marina Yacht Park należącej do Grupy PHN.
01.07.2022

Wkrótce Gdynia Sailing Days

Gdynia Sailing Days, jedna z najważniejszych imprez żeglarskich w basenie Morza Bałtyckiego, odbędzie się w dniach 8-24 lipca.
25.06.2022

Rosja. W bazie okrętów podwodnych namalowano okręt... amerykański

Lokalne władze w rosyjskim mieście Gadżyjewo, będącym główną bazą Floty Północnej Federacji Rosyjskiej postanowiły uczcić rosyjskich podwodniaków muralem. Sęk w tym, że na budynku w centrum miasteczka namalowano... amerykański okręt podwodny.
13.06.2022

PKN Orlen: ruszają stacje paliw na wodach Mazur, Bałtyku i Zalewu Zegrzyńskiego

PKN Orlen uruchamia nawodne stacje paliw na Mazurach, nad Morzem Bałtycki i nad Zalewem Zegrzyńskim. Koncern poinformował w piątek, że będą one działały do końca września w Giżycku, Sztynorcie, Węgorzewie, Pięknej Górze, Mikołajkach, Nieporęcie i Pucku.
29.04.2022

Ruszył sezon żeglugowy na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich

W poniedziałek, po zimowej przerwie, otwarto dla żeglugi szlak Wielkich Jezior Mazurskich. Oddano też do użytku wyremontowany Kanał Piękna Góra, który łączy - popularne wśród żeglarzy i motorowodniaków - jeziora Tajty i Kisajno.
25.04.2022

Kanał Węgorzewski do remontu. Rusza wielka inwestycja za 21 mln zł na Mazurach

W poniedziałek (22 listopada) rozpoczął się remont Kanału Węgorzewskiego w systemie Wielkich Jezior Mazurskich. Koszt remontu Kanału Węgorzewskiego to blisko 21 milionów złotych, a prace potrwają do października 2022 roku.
22.11.2021

Mazurska Pętla. Czy w końcu dojdzie do przekopania nowego kanału na Mazurach?

Mazurska Pętla ma być gotowa w ciągu siedmiu lat. Ideą tego pomysłu jest przekopanie nowych kanałów tak, by Szlak Wielkich Jezior można przepłynąć wkoło, co teraz jest niemożliwe.
07.08.2021

Ratownik MOPR: po weekendowym kursie nikt nie będzie dobrym żeglarzem

Po weekendowym czy tygodniowym kursie nikt nie zostanie dobrym żeglarzem. Woda jest żywiołem, za brak umiejętności i bezmyślność przychodzi płacić wysoką cenę - oceniają ratownicy Mazurskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.
24.07.2021

Polboat Yachting Festival, czyli Gdynia stanie się żeglarską stolicą Polski. Na wystawie aż 70 jednostek [PROGRAM]

Polboat Yachting Festival potrwa od 15 do 18 lipca w Marina Yacht Parku w Gdyni. Przez cztery dni będzie można oglądać najpiękniejsze jachty żaglowe, luksusowe łodzie motorowe, houseboaty i skutery w jednej z najnowocześniejszych przystani jachtowych w Polsce. Tego wydarzenia nie można przegapić. Co w programie?
08.07.2021

Mazury. Wciąż mało żeglarzy dba o czystość jezior choć w portach są stacje odbioru nieczystości

Wciąż mało żeglarzy pływających na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich dba o czystość akwenów; nie korzystają ze stacji odbioru nieczystości z żaglówek czy innych jednostek. W giżyckiej ekomarinie zwiększono liczbę pomp odbierających nieczystości - poinformował PAP dyrektor giżyckiego portu Dariusz Klimaszewski.
26.06.2021

PKN Orlen: Wkrótce ruszą sezonowe stacje nawodne na Mazurach, nad Bałtykiem i nad Zalewem Zegrzyńskim

PKN Orlen z początkiem maja uruchomi ponownie 6 swych stacji nawodnych dla żeglarzy i motorowodniaków, które zlokalizowane są na Mazurach, nad Morzem Bałtyckim i nad Zalewem Zegrzyńskim. Jak podała spółka, obiekty te, oferujące oprócz paliw także artykuły spożywcze, będą czynne do września.
28.04.2021

Ruszył sezon żeglugowy na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich

We wtorek otwarto dla żeglugi szlak Wielkich Jezior Mazurskich - podały Wody Polskie. Podczas tegorocznego sezonu nawigacyjnego wodniacy muszą liczyć się z utrudnieniami z powodu trwających remontów kilku kanałów.
27.04.2021

Nowy salon Yamaha Griffin Marine w Szczecinie już otwarty

Wraz z początkiem sezonu w Szczecinie został otwarty nowy salon i serwis Yamaha Marine. Jego właścicielem jest Autoryzowany Dealer Yamahy, firma GRIFFIN GROUP MARINE, znany w branży dostawca wyposażenia ratunkowego, pokładowego, przeciwpożarowego oraz elektroniki morskiej, łodzi, silników i skuterów wodnych. Szczeciński salon jest drugim dedykowanym marce Yamaha, obok prowadzonego od 7 lat punktu sprzedażowo-serwisowego w Gdyni.
05.04.2021

Mijający rok rekordowy pod względem inwestycji wodnych na Mazurach

Mijający rok był rekordowym pod względem inwestycji wodnych na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Do użytku oddano pierwszą w powojennych dziejach Mazur śluzę wodną Guzianka II, rozpoczęto także remont mazurskich kanałów.
26.12.2020

72-letni motorowodniak udowadnia, że w sporcie nie ma granicy wieku

Henryk Synoracki w tym roku skończył 72 lata i nie myśli o zakończeniu kariery. "Nie rozumiem, dlaczego często się uważa, że ktoś z racji wieku ma kończyć ze sportem" – powiedział PAP najbardziej utytułowany polski motorowodniak.
25.12.2020

Okręt podwodny typu 212CD wychodzi z cienia [WIDEO]

Niemiecki holding stoczniowy thyssenkrupp Marine Systems opublikował więcej szczegółów swojej oferty na nowy okręt podwodny dla holenderskiej Koninklijke Marine. Dodatkowo interesującym jest fakt, że bazuje ona na projekcie 212CD, czyli Common Design, opracowywanym na potrzeby programu niemiecko-norweskiego.
08.12.2020

Marynarz śródlądowy to odpowiedzialna rola, ale też wielka przygoda!

5 grudnia świętujemy Dzień Marynarza Śródlądowego. W tym uroczystym dniu pragniemy przypomnieć o niezwykle odpowiedzialnej roli marynarzy i żeglugi śródlądowej w dzisiejszym świecie. To dzięki zaangażowaniu wodniaków możemy bezpiecznie korzystać ze szlaków żeglugowych, a także bezpiecznie żyć nad dużymi rzekami. Ich codzienna praca jest zróżnicowana, w zależności od tego, do czego jednostki, na których pływają są przeznaczone.
04.12.2020

W Święto Niepodległości o postrzeganiu gospodarki wodnej 100 lat temu

Z chwilą odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918 roku jedną z dziedzin wymagających uporządkowania stała się gospodarka wodna. Odrodzone państwo posiadało wówczas wielkie rzeki łączące kraj z Morzem Bałtyckim i Morzem Czarnym, gęstą sieć hydrograficzną, czy rozległe kompleksy mokradeł, jednak w parze z możliwościami szły duże wyzwania i trudności.
12.11.2020

Śluzy Guzianka I i Guzianka II obsłużyły latem rekordową liczbę statków i jachtów

Śluzy Guzianka I i Guzianka II obsłużyły latem rekordową liczbę 22 tys. statków i jachtów. To pokazuje, jak potrzebną inwestycją było wybudowanie nowej śluzy na Mazurach - mówią Wody Polskie.
08.11.2020

Nowe przystanie kajakowe na pomorskich rzekach

Kajakarze mogą już korzystać z kolejnych wygodnych miejsc do slipowania sprzętu wodnego, pomostów i terenów do odpoczynku czy biwakowania. Nowe przystanie powstały na Czarnej Wodzie w Jastrzębiej Górze i Ostrowie(gm. Władysławowo) oraz na Motławie we Wróblewie (gm. Suchy Dąb).
19.10.2020

Rozpoczął się remont mazurskich kanałów

Rozpoczęły się prace związane z remontem trzech kanałów na Wielkich Jeziorach Mazurskich. Od połowy września żegluga będzie się tam odbywać wahadłowo; wodniacy i żeglarze będą musieli się stosować do oznakowania i wskazań osób, które będą kierować ruchem.
07.09.2020

Rejsy tradycyjnymi łodziami — antidotum na czas pandemii

Rejsy tradycyjnymi łodziami rzecznymi cieszą się ogromną popularnością podczas IV edycji Festiwalu Wisły w Toruniu. Łodzie Mieszko, Maria, Słowianka, Zoraza i św. Elżbieta według wielu stały się, chociaż na trzy dni, antidotum na czas pandemii koronawirusa.
16.08.2020

ORP Wilk, ORP Orzeł i U-Booty już dostępne w Muzeum Miasta Kołobrzeg

Od 7 sierpnia, w Muzeum Miasta Kołobrzeg przy ul. Armii Krajowej 13 oglądać można unikatowe zabytki związane z wojną podwodną. Na nową wystawę czasową trafiły m.in. fragmenty dokumentacji ORP Wilk i części niemieckich torped.
08.08.2020

Powstanie Warszawskie na Wiśle

Wiosną 1939 r., wobec zbliżającej się wojny, z Flotylli Rzecznej Marynarki Wojennej w Pińsku wyodrębniono Oddział Wydzielony "Wisła". Po 1 września 1939 r. jego jednostki broniły mostów i przepraw na dolnej i środkowej Wiśle, a wobec niemożności wycofania się do Modlina zostały zatopione przez własne załogi.
31.07.2020

Wypadek motorowodniaków na styku Jez. Śniardwy i Jez. Mikołajskiego

Motorówka i skuter zderzyły się we wtorek na styku jezior Śniardwy i Mikołajskiego. Jedna osoba w ciężkim stanie została przetransportowana helikopterem do szpitala - poinformował we wtorek PAP rzecznik Mazurskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Jarosław Sroka.
28.07.2020

Dziś na Bornholm, jutro dookoła świata

Jacht Volvo Ocean 65 Sailing Poland jeszcze w piątek odbywał kolejny, rutynowy trening na Zatoce Gdańskiej. W sobotę wyruszył w stronę Bornholmu, by ustanowić rekord trasy Gdynia - Bornholm - Gdynia. Jak wszystko dobrze pójdzie, za 2 lata wystartuje w legendarnym wyścigu dookoła świata The Ocean Race.
20.07.2020

Motorowodniacy sieją postrach na mazurskich jeziorach

Motorowodniacy sieją postrach na mazurskich i warmińskich jeziorach. Żeglarze się skarżą, że zwłaszcza popołudniami motorowodniacy "szaleją bez umiaru". By ich przystopować, policja z Olsztyna ustawiła przy plaży miejskiej boje, by motorowodniacy wiedzieli, gdzie nie mogą wpływać.
13.07.2020

Gróbarczyk: aplikacja dla wodniaków spopularyzuje turystykę wodną

Aplikacja Drogi wodne spopularyzuje turystykę wodną i zachęci wszystkich do tej formy spędzania wolnego czasu - ocenił w piątek minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.
10.07.2020

Wszystko co pływa flisem się nazywa! XXIV Flis Odrzański będzie mieć swój finał w sobotę na Łasztowni

Niegdyś flisacy spływali Odrą, by pokazywać jak piękna to rzeka i jak wielki ma potencjał gospodarczy i turystyczny. Dzisiaj Flis to wydarzenie symboliczne, pokazujące morską i wodną tradycję. Już w najbliższą sobotę na Łasztowni zacumują dwa galery, a także wodniacy płynący do Szczecina łodziami, żaglówkami i motorówkami. Skromniejszy niż zwykle, ale pełen tradycji i pozytywnych, marynistycznych uczuć finał Flisu Odrzańskiego odbędzie się o godzinie 12:00 na Skwerze Kapitanów na Łasztowni. XXIV Flis Odrzański nosi imię słynnej „
09.07.2020

Dzień Marynarza Rzecznego

3 lipca, na pamiątkę zwycięstwa polskiej flotylli rzecznej nad bolszewikami pod Horodyszczem w 1919 roku, obchodzimy Dzień Marynarza Rzecznego. Dzisiaj po naszych rzekach nie pływają już wojskowe flotylle, a wyspecjalizowane jednostki do przewozu towarów, wykorzystywane w turystyce czy specjalistyczny sprzęt do robót hydrotechnicznych, których bezpieczną przeprawę gwarantuje wykwalifikowana załoga marynarzy rzecznych.
03.07.2020

Foto maryniści

Morza szum, ptaków śpiew, złota plaża pośród drzew… Tylko jak to pokazać na zdjęciu? Uczestnicy odbywającego się w ramach Święta Morza pleneru fotograficznego na szlaku Legendy Morskiej Gdyni próbowali rozgryźć ten dylemat.
29.06.2020

Zasłużeni dla polskiego żeglarstwa uhonorowani tablicami w Alei Żeglarstwa Polskiego [foto]

Legendarny dowódca okrętów podwodnych z czasów II wojny światowej i kapitan drugiego „Zawiszy Czarnego” komandor Bolesław Romanowski oraz Henryk Fronczak organizator żeglarstwa w okupowanej Warszawie i powojenny działacz Polskiego Związku Żeglarskiego zostali uhonorowani pamiątkowymi tablicami w gdyńskiej Alei Żeglarstwa Polskiego. Uroczystości towarzyszyły obchody 55-lecia powstania Pomorskiego Związku Żeglarskiego. Oficjalnie zainaugurowano równie tegoroczny sezon żeglarski.
22.06.2020

Pomorski sezon żeglarski otwarty!

Ponad sto osób uczestniczyło w sobotę 20 czerwca w odsłonięciu tablic Bolesława Romanowskiego i Henryka Fronczaka połączonego z otwarciem pomorskiego sezonu żeglarskiego i 55. rocznicą powstania Pomorskiego Związku Żeglarskiego.
21.06.2020

Żeglarze uhonorują bohaterów na otwarcie sezonu 2020!

W najbliższą sobotę o godzinie 12 zostanie upamiętnionych dwóch zasłużonych żeglarzy. Komandor Bolesław Romanowski to legendarny dowódca okrętów podwodnych podczas II wojny światowej i kapitan drugiego „Zawiszy Czarnego”. Był też pierwszym przewodniczącym Okręgu Gdańskiego Polskiego Związku Żeglarskiego, poprzednika Pomorskiego Związku Żeglarskiego, który w tym roku obchodzi 55-lecie powstania.
16.06.2020

Zostań Wodniakiem

Kończymy z #zostańwdomu ruszamy z #zostańwodniakiem! Polska Izba Przemysłu Jachtowego i Sportów Wodnych POLSKIE JACHTY, wraz z grupą Partnerów, organizuje w czerwcu – w kilkunastu różnych lokalizacjach w całej Polsce – darmowe rejsy jachtami żaglowymi lub łodziami motorowymi (ze sternikiem).
10.06.2020

Popłyń z „Darem Młodzieży” w IV Żeglarskiej Paradzie Świętojańskiej!

Coraz więcej jednostek deklaruje udział w IV Żeglarskiej Paradzie Świętojańskiej, która 20 czerwca przepłynie z Gdańska do Gdyni. Zapraszamy do udziału.
05.06.2020

Ruszyły stacje nawodne PKN Orlen na Mazurach, a także nad Bałtykiem i Zalewem Zegrzyńskim

PKN Orlen uruchomił stacje nawodne na Mazurach, nad Morzem Bałtyckim i nad Zalewem Zegrzyńskim. W placówkach tych, poza produktami paliwami, jak olej napędowy czy benzyna bezołowiowa 95, dostępne są też m.in. artykuły spożywcze i przemysłowe - podał płocki koncern.
29.05.2020

Śluza Guzianka II już wybudowana; otwarcie dla żeglarzy w czerwcu

Jeszcze w czerwcu żeglarze i wodniacy będą mogli skorzystać z nowej śluzy Guzianka II, umożliwiającej przepłynięcie z jeziora Guzianka Duża na jez. Bełdany - zapewnił prezes Wód Polskich Przemysław Daca. W piątek oficjalnie zakończyła się budowa obiektu.
29.05.2020

Samorządowcy sprzeciwiają się ograniczaniu czasu otwarcia śluz na Pętli Żuławskiej

Od maja obiekty hydrotechniczne czynne są dla wodniaków przez osiem godzin na dobę. Rok temu były otwarte przez połowę dnia. Samorządowcy uważają, że przez to może się chociażby zmniejszyć liczba turystów w sezonie.
25.05.2020

Rozpoczyna się sezon żeglarski - początek wyjątkowo trudny

Od lat sezon żeglarski rozpoczynał się 1 maja. W tym roku na mazurskie jeziora także wypłyną łodzie, ale żeglowanie będzie znacznie trudniejsze i mniej urokliwe, niż dotąd. Z powodu pandemii zamknięte są porty i mariny, nie wolno żeglować ze znajomymi, nie można biesiadować na przystaniach.
01.05.2020

Policja zaczyna służbę na wodzie, w tym kontrole w związku z epidemią

Wraz z otwarciem sezonu żeglugowego od początku maja na jeziorach Warmii i Mazur zaczynają służbę patrole policyjnych wodniaków. W tym roku mają zwracać uwagę również na przestrzeganie przepisów związanych z epidemią koronawirusa.
30.04.2020

Prawo wodne bardziej przyjazne dla żeglarzy

Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej uwzględniło wspólną petycję Polskiego Związku Żeglarskiego, Stowarzyszenia Armatorów Jachtowych, PTTK, Stowarzyszenia Żeglarskiego Samoster, Ligi Morskiej i Rzecznej oraz innych organizacji wodniackich w sprawie treści ustawy Prawo Wodne we fragmencie dotyczącym obowiązku uzyskania pozwolenia wodnoprawnego. To ważna informacja dla wszystkich organizatorów regat i klubów żeglarskich prowadzących szkolenia.
07.01.2020

Wody Polskie zmodernizują kanały na szlaku od Mikołajek do Giżycka za 163 mln zł

Ponad 163 mln zł kosztować będzie modernizacja kanałów na szlaku żeglownym od Mikołajek do Giżycka. Prace zaczną się w 2020 roku i potrwają do 2023 roku. Na czas modernizacji kanały nie zostaną zamknięte dla ruchu; wodniacy i żeglarze będą mogli z nich korzystać.
18.12.2019

MON: 524 miliardy złotych na modernizację Wojska Polskiego do 2035 roku. Cześć wydatków na modernizację floty

Nowy plan MON przewiduje wydatki na modernizację armii na poziomie aż 524 miliardów złotych, czyli około 133 miliardy dolarów na nowe uzbrojenie i wyposażenie. - Żaden rząd w historii wolnej Polski nie był w stanie zapewnić tak dużych pieniędzy na modernizację Sił Zbrojnych – powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej w Wesołej. W najnowszym Planie Modernizacji Technicznej znalazł się m. in. program "Miecznik", "Orka" oraz "Murena".
10.10.2019

Produkcja jachtów w Polsce – innowacyjność, nowoczesność, rozwój

Z Panem Tomaszem Gonciarzem, dyrektorem firmy VETUS Polska, spotykamy się w siedzibie firmy w Warszawie.
18.09.2019

Volvo Gdynia Sailing Days – 19 lat minęło jak jeden dzień. Wywiad z Prezesem PZŻ Tomaszem Chamerą

Za nami jubileuszowa 20. edycja regat Volvo Gdynia Sailing Days. Parafrazując słowa piosenki z filmu „Czterdziestolatek” - 19 lat minęło jak jeden dzień?
15.08.2019

W czwartek w Gdyni rozpoczynają się Targi Sportów Wodnych i Rekreacji „WIATR i WODA na wodzie”

W Marinie Gdynia w dniach 18-21 lipca 2019 r. odbędą się Targi Sportów Wodnych i Rekreacji „WIATR i WODA na wodzie”. To już 14. edycja jedynej w Polsce imprezy, podczas której można na wodzie zobaczyć najpiękniejsze jachty żaglowe i motorowe, skutery wodne oraz nowoczesny osprzęt żeglarski.
17.07.2019

Czesław Marchaj zostanie uhonorowany w Alei Żeglarstwa Polskiego

W Alei Żeglarstwa Polskiego w gdyńskiej marinie w piątek, 19 lipca, o godzinie 12:00 odsłonięta zostanie tablica Czesława Marchaja, wybitnego teoretyka żeglowania. Zapraszamy wszystkich do udziału.
17.07.2019

Załoga Łoszarika zostanie pochowana w Petersburgu, daty nie podano

Załoga rosyjskiej jednostki podwodnej AS-31 (Łoszarik), która zginęła na Morzu Barentsa, pochowana będzie w Petersburgu. Data i miejsce pogrzebu nie będą podane do wiadomości publicznej. Według mediów 14 oficerów spocznie niedaleko pomnika załogi okrętu Kursk.
05.07.2019

Przystań w Wiślince już gotowa. Trwają prace nad szlakami wodnymi Pętli Żuławskiej

Nowa przystań została wybudowana przy stanicy wodnej w Wiślince. Mogą tam cumować jachty o zanurzeniu do 2 m. Miejsca wystarczy dla 32 jednostek. To dogodne miejsce dla wodniaków ze względu na naturalną osłonę trzcinowisk koryta Martwej Wisły. Przystań w Wiślince jest częścią szlaku Pętli Żuławskiej, który liczy łącznie 303 km drogi wodnej.
05.07.2019

Już za miesiąc czternaste targi „Wiatr i Woda” na wodzie

W dniach 18 – 21 lipca 2019 r. w Marinie Gdynia odbędą się Targi Sportów Wodnych i Rekreacji „WIATR i WODA na wodzie”. To już 14. edycja jedynej w Polsce imprezy, podczas której można na wodzie zobaczyć najpiękniejsze jachty żaglowe i motorowe, skutery wodne oraz nowoczesny osprzęt żeglarski.
14.06.2019

Zapraszamy na szlaki Pętli Żuławskiej, które w opinii żeglarzy są jednym z Cudów Polski (foto)

W opinii żeglarzy, motorowodniaków, miłośników przyrody, miłośników kultury materialnej i niematerialnej, wreszcie zwykłych turystów, nie ma co do tego żadnych wątpliwości.
29.03.2019

II Regionalne Spotkanie Partnerów i Interesariuszy Projektu South Coast Baltic

W Elblągu 15 marca 2019 roku odbyła się kolejna konferencja poświęcona sytuacji nawigacyjnej na drogach wodnych Pętli Żuławskiej i Zalewu Wiślanego. Organizatorami spotkania byli: Spółka Pętla Żuławska, Związek Miast i Gmin Morskich oraz Politechnika Gdańska. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele środowiska użytkowników dróg wodnych i gestorów infrastruktury hydrotechnicznej i usługowej obszaru Delty Wisły.
28.03.2019

Liga Morska i Rzeczna otrzymała Grand Prix Nagrody Przyjaznego Brzegu, specjalne podziękowanie dla PZŻ

Jury konkursu Nagroda Przyjaznego Brzegu, pod przewodnictwem pomysłodawcy Andrzeja Gordona, przyznało trofea za rok 2018. Grand Prix z nagrodą ministra sportu i turystyki powędrowało do Ligi Morskiej i Rzecznej. Specjalne podziękowanie otrzymał także Polski Związek Żeglarski, a wyróżnienie osobiście odebrał prezes PZŻ Tomasz Chamera.
11.03.2019

Dziewczyny na fali, czyli Dni Kobiet w Muzeum

W Narodowym Muzeum Morskim uważamy, że kobiety i morze to najlepsze połączenie. Ponad połowa pracowników w naszym muzeum to dziewczyny. Kobiety piastują w instytucji ważne stanowiska, zajmując się ruchem zabytków, dbając o dziedzictwo morskie, usuwając rdzę z najcenniejszych eksponatów, walcząc ze świdrakiem, prowadząc unijne projekty i budując kolejne oddziały.
14.02.2019

Wydawnictwa żeglarskie Spółki Pętla Żuławska

W trakcie swojej już prawie 6-cio letniej bytności na Pomorzu Spółka podjęła się trudu zmierzenia z rynkiem wydawniczym. Głównym i jedynym obszarem zainteresowania był oczywiście akwen Dolnej Wisły, Delty Wisły i Zalewu Wiślanego.
06.02.2019

Regaty żeglarskie na rzece – Puchar Dzielnicy Wisła już w czerwcu w Warszawie

Regaty o Puchar Dzielnicy Wisła to unikatowa inicjatywa, której celem jest przywrócenie żeglarstwa na stołeczny odcinek Wisły oraz upamiętnienie warszawskiego rodowodu klasy Omega. Pierwsza edycja Regat odbyła się w 2018 roku przeciągając na wodę mistrzów żeglarstwa, wodniaków i pasjonatów. W tym roku organizatorzy planują starty w pięciu klasach, żeglarską strefę lądową, rejsy, pokazy i inne atrakcje. To wszystko i jeszcze więcej w Warszawie 22 i 23 czerwca.
30.01.2019

Co możemy zrobić dla Zatoki Gdańskiej?

Daj się wciągnąć do dyskusji o tym, jak współużytkownicy wody i plaż mogą działać na rzecz naszego akwenu. Czy możemy bez wyrzutów sumienia do morza wrzucić skórkę od banana? Co można złapać przy pomocy płetwy sterowej jachtu? Którzy z fanów wodnych atrakcji nad Zatoką śmiecą? Na te i inne pytania odpowiedzą paneliści spotkania w Gdańsku.
22.11.2018

W przyszłym tygodniu ponownie ruszają prace przy budowie kładki na Wyspę Spichrzów

W przyszłym tygodniu w Gdańsku ponownie ruszają prace przy budowie kładki przez Motławę na Wyspę Spichrzów – poinformował portal trojmiasto.pl. Obrotowy obiekt połączy Długie Pobrzeże, na wysokości ul. Św. Ducha, z północnym cyplem wyspy. Przeprawa ma być gotowa w przyszłym roku.
15.11.2018

Targi Boatshow w Łodzi już po raz 20.

Spotkania ze znanymi żeglarzami, prezentacje premierowych jachtów motorowych oraz bezpłatne warsztaty i szkolenia – to główne punkty tegorocznej edycji Targów Żeglarstwa i Sportów Wodnych Boatshow, które odbędą się w Łodzi w dniach 9-11 listopada.
30.10.2018

Szkolenia dla żeglarzy zawodowych w Szkole Morskiej w Gdyni

Szkoła Morska w Gdyni uzyskała akredytację Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej dotyczącą szkolenia żeglarzy zawodowych w działach pokładowym i maszynowym. Otwiera to możliwość żeglarzom i motorowodniakom do powiększenia swoich możliwości w poszukiwaniu miejsc pracy na niezwykle lukratywnym rynku.
20.09.2018

Gdańsk: Stocznia Cesarska otwiera się dla zwiedzających

Część Młodego Miasta w śródmieściu Gdańska - Stocznia Cesarska - otwiera się na mieszkańców i turystów. Zamknięte do niedawna tereny, są już dostępne dla spacerowiczów i wodniaków. Z nowopowstałej Przystani Cesarskiej wypływają galary gdańskie i kajaki.
07.08.2018

Nietypowa akcja policyjnych wodniaków. Na Zalewie Wiślanym uratowali orła (wideo)

Niecodzienna interwencja policyjnych wodniaków z Fromborka. W sobotę na Zalewie Wiślanym uratowali orła. Ptak nie miał sił, by samodzielnie wznieść się w powietrze.
07.08.2018

Magnolia zaprasza na swój pokład

Nie masz jeszcze planów na ostatnie dni wakacji? A gdyby tak popłynąć do Kopenhagi lub na Bornholm kultowym oldtimerem? W Centrum Żeglarskim trwają zapisy na ostatni wakacyjny rejs Magnolią.
03.08.2018

Szkolenia dla żeglarzy zawodowych w Szkole Morskiej w Gdyni

Wychodząc na przeciw potrzebom żeglarzy z patentami kapitana jachtowego i motorowodnego, Szkoła Morska w Gdyni opracowała autorski program kursu przygotowującego do egzaminu na dyplom " Jachtowego kapitana na jachtach o pojemności brutto(GT) do 200 jednostek".
23.07.2018

BIG JUMP – ratujmy rzeki!

Klub Gaja, Koalicja Ratujmy Rzeki i WWF Polska zapraszają Polki i Polaków do włączenia się w europejską akcję BIG JUMP. W niedzielę 8 lipca o godz. 15.00 manifestujemy nasz sprzeciw wobec betonowania i kanalizowania Wisły, Odry i innych polskich rzek. Każdy, komu leży na sercu los naszych rzek i jezior, może wejść do wody, a przynajmniej zanurzyć w niej dłonie czy stopy! Na BIG JUMP zaproście rodziny, przyjaciół, miłośników rzek, wędkarzy, wodniaków, wszystkich, dla których rzeki są ważne!
29.06.2018

Władze Giżycka apelują do żeglarzy o odstawianie nieczystości do ekomarin

Władze Giżycka apelują do żeglarzy i motorowodniaków, by pływając po Wielkich Jeziorach Mazurskich nie spuszczali nieczystości do akwenów, ale odstawiali je do ekomarin. Na Mazurach każdego dnia w sezonie pływa od 30 do 60 tysięcy żeglarzy.
17.06.2018

Szczecin: Mapy śródlądowych dróg wodnych odsłonięto na wyspie Łasztownia

Dwie wielkoformatowe mapy śródlądowych dróg wodnych odsłonięto w sobotę na szczecińskiej wyspie Łasztownia. Mają służyć żeglarzom i turystom.
10.06.2018

3. Międzynarodowe Forum Marina Quality Forum

Z danych statystycznych, które zbiera spółka Pętla Żuławska wynika, że w ciągu 5 ostatnich lat Pętlę Żuławską odwiedziło 500 tys. żeglarzy i wodniaków, z czego w ubiegłym roku 200 tys. – poinformował w rozmowie z portalem GospodarkaMorska.pl Rafał Wasil z Urzędu Marszałkow
15.05.2018

200 tys. żeglarzy odwiedziło Pętlę Żuławską w ubiegłym roku (foto, wideo)

Z danych statystycznych, które zbiera spółka Pętla Żuławska wynika, że w ciągu 5 ostatnich lat Pętlę Żuławską odwiedziło 500 tys. żeglarzy i wodniaków, z czego w ubiegłym roku 200 tys. – poinformował w rozmowie z portalem GospodarkaMorska.pl Rafał Wasil z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. Podkreślił, że ta sieć szlaków wodnych cieszy się coraz większym zainteresowaniem.
15.05.2018

Jacht Marina Gdańsk powstanie nad Martwą Wisłą

Na żeglarskiej mapie Gdańska pojawi się nowe miejsce dla żeglarzy i motorowodniaków. Już za rok w Rudnikach nad Martwą Wisłą powstanie Jacht Marina Gdańsk.
26.04.2018

Pływające pomosty na jeziorach Pomorza Zachodniego

Pojezierze Pomorza Zachodniego, szczególnie latem, przyciąga mieszkańców, a także turystów województwa i okolic. Miejsca te sprzyjają także organizacji imprez rekreacyjno-turystycznych. Tym razem środki z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich wesprą zakup pływających pomostów, które będą wykorzystywane na 6 jeziorach województwa zachodniopomorskiego. Umowę gwarantującą unijne wsparcie podpisali 13 kwietnia br. Członek Zarządu Województwa Ryszard Mićko i LGD Stowarzyszenie „Lider Pojezierza”.
16.04.2018

Wielki jubileusz Targów Wiatr i Woda! Start już w czwartek

30. edycja Targów Sportów Wodnych i Rekreacji WIATR i WODA odbędzie się w dniach 8-11 marca 2018 roku w EXPO XXI w Warszawie. Jubileuszowe Targi zapowiadają się wyjątkowo. Obok rekordowej ekspozycji wystawców – czołówki polskich producentów, importerów i dystrybutorów gościć będziemy największe gwiazdy sportów wodnych: olimpijczyków, zawodników regatowych, podróżników i odkrywców. Najpiękniejsze jachty, luksusowe łodzie motorowe, najszybsze skutery, nowoczesny sprzęt żeglarski i motorowodny podziwiać będziemy ponownie w Centrum E
06.03.2018

Firma Pantaenius Ubezpieczenia Jachtów otwiera nowy oddział w Polsce

Od 1 stycznia 2018 swoje drzwi otwiera nowy oddział firmy Pantaenius w Gdańsku, zajmującej się ubezpieczaniem jachtów. Do tej pory produkty tej marki dystrybuowane były przez agenta - Nautica Nord. Dla polskich klientów oznacza to sprawniejszą obsługę, świadczoną przez dotychczasowych specjalistów.
21.12.2017

Silny wiatr w Beskidach; policjanci ściągali łodzie z Jez. Żywieckiego

Silny wiatr dał się we znaki wodniakom na Jeziorze Żywieckim (Śląskie). W ostatnich dniach nawet doświadczeni żeglarze mieli problem z bezpiecznym powrotem do przystani. Musieli im w tym pomóc policyjni motorowodniacy – podała w piątek żywiecka policja.
15.09.2017

Targi Żeglarskie hanseboot już wkrótce

58. edycja Międzynarodowych Targów Żeglarskich hanseboot odbędzie się w dniach 28.10-05.11.2017 r. w Hamburgu, zarówno dla profesjonalistów, skiperów amatorów oraz początkujących żeglarzy i motorowodniaków i wszystkich miłośników sportów wodnych rozpocznie się wyjątkowe święto. Targi hanseboot, organizowane blisko północnoeuropejskich akwenów morskich oraz śródlądowych, stwarzają okazję do zapoznania się z ofertą łodzi i jachtów oraz zdobycia informacji o trendach i nowościach w branży sportów wodnych.
15.09.2017

Weź udział w Święcie Wisły

Mieszkańcy Warszawy 9 września już po raz dziesiąty zgromadzą się nad Wisłą, aby wspólnie celebrować święto królowej polskich rzek. Wydarzenie ma na celu prezentację i promocję żeglugi oraz zachęcenie mieszkańców Warszawy i turystów do spędzania czasu nad rzeką i na rzece.
28.08.2017

Motorowodne ME - Sebastian Kęciński drugi w Formule 125

Sebastian Kęciński (KSM Trzcianka) zajął drugie miejsce w motorowodnych mistrzostwach Europy Formuła 125. We wszystkich trzech eliminacjach Kęciński plasował się w czołowej trójce. Zwyciężył Estończyk Mark Peeba, trzeci był Niemiec Thomas Trabitzsch.
28.08.2017

10 lat temu przez mazurskie jeziora przeszedł biały szkwał

10 lat temu 21 sierpnia 2007 roku przez mazurskie jeziora przeszedł biały szkwał, w którego wyniku utonęło 12 osób. Choć było widać, że nawałnica nadchodzi, nikt nie spodziewał się konsekwencji w takiej skali. Ratownicy podjęli z wody blisko 100 osób.
21.08.2017

Zagłosuj na Pętlę Żuławską w plebiscycie National Geographic

Pętla Żuławska będąca „dzieckiem” projektu o nazwie "Pętla Żuławska - rozwój turystyki wodnej", w którym brały udział samorządy z województw: pomorskiego i warmińsko-mazurskiego (cały projekt koordynował Samorząd Województwa Pomorskiego), a w ramach którego wybudowano i zrewitalizowano infrastrukturę dla wodniaków na obszarze Delty Wisły i Zalewu Wiślanego, została nominowana przez redakcję miesięcznika National Geographic Traveler w konkursie 7 cudów Polski jako najciekawsze i najatrakcyjniejsze miejsce na terenie Polski.
21.08.2017

Warmińsko-mazurskie: na Pisie powstanie port i nabrzeża dla wodniaków

Jeszcze w tym roku rozpoczną się prace przy zagospodarowaniu nabrzeży rzeki Pisy i budowie basenu portowego - zapowiedziały władze Pisza. Dzięki tej inwestycji miasto ma stać się bardziej dostępne dla żeglarzy i kajakarzy.
14.08.2017

Motorowodne MŚ – Bartłomiej Marszałek siódmy w wyścigu Grand Prix Chin

Bartłomiej Marszałek zajął w Harbinie siódme miejsce w zawodach motorowodnej formuły 1 o Grand Prix Chin. Po trzech wyścigach z dorobkiem 11 punktów plasuje się na 10. pozycji w klasyfikacji generalnej mistrzostw świata F1 H20.
13.08.2017

Informacja dla turystów, żeglarzy, motorowodniaków

W związku z rozpoczynającym się sezonem turystycznym, dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni przypomina o obowiązujących przepisach dotyczących uprawiania żeglugi, sportów wodnych i rekreacji na wodach Zatoki Gdańskiej i Zatoki Puckiej.
29.06.2017

„Sprzedajemy nie produkty, a zadowolenie” – rozmowa ze Zbigniewem Zawodniakiem, prezesem zarządu firmy GPH „Surtex”

Potrafią zrealizować nawet najbardziej skomplikowane zadania w oparciu o produkty najwyższej jakości. To gdyńska firma GPH „Surtex” z sukcesami i doświadczeniem działająca na rynku specjalistycznych, zaopatrzeniowych wyrobów technicznych. O specyficznych materiałach, ciekawych zamówieniach i planach na przyszłość rozmawiamy ze Zbigniewem Zawodniakiem, prezesem zarządu tej firmy.
27.06.2017

OT Logistics sponsorem The Tall Ships Races 2017

OT Logistics S.A. jest sponsorem prestiżowych regat The Tall Ships Races 2017, których finał odbędzie się w dniach 5-8 sierpnia br. w Szczecinie. Największe żaglowce świata kończące wyczerpujący wyścig po Bałtyku zawiną do stolicy Pomorza Zachodniego, by wspólnie z mieszkańcami i turystami świętować wielki finał imprezy. Tym samym Szczecin już po raz trzeci stanie się żeglarską stolicą Europy.
22.06.2017

Kładka na Ołowiankę. Zwodzone przęsło podniesione - można przepływać

90-tonowe zwodzone przęsło kładki w ciągu dnia jest systematycznie podnoszone i opuszczane. Dla spacerowiczów to okazja, by obejrzeć ten nowy gdański most z innej perspektywy, a dla "wodniaków" - możliwość skorzystania z otwartego w tym czasie toru wodnego. Kładka ma być oddana do użytku w sobotę, 17 czerwca. Można ją też oglądać z miejskiej kamery.
02.06.2017

Warmińsko-mazurskie: Ratownicy ocenili bezpieczeństwo na jeziorach

Od czasu tragicznego w skutkach białego szkwału z 2007 r. na mazurskich jeziorach znacznie rozwinął się system ratownictwa - wynika z konferencji o stanie bezpieczeństwa na wodach, która odbyła się we wtorek w Giżycku.
30.05.2017

Żeglarskie atrakcje dla gdańszczan i turystów już w najbliższą sobotę

Mające już kilkunastoletnią tradycję Gdańskie Otwarcie Sezonu Żeglarskiego jest świętem żeglarzy i motorowodniaków. To również okazja dla mieszkańców Trójmiasta do bliższego poznania tematyki wypoczynku i sportu wodnego. Program imprezy zaplanowanej na 6 maja 2017 r. jest niezwykle bogaty i różnorodny, skierowany zarówno do najmłodszych, jak też do starszych.
04.05.2017

Porozumienie 23 organizacji o współpracy na rzecz Wisły

Akt współpracy na rzecz Wisły podpisały w sobotę w Toruniu 23 organizacje z województwa kujawsko-pomorskiego. Symbolicznego parafowania dokumentu dokonano na drewnianych łodziach na środku rzeki. Porozumienie ma zaowocować integracją środowiska wiślanego.
29.04.2017

Warmińsko-mazurskie: ponad 23 mln zł na rozwój szlaków wodnych

Ponad 23 mln zł ze środków unijnych przeznaczył regionalny samorząd na realizację projektów związanych z rozwojem szlaków wodnych Wielkich Jezior Mazurskich. W środę w Mikołajkach podpisano umowę na dofinansowanie tych inwestycji.
26.04.2017

Żeglarskie atrakcje dla gdańszczan i turystów

Mające już kilkunastoletnią tradycję Gdańskie Otwarcie Sezonu Żeglarskiego jest świętem żeglarzy i motorowodniaków. To również okazja dla mieszkańców Trójmiasta do bliższego poznania tematyki wypoczynku i sportu wodnego. Program imprezy zaplanowanej na 6 maja 2017 r. jest niezwykle bogaty i różnorodny, skierowany zarówno do najmłodszych, jak też do starszych.
26.04.2017

85-lecie Dywizjonu Okrętów Podwodnych

85 lat temu, w Polskiej Marynarce Wojennej utworzono Dywizjon Okrętów Podwodnych. Od tego czasu okręty podwodne nieprzerwanie służą pod biało-czerwoną banderą. Największą sławę zyskały podczas działań podczas II wojny światowej.
24.04.2017

Jachtem do Nowego Dworu Gdańskiego. Powstanie dwanaście kilometrów nowego szlaku wodnego

„Żeglarski raj" się powiększy. Kolejne inwestycje na Pętli Żuławskiej będą kosztować 92 miliony złotych. Dzięki temu powstaną nowe szlaki wodne oraz przystanie i mosty zwodzone.
29.03.2017

Ponad 20 muzeów nadwiślańskich stworzyło projekt Muzea Szlaku Wisły

Wystawy, zajęcia edukacyjne i publikacje składają się na projekt „Muzea Szlaku Wisły”. W inicjatywę, którą zainaugurowano w poniedziałek w Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie, oddziale Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, zaangażowało się ponad 20 nadwiślańskich placówek muzealnych.
20.02.2017

Konferencja Wychowanie Wodne w ZHP

W ubiegły weekend (17-19.02.2017 roku) w Hotelu Nadmorskim w Gdyni odbyła się Konferencja Wychowanie Wodne w ZHP, w której wzięło udział ponad 100 instruktorów z całej Polski. Było to wydarzenie inaugurujące obchody Stulecia Harcerskiego Ruchu Wodnego w Polsce.
20.02.2017

Ratuj się kto może!

Konieczność ewakuacji załogi okrętu podwodnego nie ma prawa się zdarzyć. Taka sytuacja może jednak wystąpić, dlatego gotowość załogi do awaryjnego opuszczenia okrętu podwodnego musi być stale doskonalona.
27.01.2017

Obchody 55-lecia podniesienia bandery na harcerskim żaglowcu Zawisza Czarny

Z okazji 55. rocznicy podniesienia bandery na harcerskim żaglowcu Zawisza Czarny Fundacja Harcerstwa Centrum Wychowania Morskiego ZHP zaprasza na koncert Męskiego Chóru Szantowego Zawisza Czarny. Koncert będzie nietypowy, gdyż sceną dla chórzystów będzie pokład Zawiszy Czarnego, a tłem Gdyński port.
22.06.2016

Chcą wpisania Kanału Elbląskiego na listę UNESCO

Warmińsko-mazurskie samorządy wznowiły starania o wpisanie Kanału Elbląskiego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Nowy wniosek przesłany do Narodowego Instytutu Dziedzictwa dotyczy całej drogi wodnej, a nie - jak poprzednio - samych zabytkowych pochylni.
29.05.2016

Gdańsk zaprasza do rekreacji na wodzie

W samo południe 21 maja 2016 wystartował gdański sezon żeglarski. Tradycyjnemu spotkaniu żeglarzy i motorowodniaków towarzyszyli gdańszczanie, którzy mieli okazję podziwiać m.in. kilkadziesiąt jednostek uczestniczących w widowiskowej paradzie na Motławie.
23.05.2016

30 lat ORP Orzeł

Blisko 91 tysięcy mil morskich żeglugi, w tym 30 tysięcy w zanurzeniu, udział w manewrach krajowych i międzynarodowych– to efekt trzech dekad działań okrętu podwodnego ORP Orzeł w Marynarce Wojennej.
29.04.2016

„W przyszłości widzę nasz port jako nowoczesne, wielofunkcyjne centrum gospodarcze i turystyczne”

Port Darłowo pełni obecnie trzy funkcje: handlową, rybacką i turystyczną, zapytaliśmy Waldemara Śmigielskiego, dyrektora Zarządu Morskiego Portu Darłowo o sukcesy, problemy i plany rozwoju każdej z nich.
18.04.2016

Wkrótce początek sezonu żeglugowego na Kanale Gliwickim

Sezon żeglugowy na liczącym ponad 41 km Kanale Gliwickim rozpoczął się w poniedziałek. Od 1 maja do 31 października kanał będzie dostępny przez cały tydzień w godz. 6-22.
18.04.2016

Międzynarodowa wizyta podwodniaków

W środę 13 kwietnia w Gdyni, zakończyło się dwudniowe, cykliczne międzynarodowe spotkanie grup roboczych ds. operacyjnych i szkolenia w dziedzinie konwencjonalnych okrętów podwodnych.
14.04.2016

Za nami finał V edycji Pantaenius Jacht Foto!

Znamy już zwycięzców konkursu fotograficznego Pantaenius Jacht Foto. Jak co roku, na scenie głównej targów Wiatr i Woda w Warszawie ogłoszono laureatów konkursu. Tym razem nagroda główna trafiła do Piotra Lisowskiego za zdjęcie „Ostatnia wachta sezonu”.
14.03.2016

Szkolenie podwodniaków w Jeziorze Tarnobrzeskim

Prowadzenie rozpoznania, wyciąganie zatopionego sprzętu, ćwiczenie technik ratowania w warunkach dziennych i nocnych. To główne zadania, jakie wykonywali płetwonurkowie, w pierwszej połowie sierpnia br. podczas szkolenia w Jeziorze Tarnobrzeskim.
21.08.2015

Nowy port na mapie Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego

Już jutro do sieci przystani Pomorza Zachodniego oficjalnie dołączy port jachtowy na Wyspie Grodzkiej w Szczecinie. Marina oraz 10 innych inwestycji projektu: „Zachodniopomorski Szlak Żeglarski – sieć portów turystycznych Pomorza Zachodniego” powstały dzięki 35 mln zł z Programu Innowacyjna Gospodarka.
07.08.2015

W Trójmieście powstaną nowe mariny

Kolejny etap rozbudowy Pętli Żuławskiej potrwa pięć lat. Planowana jest m.in. budowa nowych marin na Wiśle, Zalewie Wiślanym oraz w rejonie Zatoki Gdańskej. - Rozwój Pętli Żuławskiej ma być kolejną wizytówką regionu. Już w zeszłym roku trasę Pętli Żuławskiej odwiedziło 30 tysięcy wodniaków - powiedział na antenie Radia Gdańsk Ryszard Świlski, wicemarszałek Województwa Pomorskiego.
18.05.2015

Nowe nabrzeża i bulwary w Gdańsku

Zbliża się ostatni etap remontu wielu wodnych inwestycji w Gdańsku. Niedługo chętni będą mogli pospacerować bulwarami wzdłuż nowych nabrzeży, które powstają na Oławiance i przy Wyspie Sobieszewskiej.
15.03.2015

III Mistrzostwa Polski Żeglarzy i Motorowodniaków w Narciarstwie i Snowboardingu SNOWSAIL 2015 już za nami.

Przeszło stu sześćdziesięciu żeglarzy i motorowodniaków z całej Polski wystartowało w tegorocznej, trzeciej już edycji, Mistrzostw Polski Żeglarzy i Motorowodniaków w Narciarstwie i Snowboardingu SNOWSAIL, które odbyły się w miniony weekend w Świeradowie Zdroju. Inicjatorem, pomysłodawcą i organizatorem mistrzostw jest szkoła żeglarstwa 4winds z Gdyni.
13.03.2015

Podsumowanie tegorocznych targów Wiatr i Woda z perspektywy firmy Marine Works.

Wojciech Ziółkowski- specjalista od części zamiennych w firmie Marine Works opowiada jak ocenia tegoroczne targi Wiatr i Woda , które odbyły się w dniach 12-15 lutego.
09.03.2015

Szlakiem żeglarskiej inwestycji

Zachodniopomorski Szlak Żeglarski – sieć portów turystycznych Pomorza Zachodniego to kompleksowy ponadregionalny produkt turystyczny tworzony na terenie Województwa Zachodniopomorskiego. Jego liderem jest Zachodniopomorska Regionalna Organizacja Turystyczna w Szczecinie.
14.10.2014

Gdyńska Marina głębsza, plaża większa i szersza

Trwają prace nad pogłębianiem toru podejściowego w gdyńskiej Marinie, przez który już niedługo będą mogły przepływać większe jednostki - to duża korzyść dla wodniaków. Zyskają też plażowicze, bo na plaża Śródmieście stanie się większa i szersza.
16.06.2014

Tor podejściowy do gdyńskiej Mariny zostanie pogłębiony do 4 m.

Dobra wiadomość dla żeglarzy i wodniaków! Tor podejściowy do gdyńskiej Mariny zostanie pogłębiony do 4 m. Prace czerpalne rozpoczną się 2 czerwca i potrwają około tygodnia.
02.06.2014

Finał Wiosennych Wykładów już w sobotę w Poznaniu

W ostatnią sobotę marca – ostatnia w tym roku szansa na wzięcie udziału w Wiosennych Wykładach 2014. To doskonała okazja dla każdego wodniaka, aby odświeżyć wiedzę żeglarską przed nadchodzącym sezonem. Tym razem spotykamy się w siedzibie Wielkopolskiego Związku Żeglarskiego, 29 marca o godz. 11:00.
26.03.2014

Już 22 marca Wiosenne Wykłady w Szczecinie

Półmetek drugich Wiosennych Wykładów za nami. Prelekcje te są dla każdego wodniaka doskonałą okazją do odświeżenia wiedzy żeglarskiej. Po udanych spotkaniach w Gdyni i Warszawie Wiosenne Wykłady zawitają do Szczecina. Zapraszamy już w najbliższą sobotę (22.03) do szczecińskiej Tawerny pod Zardzewiałą Kotwicą.
20.03.2014

Snowsail 2014 za nami

W sobotę 08 marca 2014 r odbyła się kolejna edycja Mistrzostw Polski Żeglarzy i Motorowodniaków w Narciarstwie i Snowboardingu SNOWSAIL.
10.03.2014

Inwestor z Niemiec otworzy bazę „pływających domów”

Armator z Niemiec zapowiedział otwarcie w Elblągu bazy czarterowej, oferującej wodniakom barki turystyczne tzw. Hausbooty. Jest to efekt działań promocyjnych regionalnego samorządu na rynku niemieckim - poinformowało biuro regionalne Urzędu Marszałkowskiego.
06.02.2014

Snowsail 2014 - żeglarze i motorowodniacy na narty i deski

Mimo, że za oknami zima, a nasze jachty i motorówki czekają na lepsze – cieplejsze - czasy, żeglarskie i motorowodne życie toczy się nadal. Nie w bryzgach morskich fal, ale na… narciarskich stokach.
20.01.2014

Zatoka Pucka nadal otwarta dla wodniaków!

W związku z trwającym procesem opracowywania dokumentów pod nazwą „Projekty planów ochrony obszarów Natura 2000 w rejonie Zatoki Gdańskiej i Zalewu Wiślanego” Dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni proponuje następujące wyjściowe parametry do zarządzenia DUM w sprawie sposobów użytkowania Zatoki Puckiej:
14.12.2013

Jakie okręty podwodne dla polskiej MW?

Jeden z najważniejszych programów modernizacji Marynarki Wojennej – zakup trzech nowych okrętów podwodnych – wchodzi w decydującą fazę. MON i Sztab Generalny finalizują prace nad wymaganiami operacyjnymi dla tych jednostek. Przetarg może zostać ogłoszony w połowie przyszłego roku.
09.12.2013

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

Dziękujemy za wysłane grafiki.