• <

Słowenia wystąpiła do KE przeciw Chorwacji ws. Zatoki Pirańskiej

pc

16.03.2018 23:27 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Słowenia wystąpiła do KE przeciw Chorwacji ws. Zatoki Pirańskiej

Partnerzy portalu

Słowenia wystąpiła do KE przeciw Chorwacji ws. Zatoki Pirańskiej - GospodarkaMorska.pl

Słowenia wystosowała w piątek do Komisji Europejskiej pismo, przedstawiające sprawę przeciw Chorwacji, ponieważ Zagrzeb odmówił podporządkowania się decyzji arbitrażowej w sprawie Zatoki Pirańskiej, przez którą przebiega granica obu państw.

Szczegółowa treść listu rządu słoweńskiego do KE, który oznacza uruchomienie procedury uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego przeciwko Chorwacji, nie została ujawniona. Słoweńskie media podały jednak, że Lublana powołała się na artykuł 259 Traktatu o Unii Europejskiej, który postanawia, że każde państwo członkowskie może odwołać się do Trybunału Sprawiedliwości UE, jeśli uważa, że inne państwo członkowskie nie wywiązało się z ciążących na nim zobowiązań traktatowych.

Komisja Europejska ma obecnie trzy miesiące na udzielenie odpowiedzi na list rządu słoweńskiego i podjęcie decyzji, czy wdroży procedurę przeciwko Chorwacji przed TSUE. Jeśli się nie zdecyduje, Słowenia sama zaskarży Chorwację - zapowiedział słoweński premier Miro Cerar.

Konflikt graniczny między obu sąsiadującymi państwami, które wchodziły w skład byłej Jugosławii, trwa od 1991 roku. Był to powód dla którego Słowenia, która jest członkiem UE od 2004 roku, blokowała wstąpienie Chorwacji do Unii. W 2009 r. postanowiono odwołać się do arbitrażu międzynarodowego i Chorwację przyjęto do Unii Europejskiej w 2013 r.

W 2015 r. Chorwacja zakwestionowała postępowanie arbitrażowe, twierdząc, że Stały Trybunał Arbitrażowy w Hadze nie jest bezstronny i faworyzuje Słowenię.

W czerwcu ub. roku Trybunał przyznał Słowenii 80 proc. powierzchni Zatoki Pirańskiej na Adriatyku oraz dostęp do wód międzynarodowych przez wody chorwackie, przy czym Chorwacja ma zachować kontrolę nad częścią zatoki. Zaraz po wydaniu werdyktu Chorwacja oświadczyła, że "nie zamierza wcielić go w życie", a później odrzuciła apel Komisji Europejskiej w tej sprawie.

Partnerzy portalu

KONFERENCJA_PRAWA_MORSKIEGO_UG_2024
legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.