• <

Wynik wyszukiwania - "smt" - Wiadomości

Eureka Shipping ogłasza budowę najnowocześniejszego statku do transportu cementu

Eureka Shipping, firma specjalizująca się w transporcie cementu, będąca własnością SMT Shipping i The CSL Group, ogłosiła 9 kwietnia rozpoczęcie budowy nowoczesnego, ekologicznego cementowca, przeznaczonego do obsługi tras na amerykańskich Wielkich Jeziorach (Great Lakes). Jednostka o nośności 12 500 ton został zaprojektowans w celu zastąpienia dwóch starszych jednostek, przy zachowaniu tej samej pojemności ładunkowej.
17.04.2024

Taka eksplozja robi wrażenie! Polscy specjaliści wysadzili niewybuch w Zatoce Gdańskiej [WIDEO]

Od rana przez kilka godzin nurkowie-minerzy z 13. Dywizjonu Trałowców 8. Flotylli Obrony Wybrzeża prowadzili akcję neutralizacji odnalezionych niebezpiecznych pozostałości z czasów II wojny światowej. Jej finałem było wysadzenie obiektów, dzięki czemu nie będą już stanowić zagrożenia.
17.10.2023

SMT Shipping z nowym statkiem

Perła Ameryki (ang. American Pearl) – tak nazywa się najnowszy statek, który dołączył do floty SMT Shipping.
23.08.2023

Do floty SMT Shipping dołącza nowy masowiec

Jak poinformował w swoich mediach społecznościowych, SMT Shipping po raz kolejny powiększył swoją flotę. Tym razem zakupił nowy masowiec klasy handymax Trinidad Pearl (Bunun Brave; nr IMO 9659737), eksploatowany dotąd przez armatora Wisdom Marine Lines SA z Tajwanu.
14.06.2023

Wiatr w skrzydłach. VentoFoil inteligentnie napędza żeglugę

Holenderska firma eConowind opracowała przełomowe rozwiązanie napędowe – VentoFoil. Prekursorski system zamontowano na pokładzie cementowca Sunnanvik, należącego do floty Eureka Shipping, będącej częścią spółki SMT Shipping, co wpisuje się w konsekwentnie realizowaną przez firmę strategię wdrażania innowacyjnych patentów na rzecz zrównoważonego wpływu przemysłu na środowisko.
12.06.2023

Uwaga Wodór! Podcast - Jak dobrze zacząć, czyli systemy wspomagające projektowanie? [ODCINEK SPECJALNY #4]

Najnowszy odcinek Uwaga Wodór! pt. "Jak dobrze zacząć, czyli systemy wspomagające projektowanie?" jest już w sieci! Prowadzący Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski, zaprosili do rozmowy ekspertkę Katarzynę Więckiewicz-Dominiczak z e-engineer.
11.06.2023

Nawigowanie pomiędzy globalnymi sporami. Analiza rynku frachtowego i czarterowego (tygodnie 16 – 19/2023)

Nadal główny wpływ na sytuację geopolityczną jak i ekonomiczną światowej gospodarki mają obecne wydarzenia, które odbywają się na międzynarodowej arenie. Spory między USA i Chinami, trwająca na Ukrainie wojna i wiele innych wydarzeń niewątpliwe zaburzają dotychczasowe rozumienie zależności i wzorców handlu międzynarodowego, w tym morskiego. Ten proces trwa już od wielu miesięcy. Zmiany na rynku a także nieustanne dostosowywanie do ciężkiej sytuacji przez przewoźników nieustannie trwają.
29.05.2023

Uwaga Wodór! Podcast - Energetyka jądrowa - czy w Polsce się to uda? [ODCINEK 18]

Najnowszy odcinek Uwaga Wodór! pt. "Energetyka jądrowa - czy w Polsce się to uda?" jest już w sieci! Prowadzący Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski, zaprosili do rozmowy profesora Ludwika Pieńkowskiego, wykładowcę AGH i eksperta KGHM - z którym poruszają tematykę energetyki atomowej.
16.05.2023

Marynarka Wojenna pokazała swoje możliwości podczas ćwiczenia Anakonda

Organizowane od 2009 roku cykliczne ćwiczenie Anakonda jest największym i najważniejszym tego typu przedsięwzięciem szkoleniowym w Wojsku Polskim. Scenariusz tegorocznej edycji wpisał się w profil i dynamikę obecnych zagrożeń wzdłuż wschodniej flanki NATO, w tym w regionie Morza Bałtyckiego. Choć kluczowym aspektem tegorocznych epizodów ćwiczebnych były działania sił lądowych, wciąż ważnym aspektem pozostawały sprawy morskie, w tym działania polskiej Marynarki Wojennej.
15.05.2023

Pierwszy gazowiec z floty Orlenu dostarczył LNG do terminala w Świnoujściu

Lech Kaczyński dostarczył do terminala LNG w Świnoujściu 70 tys. ton LNG z terminala Sabine Pass w USA. Gazowiec ten to pierwszy z floty jednostek do przewozu LNG Grupy Orlen, który zawinął do gazportu z ładunkiem gazu.
11.03.2023

Uwaga Wodór! Podcast - O NesoBusie - Polskim Autobusie Wodorowym - oraz planach Grupy Polsat na zeroemisyjny transport nad Wisłą [Odcinek 12]

Grupa Polsat to nie tylko potęga medialno-telekomunikacyjna w naszym kraju, ale również coraz większa siła na polskim rynku energetyczno-paliwowym.
12.12.2022

Uwaga Wodór! Podcast - O roli, jaką w transformacji energetycznej mogą odegrać zielone gazy płynne, opowiada Bartosz Kwiatkowski z Polskiej Organizacja Gazu Płynnego [odcinek 12]

Dzisiaj premiera dwunastego odcinka podcastu Uwaga wodór! O kryzysie energetycznym, zmianach klimatycznych i , z rozproszonymi źródłami energii i równym dostępem do zasobów. Prowadzący Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski, zaprosili do rozmowy eksperta Bartosza Kwiatkowskiego dyrektora Polskiej Organizacji Gazu Płynnego.
05.10.2022

Uwaga Wodór! Podcast - O tym skąd pochodzi i jak powstaje paliwo do pierwszej w Polsce stacji tankowania wodoru PKN Orlen S.A.? [odcinek 7]

Dzisiaj premiera najnowszego 7 odcinka podcastu Uwaga Wodór! O tym skąd pochodzi i jak powstaje paliwo do pierwszej w Polsce stacji tankowania wodoru Grupy Orlen?
08.07.2022

Uwaga Wodór! Podcast - Projekty wodorowe w obszarze usług komunalnych. [odcinek 5]

Dzisiaj premiera piątego odcinka podcastu Uwaga wodór! Projekty wodorowe w obszarze usług komunalnych. Prowadzący Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski, zaprosili do rozmowy eksperta inż. Wojciecha Nowaka, kierownika projektów wodorowych w Grupie Veolia.
09.05.2022

Uwaga Wodór! Podcast - O energetyce i paliwach jutra. [odcinek 4]

Dzisiaj premiera czwartego odcinka podcastu Uwaga wodór! O energetyce i paliwach jutra.
12.04.2022

Uwaga Wodór! Podcast - Organizacje wspierające rozwój gospodarki wodorowej [odcinek 3]

Dzisiaj premiera trzeciego odcinka podcastu Uwaga wodór! Organizacje wspierające rozwój gospodarki wodorowej.
15.03.2022

Uwaga Wodór! Podcast - Wodór to ekologia czy biznes? [odcinek 2, część 2]

Dzisiaj premiera drugiej części drugiego odcinka podcastu Uwaga wodór! Eksperci Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski odpowiadają na bardzo istotne pytanie: Wodór to ekologia czy biznes?
27.01.2022

Uwaga Wodór! Podcast - Wodór to ekologia czy biznes? Odcinek 2 część 1

Dzisiaj premiera drugiego odcinku podcastu Uwaga wodór! Eksperci Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski odpowiadają na bardzo istotne pytanie - wodór to ekologia czy biznes?
17.01.2022

Uwaga wodór! Premiera podcastów o zielonej energetyce na ZielonaGospodarka.pl

Uwaga Wodór! To nowa seria podcastów o transformacji energetycznej, dekarbonizacji i zrównoważonym rozwoju gospodarki, czyli trendach, które coraz mocniej zarysowują się w naszym otoczeniu – w których wodór postrzegany jest jako nośnik energii i zeroemisyjne paliwo przyszłości.
16.12.2021

Koniec przebudowy Nabrzeża Zachodniego w Porcie Wojennym

W piątek 19 listopada odbył się oficjalny odbiór inwestycji w Porcie Wojennym w Gdyni, w ramach którego przebudowane zostało Nabrzeże Zachodnie.
23.11.2021

Gruntowna odbudowa silników od Eneria i Caterpillar – inwestycja warta rozważenia

Bezawaryjna praca silnika ma kluczowe znaczenie dla właściciela statku oraz jego załogi, a niezawodność, efektywność i wysoka jakość produktów pozwalają przetrwać jednostce pływającej niejeden sztorm.
19.11.2021

Zielona energia z fal zasili statki

Carnegie Clean Energy we współpracy z wybitnym instytutem badawczym, Blue Economy Cooperative Research Centre (Blue Economy CRC) uruchomiła demonstracyjny projekt energii falowej MoorPowerTM Scaled Demonstrator.
06.11.2021

Mitsubishi Shipbuilding skutecznie wychwytuje CO2 ze spalin statków

Mitsubishi Shipbuilding, część MHI Group, wraz ze swoimi partnerami uruchomiła projekt wychwytywania dwutlenku węgla na statku towarowym z ambicją opracowania komercyjnych systemów, które zmniejszyłyby wkład sektora w zmiany klimatu.
30.10.2021

SMT Shipping powiększa flotę

SMT Shipping bez strat przetrwał trudny okres zastoju gospodarczego podczas pandemii i w dobrej kondycji wszedł w okres odbicia w górę rynku shippingowego. Firma rozwija swoją ofertę przewozową i powiększa flotę, by sprostać kolejnym wyzwaniom.
20.10.2021

Bariery produkcji zielonego wodoru na morzu

Zwolennicy niektórych z pierwszych morskich projektów wodorowych mają niewielką nadzieję na osiągnięcie zysku.
07.10.2021

Black Hawk w akcji nad Bałtykiem. Kontrterroryści ćwiczyli z wykorzystaniem policyjnego śmigłowca [WIDEO, ZDJĘCIA]

Policyjni kontrterroryści ćwiczyli na okrętach i platformie wiertniczej na wodach Zatoki Gdańskiej i Morza Bałtyckiego - poinformował PAP rzecznik Komendy Głównej Policji inspektor Mariusz Ciarka. W ćwiczeniach wykorzystano policyjny śmigłowiec Black Hawk.
05.10.2021

Van Oord zamawia Mega Jack-Up do instalacji morskich turbin wiatrowych o mocy 20 MW

Van Oord zamówił nowy, ekologiczny statek instalacyjny, który będzie mógł pracować na metanolu i instalować turbiny wiatrowe o mocy do 20 MW. Inwestycja wpisuje się w rosnące światowe zapotrzebowanie na morskie farmy wiatrowe. Statek zostanie zwodowany w 2024 roku.
04.10.2021

Zakończył się 8. Międzynarodowy Kongres Morski

Wrzesień obfituje w wydarzenia sprzyjające rozmowom o przyszłości zarówno polskiej, jak i międzynarodowej gospodarki morskiej. W ubiegłym tygodniu aktywnie uczestniczyliśmy w Targach BaltExpo, a w miniony wtorek i środę włączyliśmy się we współtworzenie 8. edycji Międzynarodowego Kongresu Morskiego. PRS patronował tegorocznym rozmowom toczącym się podczas wydarzenia.
17.09.2021

Ćwiczenie morskie Ostrobok-21 za nami [WIDEO, ZDJĘCIA]

Zakończyły się największe tegoroczne ćwiczenie sił 3. Flotylli Okrętów Ostrobok-21, które odbywało się we współdziałaniu z 8. Flotyllą Obrony Wybrzeża i Brygadą Lotnictwa Marynarki Wojennej - poinformowało w piątek Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych. Ćwiczenie stanowiło podsumowanie całego roku szkolenia i było sprawdzianem wyszkolenia sił Marynarki Wojennej w działaniach zabezpieczających interesy państwa na morzu.
13.08.2021

Akademia Marynarki Wojennej z nagrodami. Sukces projektów z dronami [ZDJĘCIA]

W środę 11 sierpnia rozstrzygnięto konkurs na opracowanie i realizację projektu bezzałogowego systemu powietrznego (BSP) oraz bezzałogowego systemu morskiego (BSM) na potrzeby Wojska Polskiego. Wśród wyróżnionych były trzy projekty z Akademii Marynarki Wojennej, które otrzymały I i III nagrodę w kategorii operacyjno-rozpoznawczej oraz II nagrodę w kategorii amunicja krążąca, w której nie przyznano I miejsca.
11.08.2021

Na terenie terminala Arthur Kill powstanie hub morskiej energetyki wiatrowej

Amerykańska grupa inwestycyjna Apollo Global Management poinformowała, że jej fundusze (Fundusze Apollo) zawarły umowę z Arthur Kill Terminal w zakresie rozwoju na jego terenie portu instalacyjnego i serwisowego dla morskiej energetyki wiatrowej rozwijanej w regionie Stanu Nowy Jork. Bez wątpienia za administracji Joe Bidena inwestycje w offshore wind na terenie USA nabrały tempa.
18.07.2021

Szwedzka Komisja ds. Badania Wypadków: 8 lipca ruszą prace przy wraku promu "Estonia"

Szwedzka Komisja ds. Badania Wypadków (SHK) podała w piątek, że 8 lipca rozpocznie prace przy wraku promu "Estonia". Dochodzenie ma wyjaśnić kwestię dziury w kadłubie, którą jesienią ubiegłego roku pokazali twórcy filmu dokumentalnego.
18.06.2021

Rosja umacnia się od Arktyki do Morza Czerwonego

W strategicznych dla Rosji regionach wzdłuż jej granic umacnia ona swoje siły zbrojne, rozbudowuje infrastrukturę i testuje uzbrojenie. Powraca militarnie w rejon Morza Czerwonego, którym interesowała się od XIX wieku i z którego znikła po rozpadzie ZSRR.
27.04.2021

Passex sojuszników na Bałtyku [foto]

Na Bałtyku zakończyło się ćwiczenie pod kryptonimem PASSEX. Jednostki Stałego Zespołu Okrętów NATO Grupa-1 oraz gdyńskiej Flotylli, wspierane przez Siły Powietrzne odbyły wspólne ćwiczenia na poligonach morskich. Główne zadania wykonane przez szkolące się jednostki polegały na prowadzeniu typowych operacji osłony strategicznego transportu morskiego i utrzymania panowania na morzu w sytuacjach kryzysowych.
19.03.2021

Zakończenie studiów I stopnia w Akademii Marynarki Wojennej

Akademia Marynarki Wojennej wzbogaciła się o kolejnych absolwentów studiów I stopnia. Uroczystość wręczenia dyplomów odbyła się dziś (19 lutego) w Audytorium AMW. Swoje prace dyplomowe obroniło 75 podchorążych, w tym po raz pierwszy w historii na kierunkach systemy informacyjne w bezpieczeństwie specjalność cyberbezpieczeństwo oraz mechatronika w specjalności prace podwodne.
19.02.2021

Jedyny taki ośrodek w Polsce. SMT szkoli pracowników w wyjątkowym miejscu (foto, wideo)

"To oczywiste, że żadne szkolenie elektroniczne nie będą tak efektywne jak te w warunkach zbliżonych do naturalnych. Właśnie dlatego zdecydowaliśmy się na przeprowadzenie niektórych kursów wykorzystując miniatury statków" - mówi Dariusz Stefaniak, crewing manager w SMT Shipping Poland. Z naszą kamerą odwiedziliśmy Badawczo - Szkoleniowy Ośrodek Manewrowania Statkami w Kamionce, pod Iławą. To jedyny w Polsce i jeden z pięciu takich ośrodków na świecie.
05.11.2020

Integracja regionu południowego Bałtyku (projekt Intermare) - zapraszamy na spotkanie ze śniadaniem biznesowym

Zapraszamy na spotkanie informacyjne projektu InterMarE South Baltic, które odbędzie się w dniu 27 października 2020 roku w godzinach 8:30 – 12:00 w Centrum Konferencyjnym AmberExpo sala 1C - ul. Żaglowa 11, Gdańsk siedziba Międzynarodowych Targów Gdańskich.
13.10.2020

Święto żołnierza rezerwy na AMW

W poniedziałek 5 października, na placu apelowym Akademii Marynarki Wojennej odbyło się miesięczne rozprowadzenie. W ramach zbiórki odczytany został rozkaz okolicznościowy z okazji Święta Żołnierza Rezerwy. Rektor-Komendant AMW z tej okazji złożył najlepsze życzenia słuchaczom Kursu Oficerskiego Szkolenia Rezerw oraz wszystkim żołnierzom rezerwy, którzy aktualnie przebywają i realizują swoje zadania w naszej Uczelni.
05.10.2020

Europa 2: pierwszy wycieczkowiec w sezonie w Porcie Gdynia [foto, wideo]

Dzisiaj (11 września) do Portu Gdynia zawinął pierwszy w tym sezonie statek wycieczkowy. Europa 2 linii Hapag Lloyd to jeden z najbardziej widowiskowych, luksusowych wycieczkowców pływających po naszych wodach.
11.09.2020

Podmiany załogi w czasach pandemii oczami armatora (wywiad wideo)

"Od marca każda podmiana była odrębną operacją logistyczną. Robiliśmy rzeczy, których nikt wcześniej nie zrobił" - mówi o okresie lockdownu Dariusz Stefaniak, Crewing Manager SMT Shipping Poland. O walce z biurokracją, odmiennych przepisach w niemalże każdym kraju, przemęczeniu załóg i doświadczeniu, którego nikt nie był w stanie przewidzieć rozmawiamy w biurze pośrednictwa pracy dla marynarzy.
06.08.2020

Przyłbice dla szpitali od Akademii Marynarki Wojennej

Akademia Marynarki Wojennej wykonała i przekazała szpitalowi w Kartuzach kilkadziesiąt przyłbic ochronnych dla personelu medycznego; do końca tygodnia wytworzy i przekaże kolejne – poinformował rzecznik prasowy AMW kmdr por. Wojciech Mundt.
02.04.2020

Jeden z największych masowców samowyładowczych na świecie przeszedł remont w gdańskiej stoczni Remontowa (foto, wideo)

Yeoman Bontrup, jeden z dwóch największych masowców samowyładowczych na świecie, przeszedł trzytygodniowy remont w gdańskiej stoczni Remontowa. Jednostka, której zarządem technicznym zajmuje się firma SMT Shipping Poland przeszła standardowy zakres napraw i prac konserwacyjnych. Z naszą kamerą weszliśmy na pokład statku a jego załoga opowiedziała nam m.in. o w pełni zautomatyzowanym mostku, bomie, dzięki któremu można wyładować 6 tys. ton kamieni na godzinę i o tym, co łączy tę jednostkę z filmem "Wałęsa. Człowiek z nadzie
17.02.2020

Marynarze również wspierają WOŚP!

Wczoraj, w całej Polsce i kilkunastu krajach za granicą odbył się 28. finał WOŚP. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w tym roku działała w 1760 sztabach a sztaby i wolontariusze - których było prawie 120 tys. - byli w niemal każdym zakątku Polski. Do grania z orkiestrą przyłączyli się równiez marynarze ze statku m/v Warsaw należącego do SMT Shipping.
13.01.2020

Nowoczesne cementowce dołączyły do floty SMT Shipping (foto, wideo)

SMT Shipping rozwija flotę nowych statków. Mowa o nowoczesnych cementowcach Aalborg White, Kongsdal i Norden. Dwie pierwsze jednostki transportują cement m.in. do Portu Gdynia.
04.09.2019

Nowoczesne cementowce dołączyły do floty SMT Shipping (foto, wideo)

SMT Shipping rozwija flotę nowych statków. Mowa o nowoczesnych cementowcach Aalborg White, Kongsdal i Norden. Dwie pierwsze jednostki transportują cement m.in. do Portu Gdynia.
04.09.2019

SMT Shipping zaprasza na spotkanie rekrutacyjne

SMT Shipping rozwija swoją flotę i zaprasza wszystkich chętnych na spotkanie rekrutacyjne, które odbędzie się już jutro w godzinach 10:00-14:00, w hotelu Radisson w Szczecinie, Pl. Rodła 10.
25.06.2019

Wyróżnienia dla marynarzy w Afganistanie

Marynarze z 3. Flotylli Okrętów służący w PKW Afganistan zostali wyróżnieni przez Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego oraz Dowódcę Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych.
13.04.2019

Vistal Gdynia w restrukturyzacji wyremontuje statek SMT Shipping

Vistal Gdynia w restrukturyzacji wyremontuje statek SMT Shipping (Cyprus) Ltd. z siedzibą na Cyprze. Mowa o masowcu Bontrup Amsterdam, który dołączył do floty tego armatora w październiku ubiegłego roku. O planowanym remoncie Vistal poinformował 1 marca w raporcie z bieżącej działalności spółki.
04.03.2019

Firmy związane z gospodarką morską uhonorowane Orłem Pomorskim (foto)

W gdańskim Dworze Artusa w czwartek został rozstrzygnięty plebiscyt Orzeł Pomorski zorganizowany już po raz XV przez redakcję „Magazynu Pomorskiego”. Celem przedsięwzięcia jest wyłonienie osób i firm mających na swoim koncie szczególne osiągnięcia w biznesie, kulturze, nauce i działalności społecznej lub w sporcie. Wśród 12 wybitnych postaci i firm z Pomorza, których spektakularne działania spotykają się z uznaniem społeczeństwa, znaleźli się m.in. Zarząd Morskiego Portu Gdynia, stocznie CRIST i Sunreef Yachts oraz Andrzej Syldat
17.11.2018

CSL z udziałami w Eureka Shipping

8 maja, na stronie kanadyjskiego armatora CSL Group, pojawiło się oświadczenie dotyczące podpisania umowy. Na jej mocy, CSL nabył 50% udziałów w Eureka Shipping Ltd. - dziale biznesu żeglugowego SMT obejmującego eksploatację cementowców z pneumatycznymi systemami załadunku.
15.05.2018

Międzynarodowe regaty żeglarskie w Livorno

W dniach 25.04 - 2.05. delegacja Akademii Marynarki Wojennej w składzie: opiekun ppor. Marcin Kołodziejski, zawodnicy: bsm. pchor. Ewelina Rucińska, bsmt. pchor. Anna Żelazna, st. mat. pchor. Karol Kukulski, wzięła udział w Międzynarodowych Regatach Żeglarskich we włoskim Livorno, na zaproszenie Italian Naval Academy.
08.05.2018

SMT odmładza flotę - m/v Kraków idzie na złom

Masowiec m/v Kraków należący do SMT Shipping Cyprus Ltd. został sprzedany za ok 6,6 mln dolarów informuje IHS. Jednostka zostanie zezłomowana.
29.12.2017

Podchorążowie przejęli władzę

Uroczysty apel z okazji rocznicy wybuchu Powstania Listopadowego, rozpoczynający akademickie obchody Dnia Podchorążego, odbył się w Akademii Marynarki Wojennej w środę. Podczas ceremonii studenci wojskowi objęli symboliczne dowodzenie uczelnią. Funkcję Honorowego Rektora-Komendanta pełni w tym roku bsm. pchor. Tomasz Bąchor. Pozostałe dowódcze stanowiska także zostały tradycyjnie „przejęte” przez podchorążych.
30.11.2017

Gdyński Acta Orion już w Norwegii

Acta Auriga od Crista już w doku stoczni Ulstein Verft. Jednostka teraz będzie wyposażona i dokładnie testowana.
17.11.2017

Stocznia Crist zakończyła kolejną realizację

Tym razem z gdyńskiej Stoczni Crist wypłynął dziś (08.11) częściowo wyposażony NB 308, statek wsparcia prac konstrukcyjnych offshore (CSV – Construction Support Vessel) z systemem dynamicznego pozycjonowania DP2 dla holenderskiego operatora Acta Marine. Wczoraj odbyło się wodowanie jednostki.
08.11.2017

50. rocznica tragicznego wypadku na ORP Błyskawica

9 sierpnia przypada 50. rocznica wypadku na ORP Błyskawica. Obchody upamiętniające tragiczne wydarzenia rozpoczęły się od uroczystej zbiórki załogi historycznego niszczyciela. W uroczystościach uczestniczyły także rodziny ofiar wypadku.
09.08.2017

Mistrzowie żeglarstwa

Na Jeziorze Zegrzyńskim 5-9 czerwca odbyły się Międzynarodowe Mistrzostwa o Puchar Dowódcy Generalnego RSZ w żeglarstwie regatowym.
14.06.2017

Ulstein i Acta Marine będą współpracować przy budowie specjalistycznego statku typu CSV

Stocznia Ulstein Verft AS z Norwegii podpisała umowę na budowę statku wsparcia prac konstrukcyjnych offshore (CSV – Construction Support Vessel) z systemem dynamicznego pozycjonowania DP2 dla holenderskiego operatora Acta Marine. Jednostka zostanie oddana do eksploatacji na początku 2018 r. Będzie wykorzystywana podczas budowy morskiej farmy wiatrowej, montażu oraz prac konserwacyjnych.
25.01.2017

Statek SMT Shipping utkwił na mieliźnie

Cementowiec Cemstar osiadł w środę na mieliźnie u wybrzeży norweskiej wyspy Hugla. Na szczęście nic nie stało się 19-osobowej załodze, składającej się z Polaków i Filipińczyków.
13.10.2016

An-Elec już 10 lat na rynku

An-Elec to jedna ze znaczących firm w branży elektrycznej i ślusarskiej, zarówno w przemyśle okrętowym jak i lądowym. Dokładnie 10 lat temu Prezes Andrzej Syldatk przekształcił firmę działającą od 1998r. w spółkę. We wrześniu 2016 Spółka An-Elec obchodzi jubileusz istnienia na rynku krajowym i zagranicznym.
30.08.2016

Vistal zakończył przebudowę masowca

Vistal Stocznia Remontowa zakończyła przebudowę jednostki Point Lisas Pearl na masowiec samowyładowczy. Teraz statek należący do SMT Shipping nosi nazwę Bontrup Pearl.
16.06.2016

Akcja ratownicza na Bałtyku

Załoga śmigłowca W-3RM Anakonda udzieliła dzisiaj pomocy pasażerowi jednostki turystycznej. Mężczyzna z urazem głowy został podjęty na pokład maszyny i pod opieką lekarza ewakuowany na ląd. To szósta w tym roku akcja ratownicza z udziałem śmigłowca Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej.
10.06.2016

30 lat ORP Orzeł

Blisko 91 tysięcy mil morskich żeglugi, w tym 30 tysięcy w zanurzeniu, udział w manewrach krajowych i międzynarodowych– to efekt trzech dekad działań okrętu podwodnego ORP Orzeł w Marynarce Wojennej.
29.04.2016

SOS z platformy wiertniczej na Bałtyku

Załoga śmigłowca W-3RM Anakonda z Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej udzieliła w poniedziałek (25.04) pomocy pracownikowi platformy wydobywczej na Bałtyku. Mężczyzna został podjęty na pokład maszyny i pod opieką ratownika bezpiecznie przetransportowany na ląd.
26.04.2016

Point Lisas Pearl w stoczni Nauta

Po wydokowaniu Podlasia, do suchego doku SD I trafił statek do przewozu drewna – Point Lisas Pearl. Stocznia Nauta wykona na jednostce remont dokowo-konserwacyjny.
05.04.2016

Polacy z DNVGL w ciągu 5 lat wprowadzą zdalnie monitorowaną siłownię statku

Po wprowadzeniu symulatora i dronów do inspekcji statków, specjaliści z polskiego oddziału DNVGL pracują nad zdalnie monitorowaną siłownią - rozmawiamy z Inacio Golebskim, Wiceprezesem Zarządu DNVGL.
28.02.2016

Nowi inżynierowie w Marynrce Wojennej

24 lutego w Auli Akademii Marynarki Wojennej im. Króla Zygmunta Augusta odbyła się uroczystość wręczenia dyplomów po ukończeniu studiów inżynierskich przez studentów wojskowych. Inżynierami zastało 25 podchorążych – absolwentów studiów I stopnia. W uroczystości udział wziął dowódca Centrum Operacji Morskich – dowódca Komponentu Morskiego wiceadmirał dr Stanisław Zarychta, przewodniczący Rady Miasta Gdyni Zygmunt Zmuda - Trzebiatowski, duchowieństwo oraz rodziny absolwentów.
25.02.2016

Polacy uratowali siedmiu wioślarzy

Statek Sea Pearl, należący do armatora SMT Shipping Ltd., uratował wczoraj siedem osób z załogi łodzi wiosłowiej. Wioślarze brali udział w międzykontynentalnych regatach – donosi Radio Szczecin.
17.02.2016

Dzień podchorążego w Akademii Marynarki Wojennej

Przez jeden dzień w roku w Akademii Marynarki Wojennej dowodzenie przejmują podchorążowie. Honorowym Rektorem – Komendantem w dniu 26 listopada będzie bsmt pchor. Roman Błoński. Z okazji rocznicy wybuchu Powstania Listopadowego tego dnia w naszej Uczelni odbędzie się uroczysty apel, podczas którego studenci wojskowi otrzymają wyróżnienia. Ceremonia rozpocznie się o godzinie 16:00.
24.11.2015

Kolejny masowiec SMT Shipping wchodzi do służby

Jutro (05.11) na nowym statku armatora SMT Shipping – Poland Pearl – zostanie podniesiona bandera. Wodowanie jednostki odbyło się 12 sierpnia. To drugi z serii trzech masowców budowanych dla SMT w Chinach. Trzecia jednostka dołączy do floty w 2016 roku.
04.11.2015

Remonty masowców w stoczni Nauta

Masowiec Bahamas Pearl przechodzi remont klasowy w Stoczni Remontowej Nauta. Aktualnie trwa piaskowanie kadłuba. Kilka dni temu stoczniowy dok opuścił Tuju Arrow.
25.09.2015

„Polacy posiadają cechy, których czasem brakuje innym. Dlatego ich zatrudniamy” - rozmowa z Dariuszem Stefaniakiem z SMT Shipping

15 sierpnia w swój pierwszy rejs wyruszyła „Norway Pearl”, nowy statek we flocie SMT Shipping. Firma świętuje 25-lecie działalności poprzez inwestowanie w nowe statki oraz swoich pracowników. - Odsetek pracujących Polaków wśród naszych załóg rośnie i mamy nadzieję, że to będzie trend długofalowy – mówi Dariusz Stefaniak, Crewing Manager SMT Ship Management & Transport Gdynia Ltd.
24.08.2015

„Norway Pearl” dołącza do floty SMT

W japońskiej stoczni Tsuneishi Shipbuilding Co. Ltd zlokalizowanej w Chinach dobiegają końca prace wyposażeniowe statku „Norway Pearl”, o wyporności 27700 GT, który jest najnowszym nabytkiem SMT Shipping Ltd. Załoga nowego statku dotarła już na miejsce, a 14 sierpnia statek wyruszy w swój dziewiczy rejs do Mozambiku.
12.08.2015

Nowi inżynierowie

W poniedziałek 16 lutego, w Auli Akademii Marynarki Wojennej im. Króla Zygmunta Augusta odbyła się uroczystość wręczenia dyplomów po ukończeniu studiów inżynierskich przez studentów wojskowych. Inżynierami zastało 30 podchorążych – absolwentów studiów I stopnia. W uroczystości udział wzięli przedstawiciele władz wojskowych, miejskich i duchownych oraz rodziny absolwentów.
16.02.2015

Nowi inżynierowie wśród studentów wojskowych

W poniedziałek 17 lutego, w Auli Akademii Marynarki Wojennej im. Króla Zygmunta Augusta odbyła się uroczystość ukończenia studiów inżynierskich przez studentów wojskowych 4 roku. W tym roku 38 podchorążych – absolwentów studiów pierwszego stopnia otrzymało z rąk Rektora-Komendanta AMW dyplomy inżynierskie. W uroczystości udział wzięli przedstawiciele władz wojskowych, miejskich i duchownych.
18.02.2014

Praca na morzu- zawód przyszłości czy przeszłości?

W latach 70-tych i 80-tych mundury marynarzy floty handlowej były charakterystycznym widokiem we wszystkich miastach portowych kraju. Już kilkanaście lat później branża shipping w Polsce, uległa daleko idącym transformacjom. Marynarze pływający pod krajową banderą zaczęli stanowić mniejszość. Rynek zdominowały duże przedsiębiorstwa armatorskie, a niemal nieograniczona możliwość podróżowania sprawiła, że rynek załogowy stał się bardziej globalny niż kiedykolwiek wcześniej. Polscy marynarze szybko dostosowali się do nowej sytuacji.
19.07.2013

Nowi inżynierowie wśród studentów wojskowych

W piątek, 22 lutego, w Auli Akademii Marynarki Wojennej im. Króla Zygmunta Augusta odbędzie się uroczystość ukończenia studiów inżynierskich przez studentów wojskowych IV roku. W tym roku 43 podchorążych – absolwentów studiów I stopnia otrzyma z rąk Rektora-Komendanta AMW dyplomy inżynierskie. W uroczystości udział wezmą Dowódca MW RP oraz przedstawiciele władz miejskich i duchownych.
21.02.2013

M/V „SMT BONTRUP” uratował kanadyjskich żeglarzy

12 grudnia w trudnych warunkach atmosferycznych na północnym Atlantyku m/v „SMT BONTRUP” pod dowództwem kapitana Krzysztofa Szweda uratował dwóch kanadyjskich żeglarzy.
17.12.2012

„WARSZAWA” we flocie SMT

15 listopada w Jiangyin odbyła się seremonia nadania nazwy statkowi m/v WARSAW. Jest to najnowszy nabytek kompanii SMT Ship Management & Transport. Jednostka typu „Kamsarmax” o nośności 82000 DWT została zbudowana przez chińską stocznię Jiangsu Yangzuang Shipbuilding Group.
11.12.2012

SMT Shipmanagement &Transport - treningi w Akademii Morskiej w Gdyni

Ćwiczenia na symulatorach wykorzystywane są głównie do kształtowania umiejętności studentów wydziałów nawigacyjnych czyli przyszłych kapitanów w manewrowaniu statkiem. Tymczasem wykorzystywana w ostatnich latach technologia może znaleźć niestandardowe zastosowanie. Przekonuje o tym idea firmy SMT Shipmanagement &Transport, która postanowiła przećwiczyć umiejętności kapitanów na symulatorach mostka nawigacyjnego.
18.06.2012

Podchorążowie Akademii Marynarki Wojennej mistrzami świata

Reprezentacja Akademii Marynarki Wojennej zajęła pierwsze miejsce w Akademickich Mistrzostwach Świata Morskich Uczelni Wojskowych w Turcji. Polscy podchorążowie (studenci wojskowi) rywalizowali z dwunastoma reprezentacjami w wieloboju morskim. To złożona dyscyplina, na którą składają się: żeglarstwo, pływanie, ratownictwo oraz prace bosmańskie.
20.04.2011

Dziękujemy za wysłane grafiki.