• <

Wynik wyszukiwania - "obronność" - Wiadomości

Bezpieczeństwo morskie: klucz do stabilności. Międzynarodowe seminarium w Brukseli

W Królewskiej Akademii Wojskowej w Brukseli odbyło się 16 kwietnia seminarium na temat bezpieczeństwa morskiego. Wydarzenie zorganizowała prezydencja Belgii w Radzie Unii Europejskiej we współpracy z Centrum Studiów nad Bezpieczeństwem i Obronnością (Studiecentrum voor Veiligheid en Defensie, SCVD). Eksperci omówili kilka kluczowych obszarów morskich, w których należy zabezpieczyć interesy UE: Morze Północne, Morze Śródziemne, Zatokę Gwinejską i Morze Czarne.
19.04.2024

Wyjątkowe remont i przeobrażenie JS Kaga. Niszczyciel staje się lotniskowcem

Japońskie Morskie Siły Samoobrony zaprezentowały jeden ze swoich okrętów, który przeszedł gruntowną przebudowę. Dzięki temu JS Kaga (DDH-184) może służyć transportowi i obsłudze nie tylko śmigłowców, jak dotąd, ale też samolotów. To element zwiększania zdolności sił morskich Japonii, w obliczu współczesnych zagrożeń oraz ochrony własnej domeny morskiej.
19.04.2024

Nowa koncepcja dronów do zwalczania okrętów podwodnych elementem polityki obronnej Holandii

Technologicznie zaawansowany, zrównoważony, autonomiczny i elastyczny operacyjnie. Kwalifikacje te będą miały zastosowanie do nowych statków bezzałogowych do operacji morskich w ciągu około 4 lat. Ministerstwo Obrony i kadra Biuro Projektowe Marynarki Wojennej współpracują ze sobą w celu opracowania nowej koncepcji użycia bezzałogowego statku nawodnego (USV). To nie jedyne przedsięwzięcie morskie Holandii w ostatnim czasie. Na zbrojenia w tym segmencie władze wydadzą miliardy euro.
16.04.2024

94. rocznica utworzenia 13. Dywizjonu Trałowców

Od 94 lat siły 13. Dywizjonu Trałowców im. adm. floty Andrzeja Karwety realizują zadania związane obroną przeciwminową. Jest to okazja zarówno do przypominania o przeszłości, ale też myślenia o przyszłości. W przypadku tej jednostki odbywa się to z optymizmem. W Porcie Wojennym Gdynia odbyły się uroczystości z udziałem marynarskiej kadry i zaproszonych gości.
10.04.2024

Naval Group zawiera umowę dotyczącą okrętów podwodnych dla Indonezji

Francuski koncern będzie współpracował przy dostarczeniu okrętów podwodnych serii Scorpène dla Marynarki Wojennej Indonezji. Jednostki powstaną w krajowej stoczni PT PAL, a Naval Group zapewni transfer technologii. To efekt długofalowej współpracy między rządami Francji i Indonezji, jaką rozpoczęto w sierpniu 2021 roku i umowy o partnerstwie strategicznym między stoczniami obu państw potwierdzoną w lutym 2022 roku.
02.04.2024

Australia wybiera BAE Systems i ASC do budowy okrętów podwodnych o napędzie atomowym

Rząd australijski wybrał firmy BAE Systems i ASC Pty Ltd do budowy nowej australijskiej floty okrętów podwodnych o napędzie atomowym w ramach najnowszego znaczącego osiągnięcia trójstronnego paktu bezpieczeństwa AUKUS zawartego między Australią, Wielką Brytanią i USA. Wicepremier Australii Richard Marles i sekretarz obrony Wielkiej Brytanii Grant Shapps ogłosili tę wiadomość w Australii, wyznaczając kolejny krok na drodze do budowy i eksploatacji przez to państwo okrętów podwodnych o napędzie atomowym.
21.03.2024

Australia i Wielka Brytania podpisały nowe porozumienie o współpracy w zakresie obronności i bezpieczeństwa

Australia i Wielka Brytania podpisały w czwartek w Canberze nową umowę o współpracy w dziedzinie obronności i bezpieczeństwa. Porozumienie ma ułatwić wspólne działanie sił obronnych obu krajów.
21.03.2024

Tąpnięcie w Holandii. Francuski Naval wygrywa przetarg na niderlandzką "Orkę"

Ministerstwo Obrony Holandii ogłosiło, kto dostarczy nowe okręty podwodne dla Królewskiej Marynarki Wojennej Holandii (Koninklijke Marine). Wykonawcą będzie francuska firma Naval, która dostarczy cztery okręty serii Barracuda. Informacja wywołała niemałe zdziwienie w kraju i są podejrzenia, że może skończyć się skandalem, gdyż spodziewano się, że zwycięży rodzimy Damen działający w konsorcjum wraz z szwedzkim Saab.
15.03.2024

15-letni plan modernizacji sił morskich Holandii. Rząd wyda miliardy na marynarkę wojenną

Ministerstwo Obrony Holandii postawiło przed sobą ambitny cel, by w ciągu najbliższych 15 lat zastąpić niemal wszystkie duże okręty nawodne nowoczesnymi jednostkami. Kluczowym aspektem programu będzie dostarczenie nowoczesnych fregat i okrętów podwodnych. W to przedsięwzięcie jest ściśle zaangażowany holenderski przemysł morski, a projekt jest wart miliardy euro, będąc największym przedsięwzięciem morskim kraju.
04.03.2024

Zebranie Komisji Obrony Narodowej - rozwój zdolności obronnych będzie postępował

Pierwsze po wyborach zebranie Komisji Obrony Narodowej, które odbyło się 8 lutego, było okazją do przedstawienia planów nowych władz odnośnie przedsięwzięć związanych z bezpieczeństwem państwa. Dla wielu specjalistów to spotkanie było istotne w związku z obronnością, zbrojeniami, w tym też pojawiającymi się szansami i zagrożeniami. Mimo to kilkugodzinne spotkanie mogło budzić pewne rozczarowanie.
09.02.2024

W Estonii startuje Euroguard, konsorcjum mające opracować modułową, półautonomiczną platformę morską

Przedsięwzięcie Euroguard jest dofinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Obronnego (EDF). Baltic Workboats koordynuje konsorcjum 23 firm i instytutów badawczych z Francji, Hiszpanii, Holandii, Włoch, Norwegii, Polski, Danii, Belgii, Szwecji, Hiszpanii i Estonii. Całkowity budżet projektu wynosi 95 milionów euro, z czego 65 milionów euro pochodzi od Komisji Europejskiej i 30 milionów euro od krajów uczestniczących i samych firm.
26.01.2024

Ministerstwo Obrony Holandii inicjuje wieloletni program wsparcia dla branży okrętowej

W ciągu 15 lat resort obrony Holandii planuje zainwestować znaczne sumy pieniędzy w rozwój Królewskiej Marynarki Wojennej (Koninklijke Marine). W ramach tego przedsięwzięcia chce wzmacniać sektor obronności jako całość, a nie tylko pojedyncze projekty. Ma to stanowić zachętę dla kadr morskich do rozwoju i innowacji.
25.01.2024

Turcja wciela do służby cztery okręty podczas jednej uroczystości

19 stycznia w tureckiej stoczni Sefine w Yalova z pewnością zapisze się jako wyjątkowy dzień, gdyż wtedy, z udziałem przedstawicieli władz, kadry sił morskich oraz branży stoczniowej, odbyła się ceremonia pierwszego podniesienia bandery na aż czterech różnych jednostkach. Uroczystość ma służyć za pokaz zdolności branży stoczniowej w Turcji w skali świata, a także dowodzić wzmacniania przez państwo swojej marynarki wojennej.
22.01.2024

Jak powstaje „Miecznik”? Widzieliśmy budowę przyszłego ORP Wicher na 5 minut przed położeniem stępki

Na terenie PGZ Stocznia Wojenna trwają intensywne prace związane z budową prototypowej, wielozadaniowej fregaty programu "Miecznik". Ceremonia położenia stępki pod przyszły ORP Wicher odbędzie się 31 stycznia. Mieliśmy okazję zapoznać się z aktualnym stanem budowy zarówno okrętu, jak i związanej z tym infrastruktury w gdyńskiej stoczni.
18.01.2024

Grecja myśli nad nabyciem od USA okrętów znanych ze swojej wadliwości. Geniusz czy szaleństwo?

Zaskoczeniem mogły być dla greckich i zagranicznych ekspertów plany odnośnie inwestycji w obronność kraju, jakie ujawnił Anastasios Chatzivasileiou, sekretarz generalny Stałego Komitetu Obrony Narodowej i Spraw Zagranicznych. Wśród wielu planów zakupowych wymienił cztery amerykańskie okręty typu Freedom, należące do klasy jednostek walki przybrzeżnej (Littoral Combat Ship, LCS). Jest to kontrowersyjna seria, zdaniem także samych Amerykanów nieudana, posiadająca niechlubne rekordy.
16.01.2024

Niemcy mają wysłać fregatę na Morze Czerwone. W kraju trwa dyskusja, czy marynarka wojenna jest... za mała

Rząd w Berlinie zdecydował się wesprzeć międzynarodowe działania na rzecz bezpieczeństwa żeglugi w ramach misji pod auspicjami Unii Europejskiej. Jednocześnie w kraju rozpoczęła się debata nad stanem sił morskich państwa, które zdaniem komentatorów mogą nie być w stanie zapewnić bezpieczeństwa interesom państwa na morzu, jak i skutecznie wypełniać zobowiązania w ramach sojuszy.
15.01.2024

TKMS dostarcza trzecią fregatę dla egipskich sił morskich w rekordowo krótkim czasie

Tylko dwa lata, licząc od położenia stępki do momentu przekazania, zajęło niemieckiej stoczni w Bremerhaven zbudowanie i przygotowanie fregaty Al-Qadeer dla Marynarki Wojennej Egiptu (El-Quwwāt el-Bahareya el-Miṣriyya). To także trzecia z serii czterech jednostek opartych na platformie MEKO A-200 EN. Wydarzenie ma dowodzić zdolności niemieckiej branży stoczniowej i przemysłu zbrojeniowego w szybkim dostarczaniu sprawdzonych, dużych jednostek morskich.
19.12.2023

To najwyższa hala w polskim przemyśle stoczniowym. Na obiekcie należącym do PGZ Stocznia Wojenna zawieszono wiechę

Z udziałem przedstawicieli stoczni, władz, wykonawców oraz wojskowej kadry miał miejsce symboliczny moment, świadczący o zakończeniu ważnego etapu budowy. Nowa infrastruktura jest kluczowa dla budowy i modernizacji okrętów, w tym przyszłych, wielozadaniowych fregat programu "Miecznik".
11.12.2023

Kongsberg prezentuje innowacje obronne i morskie podczas Baltexpo 2023 [wideo]

Podczas tegorocznych targów Baltexpo, Kongsberg zaprezentował swoje zaawansowane rozwiązania zarówno z obszaru obronności, reprezentowanego przez Kongsberg Defence, jak również z zakresu aplikacji cywilnych dla gospodarki morskiej, reprezentowanych przez departament Kongsberg Maritime. W rozmowie Piotrem Głogowskim, dyrektorem ds. rozwoju Kongsberg Defence, zapytaliśmy o najważniejsze aspekty oferty firmy.
13.11.2023

Rumunia zrezygnuje z okrętów podwodnych? Premier: "Priorytety są zupełnie inne". Przestroga dla Polski?

Występujący w rumuńskiej telewizji premier Marcel Ciolacu zaskoczył wielu specjalistów ds. morskich wypowiedzią na temat inwestycji w morski rodzaj sił zbrojnych. Jego zdaniem program zakupu okrętów podwodnych "nie jest w tej chwili tym, czego Rumunia potrzebuje” i uważa, że obecne priorytety Ministerstwa Obrony Narodowej są „zupełnie inne”.
06.11.2023

Orlen i Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji będą wspólnie działać na rzecz bezpieczeństwa państwa

Orlen oraz Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji (CWCR) rozpoczynają współpracę w obszarze działań planistyczno-obronnych, szkoleniowych i rozwoju kadr. Podpisane porozumienie wpłynie na wzmocnienie bezpieczeństwa kraju.
17.10.2023

MON zatwierdza nowe uzbrojenie dla Wojska Polskiego, w tym Morskich Jednostek Rakietowych

Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak zatwierdził umowy na uzbrojenie dla polskich sił zbrojnych. W jego ramach zostaną zakupione mosty towarzyszące MS-20 Daglezja-S, wozy dowodzenia Zawilec i pojazdy samochodowe dla Morskich Jednostek Rakietowych. Wykonano także aneks w zakresie dostawy amunicji 120 mm do moździerzy samobieżnych RAK.
11.10.2023

Ruggiero di Lauria zwodowany. To szósty patrolowiec budowany przez Fincantieri

Dla stoczniowców w Muggiano 6 października był ważnym dniem, gdyż odbyło się wodowanie kolejnego, wielozadaniowego okrętu patrolowego dla Marynarki Wojennej Włoch (Marina Militare). W przyszłości ma wzmocnić bezpieczeństwo interesów państwa na Morzu Śródziemnym.
06.10.2023

Fregaty programu "Miecznik" z systemem dowodzenia i zarządzania walką Tacticos od firmy Thales

Polska Grupa Zbrojeniowa podpisała umowę z firmą Thales na dostawę systemu dowodzenia i zarządzania walką Tacticos wraz z wybranymi sensorami, które znajdą się w wyposażeniu wielozadaniowych fregat programu "Miecznik", które wejdą w skład polskiej Marynarki Wojennej.
05.10.2023

Miliardy funtów na atomowe okręty podwodne w ramach programu AUKUS

Rusza kolejna faza programu wzmocnienia zdolności morskich Royal Australian Navy. W związku z tym międzynarodowym przedsięwzięciem Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii przyznało firmie BAE Systems finansowanie w wysokości 3,95 miliarda funtów.
02.10.2023

Wodowanie siódmej fregaty typu Mogami dla japońskich sił morskich

W stoczni Nagasaki Shipyard & Machinery Works należącej do koncernu Mitsubishi Heavy Industries (MHI) odbyła się ceremonia wodowania siódmego, z zaplanowanych 12, okrętu dla Japońskich Morskich Sił Samoobrony (Japan Maritime Self-Defense Force, JMSDF, lub Kaijō Jieitai). Nowe okręty mają stać się trzonem floty broniącej Wyspy Japońskie w obliczu groźnej postawy Chin, Korei Północnej i Rosji.
26.09.2023

Tajwan chce znacząco wzmocnić swoje zdolności obronne dzięki okrętom podwodnym

Ministerstwo Obrony Tajwanu potwierdza, że siły morskie oczekują już w 2027 roku wprowadzić do służby dwa nowe, opracowane w kraju okręty podwodne. Wyposażając je w torpedy i rakiety do działań nawodnych i podwodnych władze w Tajpej liczą na znaczące wzmocnienie obronności kraju i zapewnić tym samym skuteczną metodę odstraszania wobec sił morskich Chin, które regularnie dopuszczają się naruszania morskich granic. Z racji na to, że Pekin traktuje wyspę, jako swoje terytorium, groźba inwazji stale wisi w powietrzu.
25.09.2023

Norwegia zamawia pociski przeciwokrętowe dla marynarki wojennej

Koncern Kongsberg Defence & Aerospace podpisał umowę uzupełniającą z Norweską Agencją Materiałów Obronnych (FMA) na trwające zamówienie pocisków Naval Strike Missile (NSM) w ramach dostaw dla Królewskiej Marynarki Wojennej Norwegii (Sjøforsvaret).
10.09.2023

PGZ Stocznia Wojenna z prezentacją działalności na 31. MSPO

Od 5 do 8 września w Kielcach odbywał się 31. Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego, na którym blisko 700 wystawców z całego świata prezentowało uzbrojenie i rozwiązania technologiczne dla wojska i innych służb mundurowych. Swoje stoiska miały także firmy i instytucje związane z branżą morską, w tym PGZ Stocznia Wojenna S.A.
08.09.2023

"Miecznik" po indonezyjsku. Kolejne państwo realizuje budowę fregaty opartej na projekcie Arrowhead 140

Na terenie indonezyjskiej stoczni w Surabaya odbyła się ceremonia położenia stępki pod nowoczesną fregatę, która tak jak polskie okręty programu "Miecznik" i brytyjskie typu 31 są oparte na projekcie Arrowhead 140 od brytyjskiej firmy Babcock International. Podobnie jak to ma miejsce w Polsce, jednostka powstaje na drodze umowy licencyjnej, wykorzystując zdolności lokalnej branży okrętowej i zbrojeniowej.
05.09.2023

Norwegia. Wojsko domaga się zwiększenia nakładów na obronność z powodu zagrożenia ze strony Rosji

Norweskie siły zbrojne przedstawiły w środę raport, w którym domagają się zwiększenia nakładów na obronność w związku z zagrożeniem ze strony Rosji. Postulują m.in. by powiększyć flotę marynarki wojennej o cztery, a najlepiej sześć fregat.
07.06.2023

Obronność jako odpowiedzialność za los ojczyzny - Forum Wizja Rozwoju

Konflikt rosyjsko-ukraiński przewartościował dotychczasowy światowy ład. Podczas Forum Wizja Rozwoju eksperci zaprezentują, jak istotne jest tworzenie innowacyjnych systemów zabezpieczeń przed współczesnymi zagrożeniami oraz podyskutują o przyszłości polskiej armii. Polska od wielu lat alarmowała o zagrożeniach ze strony Rosji, a śp. Prezydent Lech Kaczyński wyraźnie podkreślał, że Putin będzie parł w kierunku zachodniej Europy i poszerzał swoje wpływy. Wszyscy doświadczamy jak prorocze były to słowa.
16.05.2023

Niderlandzki "Miecznik" rusza pełną parą

To będzie jedno z największych przedsięwzięć branży okrętowej w tym regionie. Przy współpracy firm Damen i Thales powstaną cztery fregaty, po dwie dla holenderskiej i belgijskiej marynarki wojennej. Okręty będą wprowadzane do służby od 2029 roku.
05.04.2023

Fiński lew dołącza do NATO. Sojusz zwiększa swoją siłę na Bałtyku

Z dniem 4 kwietnia 2023 roku zwiększyła się liczba członków Organizacji Traktatu Atlantyckiego do 31. Przed jej siedzibą w Brukseli zawisła też flaga Republiki Finlandii. Wstąpienie tego kraju do NATO jest istotnym wzmocnieniem sojuszu, zarówno w aspekcie lądowym, jak i bezpieczeństwa na Morzu Bałtyckim.
04.04.2023

Ministerstwo obrony Wielkiej Brytanii rezygnuje z budowy nowego okrętu flagowego

Brytyjskie władze zarzuciły plan budowy nowego okrętu flagowego, który w zamyśle byłego premiera Borisa Johnsona miał służyć promowaniu brytyjskich interesów za granicą - poinformował w poniedziałek szef tego resortu Ben Wallace.
07.11.2022

Litwa. Prezydent: przywódcy Niemiec i krajów bałtyckich zgodzili się, że należy wzmocnić obronę w regionie bałtyckim

Przywódcy Niemiec i krajów bałtyckich zgodzili się, że należy wzmocnić obronę w regionie bałtyckim - poinformował prezydent Litwy Gitanas Nauseda we wtorek w Wilnie po spotkaniu z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem.
07.06.2022

Australijski samolot w rejonie Morza Południowochińskiego zagroził chińskiej suwerenności?

Ministerstwo obrony Chin odniosło się we wtorek do zarzutów ze strony Australii, że chiński myśliwiec w niebezpieczny sposób przechwycił jej samolot zwiadowczy w rejonie Morza Południowochińskiego. Australijska maszyna zagroziła naszej suwerenności – oświadczył resort w Pekinie.
07.06.2022

Senacka komisja pozytywnie o budżecie obronnym na 2021 r.

Senacka Komisja Obrony Narodowej pozytywnie zaopiniowała we wtorek ustawę budżetową na 2021 r. w częściach dotyczących obrony i sił zbrojnych. Wydatki obronne w 2021 r. mają wynieść 51, 8 mld zł.
05.01.2021

Litwa liczy na większą uwagę USA ws. bezpieczeństwa państw bałtyckich

Prezydent Litwy Gitanas Nauseda liczy na to, że Joe Biden jako prezydent USA zwróci większą uwagę na bezpieczeństwo państw bałtyckich, a jego przywództwo sprawi, że relacje transatlantyckie między UE i Stanami Zjednoczonymi będą "jeszcze bardziej szczere".
09.11.2020

PGZ Stocznia Wojenna na konferencji Defence24 Day

Dzisiaj w Warszawie odbywa się druga edycja Defence24 Day, konferencji organizowanej przez Defence24. Na konferencji, w której udział bierze także Prezes PGZ Stoczni Wojennej, padło wiele ważnych deklaracji dotyczących modernizacji technicznej Sił Zbrojnych RP. Podczas przemówienia otwierającego Minister Obrony Narodowej ogłosił, że przygotowany został projekt ustawy o powołaniu Agencji Uzbrojenia, która ma usprawnić proces pozyskiwania sprzętu wojskowego dla SZ RP.
22.09.2020

Wojskowe wynalazki w Salonie Przemysłu Obronnego

Antydron zakłócający działanie bezprawnie używanych platform latających, jeżdżących lub pływających oraz bezzałogowy śmigłowiec WABIK do misji poszukiwawczych i ratowniczych - to niektóre z wynalazków prezentowanych przez Wojskową Akademię Techniczną podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach. Wystawa najnowszych osiągnięć przemysłu zbrojeniowego z całego świata trwa od 8 do 10 września.
08.09.2020

Szef MON: zakończenie negocjacji ws. dyslokacji wojsk USA w Polsce to kwestia tygodni

Zakończenie negocjacji ws. dyslokacji wojsk amerykańskich w Polsce to kwestia tygodni, a nie miesięcy - zapowiedział we wtorek szef MON Mariusz Błaszczak. Podkreślił jednocześnie, że negocjacje w tej sprawie trwają.
21.07.2020

Rosja: Rozpoczął się sprawdzian gotowości wojsk z udziałem 150 tys. ludzi

W Rosji rozpoczął się w piątek niezapowiedziany sprawdzian gotowości wojsk z udziałem blisko 150 tys. ludzi i ponad 26 tys. jednostek broni i sprzętu. Armia przeprowadzi 56 ćwiczeń taktycznych na poligonach lądowych i morskich, w tym na Morzu Czarnym.
17.07.2020

McCarthy: obecność wojskowa USA przyczynia się do zwiększenia bezpieczeństwa w regionie

Wojskowa obecność amerykańska w Polsce wzmacnia potencjał odstraszania NATO i przyczynia się do zwiększenia bezpieczeństwa w regionie; zwiększanie tej obecności zapewnia demokrację, wolność i respektowanie zasady suwerenności - powiedział we wtorek sekretarz Sił Lądowych USA Ryan McCarthy.
14.07.2020

Rusza druga faza ćwiczeń Defender-Europe w Polsce

Rozpoczyna się druga faza trwających od kilkunastu tygodni manewrów amerykańskich wojsk Defender-Europe. Kolejny etap obejmuje transport żołnierzy i sprzętu z amerykańskiej ciężkiej jednostki pancernej do Polski.
14.07.2020

BBN przygotowało projekt "ustawy morskiej"

Biuro Bezpieczeństwa Narodowego przygotowało projekt ustawy gwarantującej stały procentowy udział wydatków ma Marynarkę Wojenną w budżecie obronnym – powiedział PAP szef BBN Paweł Soloch.
10.07.2020

Szef BBN: mam nadzieję, że po wyborach ruszą dalsze prace nad projektem ustawy o bezpieczeństwie narodowym

Szef BBN Paweł Soloch wyraził nadzieję, że po wyborach ruszą dalsze prace nad projektem ustawy o zarządzaniu bezpieczeństwem narodowym. BBN przekazało rekomendacje kancelarii premiera, która ma opracować propozycje legislacyjne.
10.07.2020

Premier: Przemysł zbrojeniowy to miejsca pracy i nowoczesne technologie podwójnego zastosowania

Przemysł zbrojeniowy to miejsca pracy i nowoczesne technologie podwójnego zastosowania: wojskowego i cywilnego - powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w zakładach zbrojeniowych Mesko w Skarżysku Kamiennej.
09.07.2020

Szczerski: plany obrony dla Polski i krajów bałtyckich to większa obecność Sojuszu na wschodniej flance

Zatwierdzone przez NATO plany obrony dla Polski i krajów bałtyckich to większa obecność Sojuszu na wschodniej flance i rozszerzony zakres gwarancji i działań obronnych dla Polski - powiedział w PAP szef gabinetu prezydenta RP Krzysztof Szczerski.
02.07.2020

Soloch: Polska i sojusznicy europejscy chcą, by żołnierze USA pozostali w Europie

Polska i sojusznicy europejscy są zainteresowani tym, by żołnierze USA pozostali w Europie; jeżeli część amerykańskich sił ma opuścić Niemcy, to Polska jest gotowa je przyjąć – podkreślił w piątek szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch.
26.06.2020

WZE wyposaża centrum serwisowania rakiet NSM

Projekt Centrum Produkcyjno-Serwisowego Pocisków Rakietowych NSM w Wojskowych Zakładach Elektronicznych S.A. w Zielonce sukcesywnie zbliża się ku finalizacji. Inwestycja jest powiązana z projektem offsetowym realizowanym w WZE w ramach pozyskania przez Siły Zbrojne RP Nadbrzeżnego Dywizjonu Rakietow
25.06.2020

Ceremonia zawieszenia wiechy na hali kadłubowej. To najwyższy taki obiekt w kraju

Z udziałem przedstawicieli stoczni, władz, wykonawców oraz wojskowej kadry miał miejsce symboliczny moment, świadczący o zakończeniu ważnego etapu budowy. Nowa infrastruktura jest kluczowa dla budowy i modernizacji okrętów, w tym przyszłych, wielozadaniowych fregat programu "Miecznik".
11.12.2023

Kongsberg prezentuje innowacje obronne i morskie podczas Baltexpo 2023

Podczas tegorocznych targów Baltexpo, Kongsberg zaprezentował swoje zaawansowane rozwiązania zarówno z obszaru obronności, reprezentowanego przez Kongsberg Defence, jak również z zakresu aplikacji cywilnych dla gospodarki morskiej, reprezentowanych przez departament Kongsberg Maritime. W rozmowie Piotrem Głogowskim, dyrektorem ds. rozwoju Kongsberg Defence, zapytaliśmy o najważniejsze aspekty oferty firmy.
13.11.2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.