• <

Wynik wyszukiwania - "tsue" - Wiadomości

Gaz-System: TSUE uwzględnił skargę Gaz-Systemu i anulował decyzję ACER

TSUE uwzględnił skargę Gaz-Systemu i anulował decyzję Komisji Odwoławczej Agencji ds. Współpracy Organów Regulacji Energetyki (ACER) w sprawie wyboru platformy do rezerwacji przepustowości na granicy polsko-niemieckiej - poinformował Gaz-System w środę.
20.09.2023

Jak funkcjonuje gospodarka morska w obliczu zmieniającej się sytuacji geopolitycznej?

Podczas szóstej edycji Forum Wizja Rozwoju jeden z paneli dotyczył ogólnej kondycji gospodarki morskiej w Polsce i zmian wynikających z sytuacji geopolitycznej. Dyskutowano o szansach i możliwościach dla tego obszaru, a także nie udało się pominąć kwestii, które wymagają pewnych zmian i interwencji.
20.06.2023

TSUE zajmie się sprawą zajętego jachtu rosyjskiego oligarchy

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej ma rozstrzygnąć sprawę zamrożonego przez władze Włoch w ramach sankcji przeciwko rosyjskim oligarchom luksusowego jachtu „A” wartości pół miliarda euro - podały w sobotę włoskie media. Stojąca na redzie portu w Trieście jednostka figuruje jako własność splotu firm, ale uważa się , że należy on do miliardera Andrieja Mielniczenko.
17.06.2023

Premier: chcemy znaleźć rozwiązanie dla Odry jako drogi wodnej

Szanując wyrok sądu będziemy się starać znaleźć rozwiązanie, aby wykorzystywać Odrę jako drogę wodną - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki. Podkreślił, że jest to ekologiczny transport, który dodatkowo udrożni szlak północ-południe.
14.03.2023

Doradca prezydenta: Europa nadal niezabezpieczona energetycznie

Po roku wojny w Ukrainie Europa nadal nie jest zabezpieczona energetycznie; zamiast wracać do podstawowych surowców, które dałyby nam bezpieczeństwo dostaw, KE forsuje rozwój odnawialnych źródeł energii - powiedział w Studiu PAP doradca prezydenta Paweł Sałek.
24.02.2023

Wiceminister infrastruktury: zanieczyszczenie wód azotanami zmniejszyło się

Analizy realizacji programu zmniejszenia zanieczyszczenia wód azotanami wykazały poprawę w 2020 roku jakości wód płynących w porównaniu do okresu 2016-2019 - poinformował wiceminister infrastruktury Grzegorz Witkowski.
13.12.2022

Kilkudziesięciu oligarchów z Rosji złożyło pozew do TSUE o wykreślenie z unijnej listy sankcyjnej

Co najmniej pięćdziesięciu rosyjskich oligarchów złożyło pozew do Trybunału Sprawiedliwości UE w Luksemburgu o unieważnienie wpisania ich na unijną listę sankcji - informuje w sobotę dziennik „NRC”. Według portalu Politico wśród powodów jest były właściciel klubu piłkarskiego Chelsea Roman Abramowicz.
25.09.2022

TSUE: władze mogą zatrzymywać statki, ale obecność na nich ludzi uratowanych na morzu nie daje do tego wystarczających podstaw

Władze portowe mają prawo do kontroli i zatrzymania statków w określonych okolicznościach, chociaż sam fakt, że statek przewozi ludzi uratowanych na morzu, nie daje do tego wystarczających podstaw - orzekł Trybunał Sprawiedliwości UE w Luksemburgu.
01.08.2022

TSUE: skarga Nord Stream 2 AG na unijną dyrektywę gazową jest dopuszczalna

Skarga spółki Nord Stream 2 AG na unijną dyrektywę gazową z 2019 roku, która rozszerzyła niektóre zasady rynku wewnętrznego gazu ziemnego na gazociągi z państw trzecich, jest dopuszczalna - orzekł we wtorek Trybunał Sprawiedliwości UE, zmieniając tym samym wcześniejsze postanowienie Sądu UE.
12.07.2022

Tusk: Nord Stream 2 to największy błąd Angeli Merkel

Decyzja o budowie Nord Stream 2 była największym błędem kanclerz Angeli Merkel - powiedział w niedzielę podczas konferencji na temat przyszłości Unii Europejskiej lider Platformy Obywatelskiej Donald Tusk.
28.11.2021

MEW: Polskie porty, a pomoc publiczna [ANALIZA]

W związku z planowanymi znacznymi inwestycjami w portach polskich, które będą powiązane z Morską Energetyką Wiatrową, pojawia się zasadniczy problem źródeł ich finansowania. Rozwiązaniem tych problemów są najprzeróżniejsze pomysły, od dość karkołomnych jak koncepcja emisji obligacji przez Port Gdynia na budowę falochronu, co w istocie stanowi niedozwoloną pomoc publiczną, po plany budowy portu instalacyjnego w tym samym porcie w oparciu o wirtualną uchwałę Rady Ministrów w tym zakresie, której nikt nie widział, a do niedawna było
15.11.2021

Mitsubishi Shipbuilding skutecznie wychwytuje CO2 ze spalin statków

Mitsubishi Shipbuilding, część MHI Group, wraz ze swoimi partnerami uruchomiła projekt wychwytywania dwutlenku węgla na statku towarowym z ambicją opracowania komercyjnych systemów, które zmniejszyłyby wkład sektora w zmiany klimatu.
30.10.2021

Nord Stream 2 może zaskarżyć dyrektywę gazową przed sądami Unii Europejskiej

Unijna dyrektywa gazowa zmieniła sytuację prawną gazociągu Nord Stream 2; spółka ta może ją zaskarżyć przed sądami Unii Europejskiej - ocenił w wydanej w środę opinii rzecznik generalny TSUE. Stwierdził też, że Sąd UE popełnił błędy, odrzucając skargę spółki na dyrektywę gazową i powinien ją rozpatrzyć ponownie.
06.10.2021

Szef Naftohazu: tranzyt gazu przez Ukrainę powstrzymuje Rosję przed agresją

Tranzyt rosyjskiego gazu przez Ukrainę powstrzymuje Rosję przed pełnowymiarową agresją – ocenia w komentarzu dla Polskiej Agencji Prasowej szef ukraińskiego koncernu Naftohaz Jurij Witrenko. Kijów chce, by USA rozpatrywały ten projekt jako zagrożenie dla bezpieczeństwa.
01.09.2021

Ukraiński ekspert: Nord Stream 2 czekają kolejne przeszkody

Mychajło Honczar, szef kijowskiego Centrum Globalistyki Strategia XXI i ekspert w dziedzinie energetyki i bezpieczeństwa ocenia, że oddalenie skargi operatora Nord Stream 2 może ochronić ukraińskie interesy.
26.08.2021

PGNiG wnioskuje o udział w procesie certyfikacji operatora Nord Stream 2

PGNiG i jego niemiecka spółka córka PST złożyły wniosek o dopuszczenie do udziału w postępowaniu prowadzących do certyfikacji operatora gazociągu Nord Stream 2. O taką zgodę do niemieckie regulatora zwrócił się właściciel gazociągu - spółka Nord Stream 2 AG.
02.08.2021

Jabłoński: rolą Polski przeciwdziałanie używaniu przez Rosję NS2 jak broni

Rolą Polski jest przeciwdziałanie temu, by Nord Stream 2 był używany przez Rosję jako skuteczna broń - oświadczył w poniedziałek wiceszef MSZ Paweł Jabłoński. Ocenił, że działania Polski mogą być skuteczne i w tym kontekście przypomniał korzystny dla Polski wyrok TSUE ws. gazociągu Opal.
26.07.2021

Prezes PGNiG: po wyroku TSUE ws. OPALa, zwalnianie gazociągów z prawa UE będzie trudniejsze

Wyrok TSUE ws. gazociągu OPAL może mieć istotne znacznie dla rynku gazu, np. zwalnianie gazociągów z prawa UE będzie trudniejsze - ocenia prezes PGNiG Paweł Majewski. Jego zdaniem, wyrok wzmacnia bezpieczeństwo energetyczne Polski i innych krajów UE.
19.07.2021

Na terenie terminala Arthur Kill powstanie hub morskiej energetyki wiatrowej

Amerykańska grupa inwestycyjna Apollo Global Management poinformowała, że jej fundusze (Fundusze Apollo) zawarły umowę z Arthur Kill Terminal w zakresie rozwoju na jego terenie portu instalacyjnego i serwisowego dla morskiej energetyki wiatrowej rozwijanej w regionie Stanu Nowy Jork. Bez wątpienia za administracji Joe Bidena inwestycje w offshore wind na terenie USA nabrały tempa.
18.07.2021

Ekspertka: wyrok TSUE ws. OPAL oznacza problemy dla Nord Stream 2

Wyrok TSUE ws. gazociągu OPAL oznacza nie tylko potwierdzenie szerokiego zastosowania prawnego zasady solidarności energetycznej, ale też komplikacje dla gazociągu Nord Stream 2 - ocenia analityczka Ośrodka Studiów Wschodnich Agata Łoskot-Strachota.
15.07.2021

TSUE oddalił odwołanie Niemiec od wyroku Sądu UE w sprawie odnogi Nord Streamu

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej oddalił w czwartek odwołanie wniesione przez Niemcy od wyroku Sądu UE w sprawie gazociągu OPAL, odnogi Nord Streamu.
15.07.2021

Ebury: Aktywom ryzykownym nie wadzą wyższe rentowności obligacji

W ciągu krótszego, świątecznego tygodnia handlu aktywa ryzykowne doświadczały aprecjacji mimo wyraźnego trendu wzrostowego globalnych rentowności. Przewodziły im amerykańskie akcje. Dolar doświadcza zaś spadków względem głównych walut oraz istotniejszych walut rynków wschodzących.
06.04.2021

Rzecznik Generalny TSUE poparł polskie stanowisko ws. gazociągu OPAL

Opinia Rzecznika Generalnego Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie gazociągu OPAL potwierdziła konieczność stosowania zasady solidarności energetycznej - oceniło PGNiG. Rzecznik potwierdził tezy wyroku Sądu UE - że decyzja KE ws. OPAL była naruszeniem prawa.
18.03.2021

Trybunał Sprawiedliwości oraz interesy Polski i polskich marynarzy

Marynarze zatrudnieni na statkach pod wygodnymi banderami przez lata nie mieli ubezpieczeń społecznych (i nadal nie mają). Było tak, ponieważ według prawa państw wygodnych bander, pracowników (w tym wypadku marynarzy) można zatrudniać bez zabezpieczeń społecznych. Dopiero wyrok TSUE z maja 2019r. oddał marynarzy zatrudnionych przez armatorów unijnych na statkach wygodnych bander, we władanie prawa miejsca zamieszkania tych marynarzy.
08.02.2021

Ponowna interpelacja Kacpra Płażyńskiego ws. ubezpieczeń społecznych marynarzy

W listopadzie poseł Kacper Płażyński złożył interpelację w sprawie wykonania wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE z dnia 8 maja 2019 r. dotyczącego zabezpieczeń społecznych marynarzy zatrudnionych przez armatorów unijnych na statkach tzw. wygodnych bander oraz likwidacji ulgi abolicyjnej dla marynarzy.
31.01.2021

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o drogach publicznych

Prezydent podpisał nowelę ustawy, która daje samorządom możliwość wprowadzenia zakazu ruchu samochodów o nacisku osi napędowej do 11,5 tony, ze względu na zły stan techniczny drogi - poinformowała we wtorek Kancelaria Prezydenta RP.
29.12.2020

Brak porozumienia handlowego między W. Brytania a UE coraz bardziej realnym scenariuszem

Na niecałe 22 dni przed końcem okresu przejściowego po brexicie perspektywa braku umowy między Wielką Brytanią a Unią Europejską - a tym samym obowiązywania od nowego roku ceł i innych barier handlowych - jest bardziej realna niż kiedykolwiek.
10.12.2020

Ciężki transport po drogach publicznych bez dodatkowych zezwoleń

Sejm przyjął projekt ustawy o zmianie ustawy o drogach publicznych oraz niektórych innych ustaw, przygotowany przez Ministra infrastruktury.
30.11.2020

Projekt „Bandera i TSUE”

Polski świat żeglugowy boryka się z wieloma problemami, m.in. takimi jak brak elektronicznego rejestru statków, brak nowoczesnych regulacji dotyczących hipoteki morskiej, nadmierna i mało przyjazna żegludze biurokracja, skomplikowane przepisy rejestrowe itd.…. Niemnie podstawowe problemy, od których rozwiązania należy rozpocząć naprawę stanu rzeczy, są dwa:
16.11.2020

Interpelacja Kacpra Płażyńskiego ws. ubezpieczeń społecznych marynarzy

Interpelacja w sprawie wykonania wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE z dnia 8 maja 2019 r. dotyczącego zabezpieczeń społecznych marynarzy zatrudnionych przez armatorów unijnych na statkach tzw. wygodnych bander oraz likwidacji ulgi abolicyjnej dla marynarzy.
13.11.2020

Marynarze rozliczający się z ulgą abolicyjną są „oszustami podatkowymi”?!– niepokojąca praktyka organów skarbowych

Obecnie na Pomorzu organy podatkowe zaczęły stosować bardzo niepokojącą praktykę wobec marynarzy rozliczających się, zgodnie z prawem, z uwzględnieniem ulgi abolicyjnej. Urzędnicy skarbowi zaczęli wszczynać postępowania podatkowe za lata poprzednie i jednocześnie zarówno przed, jak i po wydaniu decyzji organu I instancji, przedstawiają podatnikom zarzuty karno-skarbowe tj. dopuszczenia się rzekomego „oszustwa podatkowego”.
02.11.2020

Makroekonomiczne wyzwania i prognozy dla Polski

Grono ekspertów zrzeszonych wokół Europejskiego Kongresu Finansowego przedstawiło największe wyzwania makroekonomiczne oraz prognozy dla Polski w oparciu o zaktualizowaną wersję V edycji badania Makroekonomicznych wyzwań i prognoz EKF.
19.10.2020

Ubezpieczenia marynarzy i TSUE, czyli Unia zjada własny ogon, ciąg dalszy

Hominum causa omne ius constitutum sit (wszelkie prawo ustanawia się ze względu na ludzi), tak mówi stara łacińska sentencja.
15.10.2020

TSUE i marynarze, czyli o tym jak Unia zjada własny ogon

O co chodzi? Chodzi o pracę na statkach pod wygodnymi banderami. Otóż – o czym nie jest zbyt powszechnie wiadomo – marynarze zatrudnieni na tych statkach, nie mają ubezpieczeń społecznych. Armator na statku pod wygodną banderą może zatrudnić załogę statku płacąc gołe wynagrodzenie, bez tzw. uzusowienia. Które to uzusowienie, tak przy okazji, jest zmorą pracodawców a źrenicą oka związków zawodowych.
04.10.2020

Szef MSZ zbulwersowany postępowaniem Róży Thun ws. Mierzei Wiślanej

Jestem zdziwiony, nawet zbulwersowany postępowaniem europosłanki Róży Thun ws. przekopu Mierzei Wiślanej - powiedział dziś minister spraw zagranicznych, Zbigniew Rau.
10.09.2020

Gróbarczyk: tweet europoseł Róży Thun ws. przekopu mierzei to fake news

Tweet europoseł Róży Thun w sprawie przekopu Mierzei Wiślanej to fake news - napisał na Twitterze minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, Marek Gróbarczyk.
10.09.2020

Barnier: stanowisko W. Brytanii sprawia, że umowa handlowa jest mało prawdopodobna

Główny negocjator UE ds. brexitu Michel Barnier powiedział w czwartek, że Wielka Brytania nie wykazała chęci przełamania impasu w rozmowach o równych szansach dla firm i rybołówstwa, co sprawia, że zawarcie nowej umowy handlowej między Brukselą i Londynem jest „mało prawdopodobne”.
23.07.2020

Bosak: w sprawie fuzji PKN Orlen i Lotosu domagam się ujawnienia niezależnej analizy biznesowej

Lider Konfederacji Krzysztof Bosak zapowiedział, że będzie domagał się ujawnienia niezależnej analizy biznesowej dot. przejęcia przez PKN Orlen Lotosu, ujawnienia kosztów doradztwa prawnego i lobbingowego oraz pełnych warunków KE w sprawie fuzji.
17.07.2020

Kwieciński: orzeczenie sądu UE ws. Gazpromu ma znaczenie dla zapewnienia konkurencji

Orzeczenie Sądu UE ws. Gazpromu ma ogromne znaczenie dla zapewnienia konkurencji i równego traktowania wszystkich uczestników unijnego rynku gazu - ocenił w środę dla PAP prezes PGNiG Jerzy Kwieciński komentując decyzje sądu, który odrzucił skargi spółek Nord Streamu na przyjętą w ub. roku nowelizację dyrektywy gazowej.
20.05.2020

Sąd UE odrzucił skargi Nord Streamu na dyrektywę gazową

Sąd UE w Luksemburgu odrzucił w środę skargi spółek Nord Streamu na przyjętą w ub. roku nowelizację dyrektywy gazowej, która przewiduje, że podmorskie części gazociągów na terytorium UE będą podlegały przepisom restrykcyjnego trzeciego pakietu energetycznego.
20.05.2020

Senat bez poprawek do ustawy implementującej dyrektywę gazową

Senat nie zaproponował poprawek do noweli prawa energetycznego; tym samym ustawa trafi do podpisu prezydenta. Przepisy wprowadzają do polskiego prawa, dotyczące Nord Stream 2 rozwiązania zmienionej dyrektywy gazowej oraz zmieniają ustawę o wsparciu dla kogeneracji.
06.05.2020

Niemiecki regulator dopuścił PGNiG do postępowania derogacyjnego ws. Nord Stream 2

Niemiecki regulator Bundesnetzagentur, badający wniosek o wyłączenie spod nowej dyrektywy gazowej gazociągu Nord Stream 2 dopuścił udziału w tym postępowaniu PGNiG i niemiecką spółkę koncernu PGNiG Supply & Trading (PST) - poinformowało w środę PGNiG.
19.03.2020

„Implementacja” wyroku TSUE w sprawie zabezpieczenia społecznego marynarzy w Polsce?

W dniu 08 maja 2019 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu wydał wyrok w przedmiocie ustalenia sytuacji ubezpieczeniowej osób pracujących poza granicami kraju. W ramach przypomnienia należy wskazać, iż to orzeczenie pozwala na rozstrzygniecie wątpliwości w zakresie ustalenia podlegania ubezpieczeniom społecznym i wykluczenia możliwości zastosowania w sprawie kilku ustawodawstw, podkreśla jednocześnie rolę miejsca zamieszkania na terytorium Unii Europejskiej. Orzeczenie Trybunału jest niezwykle istotne dla osó
02.01.2020

Polskie przepisy dot. zapasów gazu są niezgodne z prawem UE

Komisja Europejska uznała, że polskie przepisy dotyczące wymogów magazynowania gazu i jego zapasów obowiązkowych są niezgodne z unijnym prawem. KE dała polskiemu rządowi dwa miesiące na wyjaśnienia, po tym terminie KE może skierować sprawę do TSUE.
27.11.2019

Komisja Europejska kieruje do TSUE sprawę przeciw Polsce za ulgi dla firm energetycznych

KE zdecydowała w środę o skierowaniu do TSUE sprawy przeciw Polsce za zwolnienia z podatku akcyzowego od węgla i gazu dla przedsiębiorstw energochłonnych. Bruksela przygotowuje też zmianę zasad w sprawie kosztów ETS, co może uderzyć np. w Grupę Azoty.
27.11.2019

Rozstrzygnięcie TSUE ws. podatku handlowego za rok

Ostateczne rozstrzygnięcie Trybunału Sprawiedliwości UE dotyczące sporu Polski i Komisji Europejskiej w sprawie podatku od sprzedaży detalicznej zapadnie za mniej więcej 10 do 12 miesięcy - poinformowały we wtorek PAP służby prasowe TSUE.
26.11.2019

Rząd zajmie się projektem przedłużającym zawieszenie podatku od handlu

We wtorek rząd zajmie się projektem nowelizacji ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej - wynika z porządku obrad Rady Ministrów. Jak wyjaśnił rzecznik prasowy resortu finansów Paweł Jurek, projekt przedłuża zawieszenie poboru tego podatku o pół roku.
25.11.2019

Waszczykowski w ND: opinia rzecznik TSUE dot. uchodźców - niesprawiedliwa

Opinia rzecznik generalnej Trybunału Sprawiedliwości UE, że Polska, Czechy i Węgry złamały unijne prawo, odmawiając przyjmowania uchodźców w ramach relokacji jest niesprawiedliwa – ocenił w "Naszym Dzienniku" były szef MSZ Witold Waszczykowski.
02.11.2019

Litwa włączy się do sporu prawnego dot. gazociągu Nord Stream 2

Rząd Litwy postanowił w środę, że włączy się do rozpatrywanego przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej sporu ws. nowelizacji unijnej dyrektywy gazowej. Anulowania nowelizacji chce Gazprom, gdyż nakłada ona restrykcje na jego gazociągi bałtyckie.
30.10.2019

Jak „przywrócić polską banderę” w polskich realiach prawnych?

Na przestrzeni ostatnich kilkunastu miesięcy pojawiło się wiele wypowiedzi i publikacji dotyczących projektu „Przywrócić polską banderę”. Sprawa staje się przedmiotem coraz szerszej dyskusji, która niestety w moje ocenie jest oderwana od realiów obrotu prawnego w Polsce, a w szczególności od licznych problemów systemowych, które trawią polski aparat urzędniczy, a to właśnie te kwestie będą miały kluczowy wpływ na ewentualną „reaktywację” polskiej bandery.
17.10.2019

ZUS marynarzy, wyrok TSUE i projekt Polska bandera

Ostatnio TSUE wydał wyrok w sprawie frankowiczów. Obszernie informowały o tym praktycznie wszystkie media. Ale TSUE wydaje wyroki również w innych sprawach. W maju b.r. zapadł wyrok w sprawie ubezpieczeń społecznych marynarzy. Ale tamten wyrok przeszedł bez echa. Co prawda faktem jest, że frankowiczów jest blisko 900 tys. a marynarzy tylko 40 tys., więc i problem jest mniejszy, niemniej jest. Toteż przy okazji wczorajszego wyroku, o którym jest głośno, przypomnę o tamtym, o którym było cicho.
12.10.2019

DZIEŃ NA FX/FI: Złoty może osłabić się wobec euro, a rentowności dziesięciolatek mogą zniżkować

Złoty może osłabić się wobec euro i podążyć w kierunku 4,35-4,36, w razie niepowodzenia rozmów USA-Chiny - uważają ekonomiści. Dochodowość polskich 10-letnich SPW może podążyć w kierunku 1,80 proc., jeżeli dojdzie do jeszcze mocniejszego wzrostu niepewności na rynkach.
08.10.2019

Spadek rentowności amerykańskich obligacji podciął skrzydła dolarowi

Polski złoty zakończył tydzień na mocnym plusie, z kolei słabo radził sobie dolar amerykański. Co stało za ostatnimi zmianami na rynku walutowym?
08.10.2019

DZIEŃ NA FX/FI: Złoty może się umacniać, a rentowności lekko obniżyć

Kurs EUR/PLN ma na początku przyszłego tygodnia szanse obniżyć się do poziomu 4,30, a rentowności mogą spaść o 2-3 pb - oceniają ekonomiści.
04.10.2019

DZIEŃ NA FX/FI: Złoty może się umocnić, a rentowności SPW spadać

Złoty może umocnić się w piątek do poziomu 4,30 zł za euro - oceniają ekonomiści. Rentowności krajowych SPW mogą zniżkować ze względu na rosnące obawy o globalne spowolnienie gospodarcze.
03.10.2019

DZIEŃ NA FX/FI: EUR/PLN i rentowności mogą rosnąć po niekorzystnym dla banków wyroku TSUE

Jeśli czwartkowy wyrok TSUE okaże się negatywny dla polskich banków, kurs EUR/PLN i rentowności SPW mogą rosnąć - oceniają ekonomiści.
03.10.2019

DZIEŃ NA FX/FI: Do wyroku TSUE złoty w przedziale 4,37-4,40, a rentowności SPW utrzymają obecne poziomy

Do posiedzenia TSUE dnia 3 października złoty będzie poruszać się w przedziale 4,37-4,40 za euro, a później może się osłabić do 4,45 - uważają ekonomiści. Dochodowość polskich SPW utrzyma obecne poziomy, choć po negatywnej dla banków decyzji Trybunału dojdzie do wzrostów rentowności.
30.09.2019

Słabe odczyty danych z gospodarki nie sprzyjają euro

Ostatnie publikacje makro ze wspólnego bloku budzą obawy. Czy czeka nas recesja?
30.09.2019

DZIEŃ NA FX/FI: Złoty ustabilizuje się wobec euro, a rentowności SPW utrzymają obecne poziomy

Złoty utrzyma się w okolicach 4,3850 wobec euro do posiedzenia TSUE 3 października, a później może się umocnić do 4,35-4,36 - uważają ekonomiści. Dochodowość polskich SPW będzie stabilizować się na obecnych poziomach.
27.09.2019

Złoty czeka na wyrok TSUE - komentarz Ebury

W oczekiwaniu na wyrok TSUE ws. frankowiczów, który poznamy w najbliższy czwartek, polski złoty pozostaje słaby, od początku tygodnia wahając się w widełkach 4,37-4,40. Wczorajsze informacje z kraju nie były przesadnie istotne - “minutki” z ostatniego spotkania RPP pokazały, że większość członków Rady sugeruje utrzymanie stabilnych stóp procentowych w kolejnych kwartałach. Do (odrzuconego) wniosku o obniżkę stóp procentowych złożonego podczas spotkania raczej nie należy przywiązywać większej wagi - najpewniej został on zło
27.09.2019

DZIEŃ NA FX/FI: Złoty pozostanie słaby wobec euro; rentowności 10-letnich SPW powyżej 2 proc.

W najbliższych dniach złoty nie powinien się umacniać względem euro i kurs EUR/PLN utrzyma się w okolicy 4,40 - oceniają ekonomiści. Rentowność krajowych 10-letnich SPW pozostanie powyżej 2 proc.
27.09.2019

DZIEŃ NA FX/FI: Złoty powinien stabilizować się wobec euro

Złoty, do czasu posiedzenia TSUE 3 października, powinien stabilizować się nieco poniżej poziomu 4,40 wobec euro - uważają ekonomiści. Dochodowość polskich 10-letnich SPW będzie utrzymywać się wokół poziomu równowagi w okolicach 2,05 proc.
26.09.2019

DZIEŃ NA FX/FI: Do wyroku TSUE kurs EUR/PLN pozostanie wysoko, rentowności będą stabilne

Do czasu publikacji wyroku TSUE, która ma nastąpić 3 października, kurs EUR/PLN będzie utrzymywał się wysoko - uważają ekonomiści. Rentowności krajowych SPW powinny w najbliższym czasie pozostać stabilne.
24.09.2019

DZIEŃ NA FX/FI: Złoty nie będzie umacniał się wobec euro, a rentowności dziesięciolatek ustabilizują się

Złoty nie umocni się wobec euro do posiedzenia TSUE dnia 3 października i będzie wahać się w przedziale 4,36-4,40 - uważają ekonomiści. Dochodowość polskich 10-letnich SPW będzie stabilizować się w przedziale 2,00-2,15 proc.
24.09.2019

Jastrzębi Fed wsparł dolara. Zmienność na parach ze złotym wyraźnie wzrosła - raport Ebury

Ostatnie dni obfitowały w istotne informacje z rynku, które nie pozostały bez wpływu na główną parę, jak i pary ze złotym.
23.09.2019

DZIEŃ NA FX/FI: Złoty osłabił się wobec euro i może kontynuować trend

Złoty stracił w piątek 4 grosze wobec euro – najsilniej od lipca 2017, a w krótkim terminie tendencja może się utrzymać – uważają ekonomiści. Dochodowość polskich SPW będzie się stabilizować.
21.09.2019

DZIEŃ NA FX/FI: Złoty może osłabiać się wobec euro, a rentowności będą się stabilizować

W przyszłym tygodniu, po środowym posiedzeniu Fed złoty może stracić wobec euro i podążyć w kierunku 4,33-4,34 – uważają ekonomiści. Dochodowość 10-letnich polskich SPW będzie stabilizować się na obecnych poziomach.
14.09.2019

Premier: Gazprom i Niemcy nie będą mogli używać rurociągu Opal w sposób monopolistyczny

Wyrok sądu UE spowodował, że Gazprom i Niemcy nie będą mogli używać rurociągu OPAL w 100 procentach w sposób monopolistyczny - powiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki, komentując wyrok sądu UE w sprawie gazociągu Opal.
10.09.2019

Tchórzewski: wyrok Sądu UE ws. gazociągu OPAL ogranicza monopol Gazpromu i utrzymuje nasze bezpieczeństwo energetyczne

Korzystny dla Polski wyrok Sądu Unii Europejskiej to kolejne, po uchwaleniu dyrektywy gazowej wydarzenie, które ukróca monopol Gazpromu w Europie i utrzymuje nasze bezpieczeństwo energetyczne na dosyć wysokim poziomie - powiedział we wtorek Minister Energii Krzysztof Tchórzewski.
10.09.2019

DZIEŃ NA FX/FI: Złoty może się stabilizować a rentowności rosnąć

W najbliższych dniach kurs EUR/PLN może utrzymywać się na poziomie 4,33-4,34 – uważają ekonomiści. Rentowności mogą w tym czasie kontynuować wzrosty, jednak większe ruchy będą zależały od czwartkowego posiedzenia EBC.
07.09.2019

Pozorna „aktywizacja” polskiego sektora stoczniowego w świetle aktualnych przepisów prawnych

Po kilkunastoletnim okresie stagnacji polskiego przemysłu stoczniowego, przechodzącym epizodycznie w etap zapaści, postępującym stopniowo po roku 2005, który okazał się być jednym z rekordowych, jeżeli idzie o liczbę wyprodukowanych w Polsce statków (28 jednostek o pojemności brutto dochodzącej do blisko 750 tysięcy GT), w ostatnich latach podjęto szereg działań ukierunkowanych na, szeroko rozumianą, odbudowę tej właśnie gałęzi przemysłu, starając się również – przynajmniej w teorii - przypomnieć o jej ekonomicznym i wizerunkowym
06.09.2019

Kwieciński: Polska jest przygotowana na twardy brexit

Polska jest przygotowana na twardy brexit, ale wolelibyśmy go uniknąć – powiedział PAP minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.
05.09.2019

Gliński: Będziemy wymuszali podnoszenie płacy przez podnoszenie płacy minimalnej

Będziemy wymuszali podnoszenie średniej płacy przez podnoszenie płacy minimalnej - zapowiedział podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy szef rady programowej PiS, wicepremier Piotr Gliński. Wśród priorytetów PiS wymienił też m.in. autonomiczny rozwój gospodarczy i politykę tożsamościową.
04.09.2019

DZIEŃ NA FX/FI: Złoty i rentowności pozostaną stabilne

W najbliższym czasie złoty będzie stabilny wobec euro, w przedziale 4,3350-4,3700 – uważają ekonomiści. Rentowności polskich SPW również mają się stabilizować i w krótkim terminie nie pobiją rekordu 1,72 proc. w przypadku dziesięciolatek.
20.08.2019

Ekspert: Słabość złotego wobec franka to przede wszystkim efekt czynników globalnych

Słabość złotego wobec franka szwajcarskiego to przede wszystkim efekt czynników globalnych. Niemal każdy raport makroekonomiczny przekonuje inwestorów, że globalna recesja jest coraz bardziej realnym scenariuszem - uważa główny ekonomista XTB Przemysław Kwiecień.
14.08.2019

PISM: nowelizacja dyrektywy gazowej może utrudnić Gazpromowi praktyki monopolistyczne

Nowelizacja unijnej dyrektywy gazowej może utrudnić Gazpromowi stosowanie praktyk monopolistycznych, a Rosji – realizację celów politycznych z wykorzystaniem gazociągu Nord Stream 2 - ocenia PISM. Kluczowe będą jednak jej wdrażanie i interpretacja.
02.07.2019

Rewolucja w prawie do zwrotu prowizji od udzielonego kredytu

Coraz częściej marynarze, w tym również Klienci naszej kancelarii, spłacają kredyt konsumencki przed ostatecznym terminem spłaty. W tej sytuacji obniżeniu ulegają koszty, które stanowią element całkowitego kosztu kredytu w stosunku do okresu, o który skrócono czas obowiązywania umowy. W związku z tym rodzi się pytanie, czy marynarze mają również prawo do zwrotu prowizji od udzielonego kredytu?
25.06.2019

Ubezpieczenie społeczne marynarzy: Ważny wyrok TSUE z dnia 08.05.2019 roku

W dniu 08 maja 2019 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu wydał wyrok w przedmiocie ustalenia sytuacji ubezpieczeniowej osób pracujących poza granicami kraju. Orzeczenie Trybunału jest niezwykle istotne dla osób wykonujących pracę na statkach, bowiem rozstrzyga ono zgodnie z jakimi przepisami marynarz mający miejsce zamieszkania na terytorium Unii Europejskiej powinien opłacać składki na ubezpieczenie społeczne. Ustalenie miejsca podlegania ubezpieczeniom społecznym nastręczało wielu problemów w praktyce, cz
13.06.2019

Adamczyk: Część krajów UE będzie chciała zablokować przepisy dot. przewoźników

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk zapowiedział w czwartek, że Polska i inne kraje UE, które są przeciwne przyjęciu unijnych regulacji dot. przewoźników drogowych, będą starały się je zablokować. Jak mówił, uzgodniono działania na najbliższe tygodnie.
07.06.2019

„Puls Biznesu”: Brukseli nie w smak polskie specustawy

KE może zakwestionować projekt ustawy mającej usprawnić rozbudowę bałtyckich portów. Inne specjalne przepisy związane z inwestycjami też są na cenzurowanym – pisze środowy "Puls Biznesu".
05.06.2019

PiS: Głosowanie nad pakietem mobilności pokazało, że KE nic nie znaczy w PE; zaskarżymy pakiet do TSUE

Głosowanie w PE nad pakietem mobilności pokazało, że PO i szeroko rozumiana Koalicja Europejska nic nie znaczy w Parlamencie Europejskim; zaskarżymy pakiet do TSUE - mówili na konferencji w piątek europosłowie PiS Tomasz Poręba, Karol Karski i Ryszard Czarnecki.
06.04.2019

Źródła PAP: Najprawdopodobniej nie będzie negocjacji ws. przewoźników drogowych w tej kadencji PE

Pomimo tego, że w czwartek PE poparł propozycje nowych przepisów ws. przewoźników drogowych, w tej kadencji najprawdopodobniej nie odbędą się już negocjacje europarlamentu, KE i krajów UE ws. ostatecznego kształtu nowych regulacji - informują PAP źródła unijne. To sukces Polski, która była przeciwna ich przyjmowaniu.
05.04.2019

PE poparł propozycje przepisów w sprawie przewoźników drogowych

Europarlament poparł w czwartek propozycje nowych przepisów w sprawie przewoźników drogowych. To kontrowersyjny projekt regulacji niekorzystnych dla Polski i krajów regionu, który zakłada m.in. objęcie przewoźników drogowych przepisami o delegowaniu pracowników.
04.04.2019

Polska dołączyła do skargi PGNiG na ugodę KE z Gazpromem

Polska złożyła do TSUE wniosek o dołączenie do skargi PGNiG na ugodę Komisji Europejskiej z Gazpromem. Wcześniej o takim samym kroku zdecydował rząd Litwy. Do skargi dołączyła też działająca w Bułgarii spółka Overgas - sprzedawca i dystrybutor gazu.
01.03.2019

Litwa dołączy do skargi PGNiG na decyzję KE ws. Gazpromu

Litwa dołączy do skargi spółki Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) skierowanej do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w Luksemburgu na decyzję KE ws. działań Gazpromu w Europie Środkowej i Wschodniej – postanowił w środę litewski rząd.
28.02.2019

Brexit – wszystko, co trzeba wiedzieć. Już we wtorek głosowanie

W ciągu następnych kilkudziesięciu godzin uwaga inwestorów z całego świata skupi się na rozstrzygającym głosowaniu w brytyjskim parlamencie. Jego efekt – a raczej, to co nastąpi po nim – wpłynie na przyszłość Brexitu, Wielkiej Brytanii i funta brytyjskiego.
14.01.2019

Szef MSZ: „Pokusa protekcjonizmu” jednym z najpoważniejszych zagrożeń dla spójności UE

Kluczowym wyzwaniem dla UE jest zapewnienie jedności państw członkowskich a jednym z najpoważniejszych zagrożeń dla unijnej spójności jest „pokusa protekcjonizmu" - mówił w poniedziałek szef MSZ Jacek Czaputowicz podczas debaty dot. przyszłości UE.
30.10.2018

Duda: Nord Stream 2 zaburzy stosunki energetyczne w Europie

Nord Stream 2 zaburzy w przyszłości stosunki energetyczne w Europie – powiedział we wtorek w Berlinie prezydent Andrzej Duda. Podkreślił też, że w Polsce wszystkie partie są przekonane do członkostwa w UE, ale toczy się debata o jej kształt i jej priorytety.
23.10.2018

DZIEŃ NA FX/FI: PLN może się umocnić; ceny krajowych SPW mogą rosnąć do końca miesiąca

Kurs EUR/PLN w następnym tygodniu może powrócić poniżej 4,30, a USD/PLN może spaść do 3,72 - oceniają eksperci. Dodają, że ceny krajowych SPW mogą rosnąć do końca miesiąca.
20.10.2018

Szef MSZ: Polska jest głównym państwem, które „ciągnie” UE do góry

Polska rozwija się gospodarczo najszybciej w UE; podnosimy poziom Wspólnoty w świecie, a przeciwko nam są nieefektywne gospodarki; jesteśmy głównym państwem, które teraz "ciągnie" całą Unię do góry - powiedział w piątek szef MSZ Jacek Czaputowicz.
06.10.2018

Szymański: Polska złożyła własną skargę do TSUE ws. dyrektywy o delegowaniu pracowników

Polska 3 października złożyła własną skargę do TSUE ws. dyrektywy o delegowaniu pracowników. Zwracamy uwagę na protekcjonistyczny charakter dyrektywy; założenia skargi węgierskiej są podobne - powiedział w czwartek PAP wiceszef MSZ Konrad Szymański.
04.10.2018

Węgry zaskarżyły do TSUE dyrektywę o pracownikach delegowanych

Rząd Węgier zaskarżył do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej znowelizowaną dyrektywę o pracownikach delegowanych – poinformowała w czwartek Kancelaria Premiera Węgier.
04.10.2018

Główny analityk Moody's: Polska bardziej odporna na skutki napięć handlowych niż inne państwa EŚW

Polska jest bardziej odporna na skutki globalnych napięć handlowych niż pozostałe państwa w regionie Europy Środkowo-Wschodniej - powiedział PAP Biznes główny analityk agencji ratingowej Moody's na Polskę Heiko Peters.
27.09.2018

Szymański: projekt budżetu UE kształcie pokazanym przez KE nie będzie przyjęty

Projekt przyszłego budżetu UE kształcie zaprezentowanym przez KE nie zostanie przyjęty - zapowiedział w środę wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański. Wyjaśnił, że wtorkowy wyrok TSUE w sprawie Rumunii nie ma konsekwencji dla polskiego prawa.
06.06.2018

Słowenia wystąpiła do KE przeciw Chorwacji ws. Zatoki Pirańskiej

Słowenia wystosowała w piątek do Komisji Europejskiej pismo, przedstawiające sprawę przeciw Chorwacji, ponieważ Zagrzeb odmówił podporządkowania się decyzji arbitrażowej w sprawie Zatoki Pirańskiej, przez którą przebiega granica obu państw.
16.03.2018

Konfederacja Lewiatan: Projekt nowej unijnej dyrektywy obciąża pracodawców

Wprowadzenie w przygotowywanej unijnej dyrektywie m.in. nowej definicji pracownika i pracodawcy oraz rozszerzenie zakresu informacji przekazywanych pracownikom mogą budzić zastrzeżenia, bo dodatkowo obciążają pracodawców – uważa Konfederacja Lewiatan.
29.01.2018

Ważne wydarzenia gospodarcze w 2017 roku

Rok 2017 obfitował w ważne wydarzenia gospodarcze. Spektakularne efekty przyniosły zmiany w organizacji służb skarbowych, które doprowadziły do znaczącego wzrostu dochodów podatkowych. Rok upłynął też pod znakiem sporów z Komisją Europejską o wycinkę w Puszczy Białowieskiej.
31.12.2017

KE proponuje dyrektywę ws. pracowników; zyskać mają najsłabsi

KE zaproponowała w czwartek dyrektywę ws. bardziej przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy w UE. Przepisy mają objąć też 2-3 mln pracowników, którzy teraz nie są chronieni. Bruksela zapewnia, że nie zabija elastyczności rynku pracy, a walczy z nadużyciami.
21.12.2017

Dostawa części i wyposażenia dla jednostek pływających korzysta ze stawki VAT 0%

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku dnia 17 października 2017 r. w wyroku o sygn. I SA/Gd 1221/17, stwierdził, że dla możliwości zastosowania stawki VAT 0% ustawodawca nie wprowadza wymogu w odniesieniu do podmiotu, na rzecz którego jest dokonywana dostawa, a stosuje jedynie kryterium przedmiotowe. W rezultacie jeżeli, towary dostarczane na rzecz pośrednika są przeznaczone na jednostki pływające, o których mowa w art. 83 ust 1 pkt 1 ustawy o VAT, istnieje możliwość zastosowania stawki VAT 0%.
21.11.2017

Zwolnienie od akcyzy paliw zużywanych do celów żeglugi – ważny wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej

13 lipca 2017 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) rozstrzygnął dwie ważne kwestie dotyczące zwolnienia paliw żeglugowych od akcyzy. W obu kwestiach stanowisko TSUE jest korzystne dla podatników i może stanowić podstawę do pozytywnych zmian linii interpretacyjnej prezentowanej w tym zakresie także przez polskie organy podatkowe i sądy administracyjne.
02.08.2017

Świadczenie usług służących bezpośrednim potrzebom jednostek pływających w świetle przepisów dyrektywy VAT

Art. 148 lit d) dyrektywy 2006/112/WE przewiduje możliwość zastosowania zwolnienia z VAT dla usług innych niż usługi związane m.in. z przebudową, naprawą, konserwacją, wynajmem jednostek pływających, o których mowa w lit. c), jeśli są świadczone na bezpośrednie potrzeby jednostek pływających, o których mowa w lit. a), oraz ich ładunków.
20.06.2017

Litwa i Łotwa przyłączyły się do polskiej skargi do TSUE ws. Opalu

Litwa i Łotwa przyłączyły się do skargi, którą Polska skierowała do Trybunału Sprawiedliwości UE ws. gazociągu Opal, przedłużenia Nord Stream – dowiedziała się PAP w MSZ.
31.03.2017

Rejsy wędkarskie i nurkowe korzystają z obniżonej stawki VAT

Minister Rozwoju i Finansów 13 stycznia 2017 r. wydał interpretację ogólną o sygn. PT1.8101.13.2016.KSB.680, w której wskazał na możliwość zastosowania stawki VAT obniżonej 8% dla świadczenia usług związanych z organizacją rejsów dla wędkarzy lub nurków przez podmioty działające w sferze turystyki sportowo-rekreacyjnej.
21.02.2017

Możliwość zwolnienia z akcyzy paliwa żeglugowego – pytanie prejudycjalne do TSUE

Zgodnie z unijnymi przepisami regulującymi podatek akcyzowy od wyrobów energetycznych – paliwa zużywane przez statki do celów żeglugi mogą korzystać ze zwolnienia z podatku akcyzowego. Zwolnieniu temu podlega paliwo wykorzystywane w rejsach o charakterze „handlowym”. Określenie tego jakie rejsy należy uznawać za rejsy o charakterze handlowym (tj. korzystające ze zwolnienia) budzi w praktyce wątpliwości.
31.01.2017

Dachser otwiera nowe biura w regionie Azji i Pacyfiku

Dachser, jeden z największych globalnych operatorów logistycznych, otworzył nowe biura w Wietnamie, Hongkongu i Bombaju. Intensywna ekspansja w Azji jest jednym z kluczowych założeń strategii rozwoju międzynarodowego przedsiębiorstwa.
04.11.2016

Przekazanie nieruchomości tytułem umorzenia udziałów podlega opodatkowaniu VAT

W ostatnim czasie na stronie portalu gospodarkamorska.pl pojawił się artykuł przedstawiający korzyści podatkowe operacji dobrowolnego nabycia udziałów za wynagrodzeniem rzeczowym.
19.07.2016

Stawka VAT 0% - dostawa części dla jednostek pływających przez podwykonawców

Ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 ze zm.; dalej: ustawa o VAT), przewiduje, zgodnie z art. 86 ust. 1 pkt 3, zastosowanie stawki VAT 0% między innymi w odniesieniu do dostaw części do środków transportu morskiego, rybołówstwa morskiego i statków ratowniczych morskich, i wyposażenia tych środków, z wyłączeniem wyposażenia służącego celom rozrywki i sportu.
25.04.2016

Rozliczenie strat spółek zagranicznych w wyniku podatkowym spółki dominującej – ocena Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej

Z linii orzeczniczej Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej („TSUE”) wynika zasada prawa podatników będących rezydentami podatkowymi państwa Unii Europejskiej do odliczenia od swoich dochodów, strat podatkowych osiągniętych przez ich spółki zależne, ulokowane w innych państwach członkowskich. Wniosek taki, zdaniem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, wynika z wykładni art. 43 w zw. z art. 48 TWE.
05.04.2016

Zmiany przepisów w podatku VAT w 2014

W związku ze zmianami przepisów w podatku od towarów i usług, które wejdą w życie od nowego roku oraz mając na uwadze, iż częstotliwość zmian przepisów prawa znacząco utrudnia przedsiębiorcom prowadzenie działalności handlowej, poniżej przedstawiamy kluczowe kwestie dotyczące nowych przepisów dot. VAT.
24.12.2013

Dziękujemy za wysłane grafiki.